Front Races Teams Riders Ranking

Le Samyn | 2020 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Hugo Hofstetter Israel Start-Up Nation 4:42:02125
02 Aimé De Gendt Circus-Wanty Gobert + 0085
03 David Dekker SEG Racing Academy + 0070
04 Clément Venturini AG2R La Mondiale + 0060
05 Florian Sénéchal Deceuninck-Quick Step + 0050
06 Giacomo Nizzolo NTT Pro Cycling Team + 0040
07 Alex Kirsch Trek-Segafredo + 0035
08 Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix + 0030
09 Tim Declercq Deceuninck-Quick Step + 0025
10 Dries van Gestel Total Direct Energie + 0020
11 Lionel Taminiaux Bingoal-Wallonie Bruxelles + 2215
12 Tom Van Asbroeck Israel Start-Up Nation + 3910
13 Tim Merlier Alpecin-Fenix + 395
14 Jasper Stuyven Trek-Segafredo + 395
15 Davide Ballerini Deceuninck-Quick Step + 395
16 Andrea Pasqualon Circus-Wanty Gobert + 393
17 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 393
18 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 393
19 Adrien Petit Total Direct Energie + 393
20 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation + 393
21 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 393
22 Anders Skaarseth Uno-X PCT + 393
23 Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise + 393
24 Timothy Dupont Circus-Wanty Gobert + 393
25 Jacob Scott Canyon DHB p/b Soreen + 393
26 Frederik Backaert B&B Hotels-Vital Concept + 39
27 Jake Stewart Groupama-FDJ Conti + 39
28 Remy Mertz Lotto Soudal + 39
29 Michael Gogl NTT Pro Cycling Team + 42
30 Reinardt Janse Van Rensburg NTT Pro Cycling Team + 42
31 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 42
32 Jonas Rickaert Alpecin-Fenix + 42
33 Benoît Jarrier Team Arkea-Samsic + 42
34 Cédric Beullens Sport Vlaanderen-Baloise + 42
35 Edward Theuns Trek-Segafredo + 42
36 Erik Resell Uno-X PCT + 42
37 Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise + 42
38 Bryan Coquard B&B Hotels-Vital Concept + 42
39 Loic Vliegen Circus-Wanty Gobert + 42
40 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X PCT + 1:06
41 Kevin Ledanois Team Arkea-Samsic + 2:29
42 Roy Jans Alpecin-Fenix + 4:28
43 Niki Terpstra Total Direct Energie + 4:28
44 Jesper Asselman Metec - TKH + 4:28
45 Boris Vallée Bingoal-Wallonie Bruxelles + 4:28
46 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 4:57
47 Andreas Stokbro NTT Pro Cycling Team + 4:57
48 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 4:57
49 Luca Mozzato B&B Hotels-Vital Concept + 4:57
50 Ryan Mullen Trek-Segafredo + 4:57
51 Markus Hoelgaard Uno-X PCT + 4:57
52 Jacob Hennessy Canyon DHB p/b Soreen + 4:57
53 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step + 4:57
54 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 4:57
55 Senne Leysen Alpecin-Fenix + 4:57
56 Franklin Six Bingoal-Wallonie Bruxelles + 4:57
57 Thomas Boudat Team Arkea-Samsic + 4:57
58 Brian Van Goethem Lotto Soudal + 4:57
59 Julien Duval AG2R La Mondiale + 4:57
60 Thibault Guernalec Team Arkea-Samsic + 4:57
61 Lennert Teugels Tarteletto - Isorex + 4:57
62 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 4:57
63 Damien Gaudin Total Direct Energie + 5:55
64 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 5:55
65 Alexys Brunel Groupama-FDJ Conti + 8:22
66 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 10:10
67 Samuele Battistella NTT Pro Cycling Team + 10:10
68 Ziga Jerman Groupama-FDJ Conti + 10:10
69 Tom Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles + 10:10
70 Florian Maître Total Direct Energie + 10:10
71 Lorrenzo Manzin Total Direct Energie + 10:10
72 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 10:10
73 Enzo Wouters Tarteletto - Isorex + 10:10
74 Wessel Krul SEG Racing Academy + 10:10
75 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 10:10
76 Xavier Cañellas Caja Rural-Seguros RGA + 10:10
77 Tobias Kongstad Riwal Readynez Cycling + 10:10
78 Lars Saugstad Uno-X PCT + 10:10
79 Ludovic Robeet Bingoal-Wallonie Bruxelles + 10:10
