Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 The Larry H. Miller Tour of Utah

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (32) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy 03:37:442520
02 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 202010
03 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 35155
04 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 5813
05 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 01:2611
06 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 01:3110
07 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 01:369
08 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 01:548
09 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 02:377
10 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 02:527
11 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:596
12 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 03:106
13 Griffin Easter 1991 303 Project + 03:105
14 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 03:335
15 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 03:494
16 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 04:394
17 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 04:474
18 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 04:503
19 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 05:173
20 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 05:233
21 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 05:313
22 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 05:412
23 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 05:522
24 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 06:002
25 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 07:122
26 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 07:241
27 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 07:301
28 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 07:391
29 Flavio De Luna 1990 303 Project + 07:391
30 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 07:53-
31 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 07:53
32 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 08:33
33 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 08:33
34 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 08:33
35 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 08:40
36 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 08:41
37 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 09:26
38 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 10:20
39 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 10:20
40 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:31
41 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 10:48
42 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 10:57
43 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 11:20
44 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 12:11
45 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 12:26
46 Cullen Easter 1987 303 Project + 12:50
47 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 13:44
48 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:48
49 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 14:00
50 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 15:10
51 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:08
52 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 16:12
53 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 16:53
54 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 16:56
55 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 16:56
56 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 16:56
57 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 17:40
58 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 17:59
59 Alex Howes 1988 EF Education First + 17:59
60 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 18:20
61 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 18:27
62 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 18:39
63 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 18:39
64 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 18:39
65 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 18:39
66 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 18:42
67 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 18:42
68 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 18:42
69 Antonio Baca 1991 303 Project + 19:10
70 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 19:27
71 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 19:48
72 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 20:03
73 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 20:03
74 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 20:29
75 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 20:58
76 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 20:58
77 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 21:06
78 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 21:39
79 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 21:39
80 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 21:39
81 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 21:39
82 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 21:45
83 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 21:57
84 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 22:05
85 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 22:05
86 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 22:05
87 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 22:08
88 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 22:19
89 James Whelan 1996 EF Education First + 22:19
90 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 22:25
91 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 22:48
92 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 22:57
93 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 22:57
94 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 22:57
95 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 22:57
96 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 22:57
97 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 22:57
98 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 22:57
99 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 23:13
100 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 23:44
101 Austin Stephens 1993 303 Project + 25:03
102 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 25:50
OOT Mika Heming 2000 Team Dauner D&DQ - Akkon
OOT Ignacio Prado 1993 Canel's-Specialized
OOT Eduardo Corte 1992 Canel's-Specialized
OOT Travis Samuel 1994 DCBank Pro Cycling Team
OOT Sam Bassetti 1991 Elevate - KHS Pro Cycling
OOT Marko Pavlic 1993 DCBank Pro Cycling Team
OOT Christopher Heider 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon
OOT Quinten Kirby 1996 Wildlife Generation CT
DNS Kiel Reijnen 1986 Trek - Segafredo
DNS Chris Harper 1994 Team Bridgelane
DNS Joseph Cooper 1985 Team Bridgelane
Pos Name Born Team Time
01 9 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy 07:10:07
02 11 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 26
03 19 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 52
04 10 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 01:10
05 1 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 01:33
06 2 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 01:35
07 5 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 01:46
08 4 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 01:47
09 8 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 02:56
10 13 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 02:58
11 9 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 03:08
12 3 Griffin Easter 1991 303 Project + 03:23
13 21 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 03:37
14 9 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 03:40
15 13 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:16
16 8 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 04:48
17 6 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 05:00
18 1 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 05:37
19 3 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 05:54
20 13 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 06:00
21 19 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 06:01
22 9 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 06:33
23 20 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 07:22
24 23 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 07:32
25 4 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 07:40
26 34 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 07:50
27 2 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 08:15
28 15 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 08:19
29 2 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 08:58
30 3 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 09:18
31 6 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 10:06
32 27 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 10:37
33 7 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 10:43
34 17 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 10:52
35 1 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 10:59
36 6 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 11:17
37 20 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 11:27
38 28 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 12:01
39 44 Flavio De Luna 1990 303 Project + 12:53
40 4 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 13:15
41 44 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 13:17
42 19 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 14:01
43 9 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 14:43
44 33 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 15:33
45 3 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 15:54
46 24 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 16:14
47 5 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:53
48 3 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 17:53
49 31 Alex Howes 1988 EF Education First + 18:14
50 41 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 18:27
51 19 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 19:18
52 3 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 19:38
53 34 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 20:04
54 5 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 20:11
55 2 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 20:15
56 17 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 20:43
57 3 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 21:18
58 34 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 21:19
59 9 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 21:22
60 4 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 21:32
61 32 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 22:05
62 20 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 22:07
63 22 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 22:24
64 43 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 22:24
65 27 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 22:47
66 4 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 23:18
67 21 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 23:21
68 36 Cullen Easter 1987 303 Project + 23:37
69 12 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 23:38
70 8 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 23:44
71 8 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 23:47
72 7 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 23:49
73 15 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 23:55
74 - Antonio Baca 1991 303 Project + 24:08
75 3 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 24:24
76 12 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 25:15
77 11 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 25:41
78 22 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 25:51
79 10 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 26:28
80 17 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 26:30
81 14 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 26:31
82 9 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 26:37
83 23 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 26:37
84 9 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 26:38
85 5 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 26:56
86 15 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 27:02
87 14 James Whelan 1996 EF Education First + 27:17
88 4 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 27:26
89 20 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 27:28
90 14 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 28:44
91 6 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 29:51
92 2 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 30:19
93 6 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 31:07
94 1 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 31:30
95 1 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 31:33
96 2 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 31:49
97 4 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 32:39
98 6 Austin Stephens 1993 303 Project + 33:13
99 4 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 33:40
100 5 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 33:52
101 6 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 34:17
102 11 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 41:26
The Larry H. Miller Tour of Utah
USA
02.stage Mountain MF
135.8 km
Brigham City -> Powder Mountain Resort
August 14th (2019)
Leader B.Hermans
Youth J.Almeida
Points U.Marengo
Mountain B.Hermans
Combative J.Piccoli

Want to use results from
FirstCycling on your site?