Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Rund um den Sachsenring Juniors I - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Schmidt Torge Rose Team NRW 2:47:44
02 Vortkamp Clemens - + 04
03 John Vincent Junioren Schwalbe Team Sachsen + 09
04 Hoppe Arne Landesverband Brandenburg + 44
05 Drewes Albrecht Team Stadler Niedersachsen + 50
06 Schwitzgebel Lauric Immanuel LV Hessen + 1:08
07 Berns Mats UC Dippach + 1:19
08 Bangert Nick Team Wipotec RLP + 1:19
09 Lehmeier Tom Luis Team Stadler Niedersachsen + 1:19
10 Brenner Mauro Team Marco Brenner + 1:19
11 Kitzki Louis Team AGS + 1:19
12 Köbernik Tom Team Stadler Niedersachsen + 1:19
13 Albrecht Toni Junioren Schwalbe Team Sachsen + 1:19
14 Stadler Anton Team Innobike-Bayern + 1:19
15 Tilgen Tarin R.V.Blitz Spich + 1:19
16 Amann Meo WRSV-Holczer-Radsport-Team + 1:19
17 Beck Jonas LV Baden + 1:19
18 Bussmann Yannick BL-Embrace The World Cycling U19 + 1:19
19 Weidert Fabian Team Wipotec RLP + 1:19
20 Steinmetz Justus Team Wipotec RLP + 1:19
21 Spadaccia Davide LV Baden + 1:19
22 Puschmann Nils Team Innobike-Bayern + 1:19
23 Rintisch Felix Landesverband Brandenburg + 1:19
24 Peplau Fabian BL-Embrace The World Cycling U19 + 1:19
25 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 1:19
26 Findeisen Magnus Junioren Schwalbe Team Sachsen + 1:19
27 Schwarz Torben LV Baden + 1:19
28 Kleman Lenny UC Dippach + 1:19
29 Beirig Ferdinand LV Hessen + 1:19
30 Buth Jerome WHEEL DEVILS Cycling Team + 1:19
31 Siebert Jadon David LV Hessen + 1:19
32 Timm Leonard LV Baden + 1:19
33 Czorny Tom Team Stadler Niedersachsen + 1:19
34 Rottmann Jonathan-Malte Rose Team NRW + 1:24
35 Finger Ole - + 1:24
36 Uhlig Linus - + 1:24
37 Faber Gilles UC Dippach + 1:24
38 Gloning Thomas Team Innobike-Bayern + 1:26
39 Kerrens Alex UC Dippach + 1:26
40 Quabs Paul WHEEL DEVILS Cycling Team + 1:26
41 Leben Tim Landesverband Brandenburg + 1:26
42 Götz Alexander LV Hessen + 1:26
43 Jablonski Ole BL-Embrace The World Cycling U19 + 1:26
44 Baier Julius - + 1:29
45 Tellbüscher Neal - + 1:29
46 Kranenburg Joris Merida Adelaar Development Team + 1:31
47 Sternsdorff Lennard WRSV-Holczer-Radsport-Team + 1:33
48 Dietz Florian LV Hessen + 1:35
49 Kruger Tjark Ole WRSV-Holczer-Radsport-Team + 1:35
50 Schmidt Jesper Linus Rose Team NRW + 1:38
51 Penna Fausto Valentin WRSV-Holczer-Radsport-Team + 1:42
52 Marhöfer Jasper LV Hessen + 1:42
53 Schaaf Manuel LV Baden + 1:42
54 Sengstock Robin - + 1:42
55 Otte Gus Merida Adelaar Development Team + 1:42
56 Ostermann Morice Stevens Junior Team Thüringen + 1:45
57 Bengelsdorf Lui Landesverband Brandenburg + 2:13
58 Oechsler Hannes LV Baden + 2:26
59 Haupt Connor Stevens Junior Team Thüringen + 3:00
60 Hübner Ferdinand WRSV-Holczer-Radsport-Team + 6:10
61 Luca Jacob Junioren Schwalbe Team Sachsen + 6:10
62 Götz Adrian LV Baden + 6:10
63 Szekely Csongor BL-Embrace The World Cycling U19 + 6:21
64 Reissmann Johannes Stevens Junior Team Thüringen + 6:50
65 Liedtke Lars Junioren Schwalbe Team Sachsen + 6:58
DNF Lawrenz Jakob -
DNF Brinkert Linus BL-Embrace The World Cycling U19
DNF Sterenborg Kenai BL-Embrace The World Cycling U19
DNF Hähle Franz Junioren Schwalbe Team Sachsen
DNF Scheffler Fabrice Junioren Schwalbe Team Sachsen
DNF Weber Thomas Junioren Schwalbe Team Sachsen
DNF Zinser Konrad Junioren Schwalbe Team Sachsen
DNF Schwar Endric Landesverband Brandenburg
DNF Seeler Malte Landesverband Brandenburg
DNF Oebel Matthis LV Baden
DNF Koop Arvid LV Hessen
DNF Wille Darius LV Hessen
DNF Katarzynski Maximilian Stevens Junior Team Thüringen
DNF Gaulke Linus Team AGS
DNF Platz Manuel Team AGS
DNF Kattner Simon Team Innobike-Bayern
DNF Bellinger Justin Team Marco Brenner
DNF Klimsa Louis Team Marco Brenner
DNF Binder Moritz Team Stadler Niedersachsen
DNF Kuhl Jonas Team Stadler Niedersachsen
DNF Lemke Joris Team Stadler Niedersachsen
DNF Sigmund Malte Team Wipotec RLP
DNF Massen Noah UC Dippach
DNF Rieve Franz Emil WHEEL DEVILS Cycling Team
DNF Stein Laurin WHEEL DEVILS Cycling Team
DNF Otto Scott Neo WRSV-Holczer-Radsport-Team

Information