Coppi e Bartali - 2019

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Landa Mikel Movistar Team 03:51:5414
02 Hamilton Lucas Mitchelton - Scott + 015
03 Kamp Alexander Riwal Readynez Cycling + 113
04 Shalunov Evgeny Gazprom - RusVelo + 11
05 Finetto Mauro Italy + 11
06 Cattaneo Mattia Androni Giocattoli - Sidermec + 11
07 Gesbert Elie Team Arkéa - Samsic + 11
08 Lastra Jonathan Caja Rural - Seguros RGA + 11
09 Craddock Lawson EF Education First + 11
10 Howson Damien Mitchelton - Scott + 11
11 Vlasov Aleksandr Gazprom - RusVelo + 11
12 Quintana Dayer Neri Sottoli - Selle Italia + 11
13 De La Cruz David Team Sky + 11
14 van Baarle Dylan Team Sky + 11
15 Schultz Nick Mitchelton - Scott + 11
16 Hermans Ben Israel Cycling Academy + 11
17 Anacona Winner Movistar Team + 11
18 Gabburo Davide Neri Sottoli - Selle Italia + 11
19 Pedrero Antonio Movistar Team + 11
20 Fernandez Ruben Movistar Team + 11
21 Lietaer Eliot Wallonie Bruxelles + 11
22 Masnada Fausto Androni Giocattoli - Sidermec + 11
23 Carboni Giovanni Bardiani - CSF + 11
24 Montaguti Matteo Androni Giocattoli - Sidermec + 11
25 Plaza Rubén Israel Cycling Academy + 11
26 Zardini Edoardo Neri Sottoli - Selle Italia + 23
27 Stannard Robert Mitchelton - Scott + 56
28 Vermaerke Kevin Hagens Berman - Axeon + 59
29 Rota Lorenzo Bardiani - CSF + 01:00
30 Rosa Diego Team Sky + 01:01
31 Quiroz Oscar Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:02
32 Florez Miguel Androni Giocattoli - Sidermec + 01:03
33 Maison Jeremy Team Arkéa - Samsic + 01:03
34 Cañaveral Johnatan Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:05
35 Peyskens Dimitri Wallonie Bruxelles + 01:05
36 Ficara Pierpaolo Amore & Vita | P: + 01:05
37 Amezqueta Julen Caja Rural - Seguros RGA + 01:05
38 Betancur Carlos Movistar Team + 01:05
39 Sepulveda Eduardo Movistar Team + 01:05
40 Badilatti Matteo Israel Cycling Academy + 01:09
41 Velasco Simone Neri Sottoli - Selle Italia + 01:13
42 Ravanelli Simone Biesse - Carrera + 01:27
43 Valter Attila CCC Development Team + 02:11
44 Bou Joan Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 02:23
45 Oldani Stefano Italy + 03:17
46 Fedeli Alessandro Italy + 03:17
47 Almeida Joao Hagens Berman - Axeon + 03:26
48 Eriksson Lucas Riwal Readynez Cycling + 03:26
49 Elissonde Kenny Team Sky + 04:12
50 Paluta Michal CCC Development Team + 04:36
51 Brozyna Piotr CCC Development Team + 04:39
52 Bookwalter Brent Mitchelton - Scott + 04:44
53 Nych Artem Gazprom - RusVelo + 04:44
54 Bagioli Nicola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:51
55 Tizza Marco Amore & Vita | P: + 06:51
56 Gavazzi Francesco Androni Giocattoli - Sidermec + 06:51
57 Osorio Alejandro Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:51
58 Niv Guy Israel Cycling Academy + 06:51
59 Covili Luca Bardiani - CSF + 06:51
60 Barbin Enrico Bardiani - CSF + 06:54
61 Golas Michal Team Sky + 08:14
62 Dunbar Edward Team Sky + 08:14
63 Bjerg Mikkel Hagens Berman - Axeon + 08:14
64 Zurlo Federico Giotti Victoria-Palomar + 08:14
65 Savini Daniel Bardiani - CSF + 08:33
66 Conca Filippo Biesse - Carrera + 08:33
67 Rybalkin Aleksey Gazprom - RusVelo + 08:33
68 Pugi Gianni Sangemini - MG.Kvis Vega + 08:33
69 Irisarri Jon Caja Rural - Seguros RGA + 08:33
