Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Volta Limburg Classic

2018

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice 4:42:34125
02 Marco Tizza Nippo - Vini Fantini + 0185
03 Jimmy Janssens Cibel - Cebon + 0170
04 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 0360
05 Edward Dunbar Aqua Blue Sport + 0550
06 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 4140
07 Antoine Warnier WB Veranclassic Aqua Protect + 4135
08 Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 5330
09 Aksel Nommela Beat Cycling Club + 5325
10 Quentin Pacher Vital Concept + 5320
11 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 5315
12 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 5310
13 Tanguy Turgis Vital Concept + 535
14 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 535
15 Maarten De Jonge Monkey Town + 535
16 Dennis Coenen Cibel - Cebon + 533
17 Enrico Battaglin Team LottoNL - Jumbo + 533
18 Thomas Deruette WB Veranclassic Aqua Protect + 533
19 Kristian Aasvold Team Coop + 533
20 Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise + 533
21 Mikkel Honore Team Waoo + 533
22 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 533
23 Marco Canola Nippo - Vini Fantini + 533
24 Michal Paluta CCC Sprandi Polkowice + 533
25 Jasper Ockeloen Monkey Town + 533
26 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 53
27 Jason Van Dalen Delta Cycling Rotterdam + 53
28 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 53
29 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 53
30 Kasper Asgreen Team Waoo + 53
31 Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise + 53
32 Lawrence Warbasse Aqua Blue Sport + 53
33 Pavel Chursin Destil - Parkhotel Valkenburg + 53
34 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 53
35 Bas Van Der Kooij Alecto Cycling Team + 53
36 Kelvin Van Den Dool Vlasman Cycling Team + 53
37 Stef Clement Team LottoNL - Jumbo + 53
38 Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini + 53
39 Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert + 53
40 Håkon Aalrust Team Coop + 53
41 Lennert Teugels Cibel - Cebon + 53
42 Michiel Dieleman Cibel - Cebon + 53
43 Luuc Bugter Delta Cycling Rotterdam + 53
44 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 53
45 Aaron Gate Aqua Blue Sport + 53
46 Jesper Schultz Team Waoo + 53
47 Martijn Budding Roompot - Ned.Loterij + 53
48 Fredrik Ludvigsson Team Coop + 53
49 Simone Ponzi Nippo - Vini Fantini + 53
50 Antonio Santoro Monkey Town + 53
51 Jaap Kooijman Vlasman Cycling Team + 53
52 Peter Schulting Monkey Town + 53
53 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 53
54 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 53
55 Chris Anker Sørensen Riwal CeramicSpeed + 1:06
56 August Jensen Israel Cycling Academy + 1:10
57 Rick Ottema Alecto Cycling Team + 1:12
58 Fabian Schormair Team Lotto - Kern Haus + 2:52
59 Tobias Knaup Team Lotto - Kern Haus + 2:56
60 Wim Reynaerts Cibel - Cebon + 2:57
61 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 3:34
62 Marco Doets Alecto Cycling Team + 3:34
63 Adriaan Janssen Delta Cycling Rotterdam + 3:34
64 Wim Kleiman Monkey Town + 3:34
65 Folkert Oostra Alecto Cycling Team + 3:34
66 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 3:34
67 Sven Van Luijk Monkey Town + 3:34
68 Jacob Eriksson Destil - Parkhotel Valkenburg + 3:34
69 Arnaud Courteille Vital Concept + 3:34
70 Jakob Egholm Team Waoo + 3:34
71 Calvin Watson Aqua Blue Sport + 3:38
72 Jonas Aaen Jørgensen Riwal CeramicSpeed + 3:42
73 Beau Duvigneau Vlasman Cycling Team + 3:42
74 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH p/b Mantel + 3:45
75 Florian Nowak Team Lotto - Kern Haus + 3:45
76 Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen - Baloise + 3:45
77 Tyler Williams Israel Cycling Academy + 3:45
