Tour Méditerranéen - 2010

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jussi Veikkanen Française des Jeux 04:23:57
02 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 00
03 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 00
04 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 00
05 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 00
06 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 00
07 Michel Kreder Garmin-Transitions + 00
08 Leonardo Duque Cofidis + 00
09 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 00
10 Arnaud Coyot Caisse d'Epargne + 00
11 Rick Flens Rabobank + 00
12 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 00
13 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 00
14 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 00
15 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 00
16 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 00
17 Matteo Carrara Vacansoleil + 00
18 Dennis Van Winden Rabobank + 00
19 Julien El Fares Cofidis + 00
20 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 00
21 Michal Golas Vacansoleil + 00
22 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 00
23 Dmitriy Fofonov Astana + 00
24 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 00
25 Alexandre Vinokourov Astana + 00
26 Christophe Kern Cofidis + 00
27 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 00
28 Mirko Selvaggi Astana + 00
29 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 00
30 Christian Meier Garmin-Transitions + 00
31 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 00
32 Thierry Hupond Skil - Shimano + 00
33 Alejandro Valverde [*] Caisse d'Epargne + 00
34 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
35 Thomas Peterson Garmin-Transitions + 00
36 Stephane Augé Cofidis + 00
37 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 00
38 Pieter Weening Rabobank + 00
39 Sébastien Joly Saur - Sojasun + 00
40 Wout Poels Vacansoleil + 00
41 Mickaël Buffaz Cofidis + 00
42 Robert Gesink Rabobank + 00
43 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 00
44 Gorazd Stangelj Astana + 00
45 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 00
46 Tom Danielson Garmin-Transitions + 00
47 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 00
48 Trent Lowe Garmin-Transitions + 00
49 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 00
50 Peter Stetina Garmin-Transitions + 00
51 Dmitriy Kozontchuk Rabobank + 00
52 Rémi Pauriol Cofidis + 00
53 Massimo Codol Acqua e Sapone + 00
54 Simon Geschke Skil - Shimano + 00
55 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 00
56 Amaël Moinard Cofidis + 00
57 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 00
58 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone + 00
59 Damien Monier Cofidis + 00
60 Christophe Le Mével Française des Jeux + 00
61 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 00
62 Dario Andriotto Acqua e Sapone + 00
63 José Vicente García Caisse d'Epargne + 00
64 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 00
65 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 00
66 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 00
67 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 00
68 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 00
69 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 00
70 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 00
71 Maxim Iglinskiy Astana + 00
72 Mikaël Chérel Française des Jeux + 00
73 Paul Martens Rabobank + 00
74 Daniel Martin Garmin-Transitions + 00
75 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
76 Koen De Kort Skil - Shimano + 00
77 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 00
78 Sergey Lagutin Vacansoleil + 00
79 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 00
80 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 00
81 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 48
82 Alexandre Blain Endura Racing + 50
83 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 01:10
84 Stef Clement Rabobank + 01:27
85 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 01:27
86 Francesco Failli Acqua e Sapone + 01:27
87 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 01:27
88 Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom + 01:54
89 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 02:04
90 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 02:22
91 David López Caisse d'Epargne + 02:22
92 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 02:22
93 Assan Bazayev Astana + 03:44
94 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 04:58
95 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 05:49
96 Jos Van Emden Rabobank + 07:51
97 Timothy Duggan Garmin-Transitions + 07:51
98 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 07:51
99 Ian Wilkinson Endura Racing + 10:47
100 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 12:01
101 Evan Oliphant Endura Racing + 12:01
102 Ross Creber Endura Racing + 12:01
103 Anthony Roux Française des Jeux + 12:01
104 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 12:01
105 Olivier Bonnaire Française des Jeux + 12:01
106 Robert Partridge Endura Racing + 12:01
107 Martin Mortensen Vacansoleil + 12:01
108 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 12:01
109 Gary Hand Endura Racing + 12:01
110 Allan Davis Astana + 12:01
111 Brice Feillu Vacansoleil + 12:01
112 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 12:01
113 Niels Brouzes BigMat - Auber 93 + 12:01
114 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 12:01
115 Noan Lelarge Bretagne - Schuller + 12:01
116 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 12:01
117 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 12:01
118 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 12:01
119 Jonathan Thire BigMat - Auber 93 + 12:01
120 Enrico Gasparotto Astana + 12:01
121 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 12:01
122 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 12:01
123 Dominique Cornu Skil - Shimano + 12:01
124 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 12:01
125 Han Feng Skil - Shimano + 12:01
126 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 12:01
127 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 12:01
128 James Moss Endura Racing + 12:01
DNS Maxime Bouet AG2R La Mondiale
DNS Julien Simon Saur - Sojasun
DNF Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom
DNF Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93
DNF James McCallum Endura Racing
DNF Michael Rasmussen Miche Pro Cycling Team
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
Information
Nation France
Date 11th February
Where Peynier -> Trets
What 2nd stage
Distance 170 km
Leader J.Veikkanen
Youth S.Tronet
Points W.Bonnet
Mountain D.Martin