Front Races Teams Riders Ranking

Herald Sun Tour | 2020 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Jai Hindley Team Sunweb 03:06:2914
02 Damien Howson Mitchelton-Scott + 005
03 Sebastian Berwick St. George Continental Team + 003
04 Neilson Powless EF Pro Cycling + 13
05 Michael Storer Team Sunweb + 37
06 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 49
07 James Whelan EF Pro Cycling + 01:01
08 Jay Vine Nero Continental + 01:01
09 Thomas Lebas Kinan Cycling Team + 01:05
10 Robert Power Team Sunweb + 01:09
11 Rudy Porter Australia National Team + 01:29
12 James Oram Black Spoke Pro Cycling Academy + 01:44
13 Florian Stork Team Sunweb + 01:55
14 Alexander Cataford Israel Start-Up Nation + 02:11
15 Marcos Garcia Kinan Cycling Team + 02:11
16 Jonas Rutsch EF Pro Cycling + 02:16
17 Charles-Etienne Chrétien Aevolo Cycling + 02:16
18 Lachlan Morton EF Pro Cycling + 02:38
19 Carter Turnbull Australia National Team + 02:46
20 Hayden McCormick Black Spoke Pro Cycling Academy + 02:50
21 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 02:50
22 Samuel Jenner Team Bridgelane + 03:47
23 Ari Scott Black Spoke Pro Cycling Academy + 04:39
24 Nicholas Schultz Mitchelton-Scott + 05:27
25 Mitchell Docker EF Pro Cycling + 05:27
26 Conor Schunk Aevolo Cycling + 05:57
27 Simon Yates Mitchelton-Scott + 05:58
28 Brendon Davids Oliver's Real Food Racing + 06:00
29 Samuel Hill Team Bridgelane + 06:00
30 Tyler Stites Aevolo Cycling + 08:15
31 Mark O'Brien Australia National Team + 08:41
32 Salvador Guardiola Kinan Cycling Team + 08:57
33 Sebastian Presley Oliver's Real Food Racing + 08:57
34 Dion Smith Mitchelton-Scott + 11:09
35 Thomas Scully EF Pro Cycling + 11:09
36 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 11:09
37 Benjamin Perry Israel Start-Up Nation + 11:09
38 Michael Freiberg ARA Pro Racing Sunshine Coast + 11:09
39 Angus Lyons Oliver's Real Food Racing + 11:09
40 Marcus Culey Team Sapura Cycling + 11:09
41 Ben Carman Nero Continental + 11:45
42 Calan White Australia National Team + 12:36
43 Cameron Meyer Mitchelton-Scott + 14:45
44 Alex Dowsett Israel Start-Up Nation + 14:45
45 Ryan Thomas ARA Pro Racing Sunshine Coast + 14:45
46 Ayden Toovey Team Bridgelane + 14:45
47 Christopher Miller Nero Continental + 16:14
48 Dylan McKenna Nero Continental + 16:14
49 Sebastian Barrett ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:14
50 Connor Reardon St. George Continental Team + 16:14
51 Ashley MacKay ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:14
52 Moreno Hofland EF Pro Cycling + 16:14
53 Michael Rice ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:14
54 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 16:14
55 Michael Potter ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:14
56 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 16:14
57 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling Academy + 17:41
58 Alberto Dainese Team Sunweb + 19:27
59 Bentley Niquet-Olden Nero Continental + 19:27
60 Max Kanter Team Sunweb + 19:27
61 Riley Fleming Oliver's Real Food Racing + 19:27
62 Alex Heaney St. George Continental Team + 19:27
63 Thomas Bolton Oliver's Real Food Racing + 19:27
64 Godfrey Slattery Australia National Team + 19:27
65 Ben Metcalfe Team Bridgelane + 19:27
66 Joel Yates St. George Continental Team + 19:27
67 Kaden Groves Mitchelton-Scott + 19:27
68 Ryan Cavanagh St. George Continental Team + 19:27
69 David Williams Australia National Team + 19:27
70 Hiroshi Tsubaki Kinan Cycling Team + 19:27
71 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling Academy + 21:06
72 Yasuharu Nakajima Kinan Cycling Team + 21:08
73 Genki Yamamoto Kinan Cycling Team + 21:15
74 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 22:16
75 Cade Bickmore Aevolo Cycling + 22:30
76 Scott McGill Aevolo Cycling + 22:30
77 Conor Leahy Australia National Team + 23:53
78 Liam White Oliver's Real Food Racing + 23:53
79 Yudai Arashiro Kinan Cycling Team + 24:34
80 Sam Bewley Mitchelton-Scott + 25:38
81 Benjamin Hill Team Bridgelane + 25:38
82 Myles Stewart Nero Continental + 25:38
83 Daniel Di Domenico ARA Pro Racing Sunshine Coast + 25:38
84 Jesse Coyle Nero Continental + 25:38
85 Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling Academy + 25:38
86 Craig Wiggins St. George Continental Team + 25:52
87 Xander White Black Spoke Pro Cycling Academy + 26:12
88 Sean McElroy Aevolo Cycling + 27:18
89 Conor Murtagh Oliver's Real Food Racing + 27:18
OOT Roy Eefting Team Sapura Cycling
OOT Hakimi Ajis Team Sapura Cycling
OOT Daniel Gandy St. George Continental Team
DNS Nicholas White Team Bridgelane
DNF Kees Duyvesteyn Team Bridgelane
DNF Aidan McNeil Aevolo Cycling
Pos Name Team Time
01 31 Jai Hindley Team Sunweb 05:43:01
