Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Romandie
ProTour, Stage race, 27th April-2nd May 2010, Switzerland
Race info
Results
Stage profiles
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Moldova
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Valverde
Alejandro
[*]
1980
Caisse d'Epargne
17:37:55
02
Spilak
Simon
1986
Lampre-Farnese Vini
+ 11
03
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 21
04
Rogers
Michael
1979
Team HTC - Columbia
+ 35
05
Karpets
Vladimir
1980
Team Katusha
+ 42
06
Brajkovic
Janez
1983
RadioShack
+ 52
07
Machado
Tiago
1985
RadioShack
+ 01:16
08
Pinotti
Marco
1976
Team HTC - Columbia
+ 01:27
09
Wyss
Marcel
1986
Cervelo TestTeam
+ 01:28
10
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 01:34
11
Porte
Richie
1985
Team Saxo Bank
+ 02:10
12
Moreau
Christophe
1971
Caisse d'Epargne
+ 02:17
13
Sagan
Peter
1990
Liquigas-Doimo
+ 02:32
14
Vande Velde
Christian
1976
Garmin-Transitions
+ 02:47
15
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 02:50
16
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 02:56
17
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack
+ 03:06
18
Capecchi
Eros
1986
Footon-Servetto
+ 03:20
19
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 03:45
20
Rubiera
José Luis
1973
RadioShack
+ 03:59
21
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 04:14
22
Soler
Mauricio
1983
Caisse d'Epargne
+ 04:19
23
Cioni
Dario
1974
Sky Professional Cycling Team
+ 04:45
24
Possoni
Morris
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 05:28
25
Aerts
Mario
1974
Omega Pharma-Lotto
+ 05:55
26
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 06:15
27
Felline
Fabio
1990
Footon-Servetto
+ 08:08
28
Eibegger
Markus
1984
Footon-Servetto
+ 08:17
29
Samoilau
Branislau
1985
Quick Step
+ 08:23
30
Ovechkin
Artem
1986
Team Katusha
+ 08:39
31
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 08:41
32
Moos
Alexandre
1972
BMC Racing Team
+ 10:32
33
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 10:45
34
Rohregger
Thomas
1982
Team Milram
+ 11:12
35
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas-Doimo
+ 12:38
36
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Doimo
+ 13:24
37
Pliuschin
Alexandre
1987
Team Katusha
+ 13:34
38
Marzano
Marco
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 13:45
39
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 14:24
40
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
+ 14:43
41
Gustov
Volodymir
1977
Cervelo TestTeam
+ 14:58
42
Nieve
Mikel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 15:13
43
Malori
Adriano
1988
Lampre-Farnese Vini
+ 15:55
44
Frank
Mathias
1986
BMC Racing Team
+ 16:28
45
Le Mével
Christophe
1980
Française des Jeux
+ 16:51
46
Brändle
Matthias
1989
Footon-Servetto
+ 17:15
47
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
+ 17:19
48
Swift
Ben
1987
Sky Professional Cycling Team
+ 17:40
49
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 18:03
50
Caruso
Giampaolo
1980
Ceramica Flaminia
+ 21:01
51
Dyachenko
Alexsandr
1983
Astana
+ 21:17
52
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 21:29
53
Vichot
Arthur
1988
Française des Jeux
+ 22:13
54
Steensen
André
1987
Team Saxo Bank
+ 22:19
55
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Milram
+ 23:28
56
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 23:44
57
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 24:21
58
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 24:47
59
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 26:37
60
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
+ 27:20
61
Botcharov
Alexandre
1975
Team Katusha
+ 27:25
62
Zaugg
Oliver
1981
Liquigas-Doimo
+ 30:22
63
Paulinho
Sergio
1980
RadioShack
+ 30:23
64
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
+ 31:08
65
Busche
Matthew
1985
RadioShack
+ 31:18
66
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 32:15
67
Irizar
Markel
1980
RadioShack
+ 39:19
68
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
+ 40:23
69
