Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Gipuzkoa Klasikoa - 2022

Stage Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW 02:38:54
02 Van Mechelen Vlad Cannibal Team + 14
03 Morgado António Bairrada Cycling Team + 14
04 Huising Menno Willebrord Wil Vooruit Juniors + 14
05 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 14
06 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 + 14
07 Gruel Thibaud CREF Pays de la Loire + 17
08 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 17
09 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 17
10 Barusseau Mathéo Nouvelle Aquitaine + 17
11 Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 19
12 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 27
13 Fofonov Artem AG2R Citroën U19 Team + 27
14 Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team + 27
15 Blons Edouard Bretagne + 47
16 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 56
17 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 57
18 Cushway Maximilian Bretagne + 57
19 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 57
20 Viardot Mattéo AG2R Citroën U19 Team + 57
21 Auge Ronan Team UC Nantes - Atlantique U19 + 57
22 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 57
23 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 57
24 Badorc Hugo Occitane + 57
25 Troger Lucas CREF Pays de la Loire + 01:00
26 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 01:00
27 Tremoulet Antoine Occitane + 01:00
28 Shmidt Artem Cannibal Team + 01:00
29 Laurensot Edgar Bretagne + 01:00
30 Le Bars Bresson Marius Bretagne + 01:00
31 Place Maxence AG2R Citroën U19 Team + 01:00
32 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:00
33 Uncilla Mikel Nafarroa + 01:00
34 Azanza Ibai Nafarroa + 01:00
35 Rosado Novillo Abel AG2R Citroën U19 Team + 01:09
36 Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:21
37 Dubois Clement CREF Pays de la Loire + 01:34
38 Le Claire Noa CREF Pays de la Loire + 01:34
39 Charteau Diego CREF Pays de la Loire + 01:34
40 Delaunay Estevan AG2R Citroën U19 Team + 02:00
41 Lemperiere Jules CREF Pays de la Loire + 02:01
42 Hue Antoine Bretagne + 02:03
43 Lagrave Dorian Team 31 Jolly Cycles U19 + 02:03
44 Mahieu Gregoire VC La Pomme Marseille U19 + 02:03
45 Aguirre Yago Iruki Donostialdea Bizikletan + 02:03
46 Durand Dorian VC La Pomme Marseille U19 + 02:03
47 Corlay Le Baron Mathis Bretagne + 02:03
48 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 02:03
49 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 02:03
50 Sanchez Clement Team UC Nantes - Atlantique U19 + 02:03
51 Winsemius Karlo Acrog-Tormans BC U19 + 02:08
52 Vijfvinkel Mika AG2R Citroën U19 Team + 02:08
53 Broekaert Jelle Onder Ons Parike WZW + 02:08
54 Dunar Dominik Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:12
55 Olano Unax Limousin-Oriako + 02:52
56 Lukes Jan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:53
57 Zabala Xabier Nafarroa + 03:05
58 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 03:28
59 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 03:28
60 Biteau Gautier CREF Pays de la Loire + 03:31
61 Nougue Dessus Aaron Team UC Nantes - Atlantique U19 + 05:22
62 Bandu Adrien Occitane + 05:30
63 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:35
64 Galdós Aimar Bizkaiko + 09:39
65 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW + 09:39
66 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:39
67 Beloki Markel Arabako + 10:13
68 Tapia Adur Viveros San Anton-Mardu + 10:15
69 Cerro Xabier Bizkaiko + 10:15
70 Mäeuibo Markus Cannibal Team + 10:16
71 Roux Damien Occitane + 10:30
72 Delmas Nathan Occitane + 10:30
73 Ibanez Beltran Gabriel Arabako + 10:30
74 Colombe Maxence Nouvelle Aquitaine + 10:30
75 Madina Aimar Ulma + 10:30
76 Arzallus Iñaki Atracciones Sanz-EPI U19 + 10:33
77 Urretabizkaia Unax Iruki Donostialdea Bizikletan + 10:34
78 Arocena Eneko Limousin-Oriako + 10:34
79 Errasti Unax Ulma + 10:34
80 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:34
81 De Geeter Jasper Onder Ons Parike WZW + 10:34
82 Fernandez Gorka Atracciones Sanz-EPI U19 + 10:34
83 Arrobio Romain Occitane + 10:34
84 Merino Gomez Marcos Bizkaiko + 10:34
