Tour du Gévaudan Occitanie - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com 2:45:30
02 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 03
03 Romain Grégoire A.C.Bisontine + 03
04 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 03
05 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 03
06 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 03
07 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 03
08 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 03
09 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 03
10 Antoine Huby Cross Team Legendre + 03
11 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09
12 Léo Vincent C.C.Etupes + 15
13 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 15
14 Romain Campistrous Occitane CF + 15
15 Thibault Germain A.C.Bisontine + 15
16 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 15
17 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 15
18 William Junior Lecerf C.C.Etupes + 15
19 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 24
20 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 24
21 Simon Combes A.C.Bisontine + 24
22 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 1:20
23 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 1:20
24 Kevin Besson Occitane CF + 1:20
25 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 1:20
26 Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com + 1:20
27 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 1:20
28 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 1:20
29 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 1:20
30 Killian Larpe Océane Top 16 + 1:20
31 Jack Drage NZ Cycling Project + 1:20
32 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 1:24
33 Maxime Richard C.C.Etupes + 1:24
34 Gabriel Peyencet Team U Cube 17 + 1:27
35 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 1:27
36 Julien Gagne EC Saint-Etienne Loire + 1:30
37 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 1:38
38 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 1:38
39 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 2:44
40 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 2:44
41 Charles Paige Team U Cube 17 + 2:44
42 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 2:44
43 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 2:44
44 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 2:44
45 David Menut Cross Team Legendre + 2:44
46 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 2:44
47 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 2:44
48 Maxence Bonjean Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 2:46
49 Yoann Paillot St Michel-Auber 93 + 2:44
50 Robin Meyer NIPPO-Provence-PTS Conti + 2:44
51 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 2:44
52 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 2:44
53 Alexandre Desroches V.C.Villefranche Beaujolais + 2:44
54 Julien Allue Beziers Mediterranee Cyclisme + 2:44
55 Kevin McCambridge A.V.C. Aix-en-Provence + 2:44
56 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 2:44
57 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 2:44
58 Rémi Lelandais Cross Team Legendre + 2:44
59 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 2:44
60 Arthur Blanc Charvieu-Chavagneux IC + 3:50
61 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 3:56
62 Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 4:03
63 Jerome Raus C.C.Le Boulou + 5:16
64 Nicola Marcerou Vendée U + 5:16
65 Tom Tassaro Culture Vélo Look Racing Team U19 + 5:16
66 Elliot Phillippon GSC Blagnac Velo Sport 31 + 5:18
67 Léo Pendery GSC Blagnac Velo Sport 31 + 5:18
68 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 5:18
69 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 5:26
70 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 5:26
71 Anthony Maldonado St Michel-Auber 93 + 5:26
72 Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence + 5:26
73 Aurélien Philibert Ardennes Cross Team + 5:26
74 Adrien Guillonnet St Michel-Auber 93 + 5:26
75 Paul-Victor Esteves EC Saint-Etienne Loire + 5:26
76 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 5:32
77 Anthony Delon Issoire Cyclisme Compétition + 6:11
78 Damian Wild V.C.La Pomme Marseille + 6:11
79 Benoit Ladeiro Team U Cube 17 + 6:11
80 Clément Rozès Occitane CF + 6:11
81 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 6:11
82 Thomas Morichon A.C.Bisontine + 7:11
83 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 7:11
84 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 7:11
85 Yaël Joalland C.C.Etupes + 7:11
86 Corentin Dubois V.C.La Pomme Marseille + 8:25
87 Baptiste Bleier St Michel-Auber 93 + 8:25
88 Louis Pijourlet Team Pro Immo Nicolas Roux + 8:25
89 Julien Marin V.C.La Pomme Marseille + 8:28
90 Adrien Bonnet DN Occitanie Cyclisme + 10:53
91 Damien Poncet EC Saint-Etienne Loire + 10:53
92 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 10:53
93 Gaëtan Lemoine Occitane CF + 10:53
94 Bastien Bareille Océane Top 16 + 10:53
95 Julien Flachon EC Saint-Etienne Loire + 10:53
96 Hugo Roméo Occitane CF + 10:53
97 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 10:53
OOT Paul Anchain -
OOT Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team
OOT Geoffrey Rouat Beziers Mediterranee Cyclisme
OOT Victor Jean Culture Vélo Look Racing Team U19
OOT Max Warmerdam GSC Blagnac Velo Sport 31
OOT Bérenger Brossel Issoire Cyclisme Compétition
DNF Maxime Colin -
DNF Gauthier Rouxel -
DNF Larry Valvasori A.C.Bisontine
DNF Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team
DNF Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team
DNF Robin Artieres Albi VS
DNF Thomas Bibet Albi VS
DNF Guillaume Bonnet Beziers Mediterranee Cyclisme
DNF Axel Zingle C.C.Etupes
DNF Damien Girard C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC
DNF Noah Knecht Charvieu-Chavagneux IC
DNF Jamy Fralin Creuse Oxygène Guéret
DNF Noé Castille Cross Team Legendre
DNF Nils Marin Cross Team Legendre
DNF Lucas Villeronce Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Hugo Domenc DN Occitanie Cyclisme
DNF Antoine Guedon DN Occitanie Cyclisme
DNF Elian Prieur DN Occitanie Cyclisme
DNF Julien Subils DN Occitanie Cyclisme
DNF Corentin Lesage EC Saint-Etienne Loire
DNF Denas Masiulis EC Saint-Etienne Loire
DNF Corentin Bertrand GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Eric Inkser GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Anthony Mendes Issoire Cyclisme Compétition
DNF Ugo Ginestet Occitane CF
DNF Baptiste Lavigne Occitane CF
DNF Jordan Fiefvez Océane Top 16
DNF Ludovic Nadon Océane Top 16
DNF Antoine Prunet Océane Top 16
DNF Franck Daudin Guenegou Sablé Sarthe Cyclisme
DNF Arthur Bonhomme Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Logan Gros Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Vincent Arhie Team U Cube 17
DNF Theo Lauseille Team U Cube 17
DNF Jamie Morris Team U Cube 17
DNF Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Theo Laurans WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Date 9th - 9th May
Distance 113 km
CAT 1.12.1