Tour de l'Eure Juniors - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Hue Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 02:09:48
02 Bonilla Pablo Start Junior Cycling Team + 00
03 Sivok Tomas Team Franco Ballerini + 00
04 Lukes Jan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 00
05 Dunar Dominik Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03
06 Hector Raphaël Calvados + 01:28
07 Forbras Nicolas Team Avesnois Junior + 01:28
08 Merlin Cyrian A.C.Bisontine U19 + 01:28
09 De Fabritiis Gabriele Team Franco Ballerini + 01:28
10 Pichon Mathis Team Avesnois Junior + 01:28
11 Onesime Louis Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 01:28
12 Le Claire Noa Loire-Atlantique + 01:28
13 Garnier Matteo V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:28
14 Poucet Tristan Team Avesnois Junior + 01:28
15 Pepiot Baptiste A.C.Bisontine U19 + 01:28
16 Bouma Jelle Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:28
17 Maioli Mattia Team Franco Ballerini + 01:28
18 Barre Theo Formation Fenioux 36 + 01:28
19 Curien Quentin U19 Cycling Project + 01:28
20 Gardy Julien U19 Cycling Project + 01:28
21 Pavis Evan Calvados + 01:28
22 Langella Lenaic Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:28
23 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:28
24 Verrando Luca Team Franco Ballerini + 01:28
25 Erripa Picazo Nehuen Start Junior Cycling Team + 01:28
26 Lebreton Jonathan GSC Blagnac Velo Sport 31 U19 + 01:28
27 Gente Théo Rivery Sports Cyclisme + 01:28
28 Fer Lucas Loire-Atlantique + 01:28
29 Boudet Timothe Avranches/VC Saint-James + 01:28
30 Berg Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 01:28
31 Valleran Charly Seine-Maritime + 01:28
32 Lebreton Samuel Seine-Maritime + 01:28
33 Flour Florian Olympique Hesdin Marconne Junior + 01:28
34 Brien Valentin UC Bricquebec Junior + 01:28
35 Marie Thao UC Bricquebec Junior + 01:28
36 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 01:28
37 Klignet Camiel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:28
38 Gouessant Gabriel V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:28
39 Marais Martin US Vern Cyclisme Junior + 01:28
40 Barière Antoine Eure + 01:28
41 Rouanet Maël Culture Vélo Look Racing Team U19 + 01:28
42 Froger Pierre Loire-Atlantique + 01:28
43 Vermeulen Arthur Van Moer Logistics Cycling Team + 01:28
44 Langui Nicolas Seine-Maritime + 01:28
45 Adam Mathis UC Bricquebec Junior + 01:28
46 Perez Ciro Start Junior Cycling Team + 01:28
47 Hervouet Arsene Formation Fenioux 36 + 01:28
48 Dufour Remi Olympique Hesdin Marconne Junior + 01:28
49 Le Bot Jean Veloce Vannetais U19 + 01:28
50 Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:28
51 Reyes Arruti Felipe Start Junior Cycling Team + 01:28
52 Tardif Axel Loire-Atlantique + 01:28
53 Bray Antoine Rivery Sports Cyclisme + 01:28
54 Farsetti Tommaso Team Franco Ballerini + 01:28
55 Wachowiak Mathis SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 01:28
56 Le Callonec Hugo OC Locminé + 01:28
57 Lecolley Augustin UC Bricquebec Junior + 01:28
58 Mathieu Paul A.C.Bisontine U19 + 01:28
59 Klewais Tristan OC Locminé + 01:28
60 Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 01:28
61 Pance Octave Mix2 + 01:28
62 Halley Matheo Calvados + 01:28
63 Panor Enzo Mix2 + 01:28
64 Godeby Maxens Eure + 01:28
65 Baart Thomas Van Moer Logistics Cycling Team + 01:28
66 Leroy Clement Team Avesnois Junior + 01:28
67 Renaudin Mathieu Eure + 01:28
68 Debucke Senne Van Moer Logistics Cycling Team + 01:28
69 Nougue Dessus Aaron Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:39
70 Moisseron Elliot Avranches/VC Saint-James + 01:39
71 Gloux Fantin US Vern Cyclisme Junior + 01:39
72 Le Croller Stan OC Locminé + 01:39
73 Plessier Mattéo Rivery Sports Cyclisme + 01:39
74 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 01:39
75 Le Maitre Pierre V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:39
76 Desebe Sodoyer Dorian U19 Cycling Project + 03:12
77 Noel Romain Avranches/VC Saint-James + 04:07
78 Dauget-Guerin Goulven Avranches/VC Saint-James + 04:07
79 Truffaut Baptiste Calvados + 04:23
80 Rignault Vincent Calvados + 04:23
81 Breit Oscar Olympique Hesdin Marconne Junior + 04:23
82 Nominé Yoann Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 04:23
83 Quiroz Gutierrez Heriberto Start Junior Cycling Team + 04:23
84 Wattier Mathis Seine-Maritime + 04:23
85 Ducote Luan SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 04:23
86 Regost Thibaut Olympique Hesdin Marconne Junior + 04:23
87 Jamot Pierrick Formation Fenioux 36 + 04:28
88 Boutron Nathanaël Formation Fenioux 36 + 04:28
89 Legros Thibault SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 09:08
90 Mercier Edwin Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 10:14
91 Auge Ronan Team UC Nantes - Atlantique U19 + 12:45
92 Ramos Hugo GSC Blagnac Velo Sport 31 U19 + 13:02
93 Schneider Enzo U19 Cycling Project + 13:09
94 Genette Edouard A.C.Bisontine U19 + 13:09
95 Ginet Erwan Formation Fenioux 36 + 01:28
96 Marivint Hugo OC Locminé + 01:28
97 Mhedbi Ceyliam V.C.Pays de Loudéac U19 + 14:32
98 Mullois Quentin Mix2 + 14:32
99 Delabarre Clement Eure + 14:34
OOT Velna Yann GSC Blagnac Velo Sport 31 U19
OOT Gombaud Alessio Veloce Vannetais U19
OOT Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle
OOT Collier Theotime U19 Cycling Project
OOT Revel Desire Eure
OOT De Graeve Killian Veloce Vannetais U19
DNF Huitema Jasper Willebrord Wil Vooruit Juniors
DNF Blons Edouard Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle
DNF Tirel Enzo Seine-Maritime
DNF Roquet Jeremie Avranches/VC Saint-James
DNF Mortier Thibaut A.C.Bisontine U19
DNF Depil Louis Team Avesnois Junior
DNF Delalande Basile OC Locminé
DNF Tessier Jean Loire-Atlantique
DNF Serravalle Paolo Mix2
DNF Marolleau Florentin GSC Blagnac Velo Sport 31 U19
DNF Crignon Noe Olympique Hesdin Marconne Junior
DNF Tilly Felix Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19
DNF Dejeune Antoine Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Abdurakhmanov Davirjan Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Michel Thibault UC Bricquebec Junior
DNF Morel Tom US Vern Cyclisme Junior
DNF Choblet Pierre US Vern Cyclisme Junior

Information