85 Otxandorena Ugaitz Nafarroa + 10:38
86 Duflo Rune Onder Ons Parike WZW + 10:40
87 Quarcy Esteban Entente Iparralde + 10:47
88 Vierge Mateo Entente Iparralde + 10:47
89 Leiza Galder Bizkaiko + 11:02
90 Vandendijck Rune Acrog-Tormans BC U19 + 11:05
91 Navarro Tamirat Arabako + 11:07
92 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:09
93 Ramos Unai Nafarroa + 11:09
94 Gabaran Balerdi Ibai Limousin-Oriako + 11:09
95 Prieto Feced Asier Iruki Donostialdea Bizikletan + 11:09
96 van Gijsel Tycho Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:09
97 Garaiar Benat Augar + 11:39
98 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 11:39
99 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 11:39
100 Ugarte Gari Bellota-Goierri + 11:39
101 Tournie Luc Occitane + 11:39
102 Arribas Aitor Arabako + 11:39
103 Chico Ibai Bellota-Goierri + 11:43
104 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 11:43
105 Bourdejeau Bastien Team 31 Jolly Cycles U19 + 12:02
106 Irisarri Arzuaga Ibai Limousin-Oriako + 12:02
107 Soulas Thomas Nouvelle Aquitaine + 12:17
108 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 12:17
109 Lacanal Theo Team 31 Jolly Cycles U19 + 12:21
110 Achaga Iker Andoaingo TX. Eskola + 12:29
111 Iribarne Kayet Entente Iparralde + 12:29
112 Ormanzabal Ganix Andoaingo TX. Eskola + 12:31
113 Inigo de Miguel Ekaitz Augar + 12:31
114 Arrasate Mikel Bizkaiko + 12:37
115 De La Hoz Eduardo Arabako + 14:28
116 Salegi Mattin Viveros San Anton-Mardu + 14:29
117 Craeynest Tibe Onder Ons Parike WZW + 14:29
118 Lopez Fraile Lur Augar + 14:29
119 Vidal Urko Limousin-Oriako + 14:32
120 Acena Imanol Arabako + 14:32
121 Eguren Liher Ulma + 14:35
122 Ospital Quentin Entente Iparralde + 16:44
123 Alarcia Aimar Iruki Donostialdea Bizikletan + 17:49
124 Pouyau Sebastien Entente Iparralde + 17:49
DNS Gorriñobeaskoa Aimar Bizkaiko
DNS Adomaitis Rokas Cannibal Team
DNF Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19
DNF Belchior Tiago Bairrada Cycling Team
DNF Elustondo Javier Nafarroa
DNF Amantegi Iker Andoaingo TX. Eskola
DNF Etxarri Markel Andoaingo TX. Eskola
DNF Aranguren Eneko Viveros San Anton-Mardu
DNF Ortega Larranaga Eneko Viveros San Anton-Mardu
DNF Galparsoro Markel Ampo-Ikolan Sports
DNF Altuna Eneko Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Carrere Paul Entente Iparralde
DNF Ordoqui Iñaki Nafarroa
DNF Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Gourdonnaud Adrien Nouvelle Aquitaine
DNF Joinel Trystan Nouvelle Aquitaine
DNF Iceaga Iban Entente Iparralde
DNF Batista Miguel Bairrada Cycling Team
DNF Esnaola Aritz Viveros San Anton-Mardu
DNF Delaby Lucas Nouvelle Aquitaine
DNF Manso Xabat Augar
DNF Rares Chira Vlad Andoaingo TX. Eskola
DNF Larranaga Ibon Ulma
DNF Fursenko Daniel Andre Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Etxaniz Andde Viveros San Anton-Mardu
DNF Semperena Tasio Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Castanos Xabat Ulma
DNF Zilbeti Aner Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Somocurcio Aratz Bizkaiko
DNF Otaegi Telletxea Haritz Augar
DNF Zubeldia Ander Ampo-Ikolan Sports
Pos Rider Team Time
1 - Huising Menno Willebrord Wil Vooruit Juniors 05:13:07
2 1 Morgado António Bairrada Cycling Team + 00
3 3 Van Mechelen Vlad Cannibal Team + 13
4 3 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 + 13
5 3 Gruel Thibaud CREF Pays de la Loire + 16
6 4 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 16
7 4 Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team + 26
8 12 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW + 35
9 4 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 43
10 6 Azanza Ibai Nafarroa + 46
11 3 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 49
12 28 Barusseau Mathéo Nouvelle Aquitaine + 52
13 30 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 52
14 8 Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 54
15 6 Shmidt Artem Cannibal Team + 59
16 4 Uncilla Mikel Nafarroa + 59
17 13 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 01:02
18 14 Fofonov Artem AG2R Citroën U19 Team + 01:02
19 2 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 01:31
