Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Gipuzkoa Klasikoa - 2022

Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Huising Menno Willebrord Wil Vooruit Juniors 05:13:07
02 Morgado António Bairrada Cycling Team + 00
03 Van Mechelen Vlad Cannibal Team + 13
04 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 + 13
05 Gruel Thibaud CREF Pays de la Loire + 16
06 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 16
07 Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team + 26
08 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW + 35
09 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 43
10 Azanza Ibai Nafarroa + 46
11 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 49
12 Barusseau Mathéo Nouvelle Aquitaine + 52
13 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 52
14 Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 54
15 Shmidt Artem Cannibal Team + 59
16 Uncilla Mikel Nafarroa + 59
17 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 01:02
18 Fofonov Artem AG2R Citroën U19 Team + 01:02
19 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 01:31
20 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 01:32
21 Viardot Mattéo AG2R Citroën U19 Team + 01:32
22 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:32
23 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 01:32
24 Cushway Maximilian Bretagne + 01:32
25 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 01:35
26 Laurensot Edgar Bretagne + 01:35
27 Tremoulet Antoine Occitane + 01:35
28 Le Bars Bresson Marius Bretagne + 01:35
29 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:35
30 Troger Lucas CREF Pays de la Loire + 01:35
31 Place Maxence AG2R Citroën U19 Team + 01:35
32 Charteau Diego CREF Pays de la Loire + 01:39
33 Rosado Novillo Abel AG2R Citroën U19 Team + 01:44
34 Sanchez Clement Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:49
35 Blons Edouard Bretagne + 01:53
36 Auge Ronan Team UC Nantes - Atlantique U19 + 02:03
37 Dubois Clement CREF Pays de la Loire + 02:09
38 Delaunay Estevan AG2R Citroën U19 Team + 02:35
39 Hue Antoine Bretagne + 02:38
40 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 02:38
41 Mahieu Gregoire VC La Pomme Marseille U19 + 02:38
42 Durand Dorian VC La Pomme Marseille U19 + 02:38
43 Le Claire Noa CREF Pays de la Loire + 02:40
44 Vijfvinkel Mika AG2R Citroën U19 Team + 02:43
45 Broekaert Jelle Onder Ons Parike WZW + 02:43
46 Dunar Dominik Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:15
47 Badorc Hugo Occitane + 03:21
48 Corlay Le Baron Mathis Bretagne + 03:23
49 Olano Unax Limousin-Oriako + 03:27
50 Lukes Jan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:28
51 Zabala Xabier Nafarroa + 03:40
52 Lagrave Dorian Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:27
53 Winsemius Karlo Acrog-Tormans BC U19 + 04:32
54 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 05:55
55 Bandu Adrien Occitane + 06:36
56 Lemperiere Jules CREF Pays de la Loire + 06:54
57 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 06:56
58 Nougue Dessus Aaron Team UC Nantes - Atlantique U19 + 07:17
59 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 08:21
60 Biteau Gautier CREF Pays de la Loire + 08:24
61 Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 09:37
62 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:10
63 Galdós Aimar Bizkaiko + 10:14
64 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW + 10:14
65 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:14
66 Beloki Markel Arabako + 10:48
67 Tapia Adur Viveros San Anton-Mardu + 10:50
68 Mäeuibo Markus Cannibal Team + 10:51
69 Aguirre Yago Iruki Donostialdea Bizikletan + 11:07
70 Merino Gomez Marcos Bizkaiko + 11:09
71 Errasti Unax Ulma + 11:09
72 Navarro Tamirat Arabako + 11:42
73 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:44
74 De Geeter Jasper Onder Ons Parike WZW + 12:29
75 Urretabizkaia Unax Iruki Donostialdea Bizikletan + 12:37
76 Quarcy Esteban Entente Iparralde + 12:42
77 Madina Aimar Ulma + 12:54
78 Arrobio Romain Occitane + 13:01
79 Achaga Iker Andoaingo TX. Eskola + 13:04
