Giro di Sicilia - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Guillaume Martin Wanty - Groupe Gobert 03:37:3414
02 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 105
03 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 133
04 Brandon McNulty Rally UHC Cycling + 14
05 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 22
06 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 36
07 Jan Polanc UAE Team Emirates + 42
08 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 44
09 Michel Ries Kometa Cycling Team + 47
10 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence + 01:11
11 Simone Petilli UAE Team Emirates + 01:24
12 Odd Christian Eiking Wanty - Groupe Gobert + 02:40
13 Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 02:41
14 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 02:41
15 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 02:44
16 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 03:13
17 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling + 03:13
18 Gavin Mannion Rally UHC Cycling + 03:16
19 Manuel Senni Bardiani - CSF + 03:20
20 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 04:10
21 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 04:10
22 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 04:38
23 Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia + 04:57
24 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 04:57
25 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 05:32
26 Rob Britton Rally UHC Cycling + 05:48
27 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 06:45
28 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 06:59
29 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 06:59
30 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec + 07:03
31 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 07:03
32 Kyle Murphy Rally UHC Cycling + 08:07
33 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 09:47
34 Andrea Bagioli Team Colpack + 09:47
35 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 09:47
36 Paul Double Team Colpack + 09:47
37 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 10:43
38 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 11:15
39 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 12:09
40 Fabien Doubey Wanty - Groupe Gobert + 12:48
41 Colin Joyce Rally UHC Cycling + 13:46
42 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 13:50
43 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 14:13
44 Delio Fernandez Delko-Marseille Provence + 14:56
45 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 15:36
46 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 16:20
47 Manuel Belletti Androni Giocattoli - Sidermec + 16:20
48 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 16:20
49 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 16:20
50 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 16:20
51 Javier Moreno Delko-Marseille Provence + 18:07
52 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 18:14
53 Kristijan Durasek UAE Team Emirates + 18:14
54 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 18:14
55 Andreas Stokbro Riwal Readynez Cycling + 18:14
56 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 18:14
57 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 19:55
58 Marco Bernardinetti Amore & Vita | P: + 19:55
59 Davide Baldaccini Team Colpack + 19:55
60 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 19:55
61 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 19:55
62 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 19:55
63 Lucas De Rossi Delko-Marseille Provence + 19:55
64 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 19:55
65 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 19:55
66 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 19:55
67 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 19:55
68 Denis Marian Vulcan Giotti Victoria-Palomar + 19:55
69 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 19:55
70 Marco Maronese Bardiani - CSF + 19:55
71 Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 19:55
72 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 19:55
73 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 19:55
74 Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman + 19:55
75 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling + 21:42
76 Petr Rikunov Gazprom - RusVelo + 23:19
77 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis Vega + 26:41
OOT Francesco Romano Bardiani - CSF
OOT Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman
OOT William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman
OOT Rémy Rochas Delko-Marseille Provence
OOT Iuri Filosi Delko-Marseille Provence
OOT Alexander Porsev Gazprom - RusVelo
OOT Igor Boev Gazprom - RusVelo
OOT Marino Kobayashi Giotti Victoria-Palomar
OOT Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar
OOT Evan Huffman Rally UHC Cycling
OOT Svein Tuft Rally UHC Cycling
OOT Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega
OOT Andrea Toniatti Team Colpack
OOT Paolo Baccio Team Colpack
OOT Jalel Duranti Team Colpack
OOT Ivo Oliveira UAE Team Emirates
OOT Roberto Ferrari UAE Team Emirates
DNS Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia
DNS Sebastian Molano UAE Team Emirates
DNF Kaspars Sergis Amore & Vita | P:
DNF Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Jesus David Peña Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools
DNF Ramunas Navardauskas Delko-Marseille Provence
DNF Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar
DNF Riccardo Minali Israel Cycling Academy
DNF Riccardo Ciuccarelli Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Alfdan De Decker Wanty - Groupe Gobert
Pos Rider Team Time
01 - Brandon McNulty Rally UHC Cycling 18:07:24
02 4 Guillaume Martin Wanty - Groupe Gobert + 42
03 9 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 56
04 5 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 01:11
05 2 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 01:24
06 1 Jan Polanc UAE Team Emirates + 01:34
07 25 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 02:02
08 9 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence + 02:03
09 16 Michel Ries Kometa Cycling Team + 02:11
10 - Simone Petilli UAE Team Emirates + 02:16
11 18 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 02:21
12 10 Odd Christian Eiking Wanty - Groupe Gobert + 03:25
13 2 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 03:33
14 2 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 03:36
15 8 Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 03:58
16 4 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 04:08
17 1 Manuel Senni Bardiani - CSF + 04:12
18 8 Gavin Mannion Rally UHC Cycling + 04:47
19 8 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 05:02
20 1 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:11
21 1 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 06:14
22 9 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 06:24
23 12 Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia + 07:07
24 13 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 07:21
25 11 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 07:37
26 22 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 07:51
27 22 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 07:51
28 1 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec + 08:34
29 1 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 08:40
30 6 Andrea Bagioli Team Colpack + 11:08
31 3 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 12:44
32 12 Paul Double Team Colpack + 14:11
33 - Fabien Doubey Wanty - Groupe Gobert + 14:49
34 4 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 15:43
35 17 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 16:38
36 4 Colin Joyce Rally UHC Cycling + 17:19
37 27 Rob Britton Rally UHC Cycling + 17:45
38 1 Delio Fernandez Delko-Marseille Provence + 18:14
39 20 Javier Moreno Delko-Marseille Provence + 18:59
40 11 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 19:00
41 10 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 20:07
42 1 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 20:32
43 35 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 20:47
44 2 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 21:12
45 37 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling + 21:13
46 2 Manuel Belletti Androni Giocattoli - Sidermec + 22:53
47 3 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 23:11
48 10 Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman + 23:13
49 7 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 24:07
50 23 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 24:12
51 2 Andreas Stokbro Riwal Readynez Cycling + 25:16
52 5 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 25:17
53 12 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling + 25:51
54 3 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 26:07
55 6 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 26:46
56 2 Denis Marian Vulcan Giotti Victoria-Palomar + 26:57
57 36 Kyle Murphy Rally UHC Cycling + 27:48
58 27 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 27:50
59 14 Petr Rikunov Gazprom - RusVelo + 28:03
60 17 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 28:32
61 - Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 29:47
62 2 Marco Bernardinetti Amore & Vita | P: + 30:46
63 16 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 31:15
64 1 Marco Maronese Bardiani - CSF + 32:01
65 1 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 32:02
66 5 Davide Baldaccini Team Colpack + 32:43
67 7 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 33:44
68 7 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 34:00
69 7 Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 34:00
70 8 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 34:32
71 16 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 36:17
72 19 Kristijan Durasek [*] UAE Team Emirates + 36:49
73 11 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 37:56
74 12 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 37:58
75 14 Lucas De Rossi Delko-Marseille Provence + 37:58
76 7 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis Vega + 38:54
77 23 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 51:24
Information
Nation Italy
Date 6th April
Where Giardini Naxos -> Etna (Nicolosi)
What 4th stage
Distance 128 km
Leader B.McNulty
Youth B.McNulty
Points M.Belletti
Mountain F.Masnada
Other
Embed Results