Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Qinghai Lake | 2010 Results

Information Results Stages

Main page

Overall Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Hossein Askari Tabriz Petrochemical Cycling Team 26:54:59
02 Radoslav Rogina Loborika + 44
03 Kiel Reijnen Jelly Belly p/b Kenda + 1:19
04 Mitja Mahoric Adria Mobil + 1:23
05 David McCann Giant Asia Racing Team + 1:28
06 Andrey Mizurov Tabriz Petrochemical Cycling Team + 1:34
07 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Cycling Team + 1:41
08 Vladimir Kerkez Sava + 1:52
09 Hossein Alizadeh Tabriz Petrochemical Cycling Team + 1:53
10 Tomislav Danculovic Loborika + 2:12
11 Rahim Emami Giant Asia Racing Team + 3:06
12 Gregor Gazvoda Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 3:17
13 Volodymir Starchyk Amore & Vita - Conad + 3:29
14 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 5:30
15 Alexandre Shushemoin - + 5:34
16 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 7:22
17 Vitaliy Buts Lampre - Farnese Vini + 8:15
18 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 8:46
19 Thierry Hupond Skil - Shimano + 9:37
20 Pengda Jiao Champion System - Max Success Sport + 10:09
21 Volodymyr Bileka Amore & Vita - Conad + 10:23
22 Rasoul Barati Giant Asia Racing Team + 13:30
23 Dmitri Puzanov - + 13:30
24 Ruslan Tleubayev - + 13:40
25 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 15:31
26 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita - Conad + 17:00
27 Alexander Filippov Katusha CT + 19:48
28 Daniil Komkov Katusha CT + 23:31
29 Hossein Jahanbanian Tabriz Petrochemical Cycling Team + 23:50
30 Vladislav Borisov Amore & Vita - Conad + 24:02
31 Ying Hon Yeung - + 25:22
32 Hrvoje Miholjevic Loborika + 26:21
33 Simon Clarke ISD - Neri + 27:18
34 Matej Stare Sava + 27:33
35 Denys Kostyuk ISD - Neri + 28:07
36 Han Feng Skil - Shimano + 28:32
37 Eugen Wacker Giant Asia Racing Team + 28:43
38 Zsolt Der Partizan Srbija + 30:11
39 Emanuel Kiserlovski Loborika + 30:37
40 Maarten De Jonge Cyclingteam Jo Piels + 30:40
41 Pim De Beer Cyclingteam Jo Piels + 31:02
42 Kun Jiang Champion System - Max Success Sport + 31:53
43 Evegeny Reshetko Moscow + 31:56
44 Evgeniy Sladkov - + 34:15
45 Kristijan Durasek Loborika + 35:45
46 Scott Stewart Team Type 1 + 38:31
47 Davide Frattini Team Type 1 + 38:49
48 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita - Conad + 39:19
49 William Dugan Team Type 1 + 39:26
50 Kristjan Fajt Adria Mobil + 40:14
51 Haijun Ma Qinghai Tianyoude Cycling Team + 40:55
52 Hing Chun Chan - + 41:51
53 Mykhailo Kononenko Kolss Cycling Team + 43:28
54 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Cycling Team + 44:03
55 Roman Zhientaev - + 44:05
56 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 45:24
57 Jakub Kratochvila Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 45:37
58 Valery Kobzarenko Team Type 1 + 45:43
59 Boris Shpilevsky Katusha CT + 46:02
60 Sergey Kuzmin - + 46:06
61 Thomas Rabou Team Type 1 + 47:14
62 Peilun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 49:33
63 Jure Zrimsek Sava + 51:10
64 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 52:30
65 Alex Coutts Giant Asia Racing Team + 52:33
66 Nazar Jumabekov - + 53:58
67 Tobias Erler Tabriz Petrochemical Cycling Team + 54:22