80 Arrasate Mikel Bizkaiko + 13:12
81 Gabaran Balerdi Ibai Limousin-Oriako + 13:33
82 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 13:46
83 Irisarri Arzuaga Ibai Limousin-Oriako + 14:26
84 Acena Imanol Arabako + 15:07
85 Cerro Xabier Bizkaiko + 15:08
86 Otxandorena Ugaitz Nafarroa + 15:21
87 Roux Damien Occitane + 15:23
88 Ibanez Beltran Gabriel Arabako + 15:23
89 Arzallus Iñaki Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:26
90 Arocena Eneko Limousin-Oriako + 15:27
91 Fernandez Gorka Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:27
92 Duflo Rune Onder Ons Parike WZW + 15:33
93 Vierge Mateo Entente Iparralde + 15:49
94 Leiza Galder Bizkaiko + 15:55
95 Ramos Unai Nafarroa + 16:02
96 Prieto Feced Asier Iruki Donostialdea Bizikletan + 16:02
97 Arribas Aitor Arabako + 16:32
98 Tournie Luc Occitane + 16:32
99 Chico Ibai Bellota-Goierri + 16:36
100 Vandendijck Rune Acrog-Tormans BC U19 + 16:46
101 Delmas Nathan Occitane + 16:49
102 Bourdejeau Bastien Team 31 Jolly Cycles U19 + 16:55
103 van Gijsel Tycho Willebrord Wil Vooruit Juniors + 17:08
104 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 17:10
105 Iribarne Kayet Entente Iparralde + 17:22
106 Garaiar Benat Augar + 17:44
107 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 17:46
108 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 17:53
109 Ormanzabal Ganix Andoaingo TX. Eskola + 18:50
110 De La Hoz Eduardo Arabako + 19:21
111 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 21:33
112 Ospital Quentin Entente Iparralde + 21:37
113 Soulas Thomas Nouvelle Aquitaine + 22:11
114 Lacanal Theo Team 31 Jolly Cycles U19 + 22:15
115 Inigo de Miguel Ekaitz Augar + 22:38
116 Alarcia Aimar Iruki Donostialdea Bizikletan + 22:42
117 Vidal Urko Limousin-Oriako + 23:36
118 Pouyau Sebastien Entente Iparralde + 23:54
119 Ugarte Gari Bellota-Goierri + 23:54
120 Colombe Maxence Nouvelle Aquitaine + 25:20
121 Eguren Liher Ulma + 26:50
122 Salegi Mattin Viveros San Anton-Mardu + 26:53
123 Lopez Fraile Lur Augar + 27:14
124 Craeynest Tibe Onder Ons Parike WZW + 27:45
DNF Irurieta Ibon Augar
DNF Manso Xabat Augar
DNF Otaegi Telletxea Haritz Augar
DNF Gorriñobeaskoa Aimar Bizkaiko
DNF Somocurcio Aratz Bizkaiko
DNF Gouessant Gabriel Bretagne
DNF Carrere Paul Entente Iparralde
DNF Iceaga Iban Entente Iparralde
DNF Fursenko Daniel Andre Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Semperena Tasio Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Zilbeti Aner Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Elustondo Javier Nafarroa
DNF Ordoqui Iñaki Nafarroa
DNF Delaby Lucas Nouvelle Aquitaine
DNF Gourdonnaud Adrien Nouvelle Aquitaine
DNF Joinel Trystan Nouvelle Aquitaine
DNF Sabatier Theo Nouvelle Aquitaine
DNF Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19
DNF Ayerbe Euken Ampo-Ikolan Sports
DNF Galparsoro Markel Ampo-Ikolan Sports
DNF Leunda Lopez Joseba Ampo-Ikolan Sports
DNF Odriozola Gaizka Ampo-Ikolan Sports
DNF Senar Markel Ampo-Ikolan Sports
DNF Zubeldia Ander Ampo-Ikolan Sports
DNF Amantegi Iker Andoaingo TX. Eskola
DNF Arrieta Ekhi Andoaingo TX. Eskola
DNF Etxarri Markel Andoaingo TX. Eskola
DNF Rares Chira Vlad Andoaingo TX. Eskola
DNF Altuna Eneko Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Gesalaga Auritz Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Suarez Heren Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Zabaleta Iker Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Batista Miguel Bairrada Cycling Team
DNF Belchior Tiago Bairrada Cycling Team
DNF Arenas Ander Bellota-Goierri
DNF Ballina Benat Bellota-Goierri
DNF Blanco Iker Bellota-Goierri
DNF Adomaitis Rokas Cannibal Team
DNF Whitcher Jamie Cannibal Team
DNF Gorostidi Unax Limousin-Oriako
DNF Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Arregi Haritz Ulma
DNF Castanos Xabat Ulma
DNF Larranaga Ibon Ulma
DNF Zubia Markel Ulma
DNF Aranguren Eneko Viveros San Anton-Mardu
DNF Arranz Aitor Viveros San Anton-Mardu
DNF Esnaola Aritz Viveros San Anton-Mardu
DNF Etxaniz Andde Viveros San Anton-Mardu
DNF Ortega Larranaga Eneko Viveros San Anton-Mardu

Information