20 4 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 01:32
21 6 Viardot Mattéo AG2R Citroën U19 Team + 01:32
22 3 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:32
23 4 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 01:32
24 24 Cushway Maximilian Bretagne + 01:32
25 7 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 01:35
26 - Laurensot Edgar Bretagne + 01:35
27 10 Tremoulet Antoine Occitane + 01:35
28 6 Le Bars Bresson Marius Bretagne + 01:35
29 4 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:35
30 16 Troger Lucas CREF Pays de la Loire + 01:35
31 13 Place Maxence AG2R Citroën U19 Team + 01:35
32 19 Charteau Diego CREF Pays de la Loire + 01:39
33 4 Rosado Novillo Abel AG2R Citroën U19 Team + 01:44
34 32 Sanchez Clement Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:49
35 27 Blons Edouard Bretagne + 01:53
36 28 Auge Ronan Team UC Nantes - Atlantique U19 + 02:03
37 4 Dubois Clement CREF Pays de la Loire + 02:09
38 21 Delaunay Estevan AG2R Citroën U19 Team + 02:35
39 20 Hue Antoine Bretagne + 02:38
40 9 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 02:38
41 10 Mahieu Gregoire VC La Pomme Marseille U19 + 02:38
42 10 Durand Dorian VC La Pomme Marseille U19 + 02:38
43 22 Le Claire Noa CREF Pays de la Loire + 02:40
44 21 Vijfvinkel Mika AG2R Citroën U19 Team + 02:43
45 11 Broekaert Jelle Onder Ons Parike WZW + 02:43
46 15 Dunar Dominik Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:15
47 27 Badorc Hugo Occitane + 03:21
48 18 Corlay Le Baron Mathis Bretagne + 03:23
49 4 Olano Unax Limousin-Oriako + 03:27
50 3 Lukes Jan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:28
51 3 Zabala Xabier Nafarroa + 03:40
52 21 Lagrave Dorian Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:27
53 25 Winsemius Karlo Acrog-Tormans BC U19 + 04:32
54 25 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 05:55
55 8 Bandu Adrien Occitane + 06:36
56 28 Lemperiere Jules CREF Pays de la Loire + 06:54
57 49 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 06:56
58 11 Nougue Dessus Aaron Team UC Nantes - Atlantique U19 + 07:17
59 48 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 08:21
60 51 Biteau Gautier CREF Pays de la Loire + 08:24
61 68 Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 09:37
62 34 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:10
63 39 Galdós Aimar Bizkaiko + 10:14
64 29 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW + 10:14
65 23 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:14
66 21 Beloki Markel Arabako + 10:48
67 31 Tapia Adur Viveros San Anton-Mardu + 10:50
68 19 Mäeuibo Markus Cannibal Team + 10:51
69 61 Aguirre Yago Iruki Donostialdea Bizikletan + 11:07
70 31 Merino Gomez Marcos Bizkaiko + 11:09
71 16 Errasti Unax Ulma + 11:09
72 15 Navarro Tamirat Arabako + 11:42
73 52 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:44
74 7 De Geeter Jasper Onder Ons Parike WZW + 12:29
75 5 Urretabizkaia Unax Iruki Donostialdea Bizikletan + 12:37
76 8 Quarcy Esteban Entente Iparralde + 12:42
77 5 Madina Aimar Ulma + 12:54
78 2 Arrobio Romain Occitane + 13:01
79 29 Achaga Iker Andoaingo TX. Eskola + 13:04
80 22 Arrasate Mikel Bizkaiko + 13:12
81 4 Gabaran Balerdi Ibai Limousin-Oriako + 13:33
82 11 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 13:46
83 7 Irisarri Arzuaga Ibai Limousin-Oriako + 14:26
84 46 Acena Imanol Arabako + 15:07
85 3 Cerro Xabier Bizkaiko + 15:08
86 5 Otxandorena Ugaitz Nafarroa + 15:21
87 10 Roux Damien Occitane + 15:23
88 15 Ibanez Beltran Gabriel Arabako + 15:23
89 3 Arzallus Iñaki Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:26
90 10 Arocena Eneko Limousin-Oriako + 15:27
91 21 Fernandez Gorka Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:27
92 3 Duflo Rune Onder Ons Parike WZW + 15:33
93 22 Vierge Mateo Entente Iparralde + 15:49
94 1 Leiza Galder Bizkaiko + 15:55
95 1 Ramos Unai Nafarroa + 16:02
96 13 Prieto Feced Asier Iruki Donostialdea Bizikletan + 16:02
97 3 Arribas Aitor Arabako + 16:32
98 - Tournie Luc Occitane + 16:32
99 12 Chico Ibai Bellota-Goierri + 16:36
100 16 Vandendijck Rune Acrog-Tormans BC U19 + 16:46
101 24 Delmas Nathan Occitane + 16:49
