Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Utah
UCI, Stage race, 12th -18th August 2019, USA
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2005
2004
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Chile
Colombia
Costa Rica
Denmark
France
Germany
Israel
Italy
Japan
Latvia
Mexico
New Zealand
Portugal
Romania
Slovenia
Spain
Switzerland
USA
Teams
303 Project
Aevolo Cycling
Arapahoe Resources - BMC
Canel's-Specialized
DCBank Pro Cycling Team
EF Education First
Elevate - KHS Pro Cycling
Floyd's Pro Cycling
Hagens Berman - Axeon
Israel Cycling Academy
Neri Sottoli - Selle Italia
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Rally UHC Cycling
Team Bridgelane
Team Dauner D&DQ - Akkon
Trek-Segafredo
Wildlife Generation
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Hermans
Ben
1986
Israel Cycling Academy
18:46:09
200
02
Piccoli
James
1991
Elevate - KHS Pro Cycling
+ 50
150
03
Dombrowski
Joe
1991
EF Education First
+ 01:32
125
04
Almeida
Joao
1998
Hagens Berman - Axeon
+ 02:26
100
05
Eg
Niklas
1995
Trek-Segafredo
+ 02:57
85
06
Murphy
Kyle
1991
Rally UHC Cycling
+ 03:20
70
07
Craddock
Lawson
1992
EF Education First
+ 04:08
60
08
Swirbul
Keegan
1995
Floyd's Pro Cycling
+ 04:40
50
09
Stetina
Peter
1987
Trek-Segafredo
+ 05:22
40
10
Badilatti
Matteo
1992
Israel Cycling Academy
+ 05:28
35
11
Britton
Rob
1984
Rally UHC Cycling
+ 05:33
30
12
Bowden
Scott
1995
Team Bridgelane
+ 07:51
25
13
Bongiorno
Francesco Manuel
1990
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 09:14
20
14
Easter
Griffin
1991
303 Project
+ 11:44
15
15
Tvetcov
Serghei
1988
Floyd's Pro Cycling
+ 11:50
10
16
Hoehn
Alex
1997
Aevolo Cycling
+ 12:27
5
17
Lopez
Juan Pedro
1997
Trek-Segafredo
+ 14:18
5
18
Morton
Lachlan
1992
EF Education First
+ 14:22
5
19
Santos
Efren
1992
Canel's-Specialized
+ 15:26
5
20
Quintana
Dayer
1992
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 16:06
5
21
Fiorelli
Filippo
1994
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 17:37
5
22
Frayre
Eder
1991
DCBank Pro Cycling Team
+ 18:08
5
23
Vermaerke
Kevin
2000
Hagens Berman - Axeon
+ 18:18
5
24
Velasco
Simone
1995
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 20:12
5
25
Schönberger
Sebastian
1994
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 20:48
5
26
Daniel
Gregory
1994
DCBank Pro Cycling Team
+ 21:47
5
27
McCormick
Hayden
1994
Team Bridgelane
+ 22:16
5
28
Mannion
Gavin
1991
Rally UHC Cycling
+ 22:44
5
29
Fortunato
Lorenzo
1996
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 22:44
5
30
Font Mas
Bernat
1994
303 Project
+ 23:39
5
31
Mosca
Jacopo
1993
Trek-Segafredo
+ 24:25
3
32
Anderson
Edward
1998
Hagens Berman - Axeon
+ 25:04
3
33
Alarcon
Pablo
1988
Canel's-Specialized
+ 25:04
3
34
Vollmer
Andrew
2000
Aevolo Cycling
+ 25:26
3
35
Bauer
Dominik
1997
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 26:11
3
36
Earle
Nathan
1988
Israel Cycling Academy
+ 27:48
3
37
Howes
Alex
1988
EF Education First
+ 27:50
3
38
McCabe
Travis
1989
Floyd's Pro Cycling
+ 30:27
3
39
Schunk
Conor
1999
Aevolo Cycling
+ 31:03
3
40
Boivin
Guillaume
1989
Israel Cycling Academy
+ 32:41
3
41
De Luna
Flavio
1990
303 Project
+ 33:05
42
Niv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 33:21
43
Rojas
Gabriel
2000
Aevolo Cycling
+ 33:52
44
Avila
Edwin
1989
Israel Cycling Academy
+ 34:51
45
Cheyne
Jordan
1991
Elevate - KHS Pro Cycling
+ 37:24
46
Cowan
Alec
1996
Floyd's Pro Cycling
+ 38:49
47
Sanchez
Oscar Eduardo
1985
Canel's-Specialized
+ 39:11
48
Santaromita
Ivan
1984
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 40:50
49
Zardini
Edoardo
1989
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 41:03
50
Canola
Marco
