Faun-Ardèche Classic - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 McNulty Brandon UAE Team Emirates 200 04:26:36
2 Vansevenant Mauri Quick-Step Alpha Vinyl Team 150 + 45
3 Kuss Sepp Jumbo-Visma 125 + 45
4 Kämna Lennard BORA-hansgrohe 100 + 01:33
5 Martin Guillaume Cofidis 85 + 01:33
6 Champoussin Clément AG2R Citroën Team 70 + 01:36
7 Pacher Quentin Groupama-FDJ 60 + 01:44
8 Barguil Warren Team Arkéa-Samsic 50 + 01:44
9 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team 40 + 01:44
10 Vuillermoz Alexis TotalEnergies 35 + 01:44
11 Zimmermann Georg Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 30 + 01:44
12 Kron Andreas Lotto Soudal 25 + 01:44
13 Burgaudeau Mathieu TotalEnergies 20 + 01:44
14 Ayuso Juan UAE Team Emirates 15 + 01:44
15 Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 10 + 01:44
16 Rochas Rémy Cofidis 5 + 01:44
17 Oldani Stefano Alpecin-Deceuninck 5 + 01:44
18 Moniquet Sylvain Lotto Soudal 5 + 01:44
19 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team 5 + 01:44
20 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic 5 + 01:44
21 Reichenbach Sebastien Groupama-FDJ 5 + 01:44
22 Latour Pierre TotalEnergies 5 + 01:44
23 Oomen Sam Jumbo-Visma 5 + 01:44
24 Kelderman Wilco BORA-hansgrohe 5 + 01:44
25 Alaphilippe Julian Quick-Step Alpha Vinyl Team 5 + 01:44
26 Roglic Primoz Jumbo-Visma 5 + 01:44
27 Van Gils Maxim Lotto Soudal 5 + 01:57
28 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur 5 + 03:12
29 Devenyns Dries Quick-Step Alpha Vinyl Team 5 + 03:22
30 Vanhoucke Harm Lotto Soudal 5 + 03:34
31 Træen Torstein Uno-X Pro Cycling Team 3 + 03:53
32 Koretzky Victor B&B Hotels-KTM 3 + 03:53
33 Vingegaard Jonas Jumbo-Visma 3 + 03:53
34 Grégoire Romain Groupama-FDJ 3 + 03:53
35 Ulissi Diego UAE Team Emirates 3 + 03:53
36 Polanc Jan UAE Team Emirates 3 + 03:53
37 Chérel Mikaël AG2R Citroën Team 3 + 04:12
38 Bernard Julien Trek-Segafredo 3 + 04:12
39 Doubey Fabien TotalEnergies 3 + 04:16
40 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team 3 + 04:16
41 Bagioli Andrea Quick-Step Alpha Vinyl Team + 04:16
42 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:16
43 Peters Nans AG2R Citroën Team + 04:16
44 Ardila Andres UAE Team Emirates + 04:19
45 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic + 04:19
46 Ferasse Thibault B&B Hotels-KTM + 04:51
47 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 05:45
48 Armirail Bruno Groupama-FDJ + 06:02
49 Bakelants Jan Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 06:58
50 Thompson Reuben Groupama-FDJ + 06:58
51 Tejada Harold Astana Qazaqstan Team + 06:58
52 Kruijswijk Steven Jumbo-Visma + 06:58
53 Schmid Mauro Quick-Step Alpha Vinyl Team + 06:58
54 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 06:58
55 Lopez Juan Pedro Trek-Segafredo + 06:58
56 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 08:50
57 Cabot Jérémy TotalEnergies + 08:50
58 Großschartner Felix BORA-hansgrohe + 08:50
59 Jarnet Maxime GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 08:50
60 Hellemose Asbjørn Trek-Segafredo + 10:31
61 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team + 10:44
62 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 10:44
63 Eg Niklas Uno-X Pro Cycling Team + 11:08
64 Simmons Quinn Trek-Segafredo + 11:08
65 De Tier Floris Alpecin-Deceuninck + 12:47
66 Sleen Torjus Uno-X Pro Cycling Team + 13:10
67 Gelders Gil Bingoal Pauwels Sauces WB + 13:10
68 Schönberger Sebastian B&B Hotels-KTM + 13:10
69 Perez Anthony Cofidis + 13:10
