Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Tour du Pays d'Olliergues - 2022

Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Fayolle Jean-Loup Corbas Lyon Metropole Juniors 4:50:39
02 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 06
03 Soranzo Maël Chambéry Cyclisme Compétition + 07
04 Bisiaux Leo VC Riomois + 16
05 Lambert-Wetzel Tom Corbas Lyon Metropole Juniors + 22
06 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 35
07 Roudier Hugo AC Cusset U19 + 1:00
08 Lequet Corentin Charvieu-Chavagneux IC Junior + 1:33
09 Fofonov Artem Puy-de-Dôme/Haute-Loire + 1:36
10 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 2:00
11 Thollet Quentin EC Saint-Etienne Loire Junior + 2:29
12 Thibaud Celian VS Romanais Péageois U19 + 2:46
13 Bagou Guillaume Charvieu-Chavagneux IC Junior + 2:53
14 Mahieu Gregoire VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 3:01
15 Andre Alexi Le Motte-Servolex Cyclisme U19 + 3:07
16 Loulergue Victor Creuse Oxygène Guéret Juniors + 3:43
17 Masset Kerrian Chambéry Cyclisme Compétition + 4:11
18 Soave Loriziao Corbas Lyon Metropole Juniors + 4:20
19 Robbins Jacques VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 4:37
20 Dulphy Romain Isère + 4:58
21 Faissole-Durand Lucas Le Motte-Servolex Cyclisme U19 + 5:00
22 Ducruet Louka Le Motte-Servolex Cyclisme U19 + 6:11
23 Ledeme Pierre AC Cusset U19 + 7:12
24 Savonet Martin A.C.Bisontine U19 + 8:45
25 Egea Garcia Jarod Pyrénées Performance Academy + 8:53
26 Legay Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 8:56
27 Esnault Nathan Charvieu-Chavagneux IC Junior + 9:35
28 Tarbouriech Mathis CC Etupes U19 + 9:37
29 Courtadon Gabin VC Riomois + 9:47
30 Lagrave Dorian Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:58
31 Ruet Simon V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 11:19
32 Andre Noah VS Romanais Péageois U19 + 11:28
33 Mathieu Anthony AC Cusset U19 + 11:30
34 Denef Florian Puy-de-Dôme/Haute-Loire + 11:39
35 Lamouline Sam AC Cusset U19 + 11:42
36 Salvadori Axel VC Annemasse Junior + 12:57
37 Bellaigues Quentin USP Issoire Junior + 13:19
38 Lebreton Jonathan GSG Blagnac Velo Sport + 13:28
39 Mathieu Paul A.C.Bisontine U19 + 13:59
40 Sultanov Samandar Culture Vélo Look Racing Team U19 + 14:57
41 Jorge Edgar EC Saint-Etienne Loire Junior + 15:39
42 Doukari Alexis Team Haute-Savoie + 16:22
43 Valleix Eliott Puy-de-Dôme/Haute-Loire + 16:37
44 Tixier Axel VC Riomois + 16:38
45 Coudert Nicolas USP Issoire Junior + 16:53
46 Davoine Achille EC Saint-Etienne Loire Junior + 17:12
47 Salon Gabriel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 17:36
48 Saubere Loïs Pyrénées Performance Academy + 17:39
49 Coste Florian Corbas Lyon Metropole Juniors + 17:40
50 Tournie Luc Occitane CF U19 + 17:59
51 Lefevre Lucas A.C.Bisontine U19 + 18:06
52 Barbereau Loic Charvieu-Chavagneux IC Junior + 18:21
53 Leylavergne Dario Creuse Oxygène Guéret Juniors + 18:36
54 Melot Noe VC La Pomme Marseille U19 + 18:38
55 Gouery Armand A.C.Bisontine U19 + 19:29
56 Delerce Thibault Team Haute-Savoie + 19:29
57 Recoulin Remi Team 31 Jolly Cycles U19 + 19:38
58 Bonnefoy Nicolas Chambéry Cyclisme Compétition + 19:46
59 Roux Damien Occitane CF U19 + 20:10
60 Carty Kenny Culture Vélo Look Racing Team U19 + 20:17
61 Villeronce Axel Culture Vélo Look Racing Team U19 + 20:20
62 Gueudret Alexandre Team Haute-Savoie + 20:29
63 Aubin Jean Team Haute-Savoie + 21:01
64 Vincent Numa Corbas Lyon Metropole Juniors + 21:08
65 Meynard Maxime Creuse Oxygène Guéret Juniors + 21:17
