Coppi e Bartali - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Mauro Finetto Italy 03:48:0214
02 Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia + 035
03 Damien Howson Mitchelton - Scott + 033
04 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 03
05 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 03
06 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 03
07 Lucas Hamilton Mitchelton - Scott + 03
08 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 03
09 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 03
10 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 03
11 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 03
12 David De La Cruz Team Sky + 03
13 Nicola Bagioli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03
14 Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 03
15 Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03
16 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec + 03
17 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 03
18 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 03
19 Lawson Craddock EF Education First + 03
20 Dylan Van Baarle Team Sky + 03
21 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 03
22 Elie Gesbert Team Arkéa - Samsic + 03
23 Mikel Landa Movistar Team + 03
24 Nick Schultz Mitchelton - Scott + 03
25 Antonio Pedrero Movistar Team + 03
26 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 03
27 Jeremy Maison Team Arkéa - Samsic + 03
28 Winner Anacona Movistar Team + 03
29 Ruben Fernandez Movistar Team + 03
30 Kenny Elissonde Team Sky + 03
31 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 03
32 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 03
33 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 47
34 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 47
35 Matti Breschel EF Education First + 47
36 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 47
37 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 47
38 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 47
39 Attila Valter CCC Development Team + 47
40 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 47
41 Mehdi El Chokri Dimension Data CT + 47
42 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 47
43 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 47
44 Diego Rosa Team Sky + 47
45 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 47
46 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 47
47 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 47
48 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 47
49 Edward Dunbar Team Sky + 47
50 Sean Bennett EF Education First + 56
51 Sebastian Castano Beltrami TSA-Hopla + 01:15
52 Marco Bernardinetti Amore & Vita | P: + 01:18
53 Alessandro Fedeli Italy + 02:17
54 Stefano Oldani Italy + 02:20
55 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 02:20
56 Davide Botta Team Colpack + 02:20
57 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 02:22
58 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 02:26
59 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:26
60 Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03:35
61 Brent Bookwalter Mitchelton - Scott + 03:35
62 Robert Stannard Mitchelton - Scott + 04:20
63 Alessandro Covi Team Colpack + 04:20
64 Carlos Betancur Movistar Team + 04:20
65 Michal Golas Team Sky + 04:20
66 Jimmy Whelan EF Education First + 04:51
67 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 06:27
68 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 06:50
69 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 06:50
70 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 06:50
71 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 06:50
72 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:50
73 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:50
74 Filippo Zana Sangemini - MG.Kvis Vega + 06:50
75 Filippo Conca Biesse - Carrera + 06:50
76 Gianni Pugi Sangemini - MG.Kvis Vega + 06:50
77 Luca Covili Bardiani - CSF + 06:50
78 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 06:50
79 Thomas Pesenti Beltrami TSA-Hopla + 06:50
80 Filippo Baroncini Beltrami TSA-Hopla + 06:50
81 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 06:50
82 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 06:50
83 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 06:50
84 Michal Paluta CCC Development Team + 06:50
85 André Carvalho Hagens Berman - Axeon + 06:50
86 Piotr Brozyna CCC Development Team + 06:50
87 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 06:50
88 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 06:50
89 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 06:50
90 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 06:50
91 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 06:50
92 Matteo Sobrero Dimension Data CT + 06:50
93 Francesco Romano Bardiani - CSF + 06:50
94 Michel Piccot Biesse - Carrera + 06:50
95 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 06:50
96 Alex Howes EF Education First + 06:50
97 Filippo Rocchetti Team Colpack + 06:50
98 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 06:50
99 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 10:10
100 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis Vega + 10:10
101 Daniel Savini Bardiani - CSF + 10:10
102 Javier Montoya Beltrami TSA-Hopla + 10:10
103 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10:10
104 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 10:10
105 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 10:10
106 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 10:10
107 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 10:10
108 Alberto Amici Biesse - Carrera + 10:10
109 Jacopo Mosca Italy + 10:10
110 Kamil Malecki CCC Development Team + 10:10
111 Alexander Konychev Dimension Data CT + 10:22
112 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 10:56
113 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 10:56
114 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 10:59
115 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 11:11
116 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 11:11
117 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 12:13
118 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 14:08
119 Guy Niv Israel Cycling Academy + 14:08
120 Szymon Tracz CCC Development Team + 14:12
121 Patryk Stosz CCC Development Team + 14:12
122 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 14:12
DNS Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia
DNF Davide Plebani Italy
DNF Carloalberto Giordani Italy
DNF Manuel Belletti Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Wilson Pena Beltrami TSA-Hopla
DNF Davide Ferrari Beltrami TSA-Hopla
DNF Matteo Furlan Beltrami TSA-Hopla
DNF Giovanni Pedretti Biesse - Carrera
DNF Matteo Bellia Biesse - Carrera
DNF Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA
DNF Victor Alejandro Ocampo Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Million Beza Dimension Data CT
DNF Lachlan Morton EF Education First
DNF Alexander Evtushenko Gazprom - RusVelo
DNF Artem Nych Gazprom - RusVelo
DNF Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar
DNF Marino Kobayashi Giotti Victoria-Palomar
DNF Emil Dima Giotti Victoria-Palomar
DNF Karel Vacek Hagens Berman - Axeon
DNF Sam Bewley Mitchelton - Scott
