Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2019 Giro di Sicilia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (29) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Brandon McNulty 1998 Rally UHC Cycling 04:42:281614
02 Odd Christian Eiking 1994 Wanty - Groupe Gobert + 55135
03 Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 56103
04 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 568
05 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 567
06 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 566
07 Jan Polanc 1992 UAE Team Emirates + 566
08 Simone Petilli 1993 UAE Team Emirates + 565
09 Guillaume Martin 1993 Wanty - Groupe Gobert + 565
10 Fausto Masnada 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 564
11 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 564
12 Marco Tizza 1992 Amore & Vita - Prodir + 564
13 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 563
14 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Kometa Cycling Team + 563
15 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez + 563
16 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 592
17 Johnatan Cañaveral 1996 Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:052
18 Alejandro Osorio 1998 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 01:212
19 Sindre Skjøstad Lunke 1993 Riwal Readynez + 01:212
20 Andrea Bagioli 1999 Team Colpack + 01:252
21 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 562
22 Michel Ries 1998 Kometa Cycling Team + 01:281
23 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 561
24 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 01:351
25 Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:351
26 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 01:411
27 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:411
28 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 01:57-
29 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:57-
30 Oscar Quiroz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:57-
31 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 56
32 Fabien Doubey 1993 Wanty - Groupe Gobert + 02:05
33 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Prodir + 02:05
34 Davide Gabburo 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:14
35 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 02:17
36 Francesco Romano 1997 Bardiani - CSF + 02:29
37 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 02:29
38 Manuel Senni 1992 Bardiani - CSF + 56
39 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 02:47
40 Diego Fernando Cano 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 03:22
41 Colin Joyce 1994 Rally UHC Cycling + 03:38
42 Paul Double 1996 Team Colpack + 04:16
43 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 04:16
44 Antonio Puppio 1999 Kometa Cycling Team + 04:16
45 Andreas Kron 1998 Riwal Readynez + 04:16
46 Isaac Cantón Serrano 1996 Kometa Cycling Team + 04:34
47 Petr Rikunov 1997 Gazprom - RusVelo + 04:48
48 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 04:56
49 Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 06:55
50 Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 06:55
51 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 06:55
52 Bart De Clercq 1986 Wanty - Groupe Gobert + 06:55
53 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 06:55
54 Jalel Duranti 1994 Team Colpack + 06:55
55 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 06:55
56 Denis Marian Vulcan 1999 Giotti Victoria-Palomar + 07:06
57 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal Readynez + 07:06
58 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 08:25
59 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 08:25
60 Davide Baldaccini 1998 Team Colpack + 09:20
61 Iuri Filosi 1992 Delko Marseille - Provence + 10:45
62 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:45
63 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 10:55
64 Marco Bernardinetti 1991 Amore & Vita - Prodir + 10:55
65 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 11:10
66 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 11:10
67 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 11:37
68 Eduardo Estrada 1995 Coldeportes Bicicletas Strongman + 11:37
69 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 11:47
70 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 12:01
71 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 12:01
72 Svein Tuft 1977 Rally UHC Cycling + 12:01
73 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 12:01
74 Riccardo Ciuccarelli 2000 Sangemini - MG.Kvis Vega + 12:04
75 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 12:11
76 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 12:11
77 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 12:11
78 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:01
79 Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:01
80 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 13:01
81 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 13:30
82 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 14:09
83 Damiano Cima 1993 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 14:09
84 Sho Hatsuyama 1988 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 14:09
85 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 15:17
86 Paolo Baccio 1997 Team Colpack + 15:21
87 William Munoz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 16:08
88 Ivo Oliveira 1996 UAE Team Emirates + 17:10
89 Sebastian Molano 1994 UAE Team Emirates + 17:10
90 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 18:06
91 Kaspars Sergis 1992 Amore & Vita - Prodir + 18:07
92 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 18:07
93 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 18:07
94 Riccardo Minali 1995 Israel Cycling Academy + 18:07
95 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 18:07
96 Jesus David Peña 2000 Coldeportes Bicicletas Strongman + 18:07
97 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 18:07
98 Krister Hagen 1989 Riwal Readynez + 18:07
99 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 18:07
100 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 18:07
101 Alfdan De Decker 1996 Wanty - Groupe Gobert + 18:07
102 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 18:07
103 Kristijan Durasek 1987 UAE Team Emirates + 18:07
104 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 18:07
105 Roberto Ferrari 1983 UAE Team Emirates + 18:07
DNF Luca Wackermann 1992 Bardiani - CSF
DNF Johan Moreno 1998 Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools
DNF Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools
DNF Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar
DNF Benjamin Perry 1994 Israel Cycling Academy
DNF Jose Antonio Garcia Martin 1996 Kometa Cycling Team
DNF Hideto Nakane 1990 Nippo–Vini Fantini–Faizanè
DNF Filippo Zaccanti 1995 Nippo–Vini Fantini–Faizanè
