Front Races Teams Riders Ranking

The Larry H. Miller Tour of Utah | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 06.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Joe Dombrowski EF Education First 03:11:0920
02 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 2410
03 Keegan Swirbul Floyd's Pro Cycling + 265
04 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 26
05 James Piccoli Elevate - KHS Pro Cycling + 30
06 Lawson Craddock EF Education First + 01:24
07 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 01:39
08 Kyle Murphy Rally UHC Cycling + 01:58
09 Rob Britton Rally UHC Cycling + 02:06
10 Lachlan Morton EF Education First + 02:11
11 Niklas Eg Trek - Segafredo + 02:13
12 Peter Stetina Trek - Segafredo + 03:01
13 Serghei Tvetcov Floyd's Pro Cycling + 03:26
14 Scott Bowden Team Bridgelane + 03:27
15 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 03:44
16 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 03:49
17 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 03:52
18 Filippo Fiorelli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:22
19 Juan Lopez Trek - Segafredo + 04:47
20 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 05:08
21 Alex Howes EF Education First + 05:08
22 Griffin Easter 303 Project + 05:15
23 Gregory Daniel DCBank Pro Cycling Team + 05:32
24 Efren Santos Canel's-Specialized + 05:35
25 Conor Schunk Aevolo Cycling + 05:53
26 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 06:59
27 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 07:44
28 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 07:44
29 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 08:00
30 Lorenzo Fortunato Neri Sottoli - Selle Italia + 08:00
31 Pablo Alarcon Canel's-Specialized + 08:01
32 Bernat Font Mas 303 Project + 08:01
33 Eder Frayre DCBank Pro Cycling Team + 08:03
34 Antonio Baca 303 Project + 08:09
35 Jacopo Mosca Trek - Segafredo + 08:09
36 Gavin Mannion Rally UHC Cycling + 08:26
37 Alexander Cowan Floyd's Pro Cycling + 08:28
38 Travis McCabe Floyd's Pro Cycling + 08:34
39 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 08:41
40 Gabriel Francisco Rojas Campos Aevolo Cycling + 09:07
41 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 09:25
42 Cade Bickmore Aevolo Cycling + 09:53
43 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 09:53
44 Matthew Zimmer DCBank Pro Cycling Team + 09:53
45 Hayden McCormick Team Bridgelane + 10:11
46 Jordan Cheyne Elevate - KHS Pro Cycling + 10:48
47 Ulises Castillo Elevate - KHS Pro Cycling + 10:49
48 Andrew Vollmer Aevolo Cycling + 10:50
49 Dominik Bauer Team Dauner D&DQ - Akkon + 10:52
50 Eric Brunner Aevolo Cycling + 11:19
51 James Whelan EF Education First + 11:19
52 Tyler Lindorff Team Bridgelane + 11:19
53 Flavio De Luna 303 Project + 11:54
54 Guy Niv Israel Cycling Academy + 11:55
55 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 12:45
56 Sven Thurau Team Dauner D&DQ - Akkon + 12:45
57 Finn Gullickson Wildlife Generation CT + 13:03
58 Nicolas Debeaumarché Trek - Segafredo + 13:23
59 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 13:42
60 Francisco Lara Carbajal Canel's-Specialized + 16:24
61 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:24
62 Jean-Denis Thibault DCBank Pro Cycling Team + 16:24
63 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:24
64 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia + 16:24
65 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:27
66 Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:27
67 Scott McGill Aevolo Cycling + 16:28
68 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 17:09
69 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 17:10
70 Taylor Eisenhart Arapahoe Resources - BMC + 17:28
71 Isaiah Newkirk 303 Project + 17:36
72 Samuel Boardman Wildlife Generation CT + 17:49
73 Stephen Bassett Wildlife Generation CT + 17:53
74 Oscar Eduardo Sanchez Canel's-Specialized + 18:20
75 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 18:35
76 Noah Granigan Floyd's Pro Cycling + 18:43
77 Antoine Leplingard DCBank Pro Cycling Team + 18:43
78 Emerson Oronte Rally UHC Cycling + 19:04
79 Emile Jean Floyd's Pro Cycling + 19:17
80 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 19:36
81 Leonel Palma Dajui Canel's-Specialized + 19:38
82 George Simpson Elevate - KHS Pro Cycling + 20:05
83 Camden Vodicka Wildlife Generation CT + 20:08
84 Kent Ross Wildlife Generation CT + 20:50
85 Michael Rice Hagens Berman - Axeon + 21:19
86 Eric Young Elevate - KHS Pro Cycling + 22:31
87 Alfredo Rodriguez Elevate - KHS Pro Cycling + 22:31
88 Jonathan Clarke Floyd's Pro Cycling + 22:31
89 Ayden Toovey Team Bridgelane + 22:31
90 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 22:31
91 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 22:51
92 Thomas Revard Hagens Berman - Axeon + 22:51
93 Maxx Chance Wildlife Generation CT + 22:59
94 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 23:04
95 Evan Huffman Rally UHC Cycling + 23:04
96 Nigel Ellsay Rally UHC Cycling + 23:04
97 Cullen Easter 303 Project + 23:04
98 Austin Stephens 303 Project + 23:04
99 Oliver Flautt Team Dauner D&DQ - Akkon + 23:09
100 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 23:11
101 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 24:52
Pos Name Team Time
01 - Ben Hermans Israel Cycling Academy 18:46:09
02 - James Piccoli Elevate - KHS Pro Cycling + 50
03 2 Joe Dombrowski EF Education First + 01:32
