Coppi e Bartali - 2013

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Diego Ulissi Lampre-Merida 04:33:23
02 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 34
03 Damiano Cunego Lampre-Merida + 01:11
04 Radoslav Rogina Adria Mobil + 01:11
05 Riccardo Zoidl Team Gourmetfein - Simplon + 01:15
06 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 01:15
07 Francesco Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 01:15
08 Leopold König Team NetApp - Endura + 01:16
09 Sergio Pardilla MTN-Qhubeka + 01:20
10 Ivan Basso Cannondale Pro Cycling + 01:38
11 Philip Deignan UnitedHealthcare Pro Cycling + 01:38
12 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 02:12
13 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 02:41
14 Matija Kvasina Team Gourmetfein - Simplon + 02:41
15 Jose Mendes Team NetApp - Endura + 03:27
16 Lucas Euser UnitedHealthcare Pro Cycling + 03:27
17 Daniele Pietropolli Lampre-Merida + 03:33
18 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 03:35
19 Tanel Kangert Astana Pro Team + 04:23
20 Thomas Sprengers Topsport Vlaanderen - Baloise + 04:23
21 Marco Zamparella Utensilnord - ora24.eu + 04:25
22 Sergey Firsanov RusVelo + 04:25
23 Jan Barta Team NetApp - Endura + 04:26
24 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 04:28
25 Ilnur Zakarin RusVelo + 04:28
26 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Baloise + 04:28
27 Maarten De Jonge Team Vorarlberg + 04:28
28 Lukas Pöstlberger Team Gourmetfein - Simplon + 04:34
29 Bartosz Huzarski Team NetApp - Endura + 04:37
30 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 04:37
31 Carlos Quintero Colombia + 04:37
32 Moreno Moser Cannondale Pro Cycling + 04:47
33 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 04:52
34 Kristjan Fajt Adria Mobil + 05:00
35 Maxim Belkov Katusha Team + 05:09
36 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Baloise + 05:10
37 Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest + 05:10
38 Remco Broers Team Vorarlberg + 05:13
39 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 05:13
40 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 05:13
41 Diego Rosa Androni Giocattoli - Venezuela + 05:13
42 Javier Mejias Team Novo Nordisk + 05:13
43 Matej Mugerli Adria Mobil + 08:39
44 Robinson Chalapud Colombia + 08:43
45 Stefano Agostini Cannondale Pro Cycling + 10:59
46 Mikhail Antonov Lokosphinx + 10:59
47 Damiano Caruso Cannondale Pro Cycling + 10:59
48 Adriano Malori Lampre-Merida + 10:59
49 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox + 10:59
50 Paolo Longo Borghini Cannondale Pro Cycling + 10:59
51 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 10:59
52 Alexey Lutsenko Astana Pro Team + 10:59
53 Tomas Gil Martinez Androni Giocattoli - Venezuela + 10:59
54 Peter Kusztor Utensilnord - ora24.eu + 10:59
55 Sergey Shilov Lokosphinx + 10:59
56 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 10:59
57 Fredrik Kessiakoff Astana Pro Team + 10:59
58 Evgeny Shalunov Lokosphinx + 10:59
59 Filippo Savini Ceramica Flaminia - Fondriest + 10:59
60 Alessandro Bazzana UnitedHealthcare Pro Cycling + 10:59
61 Christopher Jones UnitedHealthcare Pro Cycling + 10:59
62 Juan Pablo Suarez Colombia + 11:12
