Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Utah | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Ben Hermans Israel Cycling Academy 18:46:09200
02 James Piccoli Elevate - KHS Pro Cycling + 50150
03 Joe Dombrowski EF Education First + 01:32125
04 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 02:26100
05 Niklas Eg Trek - Segafredo + 02:5785
06 Kyle Murphy Rally UHC Cycling + 03:2070
07 Lawson Craddock EF Education First + 04:0860
08 Keegan Swirbul Floyd's Pro Cycling + 04:4050
09 Peter Stetina Trek - Segafredo + 05:2240
10 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 05:2835
11 Rob Britton Rally UHC Cycling + 05:3330
12 Scott Bowden Team Bridgelane + 07:5125
13 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 09:1420
14 Griffin Easter 303 Project + 11:4415
15 Serghei Tvetcov Floyd's Pro Cycling + 11:5010
16 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 12:275
17 Juan Pedro Lopez Trek - Segafredo + 14:185
18 Lachlan Morton EF Education First + 14:225
19 Efren Santos Canel's-Specialized + 15:265
20 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 16:065
21 Filippo Fiorelli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 17:375
22 Eder Frayre DCBank Pro Cycling Team + 18:085
23 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 18:185
24 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 20:125
25 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 20:485
26 Gregory Daniel DCBank Pro Cycling Team + 21:475
27 Hayden McCormick Team Bridgelane + 22:165
28 Gavin Mannion Rally UHC Cycling + 22:445
29 Lorenzo Fortunato Neri Sottoli - Selle Italia + 22:445
30 Bernat Font Mas 303 Project + 23:395
31 Jacopo Mosca Trek - Segafredo + 24:253
32 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 25:043
33 Pablo Alarcon Canel's-Specialized + 25:043
34 Andrew Vollmer Aevolo Cycling + 25:263
35 Dominik Bauer Team Dauner D&DQ - Akkon + 26:113
36 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 27:483
37 Alex Howes EF Education First + 27:503
38 Travis McCabe Floyd's Pro Cycling + 30:273
39 Conor Schunk Aevolo Cycling + 31:033
40 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 32:413
41 Flavio De Luna 303 Project + 33:05
42 Guy Niv Israel Cycling Academy + 33:21
43 Gabriel Francisco Rojas Campos Aevolo Cycling + 33:52
44 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 34:51
45 Jordan Cheyne Elevate - KHS Pro Cycling + 37:24
46 Alexander Cowan Floyd's Pro Cycling + 38:49
47 Oscar Eduardo Sanchez Canel's-Specialized + 39:11
48 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 40:50
49 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 41:03
50 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 41:53
51 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia + 42:44
52 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 43:00
53 Cade Bickmore Aevolo Cycling + 44:34
54 Matthew Zimmer DCBank Pro Cycling Team + 44:42
55 Tyler Lindorff Team Bridgelane + 45:36
56 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 46:14
57 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 47:16
58 Ulises Castillo Elevate - KHS Pro Cycling + 48:51
59 Antonio Baca 303 Project + 48:58
60 Taylor Eisenhart Arapahoe Resources - BMC + 52:35
61 James Whelan EF Education First + 53:13
62 Nicolas Debeaumarché Trek - Segafredo + 55:43
63 Michael Rice Hagens Berman - Axeon + 56:49
64 Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 57:32
65 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 59:13
66 Cullen Easter 303 Project + 59:53
67 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 01:00:07
68 Sven Thurau Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:00:29
69 Jean-Denis Thibault DCBank Pro Cycling Team + 01:00:59
70 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 01:01:36
71 Eric Brunner Aevolo Cycling + 01:02:49
72 Samuel Boardman Wildlife Generation CT + 01:03:00
73 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 01:03:01
74 Scott McGill Aevolo Cycling + 01:04:15
75 Evan Huffman Rally UHC Cycling + 01:04:26
76 Ayden Toovey Team Bridgelane + 01:04:40
77 Emerson Oronte Rally UHC Cycling + 01:04:52
78 Isaiah Newkirk 303 Project + 01:05:03
79 Stephen Bassett Wildlife Generation CT + 01:06:45
80 Noah Granigan Floyd's Pro Cycling + 01:07:15
81 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 01:07:54
82 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 01:08:26
83 Camden Vodicka Wildlife Generation CT + 01:08:56
84 George Simpson Elevate - KHS Pro Cycling + 01:08:58
85 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 01:09:32
86 Antoine Leplingard DCBank Pro Cycling Team + 01:09:56
87 Finn Gullickson Wildlife Generation CT + 01:10:07
88 Francisco Lara Carbajal Canel's-Specialized + 01:10:51
89 Kent Ross Wildlife Generation CT + 01:11:01
90 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:13:23
91 Thomas Revard Hagens Berman - Axeon + 01:14:10
92 Emile Jean Floyd's Pro Cycling + 01:14:26
93 Jonathan Clarke Floyd's Pro Cycling + 01:17:58
94 Leonel Palma Dajui Canel's-Specialized + 01:18:36
95 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 01:19:20
96 Oliver Flautt Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:20:19
97 Alfredo Rodriguez Elevate - KHS Pro Cycling + 01:22:35
98 Nigel Ellsay Rally UHC Cycling + 01:22:41
99 Austin Stephens 303 Project + 01:23:21
100 Eric Young Elevate - KHS Pro Cycling + 01:24:08
101 Maxx Chance Wildlife Generation CT + 01:25:31
DNF Miguel Bryon Arapahoe Resources - BMC
DNF Eduardo Corte Canel's-Specialized
DNF Ignacio Prado Canel's-Specialized
DNF Marko Pavlic DCBank Pro Cycling Team
DNF Travis Samuel DCBank Pro Cycling Team
DNF Sam Bassetti Elevate - KHS Pro Cycling
DNF Joseph Cooper Team Bridgelane
DNF Chris Harper Team Bridgelane
DNF Christopher Heider Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Mika Heming Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Kiel Reijnen Trek - Segafredo
DNF Quinten Kirby Wildlife Generation CT
Information
Nations USA
Date August 12th-18th
CAT 2.HC