Tour Méditerranéen - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone 03:17:40
02 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 08
03 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 08
04 Robert Gesink Rabobank + 08
05 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 11
06 Maxim Iglinskiy Astana + 11
07 Julien El Fares Cofidis + 22
08 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 28
09 Amaël Moinard Cofidis + 30
10 Alexandre Vinokourov Astana + 30
11 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 35
12 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 36
13 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 36
14 Tom Danielson Garmin-Transitions + 43
15 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 51
16 Rémi Pauriol Cofidis + 57
17 Pieter Weening Rabobank + 01:02
18 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 01:07
19 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 01:08
20 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 01:22
21 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 01:30
22 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 01:30
23 Thierry Hupond Skil - Shimano + 01:30
24 Christophe Le Mével Française des Jeux + 01:30
25 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 01:30
26 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 01:32
27 Francesco Failli Acqua e Sapone + 01:41
28 Sergey Lagutin Vacansoleil + 01:45
29 Dmitriy Fofonov Astana + 01:57
30 Christophe Kern Cofidis + 02:08
31 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 02:08
32 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 02:08
33 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 02:14
34 Peter Stetina Garmin-Transitions + 02:27
35 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 02:27
36 Mikaël Chérel Française des Jeux + 02:39
37 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 02:42
38 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 02:45
39 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 03:23
40 Thomas Peterson Garmin-Transitions + 03:45
41 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 03:54
42 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 04:08
43 Wout Poels Vacansoleil + 04:30
44 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 04:39
45 Stef Clement Rabobank + 04:42
46 Paul Martens Rabobank + 04:42
47 Massimo Codol Acqua e Sapone + 04:42
48 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 04:42
49 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 04:42
50 Michal Golas Vacansoleil + 04:42
51 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 04:42
52 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 04:42
53 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 06:04
54 Simon Geschke Skil - Shimano + 06:49
55 Leonardo Duque Cofidis + 07:36
56 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 07:37
57 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 07:37
58 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 08:37
59 Anthony Roux Française des Jeux + 12:05
60 Trent Lowe Garmin-Transitions + 17:48
61 Jos Van Emden Rabobank + 20:24
62 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 20:24
63 Dennis Van Winden Rabobank + 20:24
64 Michel Kreder Garmin-Transitions + 20:24
65 Evan Oliphant Endura Racing + 20:24
66 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 20:24
67 Han Feng Skil - Shimano + 20:24
68 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 20:24
69 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 20:28
70 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 20:28
71 Dmitriy Kozontchuk Rabobank + 20:30
72 Ian Wilkinson Endura Racing + 20:31
DNF Dario Andriotto Acqua e Sapone
DNF Paolo Ciavatta Acqua e Sapone
DNF Anthony Ravard AG2R La Mondiale
DNF Allan Davis Astana
DNF Assan Bazayev Astana
DNF Enrico Gasparotto Astana
DNF Gorazd Stangelj Astana
DNF Mirko Selvaggi Astana
DNF Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom
DNF Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom
DNF Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom
DNF Niels Brouzes BigMat - Auber 93
DNF Fabien Bacquet BigMat - Auber 93
DNF Nadir Haddou BigMat - Auber 93
DNF Romain Lemarchand BigMat - Auber 93
DNF Jonathan Thire BigMat - Auber 93
DNF Noan Lelarge Bretagne - Schuller
DNF Gaël Malacarne Bretagne - Schuller
DNF Laurent Pichon Bretagne - Schuller
DNF Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller
DNF Juan José Cobo Caisse d'Epargne
DNF Mathieu Drujon Caisse d'Epargne
DNF José Vicente García Caisse d'Epargne
DNF Arnaud Coyot Caisse d'Epargne
DNF David López Caisse d'Epargne
DNF Francisco Pérez Caisse d'Epargne
DNF Stephane Augé Cofidis
DNF Mickaël Buffaz Cofidis
DNF Damien Monier Cofidis
DNF Ross Creber Endura Racing
DNF Robert Partridge Endura Racing
DNF Gary Hand Endura Racing
DNF Alexandre Blain Endura Racing
DNF Olivier Bonnaire Française des Jeux
DNF Timothy Duggan Garmin-Transitions
DNF Daniel Martin Garmin-Transitions
DNF Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team
DNF Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team
DNF Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team
DNF Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team
DNF Rick Flens Rabobank
DNF Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole
DNF Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole
DNF Sébastien Joly Saur - Sojasun
DNF Jonathan Hivert Saur - Sojasun
DNF Yukihiro Doi Skil - Shimano
DNF Koen De Kort Skil - Shimano
DNF Dominique Cornu Skil - Shimano
DNF Matteo Carrara Vacansoleil
DNF Brice Feillu Vacansoleil
DNF Stéphane Rossetto Vacansoleil
DNF Martin Mortensen Vacansoleil
Information
Nation France
Date 14th February
Where La Ciotat -> Le Mont Faron
What 5th stage
Distance 126 km
Leader A.Valverde
Youth R.Gesink
Points Y.Hutarovich
Mountain A.Valverde
Other
Embed Results