Front Races Teams Riders Ranking

Settimana Internazionale Coppi e Bartali | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles 03:43:3414
02 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 015
03 Jacopo Mosca Italy + 013
04 Patryk Stosz CCC Development Team + 31
05 Lachlan Morton EF Education First + 31
06 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 31
07 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 31
08 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 31
09 Manuel Belletti Androni Giocattoli - Sidermec + 31
10 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 31
11 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 31
12 Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA + 31
13 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 31
14 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 31
15 Alexander Konychev Dimension Data CT + 31
16 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 31
17 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 31
18 Marco Bernardinetti Amore & Vita | P: + 31
19 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 31
20 Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia + 31
21 Kamil Malecki CCC Development Team + 31
22 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 31
23 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 31
24 Damien Howson Mitchelton - Scott + 31
25 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 31
26 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 31
27 Lucas Hamilton Mitchelton - Scott + 31
28 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31
29 Robert Stannard Mitchelton - Scott + 31
30 Alessandro Fedeli Italy + 31
31 Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia + 31
32 Andre Carvalho Hagens Berman - Axeon + 31
33 Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 31
34 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 31
35 Filippo Conca Biesse - Carrera + 31
36 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 31
37 Filippo Baroncini Beltrami TSA-Hopla + 31
38 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 31
39 Mehdi El Chokri Dimension Data CT + 31
40 Michal Paluta CCC Development Team + 31
41 Szymon Tracz CCC Development Team + 31
42 Thomas Pesenti Beltrami TSA-Hopla + 31
43 Sean Bennett EF Education First + 31
44 David De La Cruz Team Sky + 31
45 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 31
46 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 31
47 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 31
48 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 31
49 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 31
50 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 31
51 Dylan Van Baarle Team Sky + 31
52 Alessandro Covi Team Colpack + 31
53 Nicholas Schultz Mitchelton - Scott + 31
54 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 31
55 Ruben Fernandez Movistar Team + 31
56 Diego Rosa Team Sky + 31
57 Davide Plebani Italy + 31
58 Alex Howes EF Education First + 31
59 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 31
60 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 31
61 Victor Ocampo Coldeportes Bicicletas Strongman + 31
62 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 31
63 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 31
64 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 31
65 Matteo Sobrero Dimension Data CT + 31
66 Sebastian Castano Beltrami TSA-Hopla + 31
67 Winner Anacona Movistar Team + 31
68 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 31
69 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 31
70 Mikel Landa Movistar Team + 31
71 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 31
72 Elie Gesbert Team Arkéa - Samsic + 31
73 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 31
74 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 31
75 Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31
76 Alexander Evtushenko Gazprom - RusVelo + 31
77 Jeremy Maison Team Arkéa - Samsic + 31
78 Piotr Brozyna CCC Development Team + 31
79 Antonio Pedrero Movistar Team + 31
80 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 31
81 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 31
82 Luca Covili Bardiani - CSF + 31
83 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 31
84 Edward Dunbar Team Sky + 31
85 Lawson Craddock EF Education First + 31
86 Michal Golas Team Sky + 31
87 Filippo Zana Sangemini - MG.Kvis Vega + 31
88 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 31
89 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 31
90 Brent Bookwalter Mitchelton - Scott + 31
91 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 31
92 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 31
93 Daniel Savini Bardiani - CSF + 31
94 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 31
95 Mauro Finetto Italy + 31
96 Stefano Oldani Italy + 31
97 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec + 31
98 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 31
99 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31
100 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 31
101 Wilson Pena Beltrami TSA-Hopla + 31
102 Javier Montoya Beltrami TSA-Hopla + 31
103 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 31
104 Nicola Bagioli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31
105 Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31
106 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 31
107 Carlos Betancur Movistar Team + 31
108 William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman + 31
