Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 The Larry H. Miller Tour of Utah

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (32) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè 01:56:542520
02 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 002010
03 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 00155
04 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 0013
05 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 0011
06 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 0010
07 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 009
08 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 008
09 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 007
10 Griffin Easter 1991 303 Project + 007
11 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 006
12 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 006
13 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 005
14 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 005
15 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 004
16 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 004
17 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 004
18 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 003
19 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 103
20 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 103
21 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 103
22 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 102
23 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 102
24 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 102
25 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 102
26 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 101
27 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 101
28 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 101
29 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 101
30 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 10-
31 Flavio De Luna 1990 303 Project + 14
32 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 16
33 Alex Howes 1988 EF Education First + 16
34 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 22
35 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 23
36 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 29
37 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 29
38 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 29
39 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 29
40 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 29
41 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 29
42 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 29
43 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 29
44 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 29
45 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 29
46 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 29
47 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 29
48 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 29
49 Cullen Easter 1987 303 Project + 40
50 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 42
51 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 45
52 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 45
53 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 45
54 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 49
55 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 57
56 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 01:03
57 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 01:05
58 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 01:09
59 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 01:13
60 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 01:17
61 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:17
62 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:23
63 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 01:26
64 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:39
65 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:39
66 James Whelan 1996 EF Education First + 01:44
67 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 01:44
68 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 01:44
69 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 01:47
70 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 01:47
71 Antonio Baca 1991 303 Project + 01:50
72 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 01:50
73 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 02:10
74 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 02:10
75 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 02:10
76 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 02:10
77 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 02:10
78 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 02:10
79 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 02:10
80 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 02:16
81 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 02:27
82 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 02:27
83 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 02:36
84 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 02:38
85 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 02:40
86 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 03:12
87 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 03:26
88 Austin Stephens 1993 303 Project + 03:59
89 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 04:03
90 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:10
91 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 04:11
92 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 04:22
93 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 04:22
94 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 04:28
95 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 04:44
96 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 10
97 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 05:26
98 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 05:56
99 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 05:56
100 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 06:31
101 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 08:29
OOT Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC
Pos Name Born Team Time
01 - Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy 12:27:18
02 - James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 44
03 - Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 01:06
04 - Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 01:46
05 - Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 02:02
06 - Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 02:04
07 - Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 02:48
08 1 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 03:17
09 1 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 03:22
10 - Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 03:54
11 - Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 04:04
12 - Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:34
13 - Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 05:06
14 - Griffin Easter 1991 303 Project + 06:09
15 - Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 07:09
16 - Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 08:22
17 - Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 08:51
18 1 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 09:00
19 1 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 09:13
20 - Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 09:14
21 3 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 12:13
22 - Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 12:35
23 2 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 12:47
24 4 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 12:54
25 2 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 12:59
26 3 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:26
27 3 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:53
28 7 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 13:59
29 2 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 14:01
30 2 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14:02
31 5 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 14:09
32 2 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 15:24
33 - Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 15:25
34 11 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 15:52
35 - Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 16:12
36 - Bernat Font Mas 1994 303 Project + 16:37
37 - Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 18:00
38 1 Flavio De Luna 1990 303 Project + 19:59
39 1 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 20:00
40 - Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 20:38
41 - Alex Howes 1988 EF Education First + 22:37
42 - Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 22:57
43 1 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 22:59
44 2 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 23:51
45 - Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 23:54
46 2 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 24:43
47 4 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 25:24
48 1 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 25:33
49 4 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 27:03
50 - Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 27:23
51 - Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 27:27
52 - Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 28:43
53 2 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 29:15
54 2 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 30:10
55 8 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 30:26
56 1 Cullen Easter 1987 303 Project + 31:11
57 1 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 31:15
58 4 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 31:41
59 - Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 32:20
60 - Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 33:13
61 2 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 34:49
62 2 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 36:07
63 4 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 36:43
64 1 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 36:49
65 4 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 37:39
66 - Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 38:12
67 2 James Whelan 1996 EF Education First + 38:28
68 - Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 38:43
69 3 Antonio Baca 1991 303 Project + 39:10
70 3 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 39:23
71 1 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 39:57
72 4 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 40:43
73 2 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 40:52
74 1 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 41:01
75 4 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 41:05
76 7 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 41:09
77 - Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 41:12
78 4 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 41:16
79 7 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 42:06
80 2 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 42:21
81 19 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 42:26
82 3 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 42:41
83 1 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 42:53
84 4 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 42:54
85 7 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 44:14
86 2 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 45:14
87 6 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 46:30
88 2 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 46:45
89 3 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 47:47
90 3 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 48:17
91 2 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 48:19
92 1 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 49:31
93 - Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 50:41
94 - Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 50:44
95 3 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 51:01
96 1 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 52:44
97 1 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 53:27
98 1 Austin Stephens 1993 303 Project + 54:39
99 4 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 54:56
100 2 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 55:07
101 - Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 55:32
102 2 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 01:05:46
The Larry H. Miller Tour of Utah
USA
04.stage Hills
87 km
Salt Lake City -> Salt Lake City
August 16th (2019)
Leader B.Hermans
Youth J.Almeida
Points T.McCabe
Mountain A.Howes
Combative H.McCormick

Want to use results from
FirstCycling on your site?