78 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 3:45
79 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 3:45
80 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 3:45
81 Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 3:45
82 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 3:45
83 Cameron Beard Destil - Parkhotel Valkenburg + 3:45
84 Mathias Norsgaard Riwal CeramicSpeed + 3:45
DNF Abe Celi Alecto Cycling Team
DNF Sjors Dekker Alecto Cycling Team
DNF Jasper Schouten Alecto Cycling Team
DNF Mark Christian Aqua Blue Sport
DNF Michel Kreder Aqua Blue Sport
DNF Casper Pedersen Aqua Blue Sport
DNF Daniel Abraham Gebru Beat Cycling Club
DNF Nahom Desale Kalei Beat Cycling Club
DNF Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club
DNF Alex Mengoulas Beat Cycling Club
DNF Bas Tietema Beat Cycling Club
DNF Wesley Van Dyck Beat Cycling Club
DNF Dexter Gardias Canyon Eisberg
DNF James Lowsley-Williams Canyon Eisberg
DNF Chris Opie Canyon Eisberg
DNF Alex Paton Canyon Eisberg
DNF Louis Rose-Davies Canyon Eisberg
DNF Max Stedman Canyon Eisberg
DNF Andrew Tennant Canyon Eisberg
DNF Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice
DNF Marko Kump CCC Sprandi Polkowice
DNF Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice
DNF Cedric Raymackers Cibel - Cebon
DNF Jan Reynaerts Cibel - Cebon
DNF Vincent Hoppezak Delta Cycling Rotterdam
DNF Justin Timmermans Delta Cycling Rotterdam
DNF Marijn Van Den Berg Delta Cycling Rotterdam
DNF Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam
DNF Stepan Grigoryan Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Tim Kerkhof Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Jordi Van Loon Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Oscar Van Wijk Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel
DNF Thijs De Lange Metec - TKH p/b Mantel
DNF Jasper Hamelink Metec - TKH p/b Mantel
DNF Dennis Van Der Horst Metec - TKH p/b Mantel
DNF Danny Van der Tuuk Metec - TKH p/b Mantel
DNF Andre Looij Monkey Town
DNF Imerio Cima Nippo - Vini Fantini
DNF Marino Kobayashi Nippo - Vini Fantini
DNF Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini
DNF Andreas Kron Riwal CeramicSpeed
DNF Jesper Mørkøv Riwal CeramicSpeed
DNF Søren Malling Siggaard Riwal CeramicSpeed
DNF Tim Ariesen Roompot - Ned.Loterij
DNF Mathias Van Gompel Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Andrew Leigh Tarteletto - Isorex
DNF Ruben Scheire Tarteletto - Isorex
DNF Ylber Sefa Tarteletto - Isorex
DNF Sergio Torres Jorro Tarteletto - Isorex
DNF Louis Bendixen Team Coop
DNF Krister Hagen Team Coop
DNF Gustav Höög Team Coop
DNF Luca Henn Team Lotto - Kern Haus
DNF Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus
DNF Dorian Lübbers Team Lotto - Kern Haus
DNF Robert Retschke Team Lotto - Kern Haus
DNF Lars Boom Team LottoNL - Jumbo
DNF Sepp Kuss Team LottoNL - Jumbo
DNF Tom Leezer Team LottoNL - Jumbo
DNF Daan Olivier Team LottoNL - Jumbo
DNF Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo
DNF Andreas Hyldgaard Team Waoo
DNF Torkil Veyhe Team Waoo
DNF Yoann Bagot Vital Concept
DNF Kris Boeckmans Vital Concept
DNF Steven Lammertink Vital Concept
DNF Dion Beukeboom Vlasman Cycling Team
DNF Jasper Bovenhuis Vlasman Cycling Team
DNF Bas Ottevanger Vlasman Cycling Team
DNF Joost Van der Burg Vlasman Cycling Team
DNF Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert
DNF Ludwig De Winter WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Sébastien Delfosse WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Christophe Masson WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Ludovic Robeet WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Julien Stassen WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Nation Netherlands
Date March 31
Distance 195 km
CAT 1.1