Tour of Utah - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Ben Hermans Israel Cycling Academy 03:20:2720
02 Kyle Murphy Rally UHC Cycling + 0710
03 Niklas Eg Trek-Segafredo + 085
04 Keegan Swirbul Floyd's Pro Cycling + 08
05 James Piccoli Elevate - KHS Pro Cycling + 08
06 Lawson Craddock EF Education First + 11
07 Joe Dombrowski EF Education First + 21
08 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 36
09 Scott Bowden Team Bridgelane + 36
10 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 42
11 Peter Stetina Trek-Segafredo + 42
12 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 47
13 Efren Santos Canel's-Specialized + 49
14 Serghei Tvetcov Floyd's Pro Cycling + 58
15 Hayden McCormick Team Bridgelane + 01:15
16 Rob Britton Rally UHC Cycling + 01:15
17 Juan Pedro Lopez Trek-Segafredo + 02:18
18 Eder Frayre DCBank Pro Cycling Team + 02:21
19 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 02:36
20 Griffin Easter 303 Project + 02:36
21 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 02:36
22 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 02:43
23 Lorenzo Fortunato Neri Sottoli - Selle Italia + 02:43
24 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 02:43
25 Andrew Vollmer Aevolo Cycling + 02:43
26 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 02:43
27 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 02:43
28 Dominik Bauer Team Dauner D&DQ - Akkon + 03:00
29 Bernat Font Mas 303 Project + 03:00
30 Gabriel Rojas Aevolo Cycling + 03:00
31 Taylor Eisenhart Arapahoe Resources - BMC + 03:19
32 Jacopo Mosca Trek-Segafredo + 03:19
33 Filippo Fiorelli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03:33
34 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia + 03:35
35 Gregory Daniel DCBank Pro Cycling Team + 03:57
36 Alex Howes EF Education First + 03:57
37 Travis McCabe Floyd's Pro Cycling + 04:38
38 Lachlan Morton EF Education First + 06:18
39 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:21
40 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 06:44
41 Pablo Alarcon Canel's-Specialized + 06:44
42 Oscar Eduardo Sanchez Canel's-Specialized + 06:44
43 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 06:44
44 Flavio De Luna 303 Project + 06:44
45 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 06:44
46 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 06:44
47 Guy Niv Israel Cycling Academy + 06:44
48 Tyler Lindorff Team Bridgelane + 06:44
49 Cullen Easter 303 Project + 06:44
50 Jordan Cheyne Elevate - KHS Pro Cycling + 06:44
51 Samuel Boardman Wildlife Generation + 06:44
52 Conor Schunk Aevolo Cycling + 09:17
53 Jimmy Whelan EF Education First + 09:17
54 Alexander Cowan Floyd's Pro Cycling + 09:22
55 Gavin Mannion Rally UHC Cycling + 10:01
56 Emerson Oronte Rally UHC Cycling + 10:01
57 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:01
58 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:01
59 Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:01
60 Nicolas Debeaumarché Trek-Segafredo + 10:16
61 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 10:41
62 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 10:43
63 Ulises Castillo Elevate - KHS Pro Cycling + 12:03
64 Camden Vodicka Wildlife Generation + 12:43
65 Matthew Zimmer DCBank Pro Cycling Team + 13:02
66 Finn Gullickson Wildlife Generation + 13:02
67 Sven Thurau Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:02
68 Antonio Baca 303 Project + 13:02
69 Scott McGill Aevolo Cycling + 13:02
70 Cade Bickmore Aevolo Cycling + 13:02
71 Ayden Toovey Team Bridgelane + 13:02
72 Jean-Denis Thibault DCBank Pro Cycling Team + 13:02
73 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 13:02
74 Emile Jean Floyd's Pro Cycling + 13:02
75 Noah Granigan Floyd's Pro Cycling + 13:02
76 Michael Rice Hagens Berman - Axeon + 13:02
77 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 13:02
78 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 13:36
79 Thomas Revard Hagens Berman - Axeon + 13:36
80 Kent Ross Wildlife Generation + 13:48
81 George Simpson Elevate - KHS Pro Cycling + 13:50
82 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 13:55
83 Evan Huffman Rally UHC Cycling + 13:55
84 Isaiah Newkirk 303 Project + 14:34
85 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 14:54
86 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 14:54
87 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 16:55
88 Alfredo Rodriguez Elevate - KHS Pro Cycling + 17:17
89 Eric Young Elevate - KHS Pro Cycling + 17:17
90 Oliver Flautt Team Dauner D&DQ - Akkon + 17:17
91 Nigel Ellsay Rally UHC Cycling + 17:17
92 Antoine Leplingard DCBank Pro Cycling Team + 17:17
93 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 17:17
94 Austin Stephens 303 Project + 17:17
95 Maxx Chance Wildlife Generation + 17:17
96 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 17:17
97 Stephen Bassett Wildlife Generation + 17:17
98 Jonathan Clarke Floyd's Pro Cycling + 17:17
99 Miguel Bryon Arapahoe Resources - BMC + 17:17
100 Eric Brunner Aevolo Cycling + 18:02
101 Francisco Lara Carbajal Canel's-Specialized + 24:47
102 Leonel Palma Canel's-Specialized + 26:15
Pos Rider Team Time
01 - Ben Hermans Israel Cycling Academy 10:30:24
02 - James Piccoli Elevate - KHS Pro Cycling + 44
03 - Niklas Eg Trek-Segafredo + 01:06
04 2 Kyle Murphy Rally UHC Cycling + 01:46
