Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2015 Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Louis Meintjes 1992 MTN - Qhubeka 14:31:42100
02 Ben Swift 1987 Team Sky + 0280
03 Matija Kvasina 1981 Felbermayr - Simplon + 4660
04 Francesco Bongiorno 1990 Bardiani - CSF + 01:0150
05 Davide Rebellin 1971 CCC Sprandi Polkowice + 02:3145
06 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Sky + 02:3840
07 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli + 02:3936
08 Simone Stortoni 1985 Androni Giocattoli + 03:1232
09 Valerio Agnoli 1985 Italy + 03:3329
10 Carlos Quintero 1986 Team Colombia + 03:3526
11 Francesco Reda 1982 Team Idea 2010 ASD + 04:0924
12 Yonathan Monsalve 1989 Southeast - Yellow Fluo + 04:1122
13 Antonio Santoro 1989 MG Kvis - Vega + 04:2620
14 Damiano Cunego 1981 Nippo - Vini Fantini + 05:1418
15 Simone Petilli 1993 Unieuro - Willier + 05:3316
16 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 06:4615
17 Sergio Luis Henao 1987 Team Sky + 07:2314
18 Steve Cummings 1981 MTN - Qhubeka + 08:3413
19 Domen Novak 1995 Adria Mobil + 09:0212
20 Primoz Roglic 1989 Adria Mobil + 10:0711
21 Grega Bole 1985 CCC Sprandi Polkowice + 12:1610
22 Freddy Montana 1982 Movistar Team America + 13:479
23 Søren Kragh Andersen 1994 Team Tre-For - Blue Water + 14:008
24 Victor Campenaerts 1991 Topsport Vlaanderen + 14:307
25 Andrea Pasqualon 1988 Roth - Skoda + 15:336
26 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 15:565
27 Francesco Gavazzi 1984 Southeast - Yellow Fluo + 16:224
28 Simone Ponzi 1987 Southeast - Yellow Fluo + 17:233
29 Thomas Sprengers 1990 Topsport Vlaanderen + 17:252
30 Paolo Ciavatta 1984 D'Amico - Bottecchia + 18:491
31 Edwin Avila 1989 Team Colombia + 18:55
32 Gianni Moscon 1994 Italy + 20:12
33 Antonino Parrinello 1988 D'Amico - Bottecchia + 20:12
34 Felix Grossschartner 1993 Felbermayr - Simplon + 20:13
35 Sonny Colbrelli 1990 Bardiani - CSF + 20:33
36 Luca Chirico 1992 Bardiani - CSF + 20:33
37 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 21:00
38 Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 21:44
39 Ildar Arslanov 1994 RusVelo + 21:47
40 Lachlan Norris 1987 Drapac Cycling + 21:56
41 Jacques Janse Van Rensburg 1987 MTN - Qhubeka + 22:48
42 Giorgio Cecchinel 1989 Southeast - Yellow Fluo + 23:02
43 Jure Golcer 1977 Felbermayr - Simplon + 23:35
44 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Tre-For - Blue Water + 24:08
45 Kristjan Fajt 1985 Adria Mobil + 24:15
46 Giulio Ciccone 1994 Italy + 24:41
47 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli + 26:37
48 Samuel Spokes 1992 Drapac Cycling + 29:16
49 Manuel Belletti 1985 Southeast - Yellow Fluo + 29:18
50 Diego Ochoa Camargo 1993 Movistar Team America + 30:56
51 Gianfranco Zilioli 1990 Androni Giocattoli + 31:30
52 Cristian Talero 1990 Movistar Team America + 32:27
53 Adriano Brogi 1991 D'Amico - Bottecchia + 32:44
54 Marco Zamparella 1987 Amore & Vita - Selle SMP + 33:12
55 Johann Van Zyl 1991 MTN - Qhubeka + 34:09
56 Nico Brüngger 1988 Roth - Skoda + 34:29
57 Gregor Muhlberger 1994 Felbermayr - Simplon + 34:52
58 Preben van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen + 34:59
59 Andrea Vaccher 1988 Roth - Skoda + 35:08
60 Brayan Stiven Ramirez Chacón 1992 Team Colombia + 36:17