70 Gebremedhin Awet Israel Cycling Academy + 08:33
71 Mortier Julien Wallonie Bruxelles + 08:33
72 Le Roux Romain Team Arkéa - Samsic + 08:33
73 Howes Alex EF Education First + 08:33
74 Botta Davide Team Colpack + 08:33
75 Frapporti Marco Androni Giocattoli - Sidermec + 08:39
76 Malecki Kamil CCC Development Team + 08:39
77 Morton Lachlan EF Education First + 08:39
78 Albanese Vincenzo Bardiani - CSF + 09:12
79 Toto Paolo Sangemini - MG.Kvis Vega + 11:39
80 Luksevics Viesturs Amore & Vita | P: + 11:42
81 Castano Sebastian Beltrami TSA-Hopla + 12:16
82 Kulikov Vladislav Gazprom - RusVelo + 12:16
83 Lunke Sindre Riwal Readynez Cycling + 12:22
84 Garrison Ian Hagens Berman - Axeon + 12:22
85 Bennett Sean EF Education First + 12:22
86 Carvalho André Hagens Berman - Axeon + 12:22
87 Brown Jonathan Hagens Berman - Axeon + 12:22
88 Aranburu Alex Caja Rural - Seguros RGA + 12:22
89 Belletti Manuel Androni Giocattoli - Sidermec + 12:22
90 Canola Marco Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 12:30
91 Quaade Rasmus Riwal Readynez Cycling + 12:30
92 Visconti Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia + 12:32
93 Ista Kevyn Wallonie Bruxelles + 14:59
94 Robeet Ludovic Wallonie Bruxelles + 14:59
95 Molly Kenny Wallonie Bruxelles + 15:06
96 Mosca Jacopo Italy + 16:11
97 Breschel Matti EF Education First + 16:11
98 Puccioni Dario Sangemini - MG.Kvis Vega + 16:11
99 Salvietti Niccolo Sangemini - MG.Kvis Vega + 16:11
100 Santaromita Ivan Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:11
101 Cima Damiano Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:11
102 Baroncini Filippo Beltrami TSA-Hopla + 16:11
103 Romano Francesco Bardiani - CSF + 16:11
104 Amici Alberto Biesse - Carrera + 16:11
105 Bernardinetti Marco Amore & Vita | P: + 16:11
106 Aberasturi Jon Caja Rural - Seguros RGA + 16:11
107 Whelan James EF Education First + 16:16
108 Meyer Cameron Mitchelton - Scott + 16:16
109 Sobrero Matteo Dimension Data CT + 16:16
110 Stosz Patryk CCC Development Team + 16:16
111 Covi Alessandro Team Colpack + 16:16
112 Zaccanti Filippo Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:16
113 Pesenti Thomas Beltrami TSA-Hopla + 16:16
114 Hernandez Brayan Coldeportes Bicicletas Strongman + 16:16
115 Tracz Szymon CCC Development Team + 16:49
116 Vorobyev Anton Gazprom - RusVelo + 17:39
117 Bewley Sam Mitchelton - Scott + 19:28
118 Mugisha Samuel Dimension Data CT + 20:15
119 Dima Emil Giotti Victoria-Palomar + 20:15
120 Tesfazion Natnael Dimension Data CT + 20:15
121 Vacek Karel Hagens Berman - Axeon + 20:15
122 Konychev Alexander Dimension Data CT + 20:19
123 Onesti Emanuele Giotti Victoria-Palomar + 20:19
124 Sterbini Simone Giotti Victoria-Palomar + 20:19
125 Zana Filippo Sangemini - MG.Kvis Vega + 20:19
126 Pacioni Luca Neri Sottoli - Selle Italia + 20:19
127 El Chokri Mehdi Dimension Data CT + 21:51
128 Liepins Emils Wallonie Bruxelles + 22:49
129 Piccot Michel Biesse - Carrera + 22:49
130 Guernalec Thibault Team Arkéa - Samsic + 22:49
131 Russo Clément Team Arkéa - Samsic + 22:49
132 Pedretti Giovanni Biesse - Carrera + 22:49
133 Kobayashi Marino Giotti Victoria-Palomar + 22:49
134 Crista Daniel Giotti Victoria-Palomar + 22:49
135 Toniatti Andrea Team Colpack + 22:49
136 Duranti Jalel Team Colpack + 22:49
