Vuelta a Pamplona - 2022

GC Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Cambareri Bernardo Ecotisa-IDC-Monaj 09:43:14
02 Uncilla Mikel Sakana Group Aralar TT + 01
03 Artero Daniel UCV Bikesports + 01
04 Acena Imanol Alimco-Campagnolo + 04
05 Dominguez Martin Miguel Bathco Cycling Team + 07
06 Morales Miquel Bathco Cycling Team + 07
07 Serrano Mario Aminur Consulting-AEL-RES + 11
08 Collell Marc Finques Feliu CT + 19
09 Tapia Adur Viveros San Anton-Mardu + 20
10 Rubirola Marc Tot Net-Terrassa Ciclisme + 20
11 Errasti Unax Ulma + 20
12 Ospital Quentin Entente Iparralde + 20
13 Ostiz Raúl Vizcay Hermanos C + 20
14 Vierge Mateo Entente Iparralde + 20
15 Corres Gorka Grupo Eleyco-Iturribero + 28
16 Cepa Daniel InfinObras - Zafiro + 28
17 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal + 28
18 Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme + 28
19 Aibar Andreu InfinObras - Zafiro + 28
20 Tadeo Aimar Sakana Group Aralar TT + 49
21 Ugarte Gari Bellota-Goierri + 01:20
22 Garcia Rabadan Jesus El Nieto del Lobo - Nutribandel - CC Alcat + 01:23
23 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 01:32
24 Garcia Sanchez Arnau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 01:34
25 Conejero Jon Grupo Eleyco-Iturribero + 01:34
26 Ramos Unai Asesores De Navarra + 01:42
27 Hollis Sam Corbatas Pindal + 02:05
28 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 02:08
29 Prieto Asier Iruki - Donostialdea Bizikletan + 02:11
30 Monserrate Sergi UCV Bikesports + 02:23
31 Franquesa Adria UCV Bikesports + 03:05
32 Ibanez Beltran Gabriel Alimco-Campagnolo + 03:07
33 Alarcia Aimar Iruki - Donostialdea Bizikletan + 03:14
34 Iribarne Kayet Entente Iparralde + 03:22
35 Ugartemendia Iker Andoaingo TX. Eskola + 03:27
36 Bort Lucas Marc Aminur Consulting-AEL-RES + 03:30
37 Aranda Marc Autovivo Grup-Trek CCSB + 03:30
38 Castano Ismael Autovivo Grup-Trek CCSB + 03:30
39 Diaz de Garayo Benoit Agurtek Arabarrak + 03:30
40 Olano Unax Limousin-Oriako + 03:30
41 Pascual Javier El Caserio-Valsay + 03:40
42 Sanahuja Daniel Huesca la Magia Juniors + 04:07
43 Alcaraz Oriol Bathco Cycling Team + 05:43
44 Navarro Tamirat Grupo Eleyco-Iturribero + 05:47
45 Aranguren Eneko Viveros San Anton-Mardu + 06:22
46 Arribas Aitor Ford Garaje Moderno + 06:29
47 Olabe Markel Alimco-Campagnolo + 06:29
48 Carrere Paul Entente Iparralde + 07:27
49 Gorostieta Nikol Lizarte Ermitagaña + 07:57
50 Bernat Lilian Bathco Cycling Team + 08:09
51 Torrentes Carlos El Nieto del Lobo - Nutribandel - CC Alcat + 08:22
52 Iceaga Iban Entente Iparralde + 08:33
53 Fernandez Real Luis UCV Bikesports + 08:50
54 Branchart Marti Finques Feliu CT + 09:04
55 De La Hoz Eduardo Alimco-Campagnolo + 09:13
56 Gamper Saez Eloi Tot Net-Terrassa Ciclisme + 09:28
57 Sola Ivan Lizarte Ermitagaña + 10:26
58 Arocena Eneko Limousin-Oriako + 11:04
59 Madina Aimar Ulma + 11:21
60 Romeo Santiago Pol Autovivo Grup-Trek CCSB + 11:22
61 Fernandez Gorka Dimaq + 13:08
62 Ortega Larranaga Eneko Besa Laboral Kutxa + 13:41
63 Quarcy-Massin Esteban Entente Iparralde + 14:17