04 2 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 02:26
05 2 Niklas Eg Trek - Segafredo + 02:57
06 2 Kyle Murphy Rally UHC Cycling + 03:20
07 1 Lawson Craddock EF Education First + 04:08
08 3 Keegan Swirbul Floyd's Pro Cycling + 04:40
09 2 Peter Stetina Trek - Segafredo + 05:22
10 - Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 05:28
11 2 Rob Britton Rally UHC Cycling + 05:33
12 - Scott Bowden Team Bridgelane + 07:51
13 - Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09:14
14 - Griffin Easter 303 Project + 11:44
15 1 Serghei Tvetcov Floyd's Pro Cycling + 11:50
16 1 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 12:27
17 1 Juan Lopez Trek - Segafredo + 14:18
18 4 Lachlan Morton EF Education First + 14:22
19 - Efren Santos Canel's-Specialized + 15:26
20 5 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 16:06
21 5 Filippo Fiorelli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 17:37
22 2 Eder Frayre DCBank Pro Cycling Team + 18:08
23 2 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 18:18
24 1 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 20:12
25 1 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 20:48
26 7 Gregory Daniel DCBank Pro Cycling Team + 21:47
27 6 Hayden McCormick Team Bridgelane + 22:16
28 - Gavin Mannion Rally UHC Cycling + 22:44
29 1 Lorenzo Fortunato Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 22:44
30 2 Bernat Font Mas 303 Project + 23:39
31 3 Jacopo Mosca Trek - Segafredo + 24:25
32 4 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 25:04
33 2 Pablo Alarcon Canel's-Specialized + 25:04
34 5 Andrew Vollmer Aevolo Cycling + 25:26
35 4 Dominik Bauer Team Dauner D&DQ - Akkon + 26:11
36 6 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 27:48
37 4 Alex Howes EF Education First + 27:50
38 2 Travis McCabe Floyd's Pro Cycling + 30:27
39 6 Conor Schunk Aevolo Cycling + 31:03
40 13 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 32:41
41 3 Flavio De Luna 303 Project + 33:05
42 3 Guy Niv Israel Cycling Academy + 33:21
43 - Gabriel Francisco Rojas Campos Aevolo Cycling + 33:52
44 - Edwin Avila Israel Cycling Academy + 34:51
45 3 Jordan Cheyne Elevate - KHS Pro Cycling + 37:24
46 5 Alexander Cowan Floyd's Pro Cycling + 38:49
47 10 Oscar Eduardo Sanchez Canel's-Specialized + 39:11
48 5 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 40:50
49 - Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 41:03
50 4 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 41:53
51 4 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 42:44
52 2 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 43:00
53 3 Cade Bickmore Aevolo Cycling + 44:34
54 3 Matthew Zimmer DCBank Pro Cycling Team + 44:42
55 - Tyler Lindorff Team Bridgelane + 45:36
56 6 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 46:14
57 5 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 47:16
58 3 Ulises Castillo Elevate - KHS Pro Cycling + 48:51
59 4 Antonio Baca 303 Project + 48:58
60 2 Taylor Eisenhart Arapahoe Resources - BMC + 52:35
61 5 James Whelan EF Education First + 53:13
62 6 Nicolas Debeaumarché Trek - Segafredo + 55:43
63 4 Michael Rice Hagens Berman - Axeon + 56:49
64 - Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 57:32
65 4 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 59:13
66 6 Cullen Easter 303 Project + 59:53
67 9 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 01:00:07
68 10 Sven Thurau Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:00:29
69 2 Jean-Denis Thibault DCBank Pro Cycling Team + 01:00:59
70 - Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 01:01:36
71 18 Eric Brunner Aevolo Cycling + 01:02:49
72 1 Samuel Boardman Wildlife Generation CT + 01:03:00
73 11 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 01:03:01
74 5 Scott McGill Aevolo Cycling + 01:04:15
75 10 Evan Huffman Rally UHC Cycling + 01:04:26
76 9 Ayden Toovey Team Bridgelane + 01:04:40
77 3 Emerson Oronte Rally UHC Cycling + 01:04:52
78 1 Isaiah Newkirk 303 Project + 01:05:03
79 4 Stephen Bassett Wildlife Generation CT + 01:06:45
80 - Noah Granigan Floyd's Pro Cycling + 01:07:15
81 9 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 01:07:54
82 - Tyler Magner Rally UHC Cycling + 01:08:26
83 2 Camden Vodicka Wildlife Generation CT + 01:08:56
84 - George Simpson Elevate - KHS Pro Cycling + 01:08:58
85 10 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 01:09:32
86 1 Antoine Leplingard DCBank Pro Cycling Team + 01:09:56
87 7 Finn Gullickson Wildlife Generation CT + 01:10:07
88 2 Francisco Lara Carbajal Canel's-Specialized + 01:10:51
89 4 Kent Ross Wildlife Generation CT + 01:11:01
90 4 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:13:23
91 3 Thomas Revard Hagens Berman - Axeon + 01:14:10
92 - Emile Jean Floyd's Pro Cycling + 01:14:26
93 - Jonathan Clarke Floyd's Pro Cycling + 01:17:58
94 2 Leonel Palma Dajui Canel's-Specialized + 01:18:36
95 4 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 01:19:20
96 1 Oliver Flautt Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:20:19
97 1 Alfredo Rodriguez Elevate - KHS Pro Cycling + 01:22:35
98 1 Nigel Ellsay Rally UHC Cycling + 01:22:41
99 - Austin Stephens 303 Project + 01:23:21
100 - Eric Young Elevate - KHS Pro Cycling + 01:24:08
101 - Maxx Chance Wildlife Generation CT + 01:25:31
Info
Nations USA
Date August 18th
Where Park City -> Park City
What 06.Stage
Distance 125.9 km
Leader B.Hermans
Youth J.Almeida
Points T.McCabe
Mountain H.McCormick
J.Piccoli