Tour Méditerranéen - 2010

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Yauheni Hutarovich Française des Jeux 01:45:05
02 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 00
03 Maxim Iglinskiy Astana + 00
04 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 00
05 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 00
06 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 00
07 Alejandro Valverde [*] Caisse d'Epargne + 00
08 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
09 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 00
10 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 00
11 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 00
12 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 00
13 Arnaud Coyot Caisse d'Epargne + 00
14 Alexandre Vinokourov Astana + 00
15 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 00
16 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 00
17 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 06
18 José Vicente García Caisse d'Epargne + 39
19 Rick Flens Rabobank + 01:00
20 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 01:00
21 Anthony Roux Française des Jeux + 01:58
22 Michel Kreder Garmin-Transitions + 01:58
23 Sergey Lagutin Vacansoleil + 01:58
24 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 01:58
25 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 01:58
26 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 01:58
27 Mikaël Chérel Française des Jeux + 01:58
28 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 01:58
29 Koen De Kort Skil - Shimano + 01:58
30 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 01:58
31 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 01:58
32 Jonathan Thire BigMat - Auber 93 + 01:58
33 Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom + 01:58
34 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 01:58
35 Rémi Pauriol Cofidis + 01:58
36 Dennis Van Winden Rabobank + 01:58
37 Julien Simon Saur - Sojasun + 01:58
38 Julien El Fares Cofidis + 01:58
39 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 01:58
40 Sébastien Joly Saur - Sojasun + 01:58
41 Dominique Cornu Skil - Shimano + 01:58
42 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 01:58
43 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 01:58
44 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 01:58
45 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 01:58
46 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 01:58
47 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 01:58
48 Matteo Carrara Vacansoleil + 01:58
49 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 01:58
50 Francesco Failli Acqua e Sapone + 01:58
51 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 01:58
52 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 01:58
53 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 01:58
54 Christophe Le Mével Française des Jeux + 01:58
55 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 01:58
56 Simon Geschke Skil - Shimano + 01:58
57 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 01:58
58 Alexandre Blain Endura Racing + 01:58
59 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 01:58
60 Gorazd Stangelj Astana + 01:58
61 Assan Bazayev Astana + 01:58
62 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 01:58
63 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 01:58
64 Mirko Selvaggi Astana + 01:58
65 Enrico Gasparotto Astana + 01:58
66 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 01:58
67 Pieter Weening Rabobank + 01:58
68 Thomas Peterson Garmin-Transitions + 01:58
69 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 01:58
70 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 01:58
71 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 01:58
72 David López Caisse d'Epargne + 01:58
73 Massimo Codol Acqua e Sapone + 01:58
74 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 01:58
75 Tom Danielson Garmin-Transitions + 01:58
76 Dario Andriotto Acqua e Sapone + 01:58
77 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 01:58
78 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 01:58
79 Michal Golas Vacansoleil + 01:58
80 Robert Gesink Rabobank + 01:58
81 Olivier Bonnaire Française des Jeux + 01:58
82 Dmitriy Fofonov Astana + 01:58
83 Damien Monier Cofidis + 01:58
84 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 01:58
85 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 03:34
86 Jos Van Emden Rabobank + 03:34
87 Ian Wilkinson Endura Racing + 03:34
88 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 04:26
89 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone + 06:17
90 Thierry Hupond Skil - Shimano + 06:17
91 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 06:17
92 Robert Partridge Endura Racing + 06:17
93 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 06:17
94 Leonardo Duque Cofidis + 06:17
95 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 06:17
96 Mickaël Buffaz Cofidis + 06:17
97 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 06:17
98 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 06:17
99 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 06:17
100 Brice Feillu Vacansoleil + 06:17
101 Peter Stetina Garmin-Transitions + 06:17
102 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 06:17
103 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 06:17
104 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 06:17
105 Allan Davis Astana + 06:17
106 Trent Lowe Garmin-Transitions + 06:17
107 Michael Rasmussen Miche Pro Cycling Team + 06:17
108 Amaël Moinard Cofidis + 06:17
109 Dmitriy Kozontchuk Rabobank + 06:17
110 Stephane Augé Cofidis + 06:17
111 James McCallum Endura Racing + 09:56
112 Paul Martens Rabobank + 09:56
113 Daniel Martin Garmin-Transitions + 09:56
114 Evan Oliphant Endura Racing + 09:56
115 Stef Clement Rabobank + 09:56
116 Han Feng Skil - Shimano + 09:56
117 Timothy Duggan Garmin-Transitions + 09:56
118 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 09:56
119 Wout Poels Vacansoleil + 09:56
120 Martin Mortensen Vacansoleil + 09:56
121 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 09:56
122 Christian Meier Garmin-Transitions + 09:56
123 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 09:56
124 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 09:56
125 Noan Lelarge Bretagne - Schuller + 09:56
126 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 13:13
127 Gary Hand Endura Racing + 13:13
128 Ross Creber Endura Racing + 13:13
129 Niels Brouzes BigMat - Auber 93 + 13:13
130 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 13:13
131 James Moss Endura Racing + 13:13
132 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 13:13
133 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 13:13
134 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 13:13
135 Christophe Kern Cofidis + 13:13
DNF Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole
Information
Nation France
Date 10th February
Where Carcassonne -> Sauvian
What 1st stage
Distance 95 km
Leader Y.Hutarovich
Youth M.Bouet
Points Y.Hutarovich
Mountain J.Hoogerland