Tour du Var - 2022

GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 12510:56:01
2 Wellens Tim Lotto Soudal 85+ 01:30
3 Martin Guillaume Cofidis 70+ 01:48
4 Madouas Valentin Groupama-FDJ 60+ 02:50
5 Mollema Bauke Trek-Segafredo 50+ 02:52
6 Gebreigzabhier Amanuel Trek-Segafredo 40+ 02:55
7 Vuillermoz Alexis TotalEnergies 35+ 02:57
8 Kron Andreas Lotto Soudal 30+ 03:52
9 Shaw James EF Education-EasyPost 25+ 03:56
10 Geniets Kevin Groupama-FDJ 20+ 03:58
11 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team 15+ 03:58
12 Combaud Romain Team DSM 10+ 03:58
13 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM 5+ 03:58
14 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team 5+ 03:58
15 Træen Torstein Uno-X Pro Cycling Team 5+ 04:06
16 Donovan Mark Team DSM 3+ 04:11
17 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team 3+ 05:12
18 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur 3+ 05:36
19 Adriá Roger Equipo Kern Pharma 3+ 07:01
20 Touzé Damien AG2R Citroën Team 3+ 07:11
21 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB 3+ 07:31
22 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team 3+ 07:59
23 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic 3+ 07:59
24 Pinot Thibaut Groupama-FDJ 3+ 08:27
25 Simon Julien TotalEnergies 3+ 09:22
26 Hamilton Chris Team DSM + 09:30
27 Gregaard Jonas Uno-X Pro Cycling Team + 09:30
28 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 09:32
29 Godon Dorian AG2R Citroën Team + 10:37
30 Ferron Valentin TotalEnergies + 10:55
31 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 11:32
32 Storer Michael Groupama-FDJ + 13:26
33 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 14:14
34 Skaarseth Anders Uno-X Pro Cycling Team + 14:51
35 Lafay Victor Cofidis + 15:27
36 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team + 15:47
37 Bidard François Cofidis + 15:47
38 Perez Anthony Cofidis + 17:07
39 Oss Daniel TotalEnergies + 17:10
40 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 17:39
41 Tusveld Martijn Team DSM + 17:39
42 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 17:40
43 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 17:47
44 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 18:10
45 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 18:53
46 Paillot Yoann St Michel-Auber 93 + 18:54
47 Barré Louis Team U Nantes-Atlantique + 19:01
48 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 19:01
49 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 20:15
50 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 20:18
51 Chérel Mikaël AG2R Citroën Team + 20:18
52 Jarnet Maxime GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 21:19
53 Milesi Lorenzo Team DSM + 21:27
54 Brynsrud Magnus Uno-X Pro Cycling Team + 22:18
55 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team + 23:14
56 Finé Eddy Cofidis + 23:14
57 Hivert Jonathan B&B Hotels-KTM + 23:43
58 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 24:10
59 Sweeny Harry Lotto Soudal + 24:36
60 Castrillo Jaime Equipo Kern Pharma + 25:39
61 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 26:05
62 Turgis Anthony TotalEnergies + 26:38
63 Hellemose Asbjørn Trek-Segafredo + 27:06
64 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 27:38
65 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 28:02
66 Koretzky Victor B&B Hotels-KTM + 28:05
67 Vermeersch Florian Lotto Soudal + 29:11
68 Livyns Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB + 29:11
69 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 29:19
70 Rutsch Jonas EF Education-EasyPost + 29:19
71 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma + 30:41
72 Van Moer Brent Lotto Soudal + 31:27
73 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique + 32:51
74 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 34:12
75 Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique + 34:20
76 Sleen Torjus Uno-X Pro Cycling Team + 34:30
77 Roux Anthony Groupama-FDJ + 34:30
78 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 34:51
79 Wisniowski Lukasz EF Education-EasyPost + 35:06
80 Sagan Peter TotalEnergies + 37:10
81 Nakane Hideto EF Education-EasyPost + 38:20
82 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 38:28
83 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 39:07
84 Champion Thomas Cofidis + 40:22
85 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 40:40
86 De Lie Arnaud Lotto Soudal + 41:14
87 Bouhanni Nacer Team Arkéa-Samsic + 42:24
88 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 42:24
89 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 42:24
90 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:29
91 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 45:15
92 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 45:18
93 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 45:36
94 Askey Lewis Groupama-FDJ + 49:53
95 Lisson Christoffer Riwal Cycling Team + 51:10
96 Amadori Julien Nice Métropole Côte d'Azur + 56:07
DNF Ferasse Thibault B&B Hotels-KTM
DNF Paquot Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Wirtgen Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Renard Alexis Cofidis
DNF Carr Simon EF Education-EasyPost
DNF Valgren Michael EF Education-EasyPost
DNF Araiz Sergio Equipo Kern Pharma
DNF Denis Thomas GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Ewan Caleb Lotto Soudal
DNF Budding Martijn Riwal Cycling Team
DNF Nørtoft Morten Riwal Cycling Team
DNF Vosgerau Søren Riwal Cycling Team
DNF Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93
DNF Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93
DNF Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic
DNF Wilksch Hannes Team DSM
DNF Joalland Yaël Team U Nantes-Atlantique
DNF Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique
DNF Skjelmose Jensen Mattias Trek-Segafredo
DNF Johannessen Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team
Pos Rider Team Points
1 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 45
2 Wellens Tim Lotto Soudal 41
3 Martin Guillaume Cofidis 32
4 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team 23
5 Vuillermoz Alexis TotalEnergies 22
6 Turgis Anthony TotalEnergies 20
7 Mollema Bauke Trek-Segafredo 17
8 Madouas Valentin Groupama-FDJ 16
9 Pinot Thibaut Groupama-FDJ 16
10 Bouhanni Nacer Team Arkéa-Samsic 16
11 Geniets Kevin Groupama-FDJ 15
12 Shaw James EF Education-EasyPost 14
13 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team 12
14 Kirsch Alex Trek-Segafredo 12
15 Combaud Romain Team DSM 11
16 Gebreigzabhier Amanuel Trek-Segafredo 10
17 Storer Michael Groupama-FDJ 10
18 Kron Andreas Lotto Soudal 9
19 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 9
20 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique 8
21 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB 7
22 Bidard François Cofidis 6
23 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur 6
24 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team 6
25 Touzé Damien AG2R Citroën Team 6
26 Askey Lewis Groupama-FDJ 6
27 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM 5
28 Tusveld Martijn Team DSM 5
29 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team 4
30 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM 4
31 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur 4
32 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole 4
33 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team 3
34 Barré Louis Team U Nantes-Atlantique 3
35 Simon Julien TotalEnergies 2
36 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB 2
37 Vermeersch Florian Lotto Soudal 2
38 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma 2
Pos Team Time
1 Groupama-FDJ 33:02:30
2 AG2R Citroën Team + 30
3 Team Arkéa-Samsic + 02:56
4 Team DSM + 03:04
5 TotalEnergies + 08:39
6 Trek-Segafredo + 08:59
7 Uno-X Pro Cycling Team + 10:27
8 B&B Hotels-KTM + 14:48
9 Lotto Soudal + 14:49
10 Cofidis + 18:27
11 Bingoal Pauwels Sauces WB + 20:50
12 Equipo Kern Pharma + 24:42
13 Nice Métropole Côte d'Azur + 33:43
14 Riwal Cycling Team + 43:18
15 EF Education-EasyPost + 53:28
16 St Michel-Auber 93 + 01:03:16
17 Team U Nantes-Atlantique + 01:10:22
18 GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 01:13:12

Information