DNF Cameron Meyer Mitchelton - Scott
DNF Liam Bertazzo Neri Sottoli - Selle Italia
DNF Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Mathias Norsgaard Riwal Readynez Cycling
DNF Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic
DNF Jalel Duranti Team Colpack
DNF Giulio Masotto Team Colpack
DNF Richard Holec Team Colpack
DNF Andrea Toniatti Team Colpack
Pos Rider Team Time
01 - Lucas Hamilton Mitchelton - Scott 17:57:33
02 - Damien Howson Mitchelton - Scott + 12
03 - Nick Schultz Mitchelton - Scott + 16
04 - Mikel Landa Movistar Team + 22
05 - David De La Cruz Team Sky + 26
06 - Dylan Van Baarle Team Sky + 26
07 - Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 37
08 - Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 37
09 6 Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia + 39
10 1 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 42
11 9 Mauro Finetto Italy + 42
12 2 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec + 42
13 2 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 42
14 2 Ruben Fernandez Movistar Team + 43
15 2 Winner Anacona Movistar Team + 43
16 2 Antonio Pedrero Movistar Team + 43
17 1 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 45
18 1 Lawson Craddock EF Education First + 47
19 1 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 48
20 1 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 51
21 1 Elie Gesbert Team Arkéa - Samsic + 59
22 4 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 01:21
23 5 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 01:34
24 5 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 01:37
25 4 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 01:41
26 4 Jeremy Maison Team Arkéa - Samsic + 01:51
27 4 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 01:54
28 4 Diego Rosa Team Sky + 02:00
29 4 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 02:01
30 3 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 02:04
31 4 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 02:05
32 2 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:06
33 3 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 02:40
34 1 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 02:50
35 5 Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 02:51
36 2 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 03:28
37 6 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 04:26
38 4 Attila Valter CCC Development Team + 04:48
39 4 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 05:34
40 1 Alessandro Fedeli Italy + 06:15
41 9 Robert Stannard Mitchelton - Scott + 06:21
42 5 Carlos Betancur Movistar Team + 06:57
43 2 Stefano Oldani Italy + 07:17
44 6 Nicola Bagioli Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 07:38
45 8 Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 08:41
46 6 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 09:00
47 1 Brent Bookwalter Mitchelton - Scott + 09:15
48 11 Kenny Elissonde Team Sky + 10:02
49 7 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 10:21
50 10 Edward Dunbar Team Sky + 11:12
51 11 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 11:26
52 8 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 11:41
53 1 Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 12:26
54 15 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 12:55
55 15 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 13:06
56 8 Piotr Brozyna CCC Development Team + 13:23
57 8 Michal Paluta CCC Development Team + 13:40
58 - Michal Golas Team Sky + 14:19
59 9 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 14:21
60 9 Davide Botta Team Colpack + 14:28
61 10 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 14:58
62 15 Sean Bennett EF Education First + 15:31
63 16 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 15:31
64 9 Luca Covili Bardiani - CSF + 15:43
65 15 Sebastian Castano Beltrami TSA-Hopla + 16:16
66 9 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 16:27
67 11 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 17:03
68 3 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 18:12
69 3 Gianni Pugi Sangemini - MG.Kvis Vega + 18:17
70 3 Filippo Conca Biesse - Carrera + 18:25
71 1 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 20:14
72 1 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 20:14
73 12 Kamil Malecki CCC Development Team + 20:39
74 1 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 20:42
75 13 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 20:46
76 2 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 20:57
77 13 Daniel Savini Bardiani - CSF + 21:26
78 3 André Carvalho Hagens Berman - Axeon + 22:01
79 6 Alessandro Covi Team Colpack + 22:32
80 10 Jimmy Whelan EF Education First + 23:26
81 19 Marco Bernardinetti Amore & Vita | P: + 24:26
82 2 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 24:48
83 3 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 25:05
84 5 Matteo Sobrero Dimension Data CT + 25:19
85 21 Mehdi El Chokri Dimension Data CT + 25:20
86 5 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 25:37
87 6 Filippo Baroncini Beltrami TSA-Hopla + 26:23
88 6 Thomas Pesenti Beltrami TSA-Hopla + 26:28
89 6 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 26:29
90 7 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 26:49
91 5 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 27:41
92 5 Alex Howes EF Education First + 28:50
93 1 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis Vega + 29:15
94 4 Filippo Zana Sangemini - MG.Kvis Vega + 29:22
95 13 Guy Niv Israel Cycling Academy + 29:44
96 8 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 31:00
97 19 Matti Breschel EF Education First + 31:37
98 9 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 32:23
99 12 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 32:35
100 2 Jacopo Mosca Italy + 33:45
101 4 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 34:29
102 10 Francesco Romano Bardiani - CSF + 35:21
103 4 Patryk Stosz CCC Development Team + 36:54
104 5 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 37:43
105 2 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 37:48
106 5 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 38:48
107 15 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 39:40
108 6 Javier Montoya Beltrami TSA-Hopla + 40:21
109 6 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 40:35
110 9 Alberto Amici Biesse - Carrera + 42:15
111 16 Filippo Rocchetti Team Colpack + 42:18
112 5 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 43:09
113 19 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 43:36
114 9 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 44:21
115 10 Alexander Konychev Dimension Data CT + 44:37
116 20 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 45:16
117 3 Szymon Tracz CCC Development Team + 46:20
118 10 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 47:25
119 16 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 49:32
120 17 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 49:42
121 22 Michel Piccot Biesse - Carrera + 49:58
122 23 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 54:42
Information
Nation Italy
Date 31st March
Where Fiorano Modenese -> Sassuolo
What 6th stage
Distance 153.4 km
Leader L.Hamilton
Youth L.Hamilton
Points A.Kamp
Mountain G.Visconti
Other
Embed Results