137 Rocchetti Filippo Team Colpack + 22:49
138 Masotto Giulio Team Colpack + 22:49
139 Moreira Mauricio Caja Rural - Seguros RGA + 22:49
140 Giordani Carloalberto Italy + 22:54
141 Holec Richard Team Colpack + 22:54
142 Malucelli Matteo Caja Rural - Seguros RGA + 22:54
143 Minali Riccardo Israel Cycling Academy + 22:54
144 Di Sante Antonio Sangemini - MG.Kvis Vega + 22:54
145 Montoya Javier Beltrami TSA-Hopla + 22:54
146 Ocampo Victor Coldeportes Bicicletas Strongman + 22:54
147 Estrada Eduardo Coldeportes Bicicletas Strongman + 22:54
148 Plebani Davide Italy + 22:54
149 Pena Wilson Beltrami TSA-Hopla + 22:54
150 Munoz William Coldeportes Bicicletas Strongman + 22:54
151 Evtushenko Alexander Gazprom - RusVelo + 22:54
152 Delco Lorenzo Biesse - Carrera + 22:54
153 Stacchiotti Riccardo Giotti Victoria-Palomar + 23:01
154 Bellia Matteo Biesse - Carrera + 23:03
155 Bertazzo Liam Neri Sottoli - Selle Italia + 24:31
156 Beza Million Dimension Data CT + 27:27
157 Norsgaard Mathias Riwal Readynez Cycling + 27:28
158 Vivas Federico Amore & Vita | P: + 31:20
159 Ferrari Davide Beltrami TSA-Hopla + 31:21
160 Sergis Kaspars Amore & Vita | P: + 31:21
161 Wagner Robert Team Arkéa - Samsic + 31:21
162 Furlan Matteo Beltrami TSA-Hopla + 31:21
DSQ Hagen Krister Riwal Readynez Cycling
DNS Battistella Samuele Dimension Data CT
DNF Bennati Daniele Movistar Team
DNF Cano Diego Fernando Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Bonifazio Leonardo Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Celano Danilo Amore & Vita | P:
Pos Rider Team Time
1 3 Hamilton Lucas Mitchelton - Scott 06:23:33
2 - Howson Damien Mitchelton - Scott + 16
3 - Schultz Nick Mitchelton - Scott + 16
4 24 Landa Mikel Movistar Team + 22
5 2 De La Cruz David Team Sky + 26
6 2 van Baarle Dylan Team Sky + 26
7 3 Shalunov Evgeny Gazprom - RusVelo + 37
8 4 Vlasov Aleksandr Gazprom - RusVelo + 37
9 10 Cattaneo Mattia Androni Giocattoli - Sidermec + 42
10 10 Montaguti Matteo Androni Giocattoli - Sidermec + 42
11 11 Masnada Fausto Androni Giocattoli - Sidermec + 42
12 12 Anacona Winner Movistar Team + 43
13 12 Fernandez Ruben Movistar Team + 43
14 15 Pedrero Antonio Movistar Team + 43
15 16 Gabburo Davide Neri Sottoli - Selle Italia + 45
16 18 Quintana Dayer Neri Sottoli - Selle Italia + 45
17 19 Craddock Lawson EF Education First + 47
18 22 Lietaer Eliot Wallonie Bruxelles + 51
19 33 Kamp Alexander Riwal Readynez Cycling + 52
20 26 Finetto Mauro Italy + 55
21 12 Zardini Edoardo Neri Sottoli - Selle Italia + 57
22 39 Gesbert Elie Team Arkéa - Samsic + 59
23 22 Stannard Robert Mitchelton - Scott + 01:01
24 49 Lastra Jonathan Caja Rural - Seguros RGA + 01:10
25 19 Rosa Diego Team Sky + 01:16
26 64 Carboni Giovanni Bardiani - CSF + 01:17
27 69 Hermans Ben Israel Cycling Academy + 01:21
28 71 Plaza Rubén Israel Cycling Academy + 01:21
29 8 Florez Miguel Androni Giocattoli - Sidermec + 01:34
30 4 Betancur Carlos Movistar Team + 01:37
31 4 Sepulveda Eduardo Movistar Team + 01:37
32 10 Peyskens Dimitri Wallonie Bruxelles + 01:45
33 21 Vermaerke Kevin Hagens Berman - Axeon + 01:45
34 2 Velasco Simone Neri Sottoli - Selle Italia + 01:47
35 25 Maison Jeremy Team Arkéa - Samsic + 01:51
36 44 Quiroz Oscar Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:03
