Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2017 Popolarissima

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Filippo Calderaro 1996 Zalf Euromobil Désirée Fior 40
02 Damiano Cima 1993 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall 32
03 Leonardo Bonifazio 1991 Team Colpack 24
04 Giovanni Lonardi 1996 General Store - Bottoli - Zardini 20
05 Daniele Cazzola 1993 Cipollini Iseo Serrature Rime 18
06 Giovanni Guglielmi 1996 Cipollini Iseo Serrature Rime 16
07 Liam Bertazzo 1992 Wilier Triestina 14
08 Simone Bevilacqua 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior 13
09 Mattia Viel 1995 Unieuro Trevigiani 12
10 Alessio Brugna 1995 Gallina-Colosio-Eurofeed 10
11 Mattia De Mori 1993 Gallina-Colosio-Eurofeed 10
12 Fabrizio Von Nacher Suess 1993 Gallina-Colosio-Eurofeed 9
13 Alberto Dainese 1998 General Store - Bottoli - Zardini 8
14 Rino Gasparrini 1992 Team Beltrami – Argon 18 7
15 Ahmed Amine Galdoune 1996 Gallina-Colosio-Eurofeed 6
16 Alexander Wachter 1995 Tirol Cycling Team 6
17 Andrei Voicu 1993 Team Palazzago 6
18 Christian Comaglio 1993 Namedsport-Rocket 5
19 Davide Colnaghi 1997 Team Palazzago 5
20 Luka Cotar 1996 Kk Kranj 4
21 Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli 4
22 Daniel Favaro 1996 Cycling Team Friuli 4
23 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team 3
24 Roberto Viscardi 1997 Fly Cycling Team 3
25 Michael Bresciani 1994 Zalf Euromobil Désirée Fior 2
26 Gregorio Ferri 1997 General Store - Bottoli - Zardini 2
27 Eugert Zhupa 1990 Wilier Triestina 2
28 David Zanchi 1995 S.C.Valle Seriana-Cene ASD 1
29 Alvise De Marchi 1994 U.S.F.Coppi Gazzera Videa 1
30 Stefano Moro 1997 Gavardo Bi&Esse Carrera -
31 Andrey Prostokishin 1996 Tula Rus
32 Abderrahim Zahiri 1996 Unieuro Trevigiani
33 Luis Antonio Gomez Urosa 1994 U.S.F.Coppi Gazzera Videa
34 Nicolas Tivani 1995 Unieuro Trevigiani
35 Matteo Baseggio 1998 Northwave-Cofiloc
36 Vasyl Malyvnivskiy 1992 Kolss - BDC Team
37 Matej Drinovec 1991 Kk Kranj
38 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team
39 Tadej Logar 1994 Kk Kranj
40 Mihail Mihailov 1997 Unieuro Trevigiani
41 Gianluca Milani 1991 Zalf Euromobil Désirée Fior
42 Rafael Andriato 1987 Wilier Triestina
43 Luca Muffolini 1992 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
44 Kevin Renato dos San Rodrigues 1992 Bibanese Gaiaplast
45 Filippo Fiorelli 1994 Team Beltrami – Argon 18
46 Matteo Moschetti 1996 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
47 Joao Almeida 1998 Unieuro Trevigiani
48 Flavio Ceolin 1997 Cyclingteam Valcavasia
49 Timur Maleiev 1996 Namedsport-Rocket
50 Simone Piccolo 1997 Team Beltrami – Argon 18
51 Andrea Colnaghi 1997 Team Palazzago
52 Daniel Martinez 1996 Wilier Triestina
53 Davide Donesana 1995 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
54 Attilio Viviani 1996 Team Colpack
55 Oleksandr Prevar 1990 Kolss - BDC Team
56 Matteo Furlan 1998 Cipollini Iseo Serrature Rime
57 Jon Bozic 1996 Adria Mobil
58 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil
59 Miha Zupan 1998 Kk Kranj
60 Denis Nekrasov 1997 Tula Rus
61 Jernej Svab 1995 Kk Kranj
62 Daniele Bellini 1994 Team Palazzago
63 Emanuele Scardigli 1996 G.S. Mastromarco
64 Cezary Grodzicki 1996 Team Palazzago
65 Lorenzo Fabrello 1997 Cyberteam-V.C.Breganze