05 1 Peter Stetina Trek-Segafredo + 02:02
06 1 Joe Dombrowski EF Education First + 02:04
07 - Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 02:38
08 - Rob Britton Rally UHC Cycling + 03:12
09 - Lawson Craddock EF Education First + 03:17
10 - Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 03:44
11 - Scott Bowden Team Bridgelane + 03:54
12 1 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 04:34
13 3 Keegan Swirbul Floyd's Pro Cycling + 05:06
14 2 Griffin Easter 303 Project + 06:09
15 - Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 07:09
16 1 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 07:53
17 4 Juan Pedro Lopez Trek-Segafredo + 08:29
18 5 Serghei Tvetcov Floyd's Pro Cycling + 08:30
19 7 Efren Santos Canel's-Specialized + 08:49
20 2 Eder Frayre DCBank Pro Cycling Team + 09:04
21 6 Hayden McCormick Team Bridgelane + 09:40
22 2 Andrew Vollmer Aevolo Cycling + 10:25
23 2 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 10:26
24 5 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 11:44
25 3 Filippo Fiorelli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 12:02
26 7 Lachlan Morton EF Education First + 12:22
27 9 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 12:31
28 8 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 12:54
29 2 Dominik Bauer Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:16
30 4 Lorenzo Fortunato Neri Sottoli - Selle Italia + 13:43
31 17 Gavin Mannion Rally UHC Cycling + 13:51
32 3 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 13:52
33 4 Jacopo Mosca Trek-Segafredo + 14:56
34 2 Gregory Daniel DCBank Pro Cycling Team + 15:24
35 5 Pablo Alarcon Canel's-Specialized + 16:12
36 5 Bernat Font Mas 303 Project + 16:27
37 5 Guy Niv Israel Cycling Academy + 17:31
38 - Oscar Eduardo Sanchez Canel's-Specialized + 18:55
39 - Flavio De Luna 303 Project + 19:45
40 - Nathan Earle Israel Cycling Academy + 20:09
41 8 Alex Howes EF Education First + 22:21
42 11 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 22:57
43 3 Jordan Cheyne Elevate - KHS Pro Cycling + 23:08
44 6 Travis McCabe Floyd's Pro Cycling + 23:10
45 10 Gabriel Rojas Aevolo Cycling + 23:25
46 4 Conor Schunk Aevolo Cycling + 23:28
47 14 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 23:55
48 5 Alexander Cowan Floyd's Pro Cycling + 24:15
49 9 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia + 25:03
50 6 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 25:44
51 6 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 26:45
52 5 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 27:04
53 3 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 27:13
54 16 Taylor Eisenhart Arapahoe Resources - BMC + 27:13
55 2 Tyler Lindorff Team Bridgelane + 28:12
56 6 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 29:01
57 11 Cullen Easter 303 Project + 30:31
58 10 Cade Bickmore Aevolo Cycling + 31:05
59 7 Ulises Castillo Elevate - KHS Pro Cycling + 31:51
60 4 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 33:17
61 5 Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 33:29
62 8 Thomas Revard Hagens Berman - Axeon + 33:57
63 6 Nicolas Debeaumarché Trek-Segafredo + 34:04
64 4 Matthew Zimmer DCBank Pro Cycling Team + 34:41
65 2 Michael Rice Hagens Berman - Axeon + 35:36
66 12 Emerson Oronte Rally UHC Cycling + 36:02
67 2 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 36:33
68 1 Ayden Toovey Team Bridgelane + 36:33
69 18 Jimmy Whelan EF Education First + 36:44
70 19 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 36:45
71 10 Isaiah Newkirk 303 Project + 36:49
72 2 Antonio Baca 303 Project + 37:20
73 - Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 38:00
74 15 Stephen Bassett Wildlife Generation + 38:49
75 4 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 38:51
76 1 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 38:53
77 2 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 39:28
78 5 Camden Vodicka Wildlife Generation + 39:30
79 6 Scott McGill Aevolo Cycling + 40:08
80 6 Noah Granigan Floyd's Pro Cycling + 40:14
81 18 Samuel Boardman Wildlife Generation + 40:34
82 - George Simpson Elevate - KHS Pro Cycling + 40:37
83 6 Jean-Denis Thibault DCBank Pro Cycling Team + 40:40
84 - Evan Huffman Rally UHC Cycling + 40:43
85 13 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 40:54
86 4 Sven Thurau Team Dauner D&DQ - Akkon + 41:56
87 8 Oliver Flautt Team Dauner D&DQ - Akkon + 43:55
88 8 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 43:57
89 1 Jonathan Clarke Floyd's Pro Cycling + 44:53
90 4 Kent Ross Wildlife Generation + 45:28
91 9 Emile Jean Floyd's Pro Cycling + 47:04
92 1 Antoine Leplingard DCBank Pro Cycling Team + 47:18
93 1 Eric Brunner Aevolo Cycling + 48:31
94 1 Nigel Ellsay Rally UHC Cycling + 48:34
95 - Maxx Chance Wildlife Generation + 49:00
96 - Alfredo Rodriguez Elevate - KHS Pro Cycling + 49:16
97 - Eric Young Elevate - KHS Pro Cycling + 50:06
98 22 Francisco Lara Carbajal Canel's-Specialized + 50:12
99 1 Austin Stephens 303 Project + 50:40
100 1 Miguel Bryon Arapahoe Resources - BMC + 51:44
101 20 Leonel Palma Canel's-Specialized + 52:56
102 - Finn Gullickson Wildlife Generation + 54:18
Information
Nation USA
Date 15th August
Where Antelope Island State Park -> North Salt Lake
What 3rd stage
Distance 138.3 km
Leader B.Hermans
Youth J.Almeida
Points L.Craddock
Mountain A.Howes
Combative K.Murphy
Other
Embed Results