Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour du Var - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 14 02:55:17
2 Martin Guillaume Cofidis 5 + 01:21
3 Pinot Thibaut Groupama-FDJ 3 + 01:30
4 Vuillermoz Alexis TotalEnergies + 01:30
5 Wellens Tim Lotto Soudal + 01:30
6 Storer Michael Groupama-FDJ + 01:37
7 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team + 02:25
8 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 02:25
9 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:25
10 Combaud Romain Team DSM + 02:25
11 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02:25
12 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 02:25
13 Barré Louis Team U Nantes-Atlantique + 02:25
14 Simon Julien TotalEnergies + 02:25
15 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team + 02:25
16 Godon Dorian AG2R Citroën Team + 02:25
17 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 02:25
18 Shaw James EF Education-EasyPost + 02:25
19 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 02:25
20 Kron Andreas Lotto Soudal + 02:25
21 Træen Torstein Uno-X Pro Cycling Team + 02:25
22 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 02:25
23 Donovan Mark Team DSM + 02:25
24 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic + 02:25
25 Gebreigzabhier Amanuel Trek-Segafredo + 02:25
26 Gregaard Jonas Uno-X Pro Cycling Team + 02:25
27 Hamilton Chris Team DSM + 02:25
28 Brynsrud Magnus Uno-X Pro Cycling Team + 02:25
29 Mollema Bauke Trek-Segafredo + 02:25
30 Touzé Damien AG2R Citroën Team + 02:35
31 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 02:49
32 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team + 03:31
33 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 03:50
34 Chérel Mikaël AG2R Citroën Team + 03:50
35 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 03:50
36 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 03:50
37 Ferron Valentin TotalEnergies + 03:50
38 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 05:58
39 Skaarseth Anders Uno-X Pro Cycling Team + 05:58
40 Tusveld Martijn Team DSM + 05:58
41 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:58
42 Paillot Yoann St Michel-Auber 93 + 05:58
43 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 05:58
44 Hellemose Asbjørn Trek-Segafredo + 05:58
45 Jarnet Maxime GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 05:58
46 Castrillo Jaime Equipo Kern Pharma + 09:11
47 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 10:13
48 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team + 10:13
49 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 10:13
50 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 10:13
51 Bidard François Cofidis + 10:13
52 Oss Daniel TotalEnergies + 10:13
53 Lafay Victor Cofidis + 10:43
54 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 10:43
55 Milesi Lorenzo Team DSM + 11:25
56 Sleen Torjus Uno-X Pro Cycling Team + 11:25
57 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team + 11:25
58 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 11:25
59 Turgis Anthony TotalEnergies + 11:25
60 Finé Eddy Cofidis + 11:25
61 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma + 11:25
62 Roux Anthony Groupama-FDJ + 11:25
63 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 12:04
64 Perez Anthony Cofidis + 11:25
65 Sagan Peter TotalEnergies + 12:04
66 Sweeny Harry Lotto Soudal + 12:13
67 Van Moer Brent Lotto Soudal + 14:03
68 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 14:08
69 Hivert Jonathan B&B Hotels-KTM + 16:38
70 Rutsch Jonas EF Education-EasyPost + 17:30
71 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique + 17:30
72 Vermeersch Florian Lotto Soudal + 17:30
73 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 17:30
74 Livyns Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB + 17:30
75 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 17:30
76 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 17:30
77 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 17:30
78 Koretzky Victor B&B Hotels-KTM + 22:31
79 Bouhanni Nacer Team Arkéa-Samsic + 22:31
80 De Lie Arnaud Lotto Soudal + 22:31
81 Lisson Christoffer Riwal Cycling Team + 22:31
82 Wisniowski Lukasz EF Education-EasyPost + 22:31
83 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 22:31
84 Nakane Hideto EF Education-EasyPost + 22:31
85 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 22:31
86 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 22:31