68 Esad Hasanovic Partizan Srbija + 55:23
69 Eric Drower Subway - Avanti + 55:33
70 Cheng Ji Skil - Shimano + 56:15
71 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 57:42
72 Sean Mazich Jelly Belly p/b Kenda + 1:01:36
73 Peng Liu - + 1:02:13
74 Sergiy Gretchyn Amore & Vita - Conad + 1:02:17
75 Valentin Iglinsky Astana + 1:02:55
76 Prajak Mahawong Giant Asia Racing Team + 1:04:26
77 Volodymyr Gomenyuk Kolss Cycling Team + 1:04:48
78 Niki Østergaard Glud & Marstrand - LRØ + 1:04:56
79 Joseph Cooper Subway - Avanti + 1:05:01
80 Jelle Posthuma Cyclingteam Jo Piels + 1:05:21
81 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 1:05:29
82 Nikola Kozomara Partizan Srbija + 1:05:59
83 Andrej Omulec Obrazi - Delo Revije + 1:06:12
84 Darko Blazevic Loborika + 1:06:15
85 Salvatore Mancuso ISD - Neri + 1:07:31
86 Yue Tu - + 1:07:36
87 Ki Ho Choi - + 1:08:05
88 Stefan Van Winden Cyclingteam Jo Piels + 1:08:12
89 Shi Jie Yu - + 1:08:50
90 Christopher Juul Jensen Glud & Marstrand - LRØ + 1:11:11
91 Massimo Demarin Loborika + 1:13:02
92 Bert-Jan Lindeman Cyclingteam Jo Piels + 1:13:06
93 Yuri Metlushenko Amore & Vita - Conad + 1:14:06
94 Wu Chen Qinghai Tianyoude Cycling Team + 1:15:39
95 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team + 1:16:41
96 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 1:21:09
97 Long Jin Skil - Shimano + 1:22:50
98 Kam-Po Wong - + 1:23:15
99 Bernard Van Ulden Jelly Belly p/b Kenda + 1:23:17
100 Kasper Linde Jørgensen Glud & Marstrand - LRØ + 1:23:40
101 Ho Ting Kwok - + 1:25:40
102 Ting Deng Qinghai Tianyoude Cycling Team + 1:25:47
103 Sierk-Jan De Haan Cyclingteam Jo Piels + 1:26:12
104 Vitaly Kondrut ISD - Neri + 1:27:26
105 Ian Smallman Subway - Avanti + 1:31:44
106 Khalid Bounida Marco Polo Cycling Team + 1:32:19
107 Jonathon Lovelock Marco Polo Cycling Team + 1:33:58
108 Anatoliy Sosnitskiy Kolss Cycling Team + 1:35:41
109 Gang Xu Champion System - Max Success Sport + 1:37:35
110 Samuel Horgan Subway - Avanti + 1:37:46
111 Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ + 1:41:04
112 Martijn Verschoor Team Type 1 + 1:52:19
113 King Wai Cheung - + 1:58:31
114 Bo Liu - + 2:01:21
115 James Williamson Sigma Sport - Specialized + 2:21:55
DNF King Lok Cheung -
DNF Yuriy Leontenko -
DNF Thomas Hasibeder Arbö - KTM - Gebrüder Weiss
DNF Stefan Poll Arbö - KTM - Gebrüder Weiss
DNF Lars Pria Arbö - KTM - Gebrüder Weiss
DNF Michael Singer Arbö - KTM - Gebrüder Weiss
DNF Marc Goos Cyclingteam Jo Piels
DNF Lasse Bøchman Larsen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Mads Christensen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Mathias Gade Jacobsen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Jonathan Chodroff Jelly Belly p/b Kenda
DNF Anthony Colby Jelly Belly p/b Kenda
DNF William Dickeson Jelly Belly p/b Kenda
DNF Alexander Arekeev Katusha CT
DNF Vladimir Likhachev Katusha CT
DNF Ahmad Anuawar Marco Polo Cycling Team
DNF Bradley Hall Marco Polo Cycling Team
DNF Sea Keong Loh Marco Polo Cycling Team
DNF Svetislav Blagojevic Partizan Srbija
DNF Ivan Stevic Partizan Srbija
DNF Biao Liu Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF Robin Chaigneau Skil - Shimano
DNF Nick Lovegrove Subway - Avanti
DNF Ryan Wills Subway - Avanti
DNF Javier Mejias Team Type 1
Information
Nations China
Date July 17th-25th
CAT 2.HC