109 Francesco Romano Bardiani - CSF + 31
110 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis Vega + 31
111 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 31
112 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 31
113 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 31
114 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 31
115 Gianni Pugi Sangemini - MG.Kvis Vega + 31
116 Marino Kobayashi Giotti Victoria-Palomar + 31
117 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 31
118 Mathias Norsgaard Riwal Readynez Cycling + 31
119 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 31
120 Attila Valter CCC Development Team + 31
121 Jalel Duranti Team Colpack + 31
122 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31
123 Carloalberto Giordani Italy + 31
124 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31
125 Kenny Elissonde Team Sky + 31
126 Giulio Masotto Team Colpack + 31
127 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 31
128 Davide Botta Team Colpack + 31
129 James Whelan EF Education First + 31
130 Giovanni Pedretti Biesse - Carrera + 31
131 Sam Bewley Mitchelton - Scott + 31
132 Cameron Meyer Mitchelton - Scott + 31
133 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 01:10
134 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 31
135 Davide Ferrari Beltrami TSA-Hopla + 31
136 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 02:20
137 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 02:27
138 Matti Breschel EF Education First + 31
139 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 31
140 Richard Holec Team Colpack + 31
141 Million Beza Dimension Data CT + 05:19
142 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 06:35
143 Alberto Amici Biesse - Carrera + 06:35
144 Michel Piccot Biesse - Carrera + 06:35
145 Matteo Furlan Beltrami TSA-Hopla + 06:35
146 Matteo Bellia Biesse - Carrera + 06:35
147 Filippo Rocchetti Team Colpack + 06:42
148 Andrea Toniatti Team Colpack + 06:42
149 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 07:06
150 Guy Niv Israel Cycling Academy + 07:06
151 Liam Bertazzo Neri Sottoli - Selle Italia + 07:19
152 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 08:44
153 Karel Vacek Hagens Berman - Axeon + 11:28
DNS Brayan Hernandez Coldeportes Bicicletas Strongman
DNS Lorenzo Delco Biesse - Carrera
DNF Mauricio Moreira Caja Rural - Seguros RGA
Pos Name Team Time
01 - Lucas Hamilton Mitchelton - Scott 14:09:28
02 - Damien Howson Mitchelton - Scott + 16
03 - Nicholas Schultz Mitchelton - Scott + 16
04 - Mikel Landa Movistar Team + 22
05 - David De La Cruz Team Sky + 26
06 - Dylan Van Baarle Team Sky + 26
07 - Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 37
08 - Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 37
09 1 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 42
10 1 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec + 42
11 - Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 42
12 1 Ruben Fernandez Movistar Team + 43
13 1 Winner Anacona Movistar Team + 43
14 - Antonio Pedrero Movistar Team + 43
15 - Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 45
16 - Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 45
17 - Lawson Craddock EF Education First + 47
18 - Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling Team + 48
19 - Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 51
20 - Mauro Finetto + 55
21 - Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 57
22 - Elie Gesbert Team Arkéa - Samsic + 59
23 - Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 01:10
24 - Diego Rosa Team Sky + 01:16
25 - Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 01:17
26 - Ben Hermans Israel Cycling Academy + 01:21
27 - Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 01:21
28 - Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 01:34
29 - Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:37
30 - Jeremy Maison Team Arkéa - Samsic + 01:51
31 - Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:03
32 - Robert Stannard Mitchelton - Scott + 02:04
33 - Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 02:04
34 - Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:06
35 - Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 02:06
36 1 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 02:40
37 1 Carlos Betancur Movistar Team + 02:40
38 - Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 02:44
39 - Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 02:48
40 - Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 02:51
41 1 Alessandro Fedeli + 04:01
42 1 Attila Valter CCC Development Team + 04:04
43 1 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 04:50
44 1 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 04:54
45 1 Stefano Oldani + 05:00
46 1 Brent Bookwalter Mitchelton - Scott + 05:43
47 1 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 06:18
48 1 Piotr Brozyna CCC Development Team + 06:36
49 1 Michal Paluta CCC Development Team + 06:53
50 1 Nicola Bagioli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 07:38
51 1 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 08:11
52 1 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 08:16
53 1 Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 08:41
54 1 Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 08:54
55 1 Luca Covili Bardiani - CSF + 08:56
56 15 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 09:37
57 3 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 09:40
58 - Michal Golas Team Sky + 10:02
59 - Kenny Elissonde Team Sky + 10:02
60 1 Edward Dunbar Team Sky + 10:28