87 Champion Thomas Cofidis + 22:31
88 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 22:31
89 Amadori Julien Nice Métropole Côte d'Azur + 22:31
90 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 22:31
91 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 22:31
92 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 22:31
93 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 22:31
94 Askey Lewis Groupama-FDJ + 22:31
95 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 22:31
96 Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique + 22:31
DNS Wirtgen Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
DNS Skjelmose Jensen Mattias Trek-Segafredo
DNF Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Ewan Caleb Lotto Soudal
DNF Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic
DNF Budding Martijn Riwal Cycling Team
DNF Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique
DNF Ferasse Thibault B&B Hotels-KTM
DNF Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93
DNF Carr Simon EF Education-EasyPost
DNF Renard Alexis Cofidis
DNF Araiz Sergio Equipo Kern Pharma
DNF Johannessen Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team
DNF Wilksch Hannes Team DSM
DNF Nørtoft Morten Riwal Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 1 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 10:56:01
2 1 Wellens Tim Lotto Soudal + 01:30
3 2 Martin Guillaume Cofidis + 01:48
4 1 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 02:50
5 1 Mollema Bauke Trek-Segafredo + 02:52
6 Gebreigzabhier Amanuel Trek-Segafredo + 02:55
7 1 Vuillermoz Alexis TotalEnergies + 02:57
8 1 Kron Andreas Lotto Soudal + 03:52
9 Shaw James EF Education-EasyPost + 03:56
10 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 03:58
11 1 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 03:58
12 1 Combaud Romain Team DSM + 03:58
13 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 03:58
14 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team + 03:58
15 2 Træen Torstein Uno-X Pro Cycling Team + 04:06
16 2 Donovan Mark Team DSM + 04:11
17 1 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team + 05:12
18 1 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 05:36
19 2 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 07:01
20 Touzé Damien AG2R Citroën Team + 07:11
21 6 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:31
22 1 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team + 07:59
23 4 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic + 07:59
24 10 Pinot Thibaut Groupama-FDJ + 08:27
25 8 Simon Julien TotalEnergies + 09:22
26 12 Hamilton Chris Team DSM + 09:30
27 12 Gregaard Jonas Uno-X Pro Cycling Team + 09:30
28 3 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 09:32
29 13 Godon Dorian AG2R Citroën Team + 10:37
30 10 Ferron Valentin TotalEnergies + 10:55
31 5 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 11:32
32 26 Storer Michael Groupama-FDJ + 13:26
33 24 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 14:14
34 9 Skaarseth Anders Uno-X Pro Cycling Team + 14:51
35 13 Lafay Victor Cofidis + 15:27
36 11 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team + 15:47
37 9 Bidard François Cofidis + 15:47
38 8 Perez Anthony Cofidis + 17:07
39 4 Oss Daniel TotalEnergies + 17:10
40 9 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 17:39
41 10 Tusveld Martijn Team DSM + 17:39
42 6 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 17:40
43 11 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 17:47
44 24 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 18:10
45 32 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 18:53
46 19 Paillot Yoann St Michel-Auber 93 + 18:54
47 33 Barré Louis Team U Nantes-Atlantique + 19:01
48 11 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 19:01
49 3 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 20:15
50 25 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 20:18
51 27 Chérel Mikaël AG2R Citroën Team + 20:18
52 17 Jarnet Maxime GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 21:19
53 9 Milesi Lorenzo Team DSM + 21:27
54 37 Brynsrud Magnus Uno-X Pro Cycling Team + 22:18
55 4 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team + 23:14
56 4 Finé Eddy Cofidis + 23:14
57 16 Hivert Jonathan B&B Hotels-KTM + 23:43
58 13 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 24:10
59 4 Sweeny Harry Lotto Soudal + 24:36
60 16 Castrillo Jaime Equipo Kern Pharma + 25:39
