Front Races Teams Riders Ranking

CN Spain RR | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Alejandro Valverde Movistar Team 4:33:49100
02 Luis León Sánchez Astana Pro Team + 0075
03 Jesus Herrada Cofidis, Solutions Credits + 1660
04 Diego Rubio Burgos - BH + 1850
05 Benjamin Prades Team Ukyo + 1840
06 Antonio Angulo Efapel + 1830
07 Fernando Barceló Euskadi Basque - Murias + 1820
08 Pello Bilbao Astana Pro Team + 1810
09 Julio Alberto Amores Electro Hiper Europa-Ristrasol + 185
10 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 183
11 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 183
12 Jesus Alfonso Arozamena Carretero Super Froiz + 181
13 Jorge Martin Montenegro Adaro Cortizo-Anova + 181
14 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 181
15 Sergio Martin Caja Rural - Seguros RGA amateur + 181
16 Hector Carretero Movistar Team + 18
17 Salvador Guardiola Kinan Cycling Team + 18
18 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 18
19 Samuel Blanco Prol Vigo-Rias Baixas + 18
20 Juan Lopez Kometa Cycling Team + 18
21 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 18
22 Omar Fraile Astana Pro Team + 25
23 Ion Izagirre Astana Pro Team + 25
24 Gorka Izagirre Astana Pro Team + 28
25 Rafael Valls Movistar Team + 28
26 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 33
27 Marc Soler Movistar Team + 35
28 Eloy Teruel GSport – Plataforma Central Iberum + 50
29 Miguel Angel Ballesteros Canovas Valverde Team-Tierra Fecundis + 50
30 Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 50
31 Luis Angel Mate Cofidis, Solutions Credits + 50
32 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 50
33 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 50
34 Inaki Gozalbez Nadal Mutua Levante - ALE + 50
35 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 50
36 Martin Lestido Rey Super Froiz + 50
37 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 50
38 Diego Noriega Gomez Super Froiz + 55
39 Oscar Rodriguez Euskadi Basque - Murias + 55
40 Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias + 55
41 Javier Gil Torregrosa Baque-Ideus-BH Team + 1:20
42 Mauro Rato Castrillo Team Kuota-Construcciones Paulino + 1:20
43 Ivan Moreno Lizarte + 1:20
44 Martí Marquez Lizarte + 1:20
45 Sebastian Mora Caja Rural - Seguros RGA + 1:20
46 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 1:20
47 Guillem Muñoz Cubelles Bike Kids + 1:20
48 Ivan Martinez Jimenez Super Froiz + 1:20
49 Mikel Iturria Euskadi Basque - Murias + 4:43
50 Jorge Arcas Movistar Team + 4:47
51 Ruben Fernandez Movistar Team + 4:47
52 Eusebio Pascual Caja Rural - Seguros RGA amateur + 4:47
53 David Galarreta Guerciotti-Kiwi Atlantico + 5:46
54 Mikel Alonso Equipo Euskadi + 5:46
55 Eric Valiente Bonafé VIB Sports + 5:46
56 Xavier Cañellas Caja Rural - Seguros RGA + 5:46
57 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 7:20
58 Carlos Verona Movistar Team + 10:36
DNF Francisco Javier Carrasco Ramirez Arreuda Track Team
DNF Bernat Font Mas 303 Project
DNF Enrique García Martin Aiarabike-Trek-Electroalavesa
DNF Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano
DNF Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano
DNF Antonio Canovas Cuadrado Brocoli Mecanico
DNF Manuel Antonio Garcia Brocoli Mecanico
DNF Rosendo Marquez Gil Brocoli Mecanico
DNF Mariano Matas Fuentes Brocoli Mecanico
DNF Francisco Daniel Mulero Ruiz Brocoli Mecanico
DNF Oscar Cabedo Burgos - BH
DNF Jorge Cubero Burgos - BH
DNF Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH
DNF Daniel Lopez Parada Burgos - BH
DNF Angel Madrazo Burgos - BH
DNF Manuel Penalver Burgos - BH
DNF Alvaro Robredo Crespo Burgos - BH
DNF Jaume Sureda Burgos - BH
DNF Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA
DNF Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA
DNF Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA
DNF David González Caja Rural - Seguros RGA
DNF Joel Nicolau Caja Rural - Seguros RGA
DNF Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA
DNF Gonzalo Serrano Caja Rural - Seguros RGA
DNF Jose Herrada Cofidis, Solutions Credits
DNF Gerard Armillas Compak-Campo Claro
DNF David Gomez Cazorla Compak-Campo Claro
DNF Raul Garcia de Mateos Cortizo-Anova
DNF Miguel Gomez Crespo Cortizo-Anova
DNF Carlos Gutierrez Sanchez Cortizo-Anova
DNF Anxo Lorenzo Segade Cortizo-Anova
DNF Angel Gutierrez Sanz Diputación de León- Arte en Transfe
DNF Marcos Jurado Rodriguez Efapel
DNF Miquel Carrió sard Electro Hiper Europa-Ristrasol
DNF Joaquin José Contreras Meseguer Electro Hiper Europa-Ristrasol
DNF Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa-Ristrasol
DNF Alvaro Marza Martinez Electro Hiper Europa-Ristrasol
DNF Oriol Raya Paulo Electro Hiper Europa-Ristrasol
DNF Alex Ulloa Alba Electro Hiper Europa-Ristrasol
DNF Jokin Aranburu Equipo Euskadi
DNF Unai Cuadrado Equipo Euskadi
DNF Peio Goikoetxea Equipo Euskadi
DNF Txomin Juaristi Equipo Euskadi
DNF Diego Lopez Equipo Euskadi
DNF Gotzon Martin Equipo Euskadi
DNF Antonio Soto Equipo Euskadi
DNF Miguel Angel Alcaide Bermúdez Escribano Sport Team
DNF Aritz Bagues Euskadi Basque - Murias
DNF Mikel Bizkarra Euskadi Basque - Murias
DNF Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias
DNF Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque - Murias
DNF Sergio Samitier Euskadi Basque - Murias
DNF Albert Muela Galvez EvoPro Racing
DNF Oscar Carrasco Fernandez GSport – Plataforma Central Iberum
DNF Aitor Escobar Milan GSport – Plataforma Central Iberum
DNF Ismael Llopis Giner GSport – Plataforma Central Iberum
DNF Jose Manuel Gutiérrez Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Fernando Lopes Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Jose Carlos Nuñez Sanchez Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Jesus Alberto Rubio Arribas Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Mikel Ugarte Gamboa Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy
DNF Samuel Ponce Alvarez Interpro Cycling Academy
DNF Marcos Garcia Kinan Cycling Team
DNF Jose Antonio Garcia Martin Kometa Cycling Team
DNF Diego Sevilla Kometa Cycling Team
DNF Asier Ormazabal Fuste Lizarte
DNF Carlos Barbero Movistar Team
DNF Imanol Erviti Movistar Team
DNF Lluis Mas Movistar Team
DNF Antonio Pedrero Movistar Team
DNF Eduard Prades Movistar Team
DNF José Joaquin Rojas Movistar Team
DNF Felipe Orts Lloret Mutua Levante - ALE
DNF Marc Sanchez Jorge Mutua Levante - ALE
DNF Oscar Cabanas Quintela MVK*25-ACA
DNF Daniel Ania González Nesta-Skoda Alecar
DNF Kevin Suarez Fernandez Nesta-Skoda Alecar
DNF Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Gabriel Sanchez Mula Pemoy-Guillen Motor
DNF Josep Oriola Gascón Portet Instal.lacions-Corvi-Buff
DNF Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista
DNF Pablo Guerrero RP - Boavista
DNF Victor Manuel Romero Super Froiz
DNF Miguel Llaneza Argüelles Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF Antonio Jesús Olivares Cabello Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF Oscar Sanchez Caballero Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF Julen Amarika Arteagoitia Telcom-Ederlan-Osés Const
DNF Josep María Arnau Riba Telcom-Ederlan-Osés Const
DNF Marc Buades Ferriol Telcom-Ederlan-Osés Const
DNF Onditz Urrutzmendi Lizeaga Telcom-Ederlan-Osés Const
DNF Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild
DNF David Hernández Fernández Valverde Team-Tierra Fecundis
DNF Carlos Cobos Marquez Vigo-Rias Baixas
DNF Jorge Gonzalez Gamez Vigo-Rias Baixas
DNF Oscar Justo Villanueva Vigo-Rias Baixas
DNF Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB
Information
Nations Spain - Murcia
Date June 30th
Distance 194.9 km
CAT CN