37 38 Amezqueta Julen Caja Rural - Seguros RGA + 02:04
38 53 Rota Lorenzo Bardiani - CSF + 02:06
39 38 Cañaveral Johnatan Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:06
40 79 Ficara Pierpaolo Amore & Vita | P: + 02:30
41 72 Ravanelli Simone Biesse - Carrera + 02:51
42 25 Valter Attila CCC Development Team + 03:05
43 26 Bou Joan Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03:19
44 27 Almeida Joao Hagens Berman - Axeon + 03:55
45 - Fedeli Alessandro Italy + 04:01
46 1 Oldani Stefano Italy + 04:01
47 2 Eriksson Lucas Riwal Readynez Cycling + 04:11
48 39 Elissonde Kenny Team Sky + 04:27
49 106 Badilatti Matteo Israel Cycling Academy + 04:50
50 27 Nych Artem Gazprom - RusVelo + 05:15
51 15 Brozyna Piotr CCC Development Team + 05:33
52 22 Bookwalter Brent Mitchelton - Scott + 05:43
53 56 Paluta Michal CCC Development Team + 05:54
54 1 Bagioli Nicola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 07:38
55 2 Osorio Alejandro Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 07:38
56 36 Covili Luca Bardiani - CSF + 07:57
57 41 Niv Guy Israel Cycling Academy + 08:01
58 60 Tizza Marco Amore & Vita | P: + 08:16
59 64 Gavazzi Francesco Androni Giocattoli - Sidermec + 08:17
60 65 Barbin Enrico Bardiani - CSF + 08:25
61 45 Bjerg Mikkel Hagens Berman - Axeon + 08:43
62 9 Golas Michal Team Sky + 08:59
63 28 Howes Alex EF Education First + 09:09
64 23 Mortier Julien Wallonie Bruxelles + 09:13
65 - Malecki Kamil CCC Development Team + 09:33
66 28 Savini Daniel Bardiani - CSF + 09:39
67 30 Gebremedhin Awet Israel Cycling Academy + 09:43
68 40 Pugi Gianni Sangemini - MG.Kvis Vega + 09:50
69 34 Frapporti Marco Androni Giocattoli - Sidermec + 09:53
70 47 Conca Filippo Biesse - Carrera + 09:58
71 53 Irisarri Jon Caja Rural - Seguros RGA + 10:03
72 30 Albanese Vincenzo Bardiani - CSF + 10:26
73 60 Morton Lachlan EF Education First + 10:27
74 63 Dunbar Edward Team Sky + 10:28
75 65 Rybalkin Aleksey Gazprom - RusVelo + 10:59
76 69 Botta Davide Team Colpack + 11:08
77 73 Zurlo Federico Giotti Victoria-Palomar + 11:23
78 73 Le Roux Romain Team Arkéa - Samsic + 11:53
79 66 Kulikov Vladislav Gazprom - RusVelo + 12:42
80 65 Garrison Ian Hagens Berman - Axeon + 12:51
81 63 Brown Jonathan Hagens Berman - Axeon + 12:51
82 22 Toto Paolo Sangemini - MG.Kvis Vega + 12:56
83 46 Bennett Sean EF Education First + 12:58
84 36 Luksevics Viesturs Amore & Vita | P: + 13:07
85 34 Lunke Sindre Riwal Readynez Cycling + 13:07
86 24 Belletti Manuel Androni Giocattoli - Sidermec + 13:11
87 39 Quaade Rasmus Riwal Readynez Cycling + 13:15
88 32 Canola Marco Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 13:17
89 13 Aranburu Alex Caja Rural - Seguros RGA + 13:21
90 10 Carvalho André Hagens Berman - Axeon + 13:34
91 37 Castano Sebastian Beltrami TSA-Hopla + 14:01
92 44 Visconti Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia + 14:40
93 54 Ista Kevyn Wallonie Bruxelles + 15:39
94 51 Robeet Ludovic Wallonie Bruxelles + 15:39
95 90 Meyer Cameron Mitchelton - Scott + 16:21
96 25 Molly Kenny Wallonie Bruxelles + 16:31
97 59 Whelan James EF Education First + 16:52
98 40 Santaromita Ivan Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:58
99 27 Aberasturi Jon Caja Rural - Seguros RGA + 17:10