61 Arthur Vanoverberghe 1990 Topsport Vlaanderen + 37:31
62 Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini + 37:38
63 Roland Thalmann 1993 Roth - Skoda + 38:24
64 Patrick Clausen 1990 Team Tre-For - Blue Water + 39:13
65 Matteo Spreafico 1993 Team Idea 2010 ASD + 39:22
66 Stephan Rabitsch 1991 Felbermayr - Simplon + 40:11
67 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 41:22
68 Giovanni Carboni 1995 Unieuro - Willier + 41:27
69 Matthias Krizek 1988 Felbermayr - Simplon + 41:32
70 Natnael Berhane 1991 MTN - Qhubeka + 42:04
71 Davide Ballerini 1994 Unieuro - Willier + 42:56
72 Riccardo Donato 1994 Italy + 43:05
73 Valerio Conti 1993 Italy + 43:48
74 Davide Martinelli 1993 Italy + 44:35
75 Iuri Filosi 1992 Nippo - Vini Fantini + 45:35
76 Artem Ovechkin 1986 RusVelo + 45:44
77 Marco Tizza 1992 Team Idea 2010 ASD + 46:25
78 Michele Gazzara 1990 MG Kvis - Vega + 46:29
79 Tomasz Kiendys 1977 CCC Sprandi Polkowice + 46:56
80 Jaroslaw Marycz 1987 CCC Sprandi Polkowice + 46:56
81 Sebastian Lander 1991 Team Tre-For - Blue Water + 46:57
82 Antonio Nibali 1992 Nippo - Vini Fantini + 47:44
83 Timothy Roe 1989 Drapac Cycling + 47:53
84 Nicola Gaffurini 1989 MG Kvis - Vega + 48:32
85 Frantisek Sisr 1993 Team Dukla Praha + 49:32
86 Daniele Colli 1982 Nippo - Vini Fantini + 50:17
87 Brenton Jones 1991 Drapac Cycling + 50:32
88 Filippo Fortin 1989 GM Cycling Team + 50:35
89 Marco Tecchio 1994 Unieuro - Willier + 51:02
90 Adrien Niyonshuti 1987 MTN - Qhubeka + 51:07
91 Dylan Girdlestone 1989 Drapac Cycling + 51:31
92 Juan Pablo Valencia 1988 Team Colombia + 52:06
93 Jose Tito Hernandez 1994 GM Cycling Team + 52:14
94 Enea Cambianica 1989 Meridiana - Kamen Team + 53:38
95 Peter Koning 1990 Drapac Cycling + 56:46
96 Josip Rumac 1994 Adria Mobil + 57:20
97 Lorenzo Rota 1995 Unieuro - Willier + 57:27
98 Omar Mendoza 1989 Movistar Team America + 57:30
99 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 58:07
100 Kirill Pozdnyakov 1989 RusVelo + 01:00:11
101 Alexander Komin 1995 RusVelo + 01:00:15
102 Silvan Dietrich 1993 Roth - Skoda + 01:00:55
103 Giorgio Bocchiola 1989 D'Amico - Bottecchia + 01:05:06
104 Thomas Nybo Riis 1992 Team Tre-For - Blue Water + 01:05:41
105 Manabu Ishibashi 1992 Nippo - Vini Fantini + 01:06:01
106 Songezo Jim 1990 MTN - Qhubeka + 01:06:06
107 Raffaele Radice 1996 MG Kvis - Vega + 01:06:46
108 Serghei Tvetcov 1988 Androni Giocattoli + 01:08:02
109 Daniel Holm Foder 1983 Team Tre-For - Blue Water + 01:08:46
110 Christian Delle Stelle 1989 CCC Sprandi Polkowice + 01:09:21
111 Daniele Cavasin 1988 GM Cycling Team + 01:09:48
112 Antonio Di Sante 1993 GM Cycling Team + 01:10:08
113 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 01:12:23
114 Gianmarco Di Francesco 1989 MG Kvis - Vega + 01:12:45
115 Seid Lizde 1995 Italy + 01:12:59
116 Uros Repse 1993 Meridiana - Kamen Team + 01:15:10
117 Eugenio Bani 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 01:15:29
118 Rostyslav Zhukovskyy 1990 Amore & Vita - Selle SMP + 01:16:09
DNF Jon Bozic 1996 Adria Mobil
DNF Marko Kump 1988 Adria Mobil
DNF David Per 1995 Adria Mobil
DNF Klemen Stimulak 1990 Adria Mobil