80 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 10:10
81 Jason Van Dalen Metec - TKH + 10:10
82 Harry Tanfield AG2R La Mondiale + 10:10
83 Brenton Jones Canyon DHB p/b Soreen + 10:10
84 Emils Liepins Trek-Segafredo + 10:10
85 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 10:10
86 Adne Koster Metec - TKH + 10:10
87 Emil Lindgren Leopard Pro Cycling + 10:10
88 Aritz Bagues Caja Rural-Seguros RGA + 10:10
89 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 10:10
90 Sjoerd Bax Metec - TKH + 10:10
91 Rick Ottema Metec - TKH + 10:10
92 Darnell Moore Vitus Pro Cycling + 10:10
93 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 10:10
94 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 10:10
95 Jérémy Leveau Natura4Ever-Roubaix + 10:10
96 Thomas Stewart Canyon DHB p/b Soreen + 10:10
97 Alexis Gougeard AG2R La Mondiale + 10:10
98 Andrew Tennant Canyon DHB p/b Soreen + 10:10
99 Alexis Renard Israel Start-Up Nation + 10:10
100 Jonas Abrahamsen Uno-X PCT + 10:10
101 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 10:10
DNF Lawrence Naesen AG2R La Mondiale
DNF Laurin Bachmann Akros - Excelsior - Thömus
DNF Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus
DNF Lois Dufaux Akros - Excelsior - Thömus
DNF Scott Quincey Akros - Excelsior - Thömus
DNF Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus
DNF Manuel Zobrist Akros - Excelsior - Thömus
DNF Philip Walsleben Alpecin-Fenix
DNF Kris Boeckmans B&B Hotels-Vital Concept
DNF Bert De Backer B&B Hotels-Vital Concept
DNF Julien Morice B&B Hotels-Vital Concept
DNF Jonas Van Genechten B&B Hotels-Vital Concept
DNF Kevyn Ista Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF David González Caja Rural-Seguros RGA
DNF Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA
DNF Oier Lazkano Caja Rural-Seguros RGA
DNF Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA
DNF Jérôme Baugnies Canyon DHB p/b Soreen
DNF Alex Paton Canyon DHB p/b Soreen
DNF Ludwig De Winter Circus-Wanty Gobert
DNF Tom Devriendt Circus-Wanty Gobert
DNF Pieter Vanspeybrouck Circus-Wanty Gobert
DNF Iljo Keisse Deceuninck-Quick Step
DNF Bert Van Lerberghe Deceuninck-Quick Step
DNF Clément Davy Groupama-FDJ Conti
DNF Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti
DNF Travis McCabe Israel Start-Up Nation
DNF Guy Sagiv Israel Start-Up Nation
DNF Misch Leyder Leopard Pro Cycling
DNF Sander Armee Lotto Soudal
DNF Kobe Goossens Lotto Soudal
DNF Rasmus Iversen Lotto Soudal
DNF Dylan Bouwmans Metec - TKH
DNF Thijs De Lange Metec - TKH
DNF Mathias De Witte Natura4Ever-Roubaix
DNF Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix
DNF Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix
DNF Jordan Levasseur Natura4Ever-Roubaix
DNF Maximilien Picoux Natura4Ever-Roubaix
DNF Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix
DNF Edvald Boasson Hagen NTT Pro Cycling Team
DNF Rasmus Tiller NTT Pro Cycling Team
DNF Martijn Budding Riwal Readynez Cycling
DNF Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling
DNF Elmar Reinders Riwal Readynez Cycling
DNF Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling
DNF Rasmus Wallin Riwal Readynez Cycling
DNF Marco Frigo SEG Racing Academy
DNF Maikel Zijlaard SEG Racing Academy
DNF Emiel Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Jordi Warlop Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Jordy Bouts Tarteletto - Isorex
DNF Thomas Joseph Tarteletto - Isorex
DNF Gianni Marchand Tarteletto - Isorex
DNF Michael Van Staeyen Tarteletto - Isorex
DNF Christophe Noppe Team Arkea-Samsic
DNF Bram Welten Team Arkea-Samsic
DNF Jacopo Mosca Trek-Segafredo
DNF Quinn Simmons Trek-Segafredo
DNF Torjus Sleen Uno-X PCT
DNF Adam Kenway Vitus Pro Cycling
DNF Tom Mazzone Vitus Pro Cycling
DNF Christopher McGlinchey Vitus Pro Cycling
DNF Michael Mottram Vitus Pro Cycling
DNF Joseph Sutton Vitus Pro Cycling
DNF Daniel Tulett Vitus Pro Cycling
Information
Nations Belgium
Date March 3rd
Distance 201.9 km
CAT 1.1