DNF Yousef Mirza 1988 UAE Team Emirates
Pos Name Born Team Time
01 26 Brandon McNulty 1998 Rally UHC Cycling 14:29:36
02 68 Odd Christian Eiking 1994 Wanty - Groupe Gobert + 59
03 42 Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:02
04 7 Marco Tizza 1992 Amore & Vita - Prodir + 01:06
05 9 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 01:06
06 16 Guillaume Martin 1993 Wanty - Groupe Gobert + 01:06
07 16 Jan Polanc 1992 UAE Team Emirates + 01:06
08 21 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:06
09 16 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 01:06
10 21 Simone Petilli 1993 UAE Team Emirates + 01:06
11 31 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 01:06
12 44 Fausto Masnada 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:06
13 48 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 01:06
14 48 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 01:06
15 43 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:06
16 55 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Kometa Cycling Team + 01:06
17 55 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 01:06
18 49 Manuel Senni 1992 Bardiani - CSF + 01:06
19 57 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 01:06
20 8 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:09
21 1 Johnatan Cañaveral 1996 Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:15
22 46 Sindre Skjøstad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 01:31
23 50 Alejandro Osorio 1998 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 01:31
24 16 Andrea Bagioli 1999 Team Colpack + 01:35
25 40 Michel Ries 1998 Kometa Cycling Team + 01:38
26 7 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 01:45
27 7 Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:45
28 20 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:51
29 46 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 01:51
30 21 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 02:07
31 1 Oscar Quiroz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:07
32 - Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:07
33 9 Fabien Doubey 1993 Wanty - Groupe Gobert + 02:15
34 20 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Prodir + 02:15
35 12 Davide Gabburo 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:24
36 19 Francesco Romano 1997 Bardiani - CSF + 02:39
37 20 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 02:57
38 12 Diego Fernando Cano 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 03:32
39 50 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 03:32
40 30 Colin Joyce 1994 Rally UHC Cycling + 03:48
41 35 Andreas Kron 1998 Riwal Readynez Cycling Team + 04:23
42 23 Antonio Puppio 1999 Kometa Cycling Team + 04:26
43 6 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 04:26
44 40 Paul Double 1996 Team Colpack + 04:38
45 19 Petr Rikunov 1997 Gazprom - RusVelo + 04:58
46 5 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 05:06
47 41 Isaac Cantón Serrano 1996 Kometa Cycling Team + 05:36
48 47 Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 06:49
49 34 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 07:05
50 14 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 07:05
51 23 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 07:05
52 25 Bart De Clercq 1986 Wanty - Groupe Gobert + 07:05
53 35 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal Readynez Cycling Team + 07:16
54 10 Denis Marian Vulcan 1999 Giotti Victoria-Palomar + 07:16
55 8 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 08:35
56 27 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 08:47
57 41 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 10:45
58 46 Iuri Filosi 1992 Delko Marseille - Provence + 10:55
59 24 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:55
60 47 Marco Bernardinetti 1991 Amore & Vita - Prodir + 11:05
61 20 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 11:47
62 16 Eduardo Estrada 1995 Coldeportes Bicicletas Strongman + 11:47
63 17 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 12:11
64 16 Rob Britton 1984 Rally UHC Cycling + 12:11
65 48 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 12:20
66 50 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 12:21
67 7 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 12:21
68 14 Riccardo Ciuccarelli 2000 Sangemini - MG.Kvis Vega + 12:26
69 26 Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 12:27
70 68 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 12:55
71 21 Davide Baldaccini 1998 Team Colpack + 13:02
72 68 Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:07
73 35 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:11
74 17 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 14:03
75 54 Damiano Cima 1993 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 14:19
76 3 Sho Hatsuyama 1988 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 14:19
77 13 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 14:33
78 15 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 14:51
79 8 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 15:09
80 77 Sebastian Molano 1994 UAE Team Emirates + 17:16
81 44 Ivo Oliveira 1996 UAE Team Emirates + 17:20
82 77 Krister Hagen 1989 Riwal Readynez Cycling Team + 18:14
83 76 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 18:15
84 76 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 18:15
85 46 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 18:17
86 27 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 18:17
87 35 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 18:17
88 22 Roberto Ferrari 1983 UAE Team Emirates + 18:17
89 20 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 18:17
90 9 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 18:29
91 5 Kristijan Durasek 1987 UAE Team Emirates + 18:49
92 10 Jalel Duranti 1994 Team Colpack + 19:20
93 4 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 19:55
94 - William Munoz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 20:59
95 5 Svein Tuft 1977 Rally UHC Cycling + 21:06
96 7 Paolo Baccio 1997 Team Colpack + 27:49
97 11 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 28:21
98 7 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 28:52
99 2 Riccardo Minali 1995 Israel Cycling Academy + 30:35
100 9 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 31:43
101 6 Jesus David Peña 2000 Coldeportes Bicicletas Strongman + 34:26
102 8 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 44:52
103 9 Kaspars Sergis 1992 Amore & Vita - Prodir + 46:15
104 10 Alfdan De Decker 1996 Wanty - Groupe Gobert + 46:15
105 10 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 46:15
Giro di Sicilia
Italy
03.stage Hilly MF
188 km
Caltanissetta -> Ragusa
April 5th (2019)
Leader B.McNulty
Youth B.McNulty
Points M.Belletti
Mountain F.Masnada

Want to use results from
FirstCycling on your site?