2019 La Tropicale Amissa Bongo

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (9)

General Youth Points Mountain Sprint Combination

Results after stage 07 FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01- Niccolo Bonifazio 1993 Italy Total Direct Energie 20:39:25
02- Lorrenzo Manzin 1994 France Vital Concept - B&B Hotels 06
03- André Greipel 1982 Germany Team Arkéa - Samsic 14
04- Youcef Reguigui 1990 Algeria Algeria 17
05- Sirak Tesfom 1994 Eritrea Eritrea 26
06- Metkel Eyob 1993 Eritrea Eritrea 28
07 7 Alessandro Bisolti 1985 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 32
08 1 Didier Munyameza 1996 Rwanda Rwanda 33
09 1 Daniel Teklehaimanot 1988 Eritrea Eritrea 34
10 1 Henok Mulueberhan 1999 Eritrea Eritrea 37
11 1 Rohan Du Plooy 1994 South Africa Pro Touch Sports 38
12 1 Issiaka Cisse 1991 Ivory Coast Ivory Coast 38
13- Damien Gaudin 1986 France Total Direct Energie 39
14 2 Andrea Vendrame 1994 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 40
15- Samuel Mugisha 1997 Rwanda Rwanda 40
16- Maxime Cam 1992 France Vital Concept - B&B Hotels 42
17- Redwan Ebrahim 1997 Ethiopia Ethiopia 44
18- Kibrom Haylemaryam 1997 Ethiopia Ethiopia 44
19- Adrien Petit 1990 France Total Direct Energie 46
20- Corentin Ermenault 1996 France Vital Concept - B&B Hotels 46
21- Joseph Areruya 1996 Rwanda Rwanda 53
22- Matthew How Saw Keng 1994 Mauritius Mauritius 55
23- Dylan Redy 1999 Mauritius Mauritius 55
24 1 Aron Debretsion 1992 Eritrea Eritrea 01:07
25 1 Tamrat Gebrewahd 1997 Ethiopia Ethiopia 01:13
26 2 Temesgen Buru 1994 Ethiopia Ethiopia 01:18
27 2 Alexandre Mayer 1998 Mauritius Mauritius 01:22
28 1 Laurent Pichon 1986 France Team Arkéa - Samsic 01:25
29 2 Bonaventure Uwizeyimana 1993 Rwanda Rwanda 01:30
30 3 Azzedine Lagab 1988 Algeria Algeria 01:34
31 1 Maxime Daniel 1991 France Team Arkéa - Samsic 01:47
32 3 Matteo Busato 1987 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 01:53
33 1 Songezo Jim 1990 South Africa Pro Touch Sports 01:55
34 2 Justin Mottier 1993 France Vital Concept - B&B Hotels 02:19
35 2 Youssef Bdadou 2000 Morocco Morocco 02:24
36 2 Jean-Claude Uwizeyimana 1994 Rwanda Rwanda 02:52
37 11 Lahcen Sabbahi 1997 Morocco Morocco 03:02
38 8 Olivier Le Court 1993 Mauritius Mauritius 03:11
39- Paul Daumont 1999 Burkina Faso Burkina Faso 04:13
40 1 Robert Fosing 1989 Cameroon Cameroon 05:14
41 3 Clovis Kamzong 1991 Cameroon Cameroon 05:47
42 1 Brice Feillu 1985 France Team Arkéa - Samsic 06:14
43 4 Geoffroy Ngandamba 1989 Gabon Gabon 06:38
44 2 Marco Frapporti 1985 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 06:53
45- Alexandre Pichot 1983 France Total Direct Energie 07:45
46 4 Mathias Sorgho 1987 Burkina Faso Burkina Faso 09:12
47 2 Romain Le Roux 1992 France Team Arkéa - Samsic 09:18
48- Yves Nkuruziza 2000 Rwanda Rwanda 09:20
49 9 Seydou Bamogo 1990 Burkina Faso Burkina Faso 09:57
50 3 Fiseha Gembremariam 1995 Ethiopia Ethiopia 12:08
51 3 Salifou Yarbanga 1989 Burkina Faso Burkina Faso 12:15
52 3 Souleymane Kone 1997 Burkina Faso Burkina Faso 12:43
53 2 Alan Riou 1997 France Team Arkéa - Samsic 14:07
54 4 Jérémy Lecroq 1995 France Vital Concept - B&B Hotels 14:30
55 3 Yohann Gène 1981 France Total Direct Energie 14:50
56- Abdellah Ben Youcef 1987 Algeria Algeria 14:53
57- Fidzerald Rabaye 1996 Mauritius Mauritius 16:20
58 1 Marc Fournier 1994 France Vital Concept - B&B Hotels 18:28
59 13 Abderahmane Mansouri 1995 Algeria Algeria 22:15
60 2 Nabil Maarouf 1996 Morocco Morocco 23:15
61 1 Jayde Julius 1993 South Africa Pro Touch Sports 23:26
62 1 Mohamed Tamasna 1993 Morocco Morocco 24:37
63 2 Mitchell Eliot 1996 South Africa Pro Touch Sports 25:20
64 1 Tedros Redae 1991 Ethiopia Ethiopia 27:32
65 1 Gregory Rougier-Lagane 1996 Mauritius Mauritius 27:46
66- Yannick Nanko 1991 Cameroon Cameroon 33:49
67- Axel Journiaux 1995 France Total Direct Energie 38:19
68- Glenn Moulengui 1995 Gabon Gabon 50:41
69 1 Michel Tientcheu 1992 Cameroon Cameroon 53:01
70 1 Abou Sanogo 1994 Ivory Coast Ivory Coast 53:56
71 2 Hichame Akkaoui 1996 Morocco Morocco 55:09
72 1 Biniyam Ghirmay 2000 Eritrea Eritrea 55:18
73 1 Souleymane Traore 1989 Ivory Coast Ivory Coast 55:42
74- Artuce Tella 1984 Cameroon Cameroon 59:24
75- Matteo Pelucchi 1989 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 59:45
76 1 Abdoul Aziz Nikiema 1989 Burkina Faso Burkina Faso 01:04:23
77 1 Cedric Valer Tchouta 1993 Gabon Gabon 01:04:34
78- Rodrigue Eric Kuere Nounawe 1998 Cameroon Cameroon 01:08:17
79- Pieter Seyffert 1986 South Africa Pro Touch Sports 01:17:44
80- Bassirou Konte 1988 Ivory Coast Ivory Coast 01:35:14

Info

Race La Tropicale Amissa Bongo
Nation Gabon
DateJanuary 21st-27th
Edition 2019
Classification 2.1
Leader N.Bonifazio
Youth D.Munyameza
Points N.Bonifazio
Mountain S.Tesfom
Sprint J.Julius

Niccolo Bonifazio