100 36 Stosz Patryk CCC Development Team + 17:10
101 33 Covi Alessandro Team Colpack + 17:12
102 9 Romano Francesco Bardiani - CSF + 17:17
103 24 Hernandez Brayan Coldeportes Bicicletas Strongman + 17:17
104 9 Mosca Jacopo Italy + 17:18
105 1 Puccioni Dario Sangemini - MG.Kvis Vega + 17:28
106 1 Salvietti Niccolo Sangemini - MG.Kvis Vega + 17:28
107 4 Cima Damiano Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 17:34
108 8 Bernardinetti Marco Amore & Vita | P: + 17:36
109 20 Baroncini Filippo Beltrami TSA-Hopla + 17:56
110 22 Breschel Matti EF Education First + 17:59
111 19 Pesenti Thomas Beltrami TSA-Hopla + 18:01
112 98 Vorobyev Anton Gazprom - RusVelo + 18:05
113 25 Sobrero Matteo Dimension Data CT + 18:32
114 25 Zaccanti Filippo Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 18:38
115 32 Amici Alberto Biesse - Carrera + 19:10
116 25 Tracz Szymon CCC Development Team + 19:17
117 33 Bewley Sam Mitchelton - Scott + 20:31
118 31 Tesfazion Natnael Dimension Data CT + 21:20
119 34 Pacioni Luca Neri Sottoli - Selle Italia + 21:23
120 34 Konychev Alexander Dimension Data CT + 21:24
121 20 Vacek Karel Hagens Berman - Axeon + 21:27
122 17 Zana Filippo Sangemini - MG.Kvis Vega + 21:36
123 3 Onesti Emanuele Giotti Victoria-Palomar + 21:53
124 10 Mugisha Samuel Dimension Data CT + 22:15
125 37 El Chokri Mehdi Dimension Data CT + 22:56
126 115 Evtushenko Alexander Gazprom - RusVelo + 23:20
127 97 Liepins Emils Wallonie Bruxelles + 23:23
128 21 Dima Emil Giotti Victoria-Palomar + 23:24
129 70 Russo Clément Team Arkéa - Samsic + 23:37
130 86 Plebani Davide Italy + 23:38
131 61 Duranti Jalel Team Colpack + 23:45
132 61 Rocchetti Filippo Team Colpack + 23:45
133 21 Sterbini Simone Giotti Victoria-Palomar + 23:47
134 56 Munoz William Coldeportes Bicicletas Strongman + 23:55
135 54 Ocampo Victor Coldeportes Bicicletas Strongman + 23:55
136 53 Estrada Eduardo Coldeportes Bicicletas Strongman + 23:55
137 27 Moreira Mauricio Caja Rural - Seguros RGA + 24:11
138 24 Piccot Michel Biesse - Carrera + 24:13
139 24 Bellia Matteo Biesse - Carrera + 24:27
140 13 Giordani Carloalberto Italy + 24:36
141 10 Montoya Javier Beltrami TSA-Hopla + 24:39
142 - Masotto Giulio Team Colpack + 25:20
143 - Toniatti Andrea Team Colpack + 25:22
144 81 Bertazzo Liam Neri Sottoli - Selle Italia + 25:24
145 1 Minali Riccardo Israel Cycling Academy + 25:30
146 2 Stacchiotti Riccardo Giotti Victoria-Palomar + 25:35
147 1 Di Sante Antonio Sangemini - MG.Kvis Vega + 25:55
148 4 Pena Wilson Beltrami TSA-Hopla + 26:14
149 4 Malucelli Matteo Caja Rural - Seguros RGA + 26:16
150 6 Holec Richard Team Colpack + 27:24
151 7 Pedretti Giovanni Biesse - Carrera + 27:40
152 7 Delco Lorenzo Biesse - Carrera + 27:45
153 7 Kobayashi Marino Giotti Victoria-Palomar + 27:46
154 10 Crista Daniel Giotti Victoria-Palomar + 30:36
155 13 Guernalec Thibault Team Arkéa - Samsic + 32:50
156 6 Norsgaard Mathias Riwal Readynez Cycling + 34:26
157 - Wagner Robert Team Arkéa - Samsic + 36:05
158 3 Furlan Matteo Beltrami TSA-Hopla + 36:30
159 8 Beza Million Dimension Data CT + 36:48
160 3 Vivas Federico Amore & Vita | P: + 38:58
161 4 Sergis Kaspars Amore & Vita | P: + 39:21
162 4 Ferrari Davide Beltrami TSA-Hopla + 39:24

Information