Gran Premio di Lugano - 2018

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Hermann Pernsteiner Bahrain - Merida 4:53:05125
02 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 3285
03 Enrico Gasparotto Bahrain - Merida + 1:3370
04 Giovanni Visconti Bahrain - Merida + 1:4060
05 Diego Ulissi UAE Team Emirates + 1:4050
06 Domenico Pozzovivo Bahrain - Merida + 1:4040
07 Giulio Ciccone Bardiani - CSF + 1:5735
08 Antonio Nibali Bahrain - Merida + 2:4330
09 Andrea Vendrame Androni Giocattoli + 2:4325
10 Michele Gazzara Sangemini - MG.Kvis - Vega + 3:1120
11 Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 3:5015
12 Marco Canola Nippo - Vini Fantini + 4:0210
13 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis - Vega + 4:025
14 Ilia Koshevoy Wilier Triestina + 4:045
15 Nicola Gaffurini Sangemini - MG.Kvis - Vega + 4:065
16 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 4:493
17 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 4:513
18 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 5:113
19 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis - Vega + 10:443
20 Simone Velasco Wilier Triestina + 10:443
21 Lorenzo Delco Biesse Carrera Gavardo + 10:443
22 Matteo Spreafico Androni Giocattoli + 10:443
23 Andrea Garosio D'Amico - Utensilnord + 10:443
24 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 10:443
25 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 10:443
26 Alberto Amici Biesse Carrera Gavardo + 10:44
27 Raffaello Bonusi Androni Giocattoli + 10:47
28 Filippo Ganna UAE Team Emirates + 10:47
29 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 10:47
DNS Félix Barón Team Illuminate
DNS Connor Brown Team Illuminate
DNS Camilo Castiblanco Team Illuminate
DNS Martin Laas Team Illuminate
DNS Simon Pellaud Team Illuminate
DNF Marco Bernardinetti Amore & Vita-Prodir
DNF Pierpaolo Ficara Amore & Vita-Prodir
DNF Jan-André Freuler Amore & Vita-Prodir
DNF Davide Gabburo Amore & Vita-Prodir
DNF Viesturs Luksevics Amore & Vita-Prodir
DNF Colin Stüssi Amore & Vita-Prodir
DNF Mirko Trosino Amore & Vita-Prodir
DNF Davide Ballerini Androni Giocattoli
DNF Francesco Gavazzi Androni Giocattoli
DNF Manuele Boaro Bahrain - Merida
DNF Domen Novak Bahrain - Merida
DNF Vincenzo Albanese Bardiani - CSF
DNF Enrico Barbin Bardiani - CSF
DNF Giovanni Carboni Bardiani - CSF
DNF Daniel Savini Bardiani - CSF
DNF Alessandro Tonelli Bardiani - CSF
DNF Enrico Logica Biesse Carrera Gavardo
DNF Giovanni Pedretti Biesse Carrera Gavardo
DNF Simone Ravanelli Biesse Carrera Gavardo
DNF Enrico Salvador Biesse Carrera Gavardo
DNF Andrea Zanardini Biesse Carrera Gavardo
DNF Emanuele Di Giovanni D'Amico - Utensilnord
DNF Franco Orocito D'Amico - Utensilnord
DNF Nicolas Samparisi D'Amico - Utensilnord
DNF Angelo Vitiello D'Amico - Utensilnord
DNF Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo
DNF Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo
DNF Stepan Kurianov Gazprom - RusVelo
DNF Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo
DNF Nathan Earle Israel Cycling Academy
DNF Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy
DNF Omer Goldstein Israel Cycling Academy
DNF Luis Lemus Israel Cycling Academy
DNF Guy Niv Israel Cycling Academy
DNF David Jabuka Meridiana - Kamen Team
DNF Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team
DNF Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team
DNF Josip Rumac Meridiana - Kamen Team
DNF Ivan Sotola Meridiana - Kamen Team
DNF Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini
DNF Masakazu Ito Nippo - Vini Fantini
DNF Simone Ponzi Nippo - Vini Fantini
DNF Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini
DNF Juan Camacho Polartec - Kometa
DNF Patrick Gamper Polartec - Kometa
DNF Michele Gazzoli Polartec - Kometa
DNF Matteo Moschetti Polartec - Kometa
DNF Wilson Pena Polartec - Kometa
DNF Michel Ries Polartec - Kometa
DNF Diego Sevilla Polartec - Kometa
DNF Luca Colnaghi Sangemini - MG.Kvis - Vega
DNF Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis - Vega
DNF Dominik Bauer Dauner D&DQ - Akkon
DNF Julian Braun Dauner D&DQ - Akkon
DNF Marc Clauss Dauner D&DQ - Akkon
DNF Frederik Dombrowski Dauner D&DQ - Akkon
DNF Christopher Heider Dauner D&DQ - Akkon
DNF Michel Gießelmann Team Sauerland NRW
DNF Johannes Hodapp Team Sauerland NRW
DNF Jonas Härtig Team Sauerland NRW
DNF Felix Intra Team Sauerland NRW
DNF Joann Leinau Team Sauerland NRW
DNF Louis Leinau Team Sauerland NRW
DNF Viktor Müller Team Sauerland NRW
DNF Anass Ait El Abdia UAE Team Emirates
DNF Simone Consonni UAE Team Emirates
DNF Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates
DNF Ben Swift UAE Team Emirates
DNF Giuseppe Fonzi Wilier Triestina
DNF Luca Raggio Wilier Triestina
DNF Sebastian Schönberger Wilier Triestina
DNF Alex Turrin Wilier Triestina
DNF Eugert Zhupa Wilier Triestina
Information
Nation Switzerland
Date 3rd June
Distance 185.2 km
CAT 1.1
Other
Embed Results