1988
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 41:53
51
Marengo
Umberto
1992
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 42:44
52
Wolfe
Benjamin
1993
Arapahoe Resources - BMC
+ 43:00
53
Bickmore
Cade
1998
Aevolo Cycling
+ 44:34
54
Zimmer
Matthew
1993
DCBank Pro Cycling Team
+ 44:42
55
Lindorff
Tyler
2000
Team Bridgelane
+ 45:36
56
Sunderland
Dylan
1996
Team Bridgelane
+ 46:14
57
Zaccanti
Filippo
1995
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 47:16
58
Castillo
Ulises
1992
Elevate - KHS Pro Cycling
+ 48:51
59
Baca
Antonio
1991
303 Project
+ 48:58
60
Eisenhart
Taylor
1994
Arapahoe Resources - BMC
+ 52:35
61
Whelan
James
1996
EF Education First
+ 53:13
62
Debeaumarché
Nicolas
1998
Trek-Segafredo
+ 55:43
63
Rice
Michael
1996
Hagens Berman - Axeon
+ 56:49
64
Hatsuyama
Sho
1988
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 57:32
65
Lonardi
Giovanni
1996
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 59:13
66
Easter
Cullen
1987
303 Project
+ 59:53
67
Flaksis
Andzs
1991
Arapahoe Resources - BMC
+ 01:00:07
68
Thurau
Sven
1996
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 01:00:29
69
Thibault
Jean-Denis
1998
DCBank Pro Cycling Team
+ 01:00:59
70
Putt
Tanner
1992
Arapahoe Resources - BMC
+ 01:01:36
71
Brunner
Eric
1998
Aevolo Cycling
+ 01:02:49
72
Boardman
Samuel
1995
Wildlife Generation
+ 01:03:00
73
Rhim
Brendan
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 01:03:01
74
McGill
Scott
1998
Aevolo Cycling
+ 01:04:15
75
Huffman
Evan
1990
Rally UHC Cycling
+ 01:04:26
76
Toovey
Ayden
1995
Team Bridgelane
+ 01:04:40
77
Oronte
Emerson
1990
Rally UHC Cycling
+ 01:04:52
78
Newkirk
Isaiah
1990
303 Project
+ 01:05:03
79
Bassett
Stephen
1995
Wildlife Generation
+ 01:06:45
80
Granigan
Noah
1996
Floyd's Pro Cycling
+ 01:07:15
81
Davis
Cole
1999
Hagens Berman - Axeon
+ 01:07:54
82
Magner
Tyler
1991
Rally UHC Cycling
+ 01:08:26
83
Vodicka
Camden
1999
Wildlife Generation
+ 01:08:56
84
Simpson
George
1993
Elevate - KHS Pro Cycling
+ 01:08:58
85
Oien
Justin
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 01:09:32
86
Leplingard
Antoine
1995
DCBank Pro Cycling Team
+ 01:09:56
87
Gullickson
Finn
2000
Wildlife Generation
+ 01:10:07
88
Lara Carbajal
Francisco
1996
Canel's-Specialized
+ 01:10:51
89
Ross
Kent
1996
Wildlife Generation
+ 01:11:01
90
Mamos
Philipp
1982
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 01:13:23
91
Revard
Thomas
1997
Hagens Berman - Axeon
+ 01:14:10
92
Jean
Emile
1993
Floyd's Pro Cycling
+ 01:14:26
93
Clarke
Jonathan
1984
Floyd's Pro Cycling
+ 01:17:58
94
Palma
Leonel
1998
Canel's-Specialized
+ 01:18:36
95
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:19:20
96
Flautt
Oliver
1993
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 01:20:19
97
Rodriguez
Alfredo
1997
Elevate - KHS Pro Cycling
+ 01:22:35
98
Ellsay
Nigel
1994
Rally UHC Cycling
+ 01:22:41
99
Stephens
Austin
1993
303 Project
+ 01:23:21
100
Young
Eric
1989
Elevate - KHS Pro Cycling
+ 01:24:08
101
Chance
Maxx
1996
Wildlife Generation
+ 01:25:31
DNF
Bryon
Miguel
1995
Arapahoe Resources - BMC
DNF
Corte
Eduardo
1992
Canel's-Specialized
DNF
Prado
Ignacio
1993
Canel's-Specialized
DNF
Pavlic
Marko
1993
DCBank Pro Cycling Team
DNF
Samuel
Travis
1994
DCBank Pro Cycling Team
DNF
Bassetti
Sam
1991
Elevate - KHS Pro Cycling
DNF
Cooper
Joseph
1985
Team Bridgelane
DNF
Harper
Chris
1994
Team Bridgelane
DNF
Heider
Christopher
1996
Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF
Heming
Mika
2000
Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF
Reijnen
Kiel
1986
Trek-Segafredo
DNF
Kirby
Quinten
1996
Wildlife Generation
Information
Tour of Utah
USA
12th -18th August 2019
2.HC