Bizkaiko Itzulia - 2022

GC Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Smith Will Zappi Junior Race Team 08:02:06
02 Calabuig Estanislao Bathco Cycling Team + 02
03 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 22
04 Aguirre Yago Iruki - Donostialdea Bizikletan + 37
05 Ortega Sanz Pablo Omar Fraile/Entrenamientocicli + 40
06 Gray George Zappi Junior Race Team + 45
07 Arrasate Mikel Cafe Dromedario-Flotamet + 48
08 Torres Colomar Marc Saxun-Extrusax-Primoti + 52
09 Martinez Juan Guillermo Indeportes Boyaca Avanza + 55
10 Florez Garces Samuel Vigo-Rias Baixas U19 + 01:20
11 Benitez Javier Team Vino Junior + 01:38
12 Peace Oliver Corbatas Pindal-Aminur + 01:38
13 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 02:03
14 Poveda Aaron Tallares Dilla/Electromercanti + 02:15
15 Durand Dorian VC La Pomme Marseille U19 + 02:59
16 Alonso Feito Pelayo Patria Hispana-Solutec + 03:00
17 Garcia Alvaro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 03:03
18 Tenorio Albo Daniel Omar Fraile/Entrenamientocicli + 03:06
19 Gamundi Joan Saxun-Extrusax-Primoti + 03:15
20 Diaz Joel EOLO-KOMETA U19 + 03:38
21 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 03:39
22 Baldacci Brandon Zappi Junior Race Team + 03:42
23 Melot Noe VC La Pomme Marseille U19 + 03:54
24 Cepa Daniel InfinObras - Zafiro + 04:01
25 Merenciano Lopez Alejandro InfinObras - Zafiro + 04:07
26 Cerro Xabier Gastronomia Baska - Murias Arr + 04:41
27 Cambareri Bernardo Ecotisa-IDC-Monaj + 04:48
28 Calleja Harkaitz Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 05:03
29 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 05:06
30 Lopez Luis Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 05:23
31 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 05:35
32 Urián Juan Indeportes Boyaca Avanza + 05:49
33 Pollner Balázs EOLO-KOMETA U19 + 05:58
34 Aguilera Pimentel Ivan Franco Furniture - Ciclos Castillo + 06:35
35 Garcia Luis MMR Cycling Academy + 06:41
36 Bandu Adrien Occitane CF U19 + 07:10
37 Serrano Mario Corbatas Pindal-Aminur + 07:38
38 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal-Aminur + 07:04
39 Camara Murcia Pedro Saxun-Extrusax-Primoti + 08:04
40 Soriano Iker InfinObras - Zafiro + 08:07
41 Aibar Andreu InfinObras - Zafiro + 08:09
42 Gimeno Nil MMR Cycling Academy + 08:14
43 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 08:55
44 Dominguez Martin Miguel Bathco Cycling Team + 09:44
45 De La Calle Hugo MMR Cycling Academy + 10:09
46 Olano Unax Limousin-Oriako + 10:42
47 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 10:57
48 Gallego Gonzalo Vigo-Rias Baixas U19 + 11:06
49 Feldhoffer Bálint EOLO-KOMETA U19 + 11:33
50 Merino Gomez Marcos Omar Fraile/Entrenamientocicli + 12:03
51 Castro Anderson Indeportes Boyaca Avanza + 12:47
52 Diaz Tomas Dario Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 12:55
53 Llano Lago Unai Isidoro San Justo + 13:06
54 Fajardo Hugo Team Vino Junior + 13:10
55 Gorriñobeaskoa Aimar Loiumat-P.G + 13:22
