Front Races Teams Riders Ranking

Tour des Alpes Maritimes et du Var | 2020 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Julien Bernard Trek-Segafredo 03:28:5114
02 Nans Peters AG2R La Mondiale + 035
03 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 423
04 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:18
05 Eddy Finé Cofidis + 01:34
06 Reinardt Janse Van Rensburg NTT Pro Cycling Team + 02:10
07 Nairo Quintana Team Arkea-Samsic + 02:15
08 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 02:15
09 Richie Porte Trek-Segafredo + 02:15
10 Tanel Kangert EF Pro Cycling + 02:32
11 Nicolas Edet Cofidis + 02:34
12 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 02:39
13 Nicolas Roche Team Sunweb + 02:41
14 Julien El Fares Nippo Delko Provence + 02:41
15 Fausto Masnada CCC Team + 02:45
16 Attila Valter CCC Team + 02:49
17 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 02:57
18 Michael Storer Team Sunweb + 03:02
19 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 03:02
20 Diego Rosa Team Arkea-Samsic + 03:08
21 Kenny Elissonde Trek-Segafredo + 03:13
22 Rudy Molard Groupama-FDJ + 03:17
23 Romain Combaud Nippo Delko Provence + 03:24
24 Arjen Livyns Bingoal-Wallonie Bruxelles + 03:32
25 Sam Oomen Team Sunweb + 03:40
26 Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix + 03:43
27 Fabien Grellier Total Direct Energie + 03:51
28 Léo Vincent Groupama-FDJ + 03:55
29 Serge Pauwels CCC Team + 03:55
30 Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale + 03:55
31 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 03:55
32 Toms Skujins Trek-Segafredo + 04:03
33 Joey Rosskopf CCC Team + 04:03
34 Felix Gall Team Sunweb + 04:03
35 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 04:07
36 Ben O'Connor NTT Pro Cycling Team + 04:09
37 Luis Villalobos EF Pro Cycling + 04:16
38 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 04:17
39 Jesper Schultz Riwal Readynez Cycling + 04:30
40 Georg Zimmerman CCC Team + 04:32
41 Michel Ries Trek-Segafredo + 04:42
42 Chris Hamilton Team Sunweb + 04:58
43 Ivan Centrone Natura4Ever-Roubaix + 05:11
44 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 05:27
45 Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept + 05:33
46 Anthony Roux Groupama-FDJ + 05:39
47 Winner Anacona Team Arkea-Samsic + 05:45
48 Juan Lopez Trek-Segafredo + 05:45
49 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 05:46
50 Lukasz Wisniowski CCC Team + 05:46
51 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 05:59
52 Michael Gogl NTT Pro Cycling Team + 05:59
53 Nigel Ellsay Rally Cycling + 06:01
54 Maxime Cam B&B Hotels-Vital Concept + 06:01
55 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 06:03
56 James Whelan EF Pro Cycling + 06:08
57 William Barta CCC Team + 06:28
58 Pier-Andre Cote Rally Cycling + 06:49
59 Louis Louvet St. Michel - Auber 93 + 06:50
60 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 06:50
61 Simon Clarke EF Pro Cycling + 07:36
62 Sean Bennett EF Pro Cycling + 07:36
63 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix + 07:49
64 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 07:51
65 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 07:54
66 Mark Donovan Team Sunweb + 07:57
67 Laurens Huys Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:57
68 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 07:57
69 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 08:05
70 Baptiste Constantin St. Michel - Auber 93 + 08:11
71 Dayer Quintana Team Arkea-Samsic + 08:19
72 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 08:19
73 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 08:28
74 Tom Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08:33
75 Geoffrey Soupe Total Direct Energie + 08:37
76 Tom-Jelte Slagter B&B Hotels-Vital Concept + 08:53
77 Edvald Boasson Hagen NTT Pro Cycling Team + 08:53
78 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 09:06
79 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 09:15
80 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 09:32
81 Andreas Stokbro NTT Pro Cycling Team + 09:38
82 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 10:06
83 Cyril Lemoine Cofidis + 11:05
84 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale + 11:10
85 Emmanuel Morin Cofidis + 11:11
86 Anthony Perez Cofidis + 11:11
87 Michael Valgren NTT Pro Cycling Team + 11:52
88 Louis Meintjes NTT Pro Cycling Team + 11:52
89 Alessandro Fedeli Nippo Delko Provence + 11:52
90 Dimitri Claeys Cofidis + 11:56
91 Adam De Vos Rally Cycling + 12:24
92 Kevin Ledanois Team Arkea-Samsic + 12:40
93 Matteo Dal-Cin Rally Cycling + 13:21
94 Baptiste Bleier St. Michel - Auber 93 + 13:21
95 Alex Kirsch Trek-Segafredo + 13:31
96 Piet Allegaert Cofidis + 14:08
97 Maximilien Picoux Natura4Ever-Roubaix + 14:12
98 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 14:26
99 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 14:26
100 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 15:09
101 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 15:09
102 Emerson Oronte Rally Cycling + 15:36
103 Tyler Magner Rally Cycling + 15:36
104 Anthony Turgis Total Direct Energie + 15:39
105 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 19:36
DNS Marc Hirschi Team Sunweb
DNS Andreas Kron Riwal Readynez Cycling
DNS Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93
DNF Sep Vanmarcke EF Pro Cycling
DNF Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic
DNF Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix
Pos Name Team Time
01 - Nairo Quintana Team Arkea-Samsic 13:09:32
