Trofeo Laigueglia - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Polanc Jan UAE Team Emirates 200 05:02:25
2 Ayuso Juan UAE Team Emirates 150 + 02
3 Covi Alessandro UAE Team Emirates 125 + 02
4 Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 100 + 02
5 Rodriguez Carlos INEOS Grenadiers 85 + 08
6 Lafay Victor Cofidis 70 + 24
7 Ulissi Diego UAE Team Emirates 60 + 32
8 Ciccone Giulio Trek-Segafredo 50 + 32
9 Pacher Quentin Groupama-FDJ 40 + 32
10 Champoussin Clément AG2R Citroën Team 35 + 32
11 Pozzovivo Domenico Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 30 + 32
12 Porte Richie INEOS Grenadiers 25 + 34
13 Reichenbach Sebastien Groupama-FDJ 20 + 34
14 Felline Fabio Astana Qazaqstan Team 15 + 01:13
15 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team 10 + 01:16
16 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic 5 + 01:18
17 Thomas Benjamin Cofidis 5 + 01:30
18 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic 5 + 01:35
19 Lapeira Paul AG2R Citroën Team 5 + 01:35
20 Velasco Simone Astana Qazaqstan Team 5 + 01:35
21 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè 5 + 01:35
22 Mollema Bauke Trek-Segafredo 5 + 01:35
23 Pesenti Thomas Beltrami TSA Tre Colli 5 + 01:35
24 Tesfazion Natnael Drone Hopper-Androni Giocattoli 5 + 01:35
25 Fortunato Lorenzo EOLO-Kometa Cycling Team 5 + 01:35
26 Storer Michael Groupama-FDJ 5 + 01:35
27 van Baarle Dylan INEOS Grenadiers 5 + 01:38
28 Bakelants Jan Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 5 + 02:08
29 Consonni Simone Cofidis 5 + 02:11
30 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB 5 + 02:11
31 Oss Daniel Italy + 02:11
32 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 02:11
33 Gavazzi Francesco EOLO-Kometa Cycling Team + 02:11
34 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 02:11
35 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic + 02:11
36 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic + 02:11
37 Martinez Lenny Groupama-FDJ + 02:11
38 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 03:34
39 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team + 03:53
40 Zardini Edoardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 03:53
41 Ravanelli Simone Drone Hopper-Androni Giocattoli + 03:57
42 Venchiarutti Nicola Work Service-Vitalcare-Dynatek + 05:28
43 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 05:28
44 Garosio Andrea Biesse-Carrera + 05:28
45 Cimolai Davide Cofidis + 05:28
46 Bais Mattia Drone Hopper-Androni Giocattoli + 05:28
47 Guasco Mattia Team Qhubeka + 05:28
48 Champion Thomas Cofidis + 05:28
49 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 05:28
50 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 05:28
51 Peters Nans AG2R Citroën Team + 05:28
52 El Gouzi Omar Bardiani CSF Faizanè + 05:28
53 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 05:28
54 Murgano Marco Team Corratec + 05:28
55 Puccio Salvatore INEOS Grenadiers + 05:28
56 Alba Juan Diego Drone Hopper-Androni Giocattoli + 05:28
57 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 05:28
58 Berrade Urko Equipo Kern Pharma + 05:28
59 Tolhoek Antwan Trek-Segafredo + 06:26
60 Roux Anthony Groupama-FDJ + 07:22
61 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 07:23
62 Gelders Gil Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:24
63 Van Hautegem Leander Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:26
64 Pellaud Simon Trek-Segafredo + 08:49
65 Conca Filippo Italy + 08:49
66 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 08:49
67 Foldager Anders Biesse-Carrera + 08:49
68 Hänninen Jaakko AG2R Citroën Team + 08:49
69 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 08:49
70 Tiberi Antonio Trek-Segafredo + 08:49
71 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 08:49
72 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 08:49
73 Gabburo Davide Bardiani CSF Faizanè + 08:49
74 Colleoni Kevin Italy + 08:49
75 Zambelli Samuele Work Service-Vitalcare-Dynatek + 08:49
76 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 08:49
77 Cibrario Luca Beltrami TSA Tre Colli + 08:49