70 Périchon Pierre-Luc Cofidis + 13:10
71 Morin Emmanuel Team U Nantes Atlantique + 13:10
72 Guégan Maël Team U Nantes Atlantique + 13:10
73 Paillot Yoann St Michel-Auber 93 + 13:10
74 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 13:10
75 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 13:10
76 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 13:10
77 Godon Dorian AG2R Citroën Team + 13:10
78 Pichon Laurent Team Arkéa-Samsic + 13:10
79 Aleotti Giovanni BORA-hansgrohe + 13:10
80 Brambilla Gianluca Trek-Segafredo + 13:10
81 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 13:10
82 Simon Julien TotalEnergies + 13:10
83 Jegat Jordan Team U Nantes Atlantique + 13:10
84 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 13:10
85 Zeits Andrey Astana Qazaqstan Team + 13:10
86 Heidemann Miguel B&B Hotels-KTM + 13:10
87 Zwiehoff Ben BORA-hansgrohe + 13:10
88 Ferron Valentin TotalEnergies + 13:10
89 Charmig Anthon Uno-X Pro Cycling Team + 13:10
90 Roux Anthony Groupama-FDJ + 13:10
91 Wirtgen Luc Bingoal Pauwels Sauces WB + 13:10
92 Delettre Alexandre Cofidis + 13:10
93 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 13:10
94 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 13:10
95 Huys Laurens Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 13:10
96 Thomas Benjamin Cofidis + 13:10
97 Lafay Victor Cofidis + 13:10
98 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 13:10
99 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 13:10
100 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 13:10
101 Leemreize Gijs Jumbo-Visma + 13:10
102 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 13:10
103 Eriksson Lucas Riwal Cycling Team + 13:10
104 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team + 15:29
105 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 15:29
106 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 15:29
107 Barré Louis Team U Nantes Atlantique + 15:29
108 Mariault Axel Team U Nantes Atlantique + 15:29
109 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 15:29
110 Felline Fabio Astana Qazaqstan Team + 16:12
111 Malecki Kamil Lotto Soudal + 16:12
112 Dombrowski Joe Astana Qazaqstan Team + 16:18
113 Le Turnier Mathias Team U Nantes Atlantique + 16:51
114 Bugge Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 17:57
DNF Anderson Edward Alpecin-Deceuninck
DNF Bastiaens Ayco Alpecin-Deceuninck
DNF Janssens Jimmy Alpecin-Deceuninck
DNF Mareczko Jakub Alpecin-Deceuninck
DNF Boaro Manuele Astana Qazaqstan Team
DNF Nurlykhassym Nurbergen Astana Qazaqstan Team
DNF Riabushenko Alexandr Astana Qazaqstan Team
DNF Fabbro Matteo BORA-hansgrohe
DNF Palzer Anton BORA-hansgrohe
DNF Meens Johan Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Denis Thomas GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Cras Steff Lotto Soudal
DNF De Gendt Thomas Lotto Soudal
DNF Bonnefoix Edouard Nice Métropole Côte d'Azur
DNF Hennequin Paul Nice Métropole Côte d'Azur
DNF Serry Pieter Quick-Step Alpha Vinyl Team
DNF Lisson Christoffer Riwal Cycling Team
DNF Hurel Tony St Michel-Auber 93
DNF Maurelet Flavien St Michel-Auber 93
DNF Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93
DNF Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic
DNF Danès Léo Team U Nantes Atlantique
DNF Tolhoek Antwan Trek-Segafredo
DNF Fisher-Black Finn UAE Team Emirates
DNF Suter Joel UAE Team Emirates
DNF Hindsgaul Madsen Jacob Uno-X Pro Cycling Team
DNF Johannessen Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team

Information