Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 The Larry H. Miller Tour of Utah

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (32) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: Prologue FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling 08:372520
02 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 062010
03 Serghei Tvetcov 1988 Floyd's Pro Cycling + 06155
04 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 0613
05 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 1211
06 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 1510
07 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 159
08 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 168
09 Keegan Swirbul 1995 Floyd's Pro Cycling + 177
10 Travis McCabe 1989 Floyd's Pro Cycling + 177
11 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 186
12 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 186
13 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 185
14 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 195
15 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 204
16 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 214
17 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 224
18 Alex Howes 1988 EF Education First + 233
19 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 243
20 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 273
21 Griffin Easter 1991 303 Project + 273
22 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 282
23 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 292
24 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 292
25 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 302
26 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 311
27 Travis Samuel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 321
28 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 331
29 Sam Bassetti 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 341
30 Alexander Cowan 1996 Floyd's Pro Cycling + 34-
31 Joseph Cooper 1985 Team Bridgelane + 34
32 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 34
33 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia + 35
34 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 36
35 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 37
36 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 37
37 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 37
38 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 37
39 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 37
40 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 37
41 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 38
42 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia + 39
43 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 40
44 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 41
45 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 41
46 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 41
47 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 41
48 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 42
49 Cullen Easter 1987 303 Project + 43
50 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 44
51 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 44
52 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 45
53 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia + 45
54 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia + 46
55 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 47
56 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 47
57 Jonathan Clarke 1984 Floyd's Pro Cycling + 47
58 Kiel Reijnen 1986 Trek - Segafredo + 47
59 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 47
60 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia + 47
61 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 47
62 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 48
63 Noah Granigan 1996 Floyd's Pro Cycling + 49
64 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 49
65 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 49
66 James Whelan 1996 EF Education First + 50
67 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 50
68 Antonio Baca 1991 303 Project + 50
69 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 50
70 Emile Jean 1993 Floyd's Pro Cycling + 51
71 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia + 51
72 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 52
73 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 53
74 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 53
75 Austin Stephens 1993 303 Project + 53
76 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 54
77 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 55
78 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 56
79 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 57
80 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 57
81 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 58
82 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 59
83 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 01:03
84 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 01:03
85 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 01:04
86 Marko Pavlic 1993 DCBank Pro Cycling Team + 01:04
87 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia + 01:04
88 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 01:05
89 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 01:05
90 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:05
91 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 01:06
92 Flavio De Luna 1990 303 Project + 01:06
93 Eduardo Corte 1992 Canel's-Specialized + 01:06
94 Ignacio Prado 1993 Canel's-Specialized + 01:15
95 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:16
96 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 01:16
97 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 01:16
98 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:17
99 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 01:19
100 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:19
101 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 01:20
102 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 01:20
103 Christopher Heider 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:21
104 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 01:22
105 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 01:23
106 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 01:24
107 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 01:25
108 Quinten Kirby 1996 Wildlife Generation CT + 01:26
109 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 01:28
110 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 01:28
111 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 01:35