63 Artem Topchanyk Amore & Vita + 13:16
64 Simon Pavlin Adria Mobil + 13:16
65 Serguei Klimov RusVelo + 13:16
66 Jurgen Van Goolen Accent Jobs - Wanty + 13:16
67 Nariyuki Masuda Cannondale Pro Cycling + 13:16
68 Niv Libner Amore & Vita + 13:20
69 Kevin De Jonghe Topsport Vlaanderen - Baloise + 13:20
70 Will Routley Accent Jobs - Wanty + 13:20
71 Stephan Rabitsch Team Gourmetfein - Simplon + 13:24
72 Fredrik Strand Galta Team Øster Hus - Ridley + 13:25
73 Stefano Locatelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 13:26
74 Jaco Venter MTN-Qhubeka + 13:27
75 Mauro Santambrogio Vini Fantini - Selle Italia + 13:35
76 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 13:35
77 Marco Coledan Bardiani Valvole - CSF Inox + 18:49
78 Leonardo Duque Colombia + 18:49
79 August Jensen Team Øster Hus - Ridley + 18:49
80 Andreas Hofer Team Vorarlberg + 18:49
81 David Lozano Team Novo Nordisk + 18:49
82 Sven Erik Bystrøm Team Øster Hus - Ridley + 18:49
83 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 18:49
84 Iker Camaño Team NetApp - Endura + 18:49
85 Michel Koch Cannondale Pro Cycling + 18:49
86 Kristian Dyrnes Team Øster Hus - Ridley + 18:54
87 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 18:55
88 Davy Commeyne Accent Jobs - Wanty + 18:56
89 Matej Marin Team Gourmetfein - Simplon + 18:56
90 Stefan Rucker Team Gourmetfein - Simplon + 18:56
91 Ben Day UnitedHealthcare Pro Cycling + 18:56
92 Felix Großschartner Team Gourmetfein - Simplon + 18:59
93 Kiel Reijnen UnitedHealthcare Pro Cycling + 19:01
94 Guillaume Boivin Cannondale Pro Cycling + 19:01
95 Timofey Kritskiy Katusha Team + 19:01
96 Amaro Antunes Ceramica Flaminia - Fondriest + 19:01
97 Federico Rocchetti Utensilnord - ora24.eu + 19:01
98 Sergei Pomoshnikov RusVelo + 19:01
99 Sergey Chernetskiy Katusha Team + 19:01
100 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 19:01
101 Kristian Sbaragli MTN-Qhubeka + 19:01
102 Florian Bissinger Team Vorarlberg + 19:01
103 Erick Rowsell Team NetApp - Endura + 19:01
104 Klemen Stimulak Adria Mobil + 19:01
105 Primoz Roglic Adria Mobil + 19:01
106 Songezo Jim MTN-Qhubeka + 19:01
107 Roberto Ferrari Lampre-Merida + 19:08
108 Matteo Bono Lampre-Merida + 19:08
109 Alessandro Mazzi Utensilnord - ora24.eu + 19:08
110 Milan Kadlec ASC Dukla Praha + 19:08
111 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox + 19:12
112 Sander Helven Topsport Vlaanderen - Baloise + 19:12
113 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 19:12
114 Dominik Hrinkow Team Vorarlberg + 19:14
115 Cesare Benedetti Team NetApp - Endura + 19:14
116 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita + 19:14
117 Nicolas Vogondy Accent Jobs - Wanty + 19:14
118 Giario Ermeti Androni Giocattoli - Venezuela + 19:14
119 Matteo Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest + 19:14
120 David Boily Amore & Vita + 19:14
121 Fabio Duarte Colombia + 19:14
122 Luca Wackermann Lampre-Merida + 19:56
123 Yonathan Monsalve Vini Fantini - Selle Italia + 19:56
124 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 19:56
125 Håvard Blikra Team Øster Hus - Ridley + 19:59
126 Jake Keough UnitedHealthcare Pro Cycling + 20:09
127 Jasper De Buyst Topsport Vlaanderen - Baloise + 21:23
