Tour du Pays d'Olliergues

Junior, 4th -5th May 2024, France

GC

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Anderson Theo Team Inca Juniors 05:07:46
02 Grégoire Baptiste A.C.Bisontine U19 + 10
03 Estupiñán Kevin Team Inca Juniors + 11
04 Daumas Remi Team 31 Jolly Cycles U19 + 26
05 Argeles Clement Cyclisme Seyssinet + 30
06 Vuillier Axel CC Etupes U19 + 02:59
07 Berthelemy Edgard Argenteuil Cyclisme Junior + 03:44
08 Goncalves Gabriel Hexagone-Corbas Lyon Métropole Juniors + 04:37
09 Trouvain Alexandre Argenteuil Cyclisme Junior + 04:40
10 Fernandes Arthur Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:42
11 Busson Léo VC Annemasse Junior + 04:45
12 Auroux Florian Macon-AC Champagnolaise + 05:08
13 Ferreirinho Gaspard VC Cournon d'Auvergne + 06:16
14 Perez Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 06:31
15 Gerbaud Jules Team Buffaz + 06:54
16 Moncoutié Matteo VC Villefranche Beaujolais Juniors + 07:11
17 Guerard Sacha CC Etupes U19 + 07:36
18 Mizoule Ludo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 08:28
19 Diaz Garcia Juan Team Inca Juniors + 08:31
20 Vasquez Dorado David Team Inca Juniors + 08:53
21 Kayser Aurélien VC Villefranche Beaujolais Juniors + 09:08
22 Fayet Hugues VC Cournon d'Auvergne + 09:13
23 Regnault Thibault Macon-AC Champagnolaise + 09:26
24 Crozat Maximilien Hexagone-Corbas Lyon Métropole Juniors + 10:21
25 Bruyre Lilian EC Saint-Étienne Loire Junior + 10:34
26 Berthet Samuel Charvieu-Chavagneux IC Junior + 10:37
27 Hudry Alexandre VC Annemasse Junior + 11:07
28 Gantois Timeo CC Etupes U19 + 11:35
29 Przybylski Thibaud EC Saint-Étienne Loire Junior + 12:03
30 Giani Alexis VC La Pomme Marseille U19 + 13:27
31 Dancer Tom La Motte-Servolex Cyclisme U19 + 13:35
32 Beck Valentin Team 31 Jolly Cycles U19 + 14:05
33 Queau Maël Mimosa Sprint Mandelieu U19 + 15:42
34 Philippe Ethan VC La Pomme Marseille U19 + 15:43
35 De Lauro Alan Hexagone-Corbas Lyon Métropole Juniors + 15:49
36 Robin Jérémie A.C.Bisontine U19 + 16:00
37 Jourda Yannis VC Villefranche Beaujolais Juniors + 16:44
38 Haquin Pierre-Louis CC Etupes U19 + 17:07
39 Bertrand Matteo Allier-Haute-Loire + 17:42
40 Alexandre Arthur Argenteuil Cyclisme Junior + 18:23
41 Tissot Nathan Hexagone-Corbas Lyon Métropole Juniors + 18:31
42 Sauzet Jules Allier-Haute-Loire + 18:50
43 Capelle Antoine Argenteuil Cyclisme Junior + 20:42
44 Micheli Pierre A.C.Bisontine U19 + 23:16
45 Nominé Gabriel Argenteuil Cyclisme Junior + 23:33
46 Murcia Arbelaez Jaider Daniel Team Inca Juniors + 25:30
47 Charcosset Gabin Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 26:26
48 Forest Noé Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 26:30
49 Cuisinier-Delisle Baptiste VC Pays de Saint-Flour Junio + 26:46
50 Depres Emile VC Cournon d'Auvergne + 27:17
51 Monrolin Jonas Macon-AC Champagnolaise + 27:47
52 Lafragette Jorys VC Pays de Saint-Flour Junio + 27:50