56 Tremoulet Antoine Occitane CF U19 + 13:28
57 Legua Alvaro Castillo de Onda Equipo Ciclista + 14:05
58 Perez Lebrato Gonzalo Tallares Dilla/Electromercanti + 14:18
59 Laptev Savelii Team Vino Junior + 15:20
60 Navarro Tamirat Grupo Eleyco-Iturribero + 16:04
61 Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 17:07
62 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 18:06
63 Moir Calum Zappi Junior Race Team + 19:42
64 Romero Joel Castillo de Onda Equipo Ciclista + 19:46
65 Penas Sanchez Manuel Franco Furniture - Ciclos Castillo + 20:22
66 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 20:48
67 Tournie Luc Occitane CF U19 + 21:06
68 Pindado Hector Emico-Erbi/Streambike + 21:28
69 Galdós Aimar Cafe Dromedario-Flotamet + 21:56
70 Roldan Rios Carlos Franco Furniture - Ciclos Castillo + 22:26
71 Arnoux Augustin VC La Pomme Marseille U19 + 22:41
72 Aguero Alex Isidoro San Justo + 23:00
73 Amuriza Gorka Loiumat-P.G + 23:32
74 Gutierrez Mercader Iban Bathco Cycling Team + 24:18
75 Casallas Andrey Indeportes Boyaca Avanza + 24:40
76 Pla Albert Autovivo Grup-Trek CCSB + 26:31
77 Mainar Ivan Ecotisa-IDC-Monaj + 26:59
78 Perez Lucas Iker Tallares Dilla/Electromercanti + 27:27
79 Castano Ismael Autovivo Grup-Trek CCSB + 28:08
80 Crespi Francisco Bathco Cycling Team + 29:29
81 Garcia Hidalgo Eder Isidoro San Justo + 29:33
82 Prieto Asier Iruki - Donostialdea Bizikletan + 29:36
83 Gonzalez Algarra Yeray Castillo de Onda Equipo Ciclista + 29:49
84 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 31:21
85 Zurita Unai Gastronomia Baska - Murias Arr + 31:34
86 Leiza Galder Loiumat-P.G + 32:19
87 Arribas Aitor Loiumat-P.G + 32:39
88 Castellet Marc Castillo de Onda Equipo Ciclista + 33:02
89 Farelo Sarasua Oinatz Cafe Dromedario-Flotamet + 33:23
90 Archelos Oscar Castillo de Onda Equipo Ciclista + 33:48
91 Jones Kyle Saxun-Extrusax-Primoti + 34:39
92 Verdu Gorka Saxun-Extrusax-Primoti + 35:35
93 Bernandez Manuel Emico-Erbi/Streambike + 35:48
94 Muga Gonzalez del Hierro Josu Gastronomia Baska - Murias Arr + 36:38
95 Bonilla Moreno Iker Informatica - SC Amorebiet + 38:42
96 Soler Lopez Antonio Luis InfinObras - Zafiro + 38:46
97 Diaz Fernandez Jorge Patria Hispana-Solutec + 38:47
98 Romeo Santiago Pol Autovivo Grup-Trek CCSB + 40:01
99 Delmas Nathan Occitane CF U19 + 40:15
DNF Hollis Sam Corbatas Pindal-Aminur
DNF Rodriguez Tadeo Corbatas Pindal-Aminur
DNF Rosendo Adrian Corbatas Pindal-Aminur
DNF Alfonso Nicolas Emico-Erbi/Streambike
DNF Fernandez Lopez Juan Emico-Erbi/Streambike
DNF Alcain Llorca Pablo Gastronomia Baska - Murias Arr
DNF Zuluaga Aner Gastronomia Baska - Murias Arr
DNF Becerra Miguel Angel Indeportes Boyaca Avanza
DNF Ferreriro Fernandez Peio Omar Fraile/Entrenamientocicli
DNF Garay Alonso Gaizka Omar Fraile/Entrenamientocicli
DNF Ruiz Lopez Galder Omar Fraile/Entrenamientocicli
DNF Gonzalez Cadenas Aimar Patria Hispana-Solutec
DNF Gutierrez Raul Patria Hispana-Solutec
DNF Perez Martinez Jose Patria Hispana-Solutec
