Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 The Larry H. Miller Tour of Utah

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (32) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy 03:20:272520
02 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 072010
03 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 08155
04 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 0813
05 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 0811
06 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 1110
07 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 219
08 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 368
09 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 367
10 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 427
11 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 426
12 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 476
13 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 495
14 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 585
15 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 01:154
16 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 01:154
17 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 02:184
18 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 02:213
19 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:363
20 Griffin Easter 1991 303 Project + 02:363
21 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 02:363
22 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 02:432
23 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:432
24 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 02:432
25 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 02:432
26 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:431
27 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:431
28 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 03:001
29 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 03:001
30 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 03:00-
31 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 03:19
32 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 03:19
33 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03:33
34 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 03:35
35 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 03:57
36 Alex Howes 1988 EF Education First + 03:57
37 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 04:38
38 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 06:18
39 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:21
40 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 06:44
41 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 06:44
42 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 06:44
43 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 06:44
44 Flavio De Luna 1990 303 Project + 06:44
45 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 06:44
46 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 06:44
47 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 06:44
48 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 06:44
49 Cullen Easter 1987 303 Project + 06:44
50 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 06:44
51 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 06:44
52 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 09:17
53 James Whelan 1996 EF Education First + 09:17
54 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 09:22
55 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 10:01
56 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 10:01
57 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:01
58 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:01
59 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:01
60 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 10:16
61 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 10:41
62 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 10:43
63 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 12:03
64 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 12:43
65 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 13:02
66 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 13:02
67 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:02
68 Antonio Baca 1991 303 Project + 13:02
69 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 13:02
70 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 13:02
71 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 13:02
72 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 13:02
73 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 13:02
74 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 13:02
75 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 13:02
76 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 13:02
77 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 13:02
78 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 13:36
79 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 13:36
80 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 13:48
81 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 13:50
82 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 13:55
83 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 13:55
84 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 14:34
85 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 14:54
86 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 14:54
87 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 16:55
88 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 17:17
89 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 17:17
90 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 17:17
91 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 17:17
92 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 17:17
93 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 17:17
94 Austin Stephens 1993 303 Project + 17:17
95 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 17:17
96 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 17:17
97 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 17:17
98 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 17:17
99 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 17:17
100 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 18:02
101 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 24:47
102 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 26:15
Pos Name Born Team Time
01 - Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy 10:30:24
02 - James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 44
03 - Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 01:06
04 2 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 01:46
05 1 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 02:02
06 1 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 02:04
07 - Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 02:38
08 - Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 03:12
09 - Lawson Craddock 1992 EF Education First + 03:17
10 - Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 03:44
11 - Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 03:54
12 1 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:34
13 3 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 05:06
14 2 Griffin Easter 1991 303 Project + 06:09
15 - Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 07:09
16 1 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 07:53
17 4 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 08:29
18 5 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 08:30
19 7 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 08:49
20 2 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 09:04
21 6 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 09:40
22 2 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 10:25
23 2 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 10:26
24 5 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 11:44
25 3 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 12:02
26 7 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 12:22
27 9 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 12:31
28 8 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 12:54
29 2 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:16
30 4 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:43
31 17 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 13:51
32 3 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:52
33 4 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 14:56
34 2 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 15:24
35 5 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 16:12
36 5 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 16:27
37 5 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 17:31
38 - Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 18:55
39 - Flavio De Luna 1990 303 Project + 19:45
40 - Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 20:09
41 8 Alex Howes 1988 EF Education First + 22:21
42 11 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 22:57
43 3 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 23:08
44 6 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 23:11
45 10 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 23:25
46 4 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 23:28
47 14 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 23:55
48 5 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 24:15
49 9 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 25:04
50 6 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 25:44
51 6 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 26:45
52 5 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 27:04
53 3 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 27:13
54 16 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 27:13
55 2 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 28:12
56 6 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 29:01
57 11 Cullen Easter 1987 303 Project + 30:31
58 10 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 31:05
59 7 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 31:51
60 4 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 33:17
61 5 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 33:29
62 8 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 33:57
63 6 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 34:04
64 4 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 34:41
65 2 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 35:36
66 12 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 36:02
67 2 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 36:33
68 1 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 36:33
69 18 James Whelan 1996 EF Education First + 36:44
70 19 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 36:45
71 10 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 36:49
72 2 Antonio Baca 1991 303 Project + 37:20
73 - Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 38:00
74 15 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 38:49
75 4 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 38:51
76 1 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 38:53
77 2 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 39:28
78 5 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 39:30
79 6 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 40:08
80 6 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 40:14
81 18 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 40:34
82 - George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 40:37
83 6 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 40:40
84 - Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 40:43
85 13 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 40:54
86 4 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 41:56
87 8 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 43:55
88 8 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 43:57
89 1 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 44:53
90 4 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 45:28
91 9 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 47:04
92 1 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 47:18
93 1 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 48:31
94 1 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 48:34
95 - Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 49:00
96 - Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 49:16
97 - Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 50:06
98 22 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 50:12
99 1 Austin Stephens 1993 303 Project + 50:40
100 1 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 51:44
101 20 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 52:56
102 - Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 54:38
The Larry H. Miller Tour of Utah
USA
03.stage Hills
138.3 km
Antelope Island State Park -> North Salt Lake
August 15th (2019)
Leader B.Hermans
Youth J.Almeida
Points L.Craddock
Mountain A.Howes
Combative K.Murphy

Want to use results from
FirstCycling on your site?