66 Francesco Lamon 1994 Team Colpack
67 Imerio Cima 1997 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
68 Jalel Duranti 1994 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
69 Christian Scerbo 1994 Team Beltrami – Argon 18
70 Manuel Multari 1997 Gallina-Colosio-Eurofeed
71 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss - BDC Team
72 Maxim Sukhov 1997 Tula Rus
73 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina
74 Cristian Rocchetta 1998 Northwave-Cofiloc
75 Andrea Cordioli 1992 General Store - Bottoli - Zardini
76 Raul Colombo 1996 Gavardo Bi&Esse Carrera
77 Federico Orlandi 1997 Gavardo Bi&Esse Carrera
78 Nicolo Barbato 1997 U.S.F.Coppi Gazzera Videa
79 Matteo Draperi 1991 Wilier Triestina
80 Alberto Tocchella 1993 Team Beltrami – Argon 18
81 Alex Turrin 1992 Wilier Triestina
82 Sergey Mosin 1995 Tula Rus
83 Nikolay Ilichev 1997 Tula Rus
84 Francesco Zandri 1997 Team Palazzago
85 Matteo Donega 1998 Cycling Team Friuli
86 Alberto Giuriato 1998 Cycling Team Friuli
87 Gianluca Vedovelli 1998 Cyclingteam Valcavasia
88 Enrico Martinelli 1998 Cyclingteam Valcavasia
89 Enrico Maguolo 1996 Bibanese Gaiaplast
90 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team
91 Luca Maritano 1998 V.C.Cremonese-Guerciotti
92 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team
93 Benjamin Biasia 1998 Bibanese Gaiaplast
94 Giacomo Grechi 1997 Cipollini Iseo Serrature Rime
95 Marco Borgo 1996 U.S.F.Coppi Gazzera Videa
96 Mirko Necci 1995 Team Palazzago
97 Manuel Vecchiato 1996 U.S.F.Coppi Gazzera Videa
98 Mirco Padovan 1995 General Store - Bottoli - Zardini
99 Simon Giacomello 1998 Cyberteam-V.C.Breganze
100 Simone Viero 1993 Zalf Euromobil Désirée Fior
101 Niccolo Rocchi 1991 Zalf Euromobil Désirée Fior
102 Dario Pascotto 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior
103 Nicolo Brescianini 1997 Cipollini Iseo Serrature Rime
104 Leonardo Moggio 1992 Cipollini Iseo Serrature Rime
105 Giovanni Campagnolo 1994 Cipollini Iseo Serrature Rime
106 Massimo Fieni 1997 S.C.Valle Seriana-Cene ASD
107 Nicholas Filippone 1994 Namedsport-Rocket
108 Giacomo Tomio 1995 General Store - Bottoli - Zardini
109 Kevin Molinari 1996 Namedsport-Rocket
110 Andrea Lomi 1996 Namedsport-Rocket
111 Matteo Pozzoli 1993 Namedsport-Rocket
112 Andrea Borso 1994 Adria Mobil
113 Alessandro Pessot 1995 Cycling Team Friuli
114 Matteo Fabbro 1995 Cycling Team Friuli
115 Davide Calvi 1995 Gavardo Bi&Esse Carrera
116 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil
117 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil
118 Mattia Manfreda 1995 Fly Cycling Team
119 Enrico Zanoncello 1997 Team Colpack
120 Giacomo Venturini 1998 Bibanese Gaiaplast
121 Thomas Zanotto 1997 Cycling Team Friuli
122 Nicolas Dalla Valle 1997 Team Colpack
123 Moreno Marchetti 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior
124 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team
125 Stefano Bertoletti 1998 Gavardo Bi&Esse Carrera
126 Nicolo Gozzi 1998 Gavardo Bi&Esse Carrera
127 Fabio Baronti 1995 Bibanese Gaiaplast
128 Alessandro Alboni 1998 U.S.F.Coppi Gazzera Videa
129 Iacopo Ramus 1998 Cyclingteam Valcavasia
130 Marco Ranieri 1997 Cipollini Iseo Serrature Rime
131 Valentino De Russi 1995 Cyberteam-V.C.Breganze
132 Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli
133 Andrii Bratashchuk 1992 Kolss - BDC Team
134 Francesco Castegnaro 1994 Team Palazzago
135 Giuseppe Fonzi 1991 Wilier Triestina
136 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team
137 Riccardo Da Pos 1998 Northwave-Cofiloc
138 Simone Rosin 1997 Bibanese Gaiaplast
139 Alessio Ferrari 1997 Namedsport-Rocket
140 Felix James Meo 1997 Namedsport-Rocket
141 Simone Zanni 1997 Gallina-Colosio-Eurofeed
142 Simone Cattaneo 1995 S.C.Valle Seriana-Cene ASD
143 Simone Camotti 1997 S.C.Valle Seriana-Cene ASD
144 Dario Gargantini 1998 V.C.Cremonese-Guerciotti
145 Lorenzo Gumiero 1998 V.C.Cremonese-Guerciotti
146 Carloalberto Giordani 1997 Team Colpack
147 Marco Rivellini 1998 Fly Cycling Team
148 Pietro Andreoletti 1995 Team Colpack
149 Carlo Franco 1995 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
150 Alexander Konychev 1998 Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
151 Alessandro Artuso 1997 Cyclingteam Valcavasia
152 Thomas Calzaferri 1996 Gallina-Colosio-Eurofeed
153 Stefano Di Benedetto 1998 Bibanese Gaiaplast
154 Alessandro Rizzo 1996 Northwave-Cofiloc
155 Alex Zanetti 1997 Cyberteam-V.C.Breganze
156 Jose Daniel Viejo 1997 Unieuro Trevigiani
157 Pasquale Abenante 1998 General Store - Bottoli - Zardini
158 Riccardo Cenghialta 1997 Unieuro Trevigiani
DNF Gregor Gazvoda 1981 Adria Mobil
DNF Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil
DNF Mirko Azzalini 1998 Bibanese Gaiaplast
DNF Tommaso Pomini 1997 Cyberteam-V.C.Breganze
DNF Daniel Smarzaro 1997 Cyberteam-V.C.Breganze
DNF Riccardo Brignoli 1997 Fly Cycling Team
DNF Ivan Andres Calderon Patiño 1996 Fly Cycling Team
DNF Gabriele Visentin 1998 Fly Cycling Team
DNF Paolo Baccio 1997 G.S. Mastromarco
DNF Michele Corradini 1996 G.S. Mastromarco
DNF Tommaso Fiaschi 1997 G.S. Mastromarco
DNF Nikolas Huber 1998 G.S. Mastromarco
DNF Leonardo Marchiori 1998 G.S. Mastromarco
DNF Iltjan Nikaj 1995 G.S. Mastromarco
DNF Mirco Sartori 1996 G.S. Mastromarco
DNF Mario Meris 1996 Gallina-Colosio-Eurofeed
DNF Michel Piccot 1997 Gavardo Bi&Esse Carrera
DNF Mattia Cristofaletti 1997 General Store - Bottoli - Zardini
DNF Matic Katrasnik 1998 Kk Kranj
DNF Filip Kvasina 1998 Kk Kranj
DNF Fran Majoli 1998 Kk Kranj
DNF Andrea Corrocher 1997 Northwave-Cofiloc
DNF Cristian Frezza 1997 Northwave-Cofiloc
DNF Simone Moro 1997 Northwave-Cofiloc
DNF Matia Pezzarini 1998 Northwave-Cofiloc
DNF Francesco Meris 1998 S.C.Valle Seriana-Cene ASD
DNF Pietro Serra 1998 S.C.Valle Seriana-Cene ASD
DNF Vitaly Yatsku 1997 S.C.Valle Seriana-Cene ASD
DNF Andrea Cancarini 1997 Team Beltrami – Argon 18
DNF Kevin Pasini 1996 Team Beltrami – Argon 18
DNF Davide Plebani 1996 Team Beltrami – Argon 18
DNF Federico Sartor 1995 Team Colpack
DNF Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team
DNF Markus Freiberger 1995 Tirol Cycling Team
DNF Patrick Gamper 1997 Tirol Cycling Team
DNF Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team
DNF Lucas Schwarz 1992 Tirol Cycling Team
DNF Riccardo Tosin 1998 U.S.F.Coppi Gazzera Videa
DNF Marco Molteni 1996 Unieuro Trevigiani
DNF Sergei Rostovcev 1997 V.C.Cremonese-Guerciotti
DNF Pawel Wegierski 1996 V.C.Cremonese-Guerciotti

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Popolarissima
Italy - March 19th
Distance 174.7 km
Classification 1.2