DNF Gorbeña Jon Tallares Dilla/Electromercanti
DNF Martinez Ulloa Lander Tallares Dilla/Electromercanti
DNF Orrantia Aimar Tallares Dilla/Electromercanti
DNF Chavez Lenny Autovivo Grup-Trek CCSB
DNF Lopez Sanchez Alex Autovivo Grup-Trek CCSB
DNF Alcaraz Oriol Bathco Cycling Team
DNF Garcia Farelo Aidan Cafe Dromedario-Flotamet
DNF Iria Corpion Martxel Cafe Dromedario-Flotamet
DNF Txurruka Aiert Cafe Dromedario-Flotamet
DNF Monroig Gimeno Izan Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Gordon Leo Ecotisa-IDC-Monaj
DNF Jovellar Marcos Ecotisa-IDC-Monaj
DNF Melendez Arturo Ecotisa-IDC-Monaj
DNF Montolio Victor Ecotisa-IDC-Monaj
DNF Guillermo Lucas EOLO-KOMETA U19
DNF Polo Ivan EOLO-KOMETA U19
DNF Artesero Alejandro Equipo Ciclista Fenavin - Turismo Ciudad
DNF Astasio Quintana Victor Equipo Ciclista Fenavin - Turismo Ciudad
DNF Bautista Alfonso Equipo Ciclista Fenavin - Turismo Ciudad
DNF Ramirez Perona Carlos Equipo Ciclista Fenavin - Turismo Ciudad
DNF Rodrigo Huertas Adrian Equipo Ciclista Fenavin - Turismo Ciudad
DNF Ruiz Pino Samuel Equipo Ciclista Fenavin - Turismo Ciudad
DNF Bayo Alvarez Daniel Franco Furniture - Ciclos Castillo
DNF Delgado Castellano Angel Franco Furniture - Ciclos Castillo
DNF Fernandez Espinosa Manuel Franco Furniture - Ciclos Castillo
DNF Conejero Jon Grupo Eleyco-Iturribero
DNF Corres Gorka Grupo Eleyco-Iturribero
DNF Fernandez De La Pena Aguirre Benat Grupo Eleyco-Iturribero
DNF Grecco Hitateguy Guzman Grupo Eleyco-Iturribero
DNF Vano Sanandres Victor InfinObras - Zafiro
DNF Bonilla Moreno Unai Informatica - SC Amorebiet
DNF Elorriaga Jon Informatica - SC Amorebiet
DNF Florido Sedano Jon Informatica - SC Amorebiet
DNF Fursenko Daniel Andre Iruki - Donostialdea Bizikletan
DNF Semperena Tasio Iruki - Donostialdea Bizikletan
DNF Urretabizkaia Unax Iruki - Donostialdea Bizikletan
DNF Zilbeti Aner Iruki - Donostialdea Bizikletan
DNF Cano Llata Manuel Isidoro San Justo
DNF Martinez Mario Isidoro San Justo
DNF Riva Hector Isidoro San Justo
DNF Aguinaga Unax Limousin-Oriako
DNF Gabaran Balerdi Ibai Limousin-Oriako
DNF Mozo Sudupe Ibai Limousin-Oriako
DNF Tejeria Larrarte Manex Limousin-Oriako
DNF Diaz de Garayo Benoit Loiumat-P.G
DNF Gomez Gorka Loiumat-P.G
DNF De La Calle Hugo MMR Cycling Academy
DNF Sastre Yeray MMR Cycling Academy
DNF Badorc Hugo Occitane CF U19
DNF Roux Damien Occitane CF U19
DNF Garcimartin Oscar Saxun-Extrusax-Primoti
DNF Alonso Iker Suminstros Zadorra-Hegotarrak
DNF Guerra Unai Suminstros Zadorra-Hegotarrak
DNF Olivera Claudio Gonzalo Suminstros Zadorra-Hegotarrak
DNF Villacastin Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak
DNF del Ojo Joel Team Vino Junior
DNF Ruiz Jose Cristobal Team Vino Junior
DNF Vaganov Alexey Team Vino Junior
DNF Moreno Perez Mariano Valverde Team- Ricardo Fuentes U19
DNF Fernandez Brais Miguel Vigo-Rias Baixas U19
DNF Sanz Berridy Javier Vigo-Rias Baixas U19
DNF Chamberlain Jude Zappi Junior Race Team
DNF Koerdt Bjoern Zappi Junior Race Team

Information