53 Joubert Pierrick Cyclisme Seyssinet + 28:05
54 Krajcik Julian Mimosa Sprint Mandelieu U19 + 29:05
55 Simonot Quentin VC La Pomme Marseille U19 + 29:10
56 Monchicourt Elois ASPTT Dijon + 29:52
57 Flahaut Adan VC La Pomme Marseille U19 + 32:09
58 Courthaliac Aurele EC Saint-Étienne Loire Junior + 33:43
59 Rossiaud Yanis La Motte-Servolex Cyclisme U19 + 34:33
60 Picard Hugo Mimosa Sprint Mandelieu U19 + 35:14
61 Velon Mathis VC Villefranche Beaujolais Juniors + 36:32
62 Dalle Florian VC Pays de Saint-Flour Junio + 38:32
63 Le Nedelec Etienne EC Saint-Étienne Loire Junior + 38:40
64 Heyte Clément ASPTT Dijon + 39:10
65 Montusclat Raphaël Team 31 Jolly Cycles U19 + 40:35
66 Chalopin Zachary Team Buffaz + 41:11
67 Eparvier Joannes Team Buffaz + 41:55
68 Dieudonné Tom Mimosa Sprint Mandelieu U19 + 44:29
69 Lemaitre William CC Etupes U19 + 45:32
70 Simonneau Emilien ASPTT Dijon + 48:27
71 Lesecq Antonin Hexagone-Corbas Lyon Métropole Juniors + 49:08
72 Bouziane Ilyes VC Annemasse Junior + 54:55
73 Tixier Antonin CC Mainsat Evaux + 56:25
DNF Lafaye Hugo Allier-Haute-Loire
DNF Ligniere Evan Allier-Haute-Loire
DNF Roussel Louis Allier-Haute-Loire
DNF Caron Clement ASPTT Dijon
DNF Patriat Epaillard Come ASPTT Dijon
DNF Freitas Santos Pierre CC Mainsat Evaux
DNF Juge Damien CC Mainsat Evaux
DNF Leger Clement CC Mainsat Evaux
DNF Meaume Raphael CC Mainsat Evaux
DNF Da Costa Pablo Cyclisme Seyssinet
DNF Francais Louis Cyclisme Seyssinet
DNF Paillard Valere Cyclisme Seyssinet
DNF Guillet Yanis Macon-AC Champagnolaise
DNF Jacquet Anthony Macon-AC Champagnolaise
DNF Aurivel Theophile Team Buffaz
DNF Place Adrien Team Buffaz
DNF Charrier Kylian Vaucluse
DNF Jullian Evan Vaucluse
DNF Martinez Loris Vaucluse
DNF Morcillo Kaelig Vaucluse
DNF Roustant Vincent Vaucluse
DNF Arnal Loïc VC Cournon d'Auvergne
DNF Lafage Mathys VC Cournon d'Auvergne
DNF Cros Celian VC Pays de Saint-Flour Junio
DNF Dalle Florian VC Pays de Saint-Flour Junio
DNF Tuffery Loïc VC Pays de Saint-Flour Junio
DNF Rouhier Nathan A.C.Bisontine U19
DNF Taillade Martin A.C.Bisontine U19
DNF Grangeon Theodore Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Chanel Maxime Charvieu-Chavagneux IC Junior
DNF Dugros Eliott Charvieu-Chavagneux IC Junior
DNF Laguerre Mathieu Charvieu-Chavagneux IC Junior
DNF Pasquier Benjamin Charvieu-Chavagneux IC Junior
DNF Benier Quentin EC Saint-Étienne Loire Junior
DNF Blanc Gustave La Motte-Servolex Cyclisme U19
DNF Brunel Gabriel La Motte-Servolex Cyclisme U19
DNF Laplanche Emilian La Motte-Servolex Cyclisme U19
DNF Lusinchi Lucas Mimosa Sprint Mandelieu U19
DNF Punzano Eroan Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Cufi Loris VC Annemasse Junior
DNF Riggi Romeo VC Annemasse Junior
DNF Sandoz Thomas VC La Pomme Marseille U19
DNF Arnaud Lucas VC Villefranche Beaujolais Juniors
DNF Velon Mathis VC Villefranche Beaujolais Juniors

Information