02 35 Damien Howson Mitchelton-Scott + 04
03 56 Sebastian Berwick St. George Continental Cycling Team + 06
04 14 Neilson Powless EF Pro Cycling + 23
05 58 Michael Storer Team Sunweb + 47
06 32 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 59
07 10 James Whelan EF Pro Cycling + 01:11
08 28 Jay Vine Nero Continental + 01:11
09 45 Thomas Lebas Kinan Cycling Team + 01:15
10 20 Robert Power Team Sunweb + 01:19
11 38 Rudy Porter Australia National Team + 01:39
12 32 James Oram Black Spoke Pro Cycling Academy + 01:54
13 62 Florian Stork Team Sunweb + 02:05
14 27 Alexander Cataford Israel Start-Up Nation + 02:21
15 47 Marcos Garcia Kinan Cycling Team + 02:21
16 9 Charles-Etienne Chrétien Aevolo Cycling + 02:25
17 51 Jonas Rutsch EF Pro Cycling + 02:26
18 42 Lachlan Morton EF Pro Cycling + 02:48
19 15 Carter Turnbull Australia National Team + 02:56
20 - Hayden McCormick Black Spoke Pro Cycling Academy + 03:00
21 12 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 03:00
22 - Samuel Jenner Team Bridgelane + 03:57
23 19 Ari Scott Black Spoke Pro Cycling Academy + 04:49
24 27 Nicholas Schultz Mitchelton-Scott + 05:37
25 48 Mitchell Docker EF Pro Cycling + 05:37
26 21 Conor Schunk Aevolo Cycling + 06:07
27 - Simon Yates Mitchelton-Scott + 06:08
28 38 Brendon Davids Oliver's Real Food Racing + 06:10
29 48 Samuel Hill Team Bridgelane + 06:10
30 14 Tyler Stites Aevolo Cycling + 08:25
31 47 Mark O'Brien Australia National Team + 08:51
32 3 Salvador Guardiola Kinan Cycling Team + 09:07
33 28 Sebastian Presley Oliver's Real Food Racing + 09:07
34 52 Angus Lyons Oliver's Real Food Racing + 11:17
35 23 Thomas Scully EF Pro Cycling + 11:19
36 8 Dion Smith Mitchelton-Scott + 11:19
37 6 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 11:19
38 33 Marcus Culey Team Sapura Cycling + 11:19
39 44 Michael Freiberg ARA Pro Racing Sunshine Coast + 11:19
40 51 Benjamin Perry Israel Start-Up Nation + 11:37
41 22 Ben Carman Nero Continental + 11:55
42 6 Calan White Australia National Team + 12:46
43 20 Ayden Toovey Team Bridgelane + 14:55
44 2 Cameron Meyer Mitchelton-Scott + 14:55
45 42 Alex Dowsett Israel Start-Up Nation + 14:55
46 43 Ryan Thomas ARA Pro Racing Sunshine Coast + 15:11
47 44 Moreno Hofland EF Pro Cycling + 16:20
48 40 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 16:24
49 39 Michael Rice ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:24
50 5 Connor Reardon St. George Continental Cycling Team + 16:24
51 21 Dylan McKenna Nero Continental + 16:24
52 18 Ashley MacKay ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:24
53 12 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 16:24
54 22 Christopher Miller Nero Continental + 16:24
55 14 Michael Potter ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:24
56 25 Sebastian Barrett ARA Pro Racing Sunshine Coast + 16:24
57 4 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling Academy + 17:51
58 57 Alberto Dainese Team Sunweb + 19:27
59 57 Kaden Groves Mitchelton-Scott + 19:31
60 51 Godfrey Slattery Australia National Team + 19:37
61 48 Thomas Bolton Oliver's Real Food Racing + 19:37
62 36 Max Kanter Team Sunweb + 19:37
63 24 Bentley Niquet-Olden Nero Continental + 19:37
64 14 Ben Metcalfe Team Bridgelane + 19:37
65 8 Alex Heaney St. George Continental Cycling Team + 19:37
66 10 Hiroshi Tsubaki Kinan Cycling Team + 19:37
67 17 Riley Fleming Oliver's Real Food Racing + 19:37
68 11 Joel Yates St. George Continental Cycling Team + 19:37
69 11 David Williams Australia National Team + 19:37
70 22 Ryan Cavanagh St. George Continental Cycling Team + 19:55
71 28 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling Academy + 21:16
72 61 Yasuharu Nakajima Kinan Cycling Team + 21:18
73 6 Genki Yamamoto Kinan Cycling Team + 21:25
74 14 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 22:26
75 50 Cade Bickmore Aevolo Cycling + 22:37
76 61 Scott McGill Aevolo Cycling + 22:40
77 42 Conor Leahy Australia National Team + 24:03
78 20 Liam White Oliver's Real Food Racing + 24:03
79 34 Yudai Arashiro Kinan Cycling Team + 24:44
80 75 Benjamin Hill Team Bridgelane + 25:41
81 67 Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling Academy + 25:45
82 61 Myles Stewart Nero Continental + 25:48
83 2 Daniel Di Domenico ARA Pro Racing Sunshine Coast + 25:48
84 78 Craig Wiggins St. George Continental Cycling Team + 26:01
85 5 Sam Bewley Mitchelton-Scott + 26:06
86 34 Xander White Black Spoke Pro Cycling Academy + 26:22
87 6 Jesse Coyle Nero Continental + 27:01
88 48 Sean McElroy Aevolo Cycling + 27:28
89 6 Conor Murtagh Oliver's Real Food Racing + 30:46
Info
Nations Australia
Date February 6th
Where Beechworth -> Falls Creek
What 02.Stage
Distance 117.6 km
Leader J.Hindley
Youth S.Berwick
Points B.Hill
Mountain J.Hindley
A.Lyons