Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Qinghai Lake | 2010 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time
01 Radoslav Rogina Loborika 03:52:50
02 Kiel Reijnen Jelly Belly p/b Kenda + 39
03 Kun Jiang Champion System - Max Success Sport + 39
04 Gregor Gazvoda Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 39
05 Andrey Mizurov Tabriz Petrochemical Cycling Team + 39
06 Mitja Mahoric Adria Mobil + 39
07 Denys Kostyuk ISD - Neri + 39
08 Ki Ho Choi - + 39
09 David McCann Giant Asia Racing Team + 39
10 Kristjan Fajt Adria Mobil + 39
11 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 52
12 Vladimir Likhachev Katusha CT + 52
13 Vladimir Kerkez Sava + 59
14 Hossein Alizadeh Tabriz Petrochemical Cycling Team + 59
15 Rahim Emami Giant Asia Racing Team + 59
16 Roman Zhientaev - + 59
17 Alexandre Shushemoin - + 59
18 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 59
19 Eugen Wacker Giant Asia Racing Team + 59
20 Hossein Askari Tabriz Petrochemical Cycling Team + 59
21 Tomislav Danculovic Loborika + 59
22 William Dugan Team Type 1 + 59
23 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Cycling Team + 01:15
24 Tobias Erler Tabriz Petrochemical Cycling Team + 02:26
25 Volodymir Starchyk Amore & Vita - Conad + 02:26
26 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 03:32
27 Vitaliy Buts Lampre - Farnese Vini + 03:56
28 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 03:56
29 Vladislav Borisov Amore & Vita - Conad + 03:56
30 Gang Xu Champion System - Max Success Sport + 03:56
31 Dmitri Puzanov - + 04:32
32 Lasse Bøchman Larsen Glud & Marstrand - LRØ + 04:32
33 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita - Conad + 04:38
34 Maarten De Jonge Cyclingteam Jo Piels + 05:09
35 Hing Chun Chan - + 05:10
36 Alex Coutts Giant Asia Racing Team + 05:10
37 Javier Mejias Team Type 1 + 05:10
38 Valentin Iglinsky Astana + 05:19
39 Han Feng Skil - Shimano + 05:19
40 Ho Ting Kwok - + 05:19
41 King Lok Cheung - + 05:19
42 Kam-Po Wong - + 05:19
43 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 05:19
44 Jakub Kratochvila Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 05:19
45 Rasoul Barati Giant Asia Racing Team + 05:19
46 Zsolt Der Partizan Srbija + 05:19
47 Pim De Beer Cyclingteam Jo Piels + 05:19
48 Matej Stare Sava + 05:19
49 Thierry Hupond Skil - Shimano + 05:19
50 Anthony Colby Jelly Belly p/b Kenda + 05:19
51 Pengda Jiao Champion System - Max Success Sport + 05:19
52 Ruslan Tleubayev - + 05:19
53 Mykhailo Kononenko Kolss Cycling Team + 05:19
54 Kristijan Durasek Loborika + 05:19
55 Emanuel Kiserlovski Loborika + 05:19
56 Peng Liu - + 05:19
57 Volodymyr Bileka Amore & Vita - Conad + 05:19
58 Ying Hon Yeung - + 05:19
59 Biao Liu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 05:19
60 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita - Conad + 05:19
61 Davide Frattini Team Type 1 + 05:19
62 Hossein Jahanbanian Tabriz Petrochemical Cycling Team + 05:19
63 Thomas Rabou Team Type 1 + 05:19
64 Jure Zrimsek Sava + 05:19
65 Evgeniy Sladkov - + 05:19
66 Alexander Filippov Katusha CT + 05:19
67 Massimo Demarin Loborika + 05:19
68 Ivan Stevic Partizan Srbija + 05:19
69 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 05:19
70 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 05:19
71 Shi Jie Yu - + 05:45