02 5 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 40
03 11 Richie Porte Trek-Segafredo + 40
04 11 Tanel Kangert EF Pro Cycling + 57
05 5 Nicolas Edet Cofidis + 59
06 2 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 01:04
07 5 Nicolas Roche Team Sunweb + 01:06
08 5 Julien El Fares Nippo Delko Provence + 01:06
09 3 Fausto Masnada CCC Team + 01:10
10 2 Attila Valter CCC Team + 01:14
11 6 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 01:22
12 10 Michael Storer Team Sunweb + 01:25
13 3 Rudy Molard Groupama-FDJ + 01:42
14 5 Kenny Elissonde Trek-Segafredo + 01:44
15 3 Romain Combaud Nippo Delko Provence + 01:55
16 1 Arjen Livyns Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:57
17 8 Sam Oomen Team Sunweb + 02:05
18 7 Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale + 02:20
19 6 Diego Rosa Team Arkea-Samsic + 02:35
20 1 Toms Skujins Trek-Segafredo + 03:02
21 2 Serge Pauwels CCC Team + 03:05
22 - Ben O'Connor NTT Pro Cycling Team + 03:18
23 1 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 03:22
24 2 Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 03:37
25 22 Simon Clarke EF Pro Cycling + 06:01
26 2 Winner Anacona Team Arkea-Samsic + 06:03
27 7 Laurens Huys Bingoal-Wallonie Bruxelles + 06:52
28 4 Fabien Grellier Total Direct Energie + 07:56
29 1 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 08:34
30 1 Lukasz Wisniowski CCC Team + 08:48
31 4 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 10:17
32 12 Nans Peters AG2R La Mondiale + 11:02
33 6 Michael Valgren NTT Pro Cycling Team + 12:01
34 6 Joey Rosskopf CCC Team + 12:14
35 2 Anthony Roux Groupama-FDJ + 12:35
36 7 Louis Meintjes NTT Pro Cycling Team + 12:39
37 2 Georg Zimmerman CCC Team + 12:43
38 4 Mark Donovan Team Sunweb + 12:46
39 12 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 13:34
40 12 Eddy Finé Cofidis + 13:50
41 12 Reinardt Janse Van Rensburg NTT Pro Cycling Team + 14:33
42 1 Léo Vincent Groupama-FDJ + 14:36
43 5 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling Team + 15:07
44 15 Julien Bernard Trek-Segafredo + 15:18
45 2 Luis Villalobos EF Pro Cycling + 15:34
46 4 William Barta CCC Team + 15:34
47 7 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 16:00
48 3 Ivan Centrone Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 16:11
49 8 Dayer Quintana Team Arkea-Samsic + 16:34
50 2 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 17:47
51 2 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 19:56
52 2 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 19:57
53 5 Chris Hamilton Team Sunweb + 20:16
54 3 Maxime Cam B&B Hotels-Vital Concept + 20:43
55 19 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 20:54
56 14 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 21:17
57 1 Sean Bennett EF Pro Cycling + 21:53
58 12 Anthony Perez Cofidis + 22:19
59 3 Michel Ries Trek-Segafredo + 23:02
60 - Nigel Ellsay Rally Cycling + 23:11
61 3 Jesper Schultz Riwal Readynez Cycling Team + 23:24
62 6 Felix Gall Team Sunweb + 23:43
63 3 Michael Gogl NTT Pro Cycling Team + 25:07
64 9 Alessandro Fedeli Nippo Delko Provence + 25:20
65 4 Tom-Jelte Slagter B&B Hotels-Vital Concept + 26:46
66 6 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 27:01
67 11 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 27:23
68 1 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 28:08
69 - Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 29:00
70 12 Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept + 29:37
71 2 Edvald Boasson Hagen NTT Pro Cycling Team + 29:59
72 12 James Whelan EF Pro Cycling + 31:01
73 2 Andreas Stokbro NTT Pro Cycling Team + 31:21
74 3 Cyril Lemoine Cofidis + 32:02
75 8 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 32:27
76 2 Adam De Vos Rally Cycling + 34:07
77 8 Geoffrey Soupe Total Direct Energie + 34:08
78 15 Anthony Turgis Total Direct Energie + 34:18
79 7 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 34:41
80 3 Dimitri Claeys Cofidis + 34:59
81 11 Juan Lopez Trek-Segafredo + 35:01
82 3 Kevin Ledanois Team Arkea-Samsic + 35:46
83 3 Alex Kirsch Trek-Segafredo + 37:16
84 19 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 38:41
85 8 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 38:50
86 9 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling Team + 39:40
87 - Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 41:35
88 6 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 42:04
89 1 Piet Allegaert Cofidis + 43:20
90 1 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 43:36
91 - Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 43:40
92 7 Louis Louvet St. Michel - Auber 93 + 44:28
93 5 Tom Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles + 45:42
94 2 Baptiste Bleier St. Michel - Auber 93 + 47:47
95 12 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 49:10
96 5 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling Team + 49:35
97 - Emerson Oronte Rally Cycling + 51:57
98 5 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale + 52:14
99 5 Emmanuel Morin Cofidis + 52:29
100 6 Baptiste Constantin St. Michel - Auber 93 + 53:14
101 8 Pier-Andre Cote Rally Cycling + 54:30
102 6 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 54:35
103 1 Tyler Magner Rally Cycling + 56:38
104 1 Matteo Dal-Cin Rally Cycling + 57:17
105 5 Maximilien Picoux Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:07:57
Info
Nations France
Date February 23rd
Where La Londe -> Mont Faron
What 03.Stage
Distance 136 km
Leader N.Quintana
Youth A.Valter
Points N.Quintana
Mountain J.Bernard
COMBATIVE J.Bernard