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 43:14
70
Meyer
Travis
1989
Garmin-Transitions
+ 47:23
71
Pauwels
Serge
1983
Sky Professional Cycling Team
+ 48:33
72
Russ
Matthias
1983
Team Milram
+ 49:38
73
Portal
Nicolas
1979
Sky Professional Cycling Team
+ 59:08
74
Zahner
Simon
1983
BMC Racing Team
+ 01:01:54
75
Beyer
Chad
1986
BMC Racing Team
+ 01:15:29
DNF
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
DNF
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Davis
Allan
1980
Astana
DNF
Davis
Scott
1979
Astana
DNF
Gourov
Maxim
1979
Astana
DNF
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
DNF
Iglinskiy
Valentin
1984
Astana
DNF
Renev
Sergey
1985
Astana
DNF
Zeits
Andrey
1986
Astana
DNF
Louder
Jeff
1977
BMC Racing Team
DNF
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
DNF
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
DNF
Cobo
Juan José
1981
Caisse d'Epargne
DNF
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne
DNF
López
David
1981
Caisse d'Epargne
DNF
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
DNF
Plaza
Rubén
1980
Caisse d'Epargne
DNF
Appollonio
Davide
1989
Cervelo TestTeam
DNF
Correia
Joao Miguel Silva
1975
Cervelo TestTeam
DNF
Correia
Joao Miguel Silva
1975
Cervelo TestTeam
DNF
Denifl
Stefan
1987
Cervelo TestTeam
DNF
Hammond
Roger
1974
Cervelo TestTeam
DNF
Novoa Mendez
Joaquin
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Pujol
Oscar
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
DNF
Cardoso
Manuel
1983
Footon-Servetto
DNF
Durán
Arkaitz
1986
Footon-Servetto
DNF
Gianetti
Noe
1989
Footon-Servetto
DNF
Valls
Rafael
1987
Footon-Servetto
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
DNF
Bobridge
Jack
1989
Garmin-Transitions
DNF
Carlsen
Kirk
1987
Garmin-Transitions
DNF
Fischer
Murilo
1979
Garmin-Transitions
DNF
Hunter
Robert
1977
Garmin-Transitions
DNF
Kreder
Michel
1987
Garmin-Transitions
DNF
Tuft
Svein
1977
Garmin-Transitions
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre-Farnese Vini
DNF
Hondo
Danilo
1974
Lampre-Farnese Vini
DNF
Loosli
David
1980
Lampre-Farnese Vini
DNF
Magazzini
Enrico
1988
Lampre-Farnese Vini
DNF
Righi
Daniele
1976
Lampre-Farnese Vini
DNF
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas-Doimo
DNF
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas-Doimo
DNF
Sabatini
Fabio
1985
Liquigas-Doimo
DNF
Vanotti
Alessandro
1980
Liquigas-Doimo
DNF
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
DNF
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Elijzen
Michiel
1982
Omega Pharma-Lotto
DNF
Gilbert
Philippe
1982
Omega Pharma-Lotto
DNF
Péraud
Jean-Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Wegelius
Charles
1978
Omega Pharma-Lotto
DNF
Facci
Mauro
1982
Quick Step
DNF
Kunitski
Andrei
1984
Quick Step
DNF
Kvist
Thomas
1987
Quick Step
DNF
Seeldraeyers
Kevin
1986
Quick Step
DNF
Stauff
Andreas
1987
Quick Step
DNF
Velo
Marco
1974
Quick Step
DNF
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step
DNF
Flens
Rick
1983
Rabobank
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Rabobank
DNF
Van Winden
Dennis
1987
Rabobank
DNF
Froome
Chris
1985
Sky Professional Cycling Team
DNF
Henderson
Greg
1976
Sky Professional Cycling Team
DNF
Kennaugh
Peter
1989
Sky Professional Cycling Team
DNF
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Grabsch
Bert
1975
Team HTC - Columbia
DNF
Hansen
Adam
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Rabon
Frantisek
1983
Team HTC - Columbia
DNF
Renshaw
Mark
1982
Team HTC - Columbia
DNF
Bodrogi
László
1976
Team Katusha
DNF
Ignatiev
Mikhail
1985
Team Katusha
DNF
Napolitano
Danilo
1981
Team Katusha
DNF
Ciolek
Gerald
1986
Team Milram
DNF
Fothen
Markus
1981
Team Milram
DNF
Förster
Robert
1978
Team Milram
DNF
Roels
Dominik
1987
Team Milram
DNF
Schröder
Björn
1980
Team Milram
DNF
Steegmans
Gert
1980
RadioShack
DNF
Haedo
Lucas Sebastian
1983
Team Saxo Bank
DNF
Larsson
Gustav
1980
Team Saxo Bank
DNF
Marycz
Jaroslaw
1987
Team Saxo Bank
DNF
Mørkøv
Michael
1985
Team Saxo Bank
Information
Tour de Romandie
Switzerland
27th April-2nd May 2010
2.PT