72 Yuri Metlushenko Amore & Vita - Conad + 05:45
73 Stefan Poll Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 10:47
74 Sergey Kuzmin - + 10:47
75 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 10:47
76 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team + 10:47
77 Peilun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 10:47
78 Sergiy Gretchyn Amore & Vita - Conad + 10:47
79 Hrvoje Miholjevic Loborika + 10:47
80 Nazar Jumabekov - + 10:47
81 Nikola Kozomara Partizan Srbija + 10:47
82 Mads Christensen Glud & Marstrand - LRØ + 10:47
83 Salvatore Mancuso ISD - Neri + 10:47
84 Sean Mazich Jelly Belly p/b Kenda + 10:47
85 Darko Blazevic Loborika + 10:47
86 Prajak Mahawong Giant Asia Racing Team + 10:47
87 Joseph Cooper Subway - Avanti + 10:47
88 Valery Kobzarenko Team Type 1 + 10:47
89 Daniil Komkov Katusha CT + 10:47
90 Yue Tu - + 10:47
91 Bradley Hall Marco Polo Cycling Team + 10:47
92 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 10:47
93 Mathias Gade Jacobsen Glud & Marstrand - LRØ + 10:47
94 Bernard Van Ulden Jelly Belly p/b Kenda + 10:47
95 Yuriy Leontenko - + 10:47
96 Andrej Omulec Obrazi - Delo Revije + 10:47
97 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Cycling Team + 10:47
98 Ting Deng Qinghai Tianyoude Cycling Team + 13:01
99 Wu Chen Qinghai Tianyoude Cycling Team + 13:01
100 Cheng Ji Skil - Shimano + 13:01
101 Bert-Jan Lindeman Cyclingteam Jo Piels + 13:15
102 Volodymyr Gomenyuk Kolss Cycling Team + 13:15
103 Kasper Linde Jørgensen Glud & Marstrand - LRØ + 13:15
104 Niki Østergaard Glud & Marstrand - LRØ + 13:15
105 Scott Stewart Team Type 1 + 13:15
106 Ian Smallman Subway - Avanti + 13:15
107 Haijun Ma Qinghai Tianyoude Cycling Team + 13:15
108 Eric Drower Subway - Avanti + 13:15
109 Jonathon Lovelock Marco Polo Cycling Team + 13:15
110 King Wai Cheung - + 13:15
111 Jelle Posthuma Cyclingteam Jo Piels + 13:15
112 Evegeny Reshetko Moscow + 13:15
113 Sierk-Jan De Haan Cyclingteam Jo Piels + 13:15
114 Boris Shpilevsky Katusha CT + 13:15
115 Alexander Arekeev Katusha CT + 13:15
116 Simon Clarke ISD - Neri + 13:15
117 Khalid Bounida Marco Polo Cycling Team + 13:15
118 Marc Goos Cyclingteam Jo Piels + 13:15
119 Esad Hasanovic Partizan Srbija + 13:15
120 Long Jin Skil - Shimano + 19:24
121 Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ + 19:24
122 Thomas Hasibeder Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 19:24
123 Martijn Verschoor Team Type 1 + 19:24
124 Samuel Horgan Subway - Avanti + 19:24
125 Vitaly Kondrut ISD - Neri + 19:24
126 Christopher Juul Jensen Glud & Marstrand - LRØ + 19:24
127 Bo Liu - + 20:08
128 Stefan Van Winden Cyclingteam Jo Piels + 20:08
129 Anatoliy Sosnitskiy Kolss Cycling Team + 21:45
130 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 21:45
131 James Williamson Sigma Sport - Specialized + 34:53
OOT Lars Pria Arbö - KTM - Gebrüder Weiss
OOT Svetislav Blagojevic Partizan Srbija
OOT Nick Lovegrove Subway - Avanti
OOT Ryan Wills Subway - Avanti
DNF Michael Singer Arbö - KTM - Gebrüder Weiss
DNF William Dickeson Jelly Belly p/b Kenda
DNF Jonathan Chodroff Jelly Belly p/b Kenda
DNF Sea Keong Loh Marco Polo Cycling Team
DNF Ahmad Anuawar Marco Polo Cycling Team
Info
Nations China
Date July 17th
Where Xining -> Tongren
What 01.Stage
Distance 171 km
Leader R.Rogina
Points R.Rogina
Mountain R.Emami