102 11 Bourdejeau Bastien Team 31 Jolly Cycles U19 + 16:55
103 15 van Gijsel Tycho Willebrord Wil Vooruit Juniors + 17:08
104 2 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 17:10
105 12 Iribarne Kayet Entente Iparralde + 17:22
106 13 Garaiar Benat Augar + 17:44
107 20 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 17:46
108 14 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 17:53
109 17 Ormanzabal Ganix Andoaingo TX. Eskola + 18:50
110 - De La Hoz Eduardo Arabako + 19:21
111 23 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 21:33
112 13 Ospital Quentin Entente Iparralde + 21:37
113 22 Soulas Thomas Nouvelle Aquitaine + 22:11
114 23 Lacanal Theo Team 31 Jolly Cycles U19 + 22:15
115 23 Inigo de Miguel Ekaitz Augar + 22:38
116 24 Alarcia Aimar Iruki Donostialdea Bizikletan + 22:42
117 14 Vidal Urko Limousin-Oriako + 23:36
118 3 Pouyau Sebastien Entente Iparralde + 23:54
119 29 Ugarte Gari Bellota-Goierri + 23:54
120 35 Colombe Maxence Nouvelle Aquitaine + 25:20
121 24 Eguren Liher Ulma + 26:50
122 28 Salegi Mattin Viveros San Anton-Mardu + 26:53
123 29 Lopez Fraile Lur Augar + 27:14
124 30 Craeynest Tibe Onder Ons Parike WZW + 27:45
Pos Rider Team Time
01 Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team 05:13:33
02 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 23
03 Barusseau Mathéo Nouvelle Aquitaine + 26
04 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 26
05 Fofonov Artem AG2R Citroën U19 Team + 36
06 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 01:05
07 Viardot Mattéo AG2R Citroën U19 Team + 01:06
08 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 01:06
09 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 01:09
10 Charteau Diego CREF Pays de la Loire + 01:13
11 Sanchez Clement Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:23
12 Dubois Clement CREF Pays de la Loire + 01:43
13 Vijfvinkel Mika AG2R Citroën U19 Team + 02:17
14 Dunar Dominik Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:49
15 Olano Unax Limousin-Oriako + 03:01
16 Winsemius Karlo Acrog-Tormans BC U19 + 04:06
17 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 05:29
18 Lemperiere Jules CREF Pays de la Loire + 06:28
19 Nougue Dessus Aaron Team UC Nantes - Atlantique U19 + 06:51
20 Biteau Gautier CREF Pays de la Loire + 07:58
21 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:44
22 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:48
23 Beloki Markel Arabako + 10:22
24 Tapia Adur Viveros San Anton-Mardu + 10:24
25 Mäeuibo Markus Cannibal Team + 10:25
26 Errasti Unax Ulma + 10:43
27 Navarro Tamirat Arabako + 11:16
28 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:18
29 Quarcy Esteban Entente Iparralde + 12:16
30 Irisarri Arzuaga Ibai Limousin-Oriako + 14:00
31 Roux Damien Occitane + 14:57
32 Fernandez Gorka Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:01
33 Duflo Rune Onder Ons Parike WZW + 15:07
34 Ramos Unai Nafarroa + 15:36
35 Arribas Aitor Arabako + 16:06
36 Delmas Nathan Occitane + 16:23
37 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 16:44
38 Iribarne Kayet Entente Iparralde + 16:56
39 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 17:20
40 Ormanzabal Ganix Andoaingo TX. Eskola + 18:24
41 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 21:07
42 Alarcia Aimar Iruki Donostialdea Bizikletan + 22:16
43 Vidal Urko Limousin-Oriako + 23:10
44 Ugarte Gari Bellota-Goierri + 23:28
45 Salegi Mattin Viveros San Anton-Mardu + 26:27
46 Lopez Fraile Lur Augar + 26:48
47 Craeynest Tibe Onder Ons Parike WZW + 27:19
Pos Team Time
01 Bairrada Cycling Team 15:40:39
02 Acrog-Tormans BC U19 + 36
03 Willebrord Wil Vooruit Juniors + 57
04 Cannibal Team + 01:22
05 AG2R Citroën U19 Team + 01:42
06 Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:54
07 CREF Pays de la Loire + 02:12
08 Bretagne + 03:11
09 Nafarroa + 04:07
10 VC La Pomme Marseille U19 + 04:27
11 Occitane + 10:14
12 Onder Ons Parike WZW + 12:14
13 Team 31 Jolly Cycles U19 + 23:33
14 Limousin-Oriako + 28:40
15 Bizkaiko + 30:55
16 Arabako + 32:17
17 Iruki Donostialdea Bizikletan + 34:17
18 Nouvelle Aquitaine + 34:45
19 Entente Iparralde + 44:26
20 Ulma + 48:28
21 Augar + 01:03:40

Information