64 Celaya Eneko Lizarte Ermitagaña + 14:22
65 Fuentes Paniego Oscar Alimco-Campagnolo + 14:37
66 Ormanzabal Ganix Andoaingo TX. Eskola + 14:53
67 Oiarbide Aritz Sakana Group Aralar TT + 15:02
68 Soler Lopez Antonio Luis InfinObras - Zafiro + 15:07
69 Mompean Jose Maria El Nieto del Lobo - Nutribandel - CC Alcat + 15:27
70 Garcia Aitor Lizarte Ermitagaña + 15:45
71 Mesa Edgar Tot Net-Terrassa Ciclisme + 16:07
72 Etxeberria Anton Asier Quesos Albeniz + 17:07
73 Zurita Unai Seguros-Bilbao + 17:40
74 Zufiaurre Manex Sakana Group Aralar TT + 17:44
75 Pallares Siro Tot Net-Terrassa Ciclisme + 17:48
76 Etxarri Markel Andoaingo TX. Eskola + 18:37
77 Salegi Mattin Viveros San Anton-Mardu + 20:59
78 Pardo Yago Asesores De Navarra + 23:07
79 Irisarri Arzuaga Ibai Limousin-Oriako + 02:53:19
DNF Echeverri Diego Navarra
DNF Echeverri Gabriel Navarra
DNF Perez Nicolas Saltoki-Conor
DNF Hoyas Egoitz Seguros-Bilbao
DNF Lombrana Unax Seguros-Bilbao
DNF Ibanez de Opacua Mario Agurtek Arabarrak
DNF Ruiz de Arcaute Oier Agurtek Arabarrak
DNF Zabala Xabier Alimco-Campagnolo
DNF Hervas Jorge Aminur Consulting-AEL-RES
DNF Rodriguez Tadeo Aminur Consulting-AEL-RES
DNF Artola Yon Mikel Ampo-Ikolan Sports
DNF Achaga Iker Andoaingo TX. Eskola
DNF Ramirez Kevin Asesores De Navarra
DNF Vaca Andres Asesores De Navarra
DNF Altuna Eneko Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Zabaleta Iker Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Garaiar Benat Augar-Laguntasuna
DNF Lopez Fraile Lur Augar-Laguntasuna
DNF Otaegi Haritz Augar-Laguntasuna
DNF Peralta Michael Manuel Autovivo Grup-Trek CCSB
DNF Jimenez Josue Bathco Cycling Team
DNF Lumanlan Lance Bathco Cycling Team
DNF Ugarte Gari Bellota-Goierri
DNF Martinez Iker Corbatas Pindal
DNF Rosendo Adrian Corbatas Pindal
DNF Amantegi Iker Dimaq
DNF Gordon Leo Ecotisa-IDC-Monaj
DNF Mainar Ivan Ecotisa-IDC-Monaj
DNF Trincado Samuel El Caserio-Valsay
DNF Lopez Lizan Pedro Jose El Nieto del Lobo - Nutribandel - CC Alcat
DNF Cotty Hugo Entente Iparralde
DNF Galbany Sergi Finques Feliu CT
DNF Ginabreda Gerard Finques Feliu CT
DNF Muntanya Albert Finques Feliu CT
DNF Parareda Aniol Finques Feliu CT
DNF Curiel Iker Ford Garaje Moderno
DNF Montero Oier Ford Garaje Moderno
DNF Uriarte Heren Ford Garaje Moderno
DNF Zamora Markel Ford Garaje Moderno
DNF Fernandez De La Pena Aguirre Benat Grupo Eleyco-Iturribero
DNF Grecco Hitateguy Guzman Grupo Eleyco-Iturribero
DNF Hoyos Ibai Grupo Eleyco-Iturribero
DNF Santa-Barbara Daniel Huesca la Magia Juniors
DNF Blanquer Pablo InfinObras - Zafiro
DNF Soriano Iker InfinObras - Zafiro
DNF Muñoz Zabaleta Ekhi Iruki - Donostialdea Bizikletan
DNF Arteaga Asier Limousin-Oriako
DNF Morras Huerta Ekai Lizarte Ermitagaña
DNF Villalobos Ander Quesos Albeniz
DNF Lopetegui Alex Sakana Group Aralar TT
DNF Zufiaurre Manex Sakana Group Aralar TT
DNF Rodriguez Vidal Pau Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Aguirre Claramunt Marc UCV Bikesports
DNF Azanza Ibai Vizcay Hermanos C
DNF Indurain Xabier Vizcay Hermanos C
DNF Uriz Raul Vizcay Hermanos C

Information