78 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 08:49
79 Carollo Francesco MG.K vis Colors for Peace VPM + 08:49
DNS Chernetskiy Sergey Gazprom-RusVelo
DNS Kukrle Michael Gazprom-RusVelo
DNS Cherkasov Nikolay Gazprom-RusVelo
DNS Carboni Giovanni Gazprom-RusVelo
DNS Fedeli Alessandro Gazprom-RusVelo
DNS Conci Nicola Gazprom-RusVelo
DNS Menegotto Jacopo Team Qhubeka
DNS Vacek Mathias Gazprom-RusVelo
DNF Hivert Jonathan B&B Hotels-KTM
DNF Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ
DNF Visconti Giovanni Bardiani CSF Faizanè
DNF Brambilla Gianluca Trek-Segafredo
DNF Boaro Manuele Astana Qazaqstan Team
DNF Huys Laurens Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Fraile Omar INEOS Grenadiers
DNF Formolo Davide UAE Team Emirates
DNF Rosa Diego EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Villella Davide Cofidis
DNF Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Scartezzini Michele Italy
DNF Riabushenko Alexandr Astana Qazaqstan Team
DNF Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic
DNF Bonifazio Niccolo Italy
DNF Mosca Jacopo Trek-Segafredo
DNF Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic
DNF Dunbar Edward INEOS Grenadiers
DNF De Plus Laurens INEOS Grenadiers
DNF Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Moscon Gianni Astana Qazaqstan Team
DNF Ferasse Thibault B&B Hotels-KTM
DNF Hermans Quinten Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Gaudu David Groupama-FDJ
DNF Piccolo Simone MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Oliveira Ivo UAE Team Emirates
DNF Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Gandin Stefano Team Corratec
DNF Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Galván Francisco Equipo Kern Pharma
DNF Iacchi Alessandro Team Qhubeka
DNF Colledani Nadir Italy
DNF Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Battistella Samuele Astana Qazaqstan Team
DNF Zandri Francesco Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Baldaccini Davide Team Corratec
DNF Suter Joel UAE Team Emirates
DNF Berthet Clement AG2R Citroën Team
DNF Blouwe Louis Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Heidemann Miguel B&B Hotels-KTM
DNF Tosin Riccardo General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Belleri Michael Biesse-Carrera
DNF Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Cepeda Alexander Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Zanotti Juri Italy
DNF Double Paul MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Zingle Axel Cofidis
DNF Araiz Sergio Equipo Kern Pharma
DNF Hoeks Daan MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Parisini Nicolo Team Qhubeka
DNF Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè
DNF Cortese Jacopo MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Biancalani Andrea Beltrami TSA Tre Colli
DNF Cobo Cayon Ivan Equipo Kern Pharma
DNF Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera
DNF Pozza Ettore General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Stöckli Jan Team Corratec
DNF Nordal Mattias Biesse-Carrera
DNF Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè
DNF Baroni Alessandro Team Colpack Ballan
DNF Aimonetto Pietro Beltrami TSA Tre Colli
DNF Draghi Guido MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Freddi Matteo Beltrami TSA Tre Colli
DNF Merchan Didier Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Umbri Gidas Team Colpack Ballan
DNF Meris Sergio Team Colpack Ballan
DNF Amella Matteo Team Corratec
DNF Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka
DNF Berhane Gebrihiwet Team Qhubeka
DNF Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan
DNF Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli
DNF Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Raviele Karim Team Colpack Ballan
DNF D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Gardi Mattia Beltrami TSA Tre Colli
DNF Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Villa Giacomo Biesse-Carrera
DNF Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè
DNF Olivero Simone Team Corratec
DNF Roda Lorenzo Biesse-Carrera
DNF Iacchi Lorenzo Team Corratec
DNF Ambrosini Matteo Team Colpack Ballan

Information