Tour of Qinghai Lake - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Gregor Gazvoda Arbö KTM - Gebrüder Weiss 02:15:10
02 Hossein Askari Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
03 David McCann Giant Asia Racing Team + 02
04 Volodymyr Starchyk Amore & Vita-Conad + 02
05 Radoslav Rogina Loborika + 02
06 Andrey Mizurov Tabriz Petrochemical Cycling Team + 03
07 Kiel Reijnen Jelly Belly-Kenda + 03
08 Mitja Mahoric Adria Mobil + 03
09 Vladimir Kerkez Sava + 03
10 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 03
11 Hossein Alizadeh Tabriz Petrochemical Cycling Team + 03
12 Rahim Emami Giant Asia Racing Team + 03
13 Tomislav Danculovic Loborika + 03
14 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Cycling Team + 03
15 Alexander Filippov Katusha CT + 07
16 Hrvoje Miholjevic Loborika + 12
17 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 17
18 Vitaliy Buts Lampre-Farnese Vini + 02:38
19 Matej Stare Sava + 02:38
20 Vladislav Borisov Amore & Vita-Conad + 02:38
21 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 02:38
22 Thierry Hupond Skil - Shimano + 02:38
23 Vladimir Likhachev Katusha CT + 02:38
24 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 02:38
25 Dmitri Puzanov - + 02:48
26 Ma Hai Jun Qinghai Tianyoude Cycling Team + 02:54
27 Salvatore Mancuso ISD - Neri + 02:54
28 Alexandre Shushemoin - + 02:54
29 Pengda Jiao Champion System - Max Success Sport + 02:54
30 Ying Hon Yeung - + 02:54
31 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita-Conad + 02:54
32 Darko Blazevic Loborika + 02:54
33 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 02:54
34 Scott Stewart Team Type 1 + 02:54
35 Boris Shpilevskiy Katusha CT + 03:06
36 Zsolt Der Partizan Srbija + 03:06
37 Rasoul Barati Giant Asia Racing Team + 03:08
38 Ki Ho Choi - + 03:08
39 Ivan Stevic Partizan Srbija + 03:08
40 Anthony Colby Jelly Belly-Kenda + 03:08
41 Davide Frattini Team Type 1 + 03:08
42 Volodymyr Bileka Amore & Vita-Conad + 03:08
43 Chun Hing Chan - + 03:08
44 Kun Jiang Champion System - Max Success Sport + 04:55
45 Alexander Arekeev Katusha CT + 04:55
46 Maarten De Jonge Cyclingteam Jo Piels + 04:55
47 Pim De Beer Cyclingteam Jo Piels + 04:55
48 Biao Liu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 04:55
49 Sergey Kuzmin - + 04:57
50 Evegeny Reshetko Moscow + 04:58
51 Feng Han Skil - Shimano + 04:58
52 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita-Conad + 04:58
53 Eric Drower Subway - Avanti + 04:58
54 Esad Hasanovic Partizan Srbija + 04:58
55 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 04:58
56 Emanuel Kiserlovski Loborika + 04:58
57 Eugen Wacker Giant Asia Racing Team + 06:13
58 Cheng Ji Skil - Shimano + 06:13
59 William Dugan Team Type 1 + 06:13
60 Tobias Erler Tabriz Petrochemical Cycling Team + 06:13
61 Roman Zhiyentayev - + 07:44
62 Denys Kostyuk ISD - Neri + 07:44
63 Ruslan Tleubayev - + 07:44
64 Daniil Komkov Katusha CT + 07:44
65 Wu Chen Qinghai Tianyoude Cycling Team + 10:16
66 Stefan Van Winden Cyclingteam Jo Piels + 10:16
67 Yue Tu - + 11:43
68 Simon Clarke ISD - Neri + 12:11
69 Nazar Jumabekov - + 12:11
70 Jelle Posthuma Cyclingteam Jo Piels + 12:11
71 Jakub Kratochvila Arbö KTM - Gebrüder Weiss + 12:11
72 Bert-Jan Lindeman Cyclingteam Jo Piels + 12:11
73 Alex Coutts Giant Asia Racing Team + 12:11
74 Peilun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 12:11
75 Yuriy Leontenko - + 13:52
76 Ting Deng Qinghai Tianyoude Cycling Team + 13:52
77 King Lok Cheung - + 13:52
78 Volodymyr Gomenyuk Kolss Cycling Team + 13:52
79 Javier Mejias Team Type 1 + 13:52
80 Kristijan Durasek Loborika + 13:52
81 Bo Liu - + 13:52
82 Prajak Mahawong Giant Asia Racing Team + 13:52
83 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 13:52
84 Valery Kobzarenko Team Type 1 + 13:52
85 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team + 13:52
86 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Cycling Team + 13:52
87 Valentin Iglinskiy Astana + 13:52
88 Kamnabi Jahanbanian Tabriz Petrochemical Cycling Team + 13:52
89 Joseph Cooper Subway - Avanti + 13:52
90 Peng Liu - + 13:52
91 Long Jin Skil - Shimano + 13:52
92 Andrej Omulec Obrazi - Delo Revije + 13:52
93 Kristjan Fajt Adria Mobil + 13:52
94 Sean Mazich Jelly Belly-Kenda + 13:52
95 Bernard Van Ulden Jelly Belly-Kenda + 13:52
96 Thomas Rabou Team Type 1 + 13:52
97 Gang Xu Champion System - Max Success Sport + 13:52
98 Jure Zrimsek Sava + 13:52
99 Thomas Hasibeder Arbö KTM - Gebrüder Weiss + 14:52
100 Ian Smallman Subway - Avanti + 14:52
101 Shi Jie Yu - + 14:52
102 Mykhaylo Kononenko Kolss Cycling Team + 14:52
103 Stefan Poll Arbö KTM - Gebrüder Weiss + 14:52
104 Massimo Demarin Loborika + 14:52
105 Samuel Horgan Subway - Avanti + 14:52
106 King Wai Cheung - + 14:52
107 Ho Ting Kwok - + 14:52
108 Kam-Po Wong - + 14:52
109 Marc Goos Cyclingteam Jo Piels + 14:52
110 Sierk-Jan De Haan Cyclingteam Jo Piels + 14:52
111 Yevgeniy Sladkov - + 14:52
112 James Williamson Sigma Sport - Specialized + 16:35
113 Niki Østergaard Glud & Marstrand - LRØ + 16:35
114 Martijn Verschoor Team Type 1 + 16:35
115 Nikola Kozomara Partizan Srbija + 16:35
116 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 16:35
117 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 16:35
118 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 16:35
119 Vitaly Kondrut ISD - Neri + 16:35
120 Jonathan Lovelock Marco Polo Cycling Team + 16:35
121 Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad + 16:35
122 Anatoliy Sosnitskiy Kolss Cycling Team + 16:35
123 Sergiy Grechyn Amore & Vita-Conad + 16:35
124 Christopher Juul-Jensen Glud & Marstrand - LRØ + 16:35
125 Kasper Linde Jørgensen Glud & Marstrand - LRØ + 19:44
126 Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ + 19:44
127 Bradley Hall Marco Polo Cycling Team + 19:44
128 Mathias Gade Jacobsen Glud & Marstrand - LRØ + 19:44
129 Khalid Bounida Marco Polo Cycling Team + 19:44
DNF Lasse Bøchman Larsen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Mads Christensen Glud & Marstrand - LRØ
Information
Nation China
Date 18th July
Where Tongren -> Xunhua
What 2nd stage
Distance 95 km
Leader R.Rogina
Points G.Gazvoda
Mountain R.Emami
Other
Embed Results