DNF Mattia Gavazzi 1983 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Yukinori Hishinuma 1992 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Logan Loader 1989 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Paolo Lunardon 1992 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Rino Zampilli 1984 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Francesco Chicchi 1980 Androni Giocattoli
DNF Carlos Galviz 1989 Androni Giocattoli
DNF Frantisek Padour 1988 Androni Giocattoli
DNF Andrea Piechele 1987 Bardiani - CSF
DNF Nicola Ruffoni 1990 Bardiani - CSF
DNF Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF
DNF Adrian Kurek 1988 CCC Sprandi Polkowice
DNF Thomas Capocchi 1993 D'Amico - Bottecchia
DNF Silvio Giorni 1992 D'Amico - Bottecchia
DNF Iltjan Nikaj 1995 D'Amico - Bottecchia
DNF Nicola Poletti 1994 D'Amico - Bottecchia
DNF Martin Kohler 1985 Drapac Cycling
DNF Malcolm Rudolph 1989 Drapac Cycling
DNF Andrea Cacciotti 1996 GM Cycling Team
DNF Marco D'Urbano 1991 GM Cycling Team
DNF Matteo Rotondi 1996 GM Cycling Team
DNF Sebastian Stamegna 1989 GM Cycling Team
DNF Luca Pacioni 1993 Italy
DNF Simone Campagnaro 1986 Meridiana - Kamen Team
DNF Filip Cengic 1995 Meridiana - Kamen Team
DNF Mateo Frankovic 1994 Meridiana - Kamen Team
DNF Endi Sirol 1992 Meridiana - Kamen Team
DNF Emiliano Faieta 1993 MG Kvis - Vega
DNF Moreno Giampaolo 1991 MG Kvis - Vega
DNF Luca Muffolini 1992 MG Kvis - Vega
DNF Marvin Orlando Angarita 1989 Movistar Team America
DNF Wilson Fernando Cepeda 1980 Movistar Team America
DNF Oscar Soliz 1985 Movistar Team America
DNF Juan David Vargas 1990 Movistar Team America
DNF Jaco Venter 1987 MTN - Qhubeka
DNF Pierpaolo De Negri 1986 Nippo - Vini Fantini
DNF Alessio Bottura 1995 Roth - Skoda
DNF Temesgen Teklehaimanot 1991 Roth - Skoda
DNF Giacomo Tomio 1995 Roth - Skoda
DNF Alexander Evtushenko 1993 RusVelo
DNF Roman Kustadinchev 1995 RusVelo
DNF Alexander Serov 1982 RusVelo
DNF Mamyr Stash 1993 RusVelo
DNF Liam Bertazzo 1992 Southeast - Yellow Fluo
DNF Samuele Conti 1991 Southeast - Yellow Fluo
DNF Andrea Fedi 1991 Southeast - Yellow Fluo
DNF Fabio Duarte 1986 Team Colombia
DNF Sebastian Molano 1994 Team Colombia
DNF Carlos Ramirez 1994 Team Colombia
DNF Miguel Angel Rubiano 1984 Team Colombia
DNF Roman Furst 1991 Team Dukla Praha
DNF Vojtech Hacecky 1987 Team Dukla Praha
DNF Jiri Hochmann 1986 Team Dukla Praha
DNF Michal Kohout 1996 Team Dukla Praha
DNF Jan Kraus 1993 Team Dukla Praha
DNF Nicolas Pietrula 1995 Team Dukla Praha
DNF Denis Rugovac 1993 Team Dukla Praha
DNF Daniel Biedermann 1993 Felbermayr - Simplon
DNF Luca Cappelli 1993 Team Idea 2010 ASD
DNF Maurizio Damiano 1992 Team Idea 2010 ASD
DNF Matteo Malucelli 1993 Team Idea 2010 ASD
DNF Alessandro Pettiti 1990 Team Idea 2010 ASD
DNF Davide Vigano 1984 Team Idea 2010 ASD
DNF Ian Boswell 1991 Team Sky
DNF Philip Deignan 1983 Team Sky
DNF Nathan Earle 1988 Team Sky
DNF Chris Sutton 1984 Team Sky
DNF Michael Olsson 1986 Team Tre-For - Blue Water
DNF Alex Rasmussen 1984 Team Tre-For - Blue Water
DNF Floris De Tier 1992 Topsport Vlaanderen
DNF Eliot Lietaer 1990 Topsport Vlaanderen
DNF Jef Van Meirhaege 1992 Topsport Vlaanderen
DNF Otto Vergaerde 1994 Topsport Vlaanderen
DNF Fabio Chinello 1989 Unieuro - Willier
DNF Rino Gasparrini 1992 Unieuro - Willier
DNF Stefano Nardelli 1993 Unieuro - Willier