Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 The Larry H. Miller Tour of Utah

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (32) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 03:23:322520
02 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 002010
03 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 00155
04 Griffin Easter 1991 303 Project + 0013
05 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 0011
06 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 0010
07 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 069
08 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 068
09 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 067
10 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 067
11 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 066
12 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 066
13 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 065
14 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 065
15 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 064
16 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 064
17 Alex Howes 1988 EF Education First + 064
18 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 063
19 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 063
20 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 063
21 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 063
22 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 062
23 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 062
24 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 062
25 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 062
26 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 061
27 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 061
28 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 061
29 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 061
30 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 06-
31 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 06
32 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 06
33 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06
34 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06
35 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 06
36 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 06
37 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 06
38 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 06
39 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 06
40 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 06
41 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06
42 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 21
43 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 21
44 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 22
45 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 01:26
46 Eduardo Corte 1992 Canel's-Specialized + 01:26
47 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:29
48 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:29
49 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 01:44
50 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 01:44
51 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 02:12
52 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 02:12
53 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 02:12
54 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 02:12
55 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 02:12
56 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 02:12
57 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 02:12
58 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 02:12
59 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 02:12
60 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 02:12
61 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 02:12
62 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 02:12
63 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 02:12
64 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 02:12
65 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 02:12
66 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 03:58
67 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 03:58
68 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 04:22
69 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 04:22
70 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 04:22
71 Flavio De Luna 1990 303 Project + 04:22
72 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 04:22
73 James Whelan 1996 EF Education First + 04:22
74 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 04:22
75 Antonio Baca 1991 303 Project + 04:22
76 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 04:22
77 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 04:22
78 Christopher Heider 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 04:22
79 Mika Heming 2000 Team Dauner D&DQ - Akkon + 04:22
80 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:29
81 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 04:31
82 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 04:45
83 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 04:45
84 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 04:45
85 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 04:45
86 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06
87 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 06:22
88 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 07:31
89 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 07:31
90 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 07:31
91 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 07:31
92 Austin Stephens 1993 303 Project + 07:31
93 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 07:31
94 Marko Pavlic 1993 DCBank Pro Cycling Team + 07:31
95 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 07:31
96 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 07:31
97 Sam Bassetti 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 07:31
98 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 09:09
99 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 09:09
100 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 09:09
101 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 10:18
102 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 10:18
103 Quinten Kirby 1996 Wildlife Generation CT + 10:18
104 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 10:18
105 Cullen Easter 1987 303 Project + 10:18
106 Travis Samuel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 10:18
107 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 10:18
108 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 12:44
109 Joseph Cooper 1985 Team Bridgelane + 13:25
110 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 13:25
111 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 14:30
112 Ignacio Prado 1993 Canel's-Specialized + 14:30
113 Kiel Reijnen 1986 Trek - Segafredo + 06
Pos Name Born Team Time
01 1 Lawson Craddock 1992 EF Education First 03:32:09
02 2 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 06
03 - Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 12
04 1 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 18
05 1 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 21
06 1 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 21
07 1 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 22
08 1 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 23
09 1 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 23
10 1 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 24
11 1 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 24
12 2 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 25
13 12 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 26
14 1 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 26
15 6 Griffin Easter 1991 303 Project + 27
16 - Lachlan Morton 1992 EF Education First + 27
17 - Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 28
18 - Alex Howes 1988 EF Education First + 29
19 13 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 30
20 1 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 30
21 1 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 33
22 1 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 35
23 1 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 35
24 29 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 35
25 - Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 36
26 - Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 37
27 15 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 39
28 5 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 41
29 5 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 42
30 5 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 43
31 16 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 47
32 18 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 50
33 19 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 51
34 20 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 52
35 23 Kiel Reijnen 1986 Trek - Segafredo + 53
36 24 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 53
37 25 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 54
38 29 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 56
39 30 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 56
40 - Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 58
41 32 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 59
42 32 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 59
43 36 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:03
44 1 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 01:03
45 44 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 01:11
46 31 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 01:16
47 18 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 02:15
48 23 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:20
49 1 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 02:26
50 43 Eduardo Corte 1992 Canel's-Specialized + 02:32
51 36 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:33
52 22 Alexander Cowan 1996 Worthy Pro Cycling + 02:46
53 16 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 02:49
54 8 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 02:53
55 4 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 02:59
56 16 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 03:04
57 21 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 03:08
58 24 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03:11
59 51 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 03:12
60 28 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 03:17
61 30 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 03:18
62 36 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03:29
63 37 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 03:31
64 37 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 03:32
65 39 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 03:34
66 39 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 03:35
67 46 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 03:48
68 55 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 04:40
69 21 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:03
70 34 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 05:08
71 8 Noah Granigan 1996 Worthy Pro Cycling + 05:11
72 8 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 05:11
73 7 James Whelan 1996 EF Education First + 05:12
74 6 Antonio Baca 1991 303 Project + 05:12
75 53 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 05:13
76 19 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:14
77 22 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 05:16
78 2 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 05:19
79 40 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 05:22
80 3 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 05:25
81 3 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 05:25
82 39 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 05:25
83 9 Flavio De Luna 1990 303 Project + 05:28
84 27 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 05:32
85 12 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 05:38
86 17 Christopher Heider 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:43
87 25 Mika Heming 2000 Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:58
88 12 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 07:16
89 60 Sam Bassetti 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 08:05
90 52 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 08:08
91 50 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 08:09
92 17 Austin Stephens 1993 303 Project + 08:24
93 8 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 08:35
94 8 Marko Pavlic 1993 DCBank Pro Cycling Team + 08:35
95 1 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 08:47
96 3 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 08:50
97 12 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 08:59
98 13 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 09:06
99 71 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 09:42
100 49 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 09:53
101 45 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 09:56
102 75 Travis Samuel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 10:47
103 59 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 10:57
104 55 Cullen Easter 1987 303 Project + 11:01
105 35 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 11:09
106 - Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 11:41
107 - Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 11:43
108 - Quinten Kirby 1996 Wildlife Generation CT + 11:44
109 28 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 13:42
110 79 Joseph Cooper 1985 Team Bridgelane + 13:59
111 50 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 14:12
112 18 Ignacio Prado 1993 Canel's-Specialized + 15:39
113 11 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 15:50
The Larry H. Miller Tour of Utah
USA
01.stage Hills
139.9 km
North Logan City -> North Logan City
August 13th (2019)
Leader L.Craddock
Youth J.Almeida
Points U.Marengo
Mountain S.Boardman
Combative T.Samuel

Want to use results from
FirstCycling on your site?