66 Cretin Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 22:43
67 Nowak Ugo Pyrénées Performance Academy + 23:01
68 Durand Dorian VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 23:21
69 Lebrault Victor Mimosa Sprint Mandelieu U19 + 23:49
70 Communal Kylian EC Saint-Etienne Loire Junior + 23:50
71 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 24:16
72 Arsac Remi EC Saint-Etienne Loire Junior + 24:18
73 Perisse Arthur Pyrénées Performance Academy + 24:23
74 Oubrier Dorian Charvieu-Chavagneux IC Junior + 25:22
75 Tissier Marius VC Annemasse Junior + 25:27
76 Coudiere Vincent Team Haute-Savoie + 28:24
77 Vaudable Antoine USP Issoire Junior + 29:05
78 Lacanal Theo Team 31 Jolly Cycles U19 + 29:14
79 Delmas Nathan Occitane CF U19 + 29:39
80 Fay Valentin Chambéry Cyclisme Compétition + 29:43
81 Arrobio Romain Occitane CF U19 + 29:45
82 Lemaire Mathias Drome + 29:48
83 Vivot Etienne CC Etupes U19 + 29:49
84 Rouanet Maël Culture Vélo Look Racing Team U19 + 31:50
85 Velna Yann GSG Blagnac Velo Sport + 32:04
86 Amardeil Florent Drome + 32:45
87 Rudel Valentin USP Issoire Junior + 33:14
88 Donati Robin VS Romanais Péageois U19 + 34:18
89 Paquien Lucas VS Romanais Péageois U19 + 35:09
90 Mangado Brady CC Etupes U19 + 35:13
91 Guinefoleau Arthur OCC Antibes + 35:24
92 Betrix Alexis VC Annemasse Junior + 35:30
93 Gaday Théo Drome + 35:53
94 Garnero Lucas OCC Antibes + 37:39
95 Meyer Martin Le Motte-Servolex Cyclisme U19 + 38:23
96 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 39:05
97 Barbier Timothe V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 39:15
98 Cloez Matheis V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 39:17
99 Labin Orso Isère + 39:43
100 Bellio Alban Pyrénées Performance Academy + 40:59
101 Breysse Baptiste Drome + 42:04
102 Ramos Hugo GSG Blagnac Velo Sport + 42:10
103 Favard Gabin OCC Antibes + 43:42
104 Duret Hugo V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 46:23
105 Tardieu Erwan Puy-de-Dôme/Haute-Loire + 49:47
106 Carmona Romeo CC Etupes U19 + 49:51
107 Breyer Tom Philippe Wagner Cycling U19 + 54:34
108 Martinez Hugo Mimosa Sprint Mandelieu U19 + 55:02
DNF Mounier Adonis Drome
DNF Marolleau Florentin GSG Blagnac Velo Sport
DNF Ben Lahoussine Adonis Isère
DNF Carminati Leo Isère
DNF Gaillard Clovis Isère
DNF Casciaro Enrik OCC Antibes
DNF Hennequin Constantin OCC Antibes
DNF Friteyre Gaspard Puy-de-Dôme/Haute-Loire
DNF Gerin Simon VC Riomois
DNF Thierry Ryad VC Riomois
DNF Bolot Eliot A.C.Bisontine U19
DNF Bergeron Teddy AC Cusset U19
DNF Gauthier Maryan Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Luciez Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Pelissier Jean-Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Breant Romain Creuse Oxygène Guéret Juniors
DNF Nagau-Grell Dyclai Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Fazille Vivien Le Motte-Servolex Cyclisme U19
DNF Baraer Marvin Mimosa Sprint Mandelieu U19
DNF Bermon Esteban Mimosa Sprint Mandelieu U19
DNF Fiorani Victor Mimosa Sprint Mandelieu U19
DNF Lucas Corentin Occitane CF U19
DNF Bacrot Gabriel Philippe Wagner Cycling U19
DNF Jay Timéo Philippe Wagner Cycling U19
DNF Rouge Arthur Philippe Wagner Cycling U19
DNF Zimmermann Aaron Philippe Wagner Cycling U19
DNF Drillaud Louis VC Annemasse Junior
DNF Mesnil Thibault VC Annemasse Junior
DNF Barker Alex VC La Pomme Marseille U19
DNF Aubery Robin VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Ferri Nathan VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Robette Gabriel VS Romanais Péageois U19

Information