Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour Méditerranéen
UCI, Stage race, 10th -14th February 2010, France
Race info
Results
History
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Canada
China
Colombia
Croatia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Netherlands
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
USA
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Valverde
Alejandro
[*]
1980
Caisse d'Epargne
14:55:17
02
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 02
03
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 05
04
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil
+ 09
05
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana
+ 35
06
Talabardon
Yannick
1981
Saur - Sojasun
+ 01:13
07
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
+ 01:18
08
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 02:11
09
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
+ 02:13
10
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 02:18
11
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Schuller
+ 02:39
12
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
+ 02:39
13
Danielson
Tom
1978
Garmin-Transitions
+ 02:46
14
Lhotellerie
Clément
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 02:54
15
Pauriol
Rémi
1982
Cofidis
+ 03:00
16
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 03:05
17
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
+ 03:06
18
Bonnet
William
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:15
19
Pichot
Alexandre
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:28
20
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 03:33
21
Le Mével
Christophe
1980
Française des Jeux
+ 03:33
22
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil
+ 03:41
23
Fofonov
Dmitriy
1976
Astana
+ 04:00
24
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 04:23
25
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 04:42
26
Sulzberger
Wesley
1986
Française des Jeux
+ 04:48
27
Garzelli
Stefano
1973
Acqua e Sapone
+ 05:00
28
Failli
Francesco
1983
Acqua e Sapone
+ 05:11
29
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Transitions
+ 05:48
30
Dion
Renaud
1978
Roubaix - Lille Metropole
+ 05:50
31
Masciarelli
Francesco
1986
Acqua e Sapone
+ 06:12
32
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
+ 06:34
33
Golas
Michal
1984
Vacansoleil
+ 06:38
34
Donati
Alessandro
1979
Acqua e Sapone
+ 06:38
35
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 06:45
36
Codol
Massimo
1973
Acqua e Sapone
+ 06:45
37
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 06:52
38
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 07:52
39
Stetina
Peter
1987
Garmin-Transitions
+ 08:49
40
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
+ 08:52
41
Galland
Jérémie
1983
Saur - Sojasun
+ 09:33
42
Jegou
Lilian
1976
Bretagne - Schuller
+ 10:35
43
Miholjevic
Vladimir
1974
Acqua e Sapone
+ 11:04
44
Champion
Dimitri
1983
AG2R La Mondiale
+ 13:33
45
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 13:51
46
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
+ 14:32
47
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 14:36
48
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 15:11
49
Kern
Christophe
1981
Cofidis
+ 15:19
50
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 15:26
51
Mazet
Julien
1981
BigMat - Auber 93
+ 15:34
52
Clement
Stef
1982
Rabobank
+ 16:10
53
Niemiec
Przemyslaw
1980
Miche Pro Cycling Team
+ 16:46
54
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Bretagne - Schuller
+ 17:02
55
Larpe
Mickaël
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 20:37
56
Turgot
Sébastien
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 21:45
57
Bessy
Cyril
1986
Saur - Sojasun
+ 21:48
58
Kreder
Michel
1987
Garmin-Transitions
+ 22:20
59
Van Winden
Dennis
1987
Rabobank
+ 22:20
60
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 22:26
61
Gène
Yohann
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 22:31
62
Carvajal
Edwin
1983
Miche Pro Cycling Team
+ 24:17
63
Poels
Wout
1987
Vacansoleil
+ 26:32
64
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 26:52
65
Roux
Anthony
1987
Française des Jeux
+ 29:34
66
Lowe
Trent
1984
Garmin-Transitions
+ 31:05
67
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 32:34
68
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Schuller
+ 34:21
69
Van Emden
Jos
1985
Rabobank
+ 49:22
70
Wilkinson
Ian
1979
Endura Racing
+ 52:25
71
Oliphant
Evan
1982
Endura Racing
+ 56:49
72
Han
Feng
1985
Skil - Shimano
+ 59:54
DNF
Andriotto
Dario
1972
Acqua e Sapone
DNF
Ciavatta
Paolo
1984
Acqua e Sapone
DNF
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Bazayev
Assan
1981
Astana
DNF
Davis
Allan
1980
Astana
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Astana
DNF
Selvaggi
Mirko
1985
Astana
DNF
Stangelj
Gorazd
1973
Astana
DNF
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Charteau
Anthony
1979
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Gaudin
Damien
1986
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Sprick
Matthieu
1981
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Brouzes
Niels
1981
BigMat - Auber 93
DNF
Haddou
Nadir
1983
BigMat - Auber 93
DNF
Le Boulch
Dimitri
1989
BigMat - Auber 93
DNF
Lemarchand
Romain
1987
BigMat - Auber 93
DNF
Thiré
Jonathan
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
DNF
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Schuller
DNF
Malacarne
Gaël
1986
Bretagne - Schuller
DNF
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
DNF
Cobo
Juan José
1981
Caisse d'Epargne
DNF
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
DNF
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
DNF
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne
DNF
López
David
1981
Caisse d'Epargne
DNF
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
DNF
Augé
Stephane
1974
Cofidis
DNF
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
DNF
Monier
Damien
1982
Cofidis
DNF
Blain
Alexandre
1981
Endura Racing
DNF
Creber
Ross
1988
Endura Racing
DNF
Hand
Gary
1981
Endura Racing
DNF
McCallum
James
1979
Endura Racing
DNF
Moss
James
1985
Endura Racing
DNF
Partridge
Robert
1985
Endura Racing
DNF
Bonnaire
Olivier
1983
Française des Jeux
DNF
Duggan
Timothy
1982
Garmin-Transitions
DNF
Martin
Daniel
1986
Garmin-Transitions
DNF
Meier
Christian
1985
Garmin-Transitions
DNF
Baliani
Fortunato
1974
Miche Pro Cycling Team
DNF
Campagnaro
Simone
1986
Miche Pro Cycling Team
DNF
Cesaro
Roberto
1986
Miche Pro Cycling Team
DNF
Gitto
Luigi
1986
Miche Pro Cycling Team
DNF
Muto
Pasquale
1980
Miche Pro Cycling Team
DNF
Rasmussen
Michael
1974
Miche Pro Cycling Team
DNF
Flens
Rick
1983
Rabobank
DNF
Boulo
Matthieu
1989
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Molmy
Arnaud
1988
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
DNF
Jeandesboz
Fabrice
1984
Saur - Sojasun
DNF
Joly
Sébastien
1979
Saur - Sojasun
DNF
Simon
Julien
1985
Saur - Sojasun
DNF
Cornu
Dominique
1985
Skil - Shimano
DNF
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
DNF
Doi
Yukihiro
1983
Skil - Shimano
DNF
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil
DNF
Feillu
Brice
1985
Vacansoleil
DNF
Mortensen
Martin
1984
Vacansoleil
DNF
Rossetto
Stéphane
1987
Vacansoleil
Information
Tour Méditerranéen
France
10th -14th February 2010
2.1