61 1 Kamil Malecki CCC Development Team + 10:32
62 1 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 10:42
63 1 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 10:56
64 1 Daniel Savini Bardiani - CSF + 11:19
65 1 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 11:25
66 1 Gianni Pugi Sangemini - MG.Kvis Vega + 11:30
67 1 Filippo Conca Biesse - Carrera + 11:38
68 2 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 12:02
69 2 Davide Botta Team Colpack + 12:11
70 2 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 12:22
71 2 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling Team + 13:27
72 2 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 13:50
73 2 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 13:55
74 2 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling Team + 14:10
75 2 Manuel Belletti Androni Giocattoli - Sidermec + 14:14
76 2 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 14:16
77 2 Sean Bennett EF Education First + 14:38
78 2 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14:40
79 2 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 14:47
80 2 Sebastian Castano Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 15:04
81 2 Andre Carvalho Hagens Berman - Axeon + 15:14
82 25 Guy Niv Israel Cycling Academy + 15:39
83 1 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 16:42
84 2 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 18:01
85 2 Alessandro Covi Team Colpack + 18:15
86 17 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 18:18
87 1 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 18:26
88 1 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 18:29
89 1 Matteo Sobrero Dimension Data for Qhubeka CT + 18:32
90 1 James Whelan EF Education First + 18:38
91 1 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 18:50
92 1 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis Vega + 19:08
93 1 Filippo Baroncini Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 19:36
94 1 Thomas Pesenti Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 19:41
95 1 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 19:42
96 1 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 20:54
97 2 Alex Howes EF Education First + 22:03
98 2 Filippo Zana Sangemini - MG.Kvis Vega + 22:35
99 2 Patryk Stosz CCC Development Team + 22:45
100 2 Marco Bernardinetti Amore & Vita | P: + 23:11
101 2 Lachlan Morton EF Education First + 23:21
102 3 Jacopo Mosca + 23:38
103 1 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 23:43
104 2 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 24:13
105 2 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 24:22
106 2 Mehdi El Chokri Dimension Data for Qhubeka CT + 24:36
107 2 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 25:36
108 2 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 25:37
109 2 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 27:36
110 3 Cameron Meyer Mitchelton - Scott + 27:38
111 3 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 27:52
112 3 Francesco Romano Bardiani - CSF + 28:34
113 3 Alexander Evtushenko Gazprom - RusVelo + 28:55
114 4 Javier Montoya Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 30:14
115 4 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 30:28
116 4 Matti Breschel EF Education First + 30:53
117 4 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 30:59
118 4 Sam Bewley Mitchelton - Scott + 31:48
119 7 Alberto Amici Biesse - Carrera + 32:08
120 3 Szymon Tracz CCC Development Team + 32:11
121 23 Karel Vacek Hagens Berman - Axeon + 32:24
122 2 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 32:53
123 2 Natnael Tesfazion Dimension Data for Qhubeka CT + 34:14
124 2 Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 34:17
125 2 Alexander Konychev Dimension Data for Qhubeka CT + 34:18
126 2 Jalel Duranti Team Colpack + 35:02
127 10 Filippo Rocchetti Team Colpack + 35:31
128 1 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 36:17
129 2 Davide Plebani + 36:32
130 3 Victor Ocampo Coldeportes Bicicletas Strongman + 36:49
131 1 William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman + 36:49
132 2 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 36:49
133 5 Carloalberto Giordani + 37:30
134 5 Giulio Masotto Team Colpack + 38:14
135 7 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 38:24
136 7 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 38:29
137 7 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 38:49
138 7 Wilson Pena Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 39:08
139 7 Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA + 39:10
140 7 Richard Holec Team Colpack + 40:18
141 7 Giovanni Pedretti Biesse - Carrera + 40:34
142 8 Marino Kobayashi Giotti Victoria-Palomar + 40:40
143 7 Michel Piccot Biesse - Carrera + 43:11
144 7 Matteo Bellia Biesse - Carrera + 43:25
145 6 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 43:49
146 6 Andrea Toniatti Team Colpack + 44:27
147 17 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 44:31
148 7 Liam Bertazzo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 45:06
149 3 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 45:44
150 3 Mathias Norsgaard Riwal Readynez Cycling Team + 47:20
151 5 Davide Ferrari Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 52:18
152 3 Million Beza Dimension Data for Qhubeka CT + 54:30
153 1 Matteo Furlan Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 55:28
Info
Nations Italy
Date March 30th
Where Crevalcore -> Crevalcore
What 05.Stage
Distance 171.4 km
Leader L.Hamilton
Youth L.Hamilton
Points A.Kamp
Mountain G.Visconti