112 Mika Heming 2000 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:36
113 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 01:36
Pos Name Born Team Time
01 James Piccoli 1991 Elevate - KHS Pro Cycling 08:37
02 Lawson Craddock 1992 EF Education First + 06
03 Serghei Tvetcov 1988 Floyd's Pro Cycling + 06
04 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 06
05 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 12
06 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 15
07 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 15
08 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 16
09 Keegan Swirbul 1995 Floyd's Pro Cycling + 17
10 Travis McCabe 1989 Floyd's Pro Cycling + 17
11 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 18
12 Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling + 18
13 Stephen Bassett 1995 Wildlife Generation CT + 18
14 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 19
15 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 20
16 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 21
17 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 22
18 Alex Howes 1988 EF Education First + 23
19 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 24
20 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 27
21 Griffin Easter 1991 303 Project + 27
22 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 28
23 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 29
24 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 29
25 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 30
26 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 31
27 Travis Samuel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 32
28 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 33
29 Sam Bassetti 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 34
30 Alexander Cowan 1996 Floyd's Pro Cycling + 34
31 Joseph Cooper 1985 Team Bridgelane + 34
32 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 34
33 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 35
34 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 36
35 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 37
36 Jordan Cheyne 1991 Elevate - KHS Pro Cycling + 37
37 Gabriel Francisco Rojas Campos 2000 Aevolo Cycling + 37
38 Eric Brunner 1998 Aevolo Cycling + 37
39 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 37
40 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Trek - Segafredo + 37
41 George Simpson 1993 Elevate - KHS Pro Cycling + 38
42 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 39
43 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 40
44 Samuel Boardman 1995 Wildlife Generation CT + 41
45 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 41
46 Tyler Lindorff 2000 Team Bridgelane + 41
47 Eder Frayre 1991 DCBank Pro Cycling Team + 41
48 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 42
49 Cullen Easter 1987 303 Project + 43
50 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 44
51 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 44
52 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 45
53 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 45
54 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 46
55 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 47
56 Eric Young 1989 Elevate - KHS Pro Cycling + 47
57 Jonathan Clarke 1984 Floyd's Pro Cycling + 47
58 Kiel Reijnen 1986 Trek - Segafredo + 47
59 Ulises Castillo 1992 Elevate - KHS Pro Cycling + 47
60 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 47
61 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 47
62 Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon + 48
63 Noah Granigan 1996 Floyd's Pro Cycling + 49
64 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 49
65 Andrew Vollmer 2000 Aevolo Cycling + 49
66 James Whelan 1996 EF Education First + 50
67 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 50
68 Antonio Baca 1991 303 Project + 50
69 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 50
70 Emile Jean 1993 Floyd's Pro Cycling + 51
71 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 51
72 Matthew Zimmer 1993 DCBank Pro Cycling Team + 52
73 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 53
74 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 53
75 Austin Stephens 1993 303 Project + 53
76 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 54
77 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 55
78 Jacopo Mosca 1993 Trek - Segafredo + 56
79 Filippo Fiorelli 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 57
80 Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC + 57
81 Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team + 58
82 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 59
83 Scott McGill 1998 Aevolo Cycling + 01:03
84 Nicolas Debeaumarché 1998 Trek - Segafredo + 01:03
85 Isaiah Newkirk 1990 303 Project + 01:04
86 Marko Pavlic 1993 DCBank Pro Cycling Team + 01:04
87 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:04
88 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 01:05
89 Cade Bickmore 1998 Aevolo Cycling + 01:05
90 Oliver Flautt 1993 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:05
91 Conor Schunk 1999 Aevolo Cycling + 01:06
92 Flavio De Luna 1990 303 Project + 01:06
93 Eduardo Corte 1992 Canel's-Specialized + 01:06
94 Ignacio Prado 1993 Canel's-Specialized + 01:15
95 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:16
96 Kent Ross 1996 Wildlife Generation CT + 01:16
97 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 01:16
98 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:17
99 Maxx Chance 1996 Wildlife Generation CT + 01:19
100 Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:19
101 Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized + 01:20
102 Finn Gullickson 2000 Wildlife Generation CT + 01:20
103 Christopher Heider 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:21
104 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 01:22
105 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 01:23
106 Camden Vodicka 1999 Wildlife Generation CT + 01:24
107 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 01:25
108 Quinten Kirby 1996 Wildlife Generation CT + 01:26
109 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 01:28
110 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 01:28
111 Alfredo Rodriguez 1997 Elevate - KHS Pro Cycling + 01:35
112 Mika Heming 2000 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:36
113 Leonel Palma Dajui 1998 Canel's-Specialized + 01:36

Want to use results from
FirstCycling on your site?

The Larry H. Miller Tour of Utah
USA
Prologue ITT
5.3 km
Snowbird Resort -> Snowbird Resort
August 12th (2019)
Leader J.Piccoli
Youth J.Almeida