128 Jerome Gilbert Accent Jobs - Wanty + 21:23
129 Jaroslaw Marycz CCC Polsat Polkowice + 21:23
130 Dominique Cornu Topsport Vlaanderen - Baloise + 21:34
131 Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen - Baloise + 21:36
132 Rida Cador Utensilnord - ora24.eu + 23:07
133 Edwin Avila Colombia + 23:07
134 Anton Vorobyev Katusha Team + 23:34
135 Mikhail Ignatiev Katusha Team + 23:34
136 Boris Shpilevskiy Lokosphinx + 23:34
137 Alexander Porsev Katusha Team + 23:34
138 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 23:34
139 Mihkel Räim Amore & Vita + 23:34
140 Alexander Rybakov RusVelo + 23:38
141 Aljaz Hocevar Adria Mobil + 23:38
142 Jan Sokol Team Gourmetfein - Simplon + 23:38
143 Bruno Maltar Adria Mobil + 23:38
144 Artur Ershov RusVelo + 23:38
145 Alois Kankovsky ASC Dukla Praha + 23:38
146 Martin Blaha ASC Dukla Praha + 23:38
147 Artem Ovechkin RusVelo + 23:38
148 Andrey Solomennikov RusVelo + 23:38
149 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 23:38
150 Daniel Biedermann Team Vorarlberg + 23:38
151 Antonio Di Battista Amore & Vita + 23:38
152 Anton Mikailov Amore & Vita + 23:38
153 Petr Ignatenko Katusha Team + 23:38
154 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 23:38
155 Volodymyr Starchyk Amore & Vita + 23:38
156 Arman Kamyshev Astana Pro Team + 23:38
157 Duber Quintero Colombia + 23:38
158 Fabio Calabria Team Novo Nordisk + 23:38
159 Filippo Baggio Ceramica Flaminia - Fondriest + 23:38
160 Martin Hacecky ASC Dukla Praha + 23:38
161 Juan Esteban Arango Colombia + 23:38
162 Jonathan McEvoy Team NetApp - Endura + 23:38
163 Bostijan Rezman Team Vorarlberg + 23:38
164 Adrian Kurek CCC Polsat Polkowice + 23:38
165 Michele Merlo Vini Fantini - Selle Italia + 23:38
166 Ondrej Rybin ASC Dukla Praha + 23:51
167 Grzegorz Stepniak CCC Polsat Polkowice + 23:51
168 Martijn Verschoor Team Novo Nordisk + 23:51
169 Evan Huffman Astana Pro Team + 23:51
170 Nicholas Hammersland Team Øster Hus - Ridley + 23:51
171 Omar Lombardi Utensilnord - ora24.eu + 23:51
172 Filip Eidsheim Team Øster Hus - Ridley + 23:51
173 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 23:51
174 Gabriele Bosisio Utensilnord - ora24.eu + 23:58
175 Simone Ponzi Astana Pro Team + 24:03
176 Marco Zanotti Utensilnord - ora24.eu + 24:04
177 Andrea Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest + 24:07
178 Mattia Gavazzi Androni Giocattoli - Venezuela + 24:10
179 Thomas Raeymaekers Team Novo Nordisk + 24:18
180 Paolo Cravanzola Team Novo Nordisk + 24:27
DNS Marc De Maar UnitedHealthcare Pro Cycling
DNS Stefano Garzelli Vini Fantini - Selle Italia
DNF Steven Caethoven Accent Jobs - Wanty
DNF Vojtech Hacecky ASC Dukla Praha
DNF Jiri Hochmann ASC Dukla Praha
DNF Ondrej Vendolsky ASC Dukla Praha
DNF Jacek Morajko CCC Polsat Polkowice
DNF Ferekalsi Debesay Abrha MTN-Qhubeka
DNF Meron Russom MTN-Qhubeka
DNF Jay Robert Thomson MTN-Qhubeka
DNF Christoph Springer Team Vorarlberg
DNF Tormod Hausken Jacobsen Team Øster Hus - Ridley
DNF Ramon Carretero Vini Fantini - Selle Italia
Information
Nation Italy
Date 21st March
Where Gatteo -> Sogliano
What 3rd stage
Distance 162 km
Leader D.Ulissi
Youth F.Bongiorno
Points D.Ulissi
Mountain A.Mazzi
Other
Embed Results