61 13 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 26:05
62 4 Turgis Anthony TotalEnergies + 26:38
63 31 Hellemose Asbjørn Trek-Segafredo + 27:06
64 17 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 27:38
65 17 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 28:02
66 37 Koretzky Victor B&B Hotels-KTM + 28:05
67 17 Vermeersch Florian Lotto Soudal + 29:11
68 16 Livyns Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB + 29:11
69 14 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 29:19
70 14 Rutsch Jonas EF Education-EasyPost + 29:19
71 15 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma + 30:41
72 9 Van Moer Brent Lotto Soudal + 31:27
73 6 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique + 32:51
74 20 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 34:12
75 14 Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique + 34:20
76 25 Sleen Torjus Uno-X Pro Cycling Team + 34:30
77 22 Roux Anthony Groupama-FDJ + 34:30
78 16 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 34:51
79 15 Wisniowski Lukasz EF Education-EasyPost + 35:06
80 23 Sagan Peter TotalEnergies + 37:10
81 8 Nakane Hideto EF Education-EasyPost + 38:20
82 11 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 38:28
83 4 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 39:07
84 1 Champion Thomas Cofidis + 40:22
85 1 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 40:40
86 1 De Lie Arnaud Lotto Soudal + 41:14
87 1 Bouhanni Nacer Team Arkéa-Samsic + 42:24
88 1 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 42:24
89 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 42:24
90 2 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:29
91 15 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 45:15
92 6 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 45:18
93 7 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 45:36
94 11 Askey Lewis Groupama-FDJ + 49:53
95 12 Lisson Christoffer Riwal Cycling Team + 51:10
96 13 Amadori Julien Nice Métropole Côte d'Azur + 56:07
Pos Rider Team Points
0 Ewan Caleb Lotto Soudal 25
0 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 6
0 Renard Alexis Cofidis 8
1 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 45
2 Wellens Tim Lotto Soudal 41
3 Martin Guillaume Cofidis 32
4 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team 23
5 Vuillermoz Alexis TotalEnergies 22
6 Turgis Anthony TotalEnergies 20
7 Mollema Bauke Trek-Segafredo 17
8 Madouas Valentin Groupama-FDJ 16
9 Pinot Thibaut Groupama-FDJ 16
10 Bouhanni Nacer Team Arkéa-Samsic 16
11 Geniets Kevin Groupama-FDJ 15
12 Shaw James EF Education-EasyPost 14
13 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team 12
14 Kirsch Alex Trek-Segafredo 12
15 Combaud Romain Team DSM 11
16 Gebreigzabhier Amanuel Trek-Segafredo 10
17 Storer Michael Groupama-FDJ 10
18 Kron Andreas Lotto Soudal 9
19 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 9
20 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique 8
21 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB 7
22 Bidard François Cofidis 6
23 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur 6
24 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team 6
25 Touzé Damien AG2R Citroën Team 6
26 Askey Lewis Groupama-FDJ 6
27 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM 5
28 Tusveld Martijn Team DSM 5
29 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team 4
30 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM 4
31 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur 4
32 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole 4
33 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team 3
34 Barré Louis Team U Nantes-Atlantique 3
35 Simon Julien TotalEnergies 2
36 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB 2
37 Vermeersch Florian Lotto Soudal 2
38 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma 2
Pos Team Time
1 Groupama-FDJ 33:02:30
2 AG2R Citroën Team + 30
3 Team Arkéa-Samsic + 02:56
4 Team DSM + 03:04
5 TotalEnergies + 08:39
6 Trek-Segafredo + 08:59
7 Uno-X Pro Cycling Team + 10:27
8 B&B Hotels-KTM + 14:48
9 Lotto Soudal + 14:49
10 Cofidis + 18:27
11 Bingoal Pauwels Sauces WB + 20:50
12 Equipo Kern Pharma + 24:42
13 Nice Métropole Côte d'Azur + 33:43
14 Riwal Cycling Team + 43:18
15 EF Education-EasyPost + 53:28
16 St Michel-Auber 93 + 01:03:16
17 Team U Nantes-Atlantique + 01:10:22
18 GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 01:13:12

Information