Front Races Teams Riders Ranking

Tour Du Var | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Anthony Perez Cofidis 04:54:0314
02 Anthony Turgis Total Direct Energie + 025
03 Michael Storer Team Sunweb + 043
04 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 06
05 Attila Valter CCC Team + 06
06 Simon Clarke EF Pro Cycling + 06
07 Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale + 06
08 Julien El Fares Nippo Delko Provence + 06
09 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 06
10 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 06
11 Nairo Quintana Team Arkea-Samsic + 06
12 Fausto Masnada CCC Team + 06
13 Richie Porte Trek-Segafredo + 06
14 Sam Oomen Team Sunweb + 06
15 Rudy Molard Groupama-FDJ + 06
16 Nicolas Edet Cofidis + 06
17 Tanel Kangert EF Pro Cycling + 06
18 Arjen Livyns Bingoal-Wallonie Bruxelles + 06
19 Nicolas Roche Team Sunweb + 06
20 Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix + 12
21 Mark Donovan Team Sunweb + 12
22 Kenny Elissonde Trek-Segafredo + 12
23 Serge Pauwels CCC Team + 12
24 Romain Combaud Nippo Delko Provence + 12
25 Michael Valgren NTT Pro Cycling Team + 17
26 Ben O'Connor NTT Pro Cycling Team + 22
27 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 24
28 Winner Anacona Team Arkea-Samsic + 26
29 Laurens Huys Bingoal-Wallonie Bruxelles + 36
30 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 40
31 Toms Skujins Trek-Segafredo + 40
32 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling + 40
33 Louis Meintjes NTT Pro Cycling Team + 55
34 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 57
35 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix + 01:00
36 Ivan Centrone Natura4Ever-Roubaix + 01:01
37 Mauro Finetto Nippo Delko Provence + 01:08
38 Luis Villalobos EF Pro Cycling + 01:08
39 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:08
40 Emerson Oronte Rally Cycling + 01:08
41 Diego Rosa Team Arkea-Samsic + 01:08
42 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 01:08
43 Tom-Jelte Slagter B&B Hotels-Vital Concept + 01:08
44 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 01:08
45 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 01:08
46 Eddy Finé Cofidis + 01:08
47 Dayer Quintana Team Arkea-Samsic + 01:08
48 Reinardt Janse Van Rensburg NTT Pro Cycling Team + 01:15
49 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 01:32
50 Fabien Grellier Total Direct Energie + 01:38
51 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 01:50
52 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 01:58
53 Lukasz Wisniowski CCC Team + 02:20
54 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 02:20
55 Cyril Lemoine Cofidis + 02:20
56 Alessandro Fedeli Nippo Delko Provence + 02:20
57 Sean Bennett EF Pro Cycling + 02:32
58 Sep Vanmarcke EF Pro Cycling + 03:20
59 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 03:34
60 Geoffrey Soupe Total Direct Energie + 03:34
61 Georg Zimmerman CCC Team + 03:34
62 Joey Rosskopf CCC Team + 03:34
63 Maxime Cam B&B Hotels-Vital Concept + 03:34
64 Léo Vincent Groupama-FDJ + 03:34
65 Chris Hamilton Team Sunweb + 04:10
66 Edvald Boasson Hagen NTT Pro Cycling Team + 04:21
67 Dimitri Claeys Cofidis + 04:26
68 Anthony Roux Groupama-FDJ + 04:29
69 William Barta CCC Team + 04:29
70 Julien Bernard Trek-Segafredo + 05:08
71 Alex Kirsch Trek-Segafredo + 05:08
72 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 05:08
73 Felix Gall Team Sunweb + 05:22
74 Michael Gogl NTT Pro Cycling Team + 05:22
75 Marc Hirschi Team Sunweb + 05:22
76 Nigel Ellsay Rally Cycling + 06:02
77 Michel Ries Trek-Segafredo + 08:10
78 Jesper Schultz Riwal Readynez Cycling + 08:10
79 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 08:32
80 Nans Peters AG2R La Mondiale + 08:32
81 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08:32
82 Baptiste Constantin St. Michel - Auber 93 + 09:50
83 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 09:50
84 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 09:50
85 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 09:50
86 Baptiste Bleier St. Michel - Auber 93 + 09:50
87 Emmanuel Morin Cofidis + 09:50
88 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 09:50
89 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 09:50
90 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 09:50
91 Adam De Vos Rally Cycling + 10:35
92 Andreas Stokbro NTT Pro Cycling Team + 10:35
93 Piet Allegaert Cofidis + 10:35
94 James Whelan EF Pro Cycling + 10:35
95 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 10:40
96 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 11:58
97 Kevin Ledanois Team Arkea-Samsic + 11:58
98 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 11:58
99 Pier-Andre Cote Rally Cycling + 12:28
100 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 12:28
101 Matteo Dal-Cin Rally Cycling + 12:28
102 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix + 12:56
103 Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept + 12:56
104 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 13:55
105 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 17:40
106 Tom Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles + 18:32
107 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 18:32
108 Tyler Magner Rally Cycling + 18:32
109 Maximilien Picoux Natura4Ever-Roubaix + 18:32
110 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale + 18:32
111 Atsushi Oka Nippo Delko Provence + 18:32
112 Juan Pedro Lopez Trek-Segafredo + 18:32
113 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 18:32
114 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 18:32
115 Morne Van Niekerk St. Michel - Auber 93 + 18:45
116 Louis Louvet St. Michel - Auber 93 + 19:01
117 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 19:18
118 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 22:18
DNS Niccolo Bonifazio Total Direct Energie
DNF Arthur Vichot B&B Hotels-Vital Concept
DNF Piotr Havik Riwal Readynez Cycling
DNF Yannis Voisard Swiss Racing Academy
DNF Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles
Pos Name Team Time
01 Anthony Perez Cofidis 04:54:03
02 Anthony Turgis Total Direct Energie + 02
03 Michael Storer Team Sunweb + 04
04 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 06
05 Attila Valter CCC Team + 06
06 Simon Clarke EF Pro Cycling + 06
07 Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale + 06
08 Julien El Fares Nippo Delko Provence + 06
09 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 06
10 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 06
11 Nairo Quintana Team Arkea-Samsic + 06
12 Fausto Masnada CCC Team + 06
13 Richie Porte Trek-Segafredo + 06
14 Sam Oomen Team Sunweb + 06
15 Rudy Molard Groupama-FDJ + 06
16 Nicolas Edet Cofidis + 06
17 Tanel Kangert EF Pro Cycling + 06
18 Arjen Livyns Bingoal-Wallonie Bruxelles + 06
19 Nicolas Roche Team Sunweb + 06
20 Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 12
21 Mark Donovan Team Sunweb + 12
22 Kenny Elissonde Trek-Segafredo + 12
23 Serge Pauwels CCC Team + 12
24 Romain Combaud Nippo Delko Provence + 12
25 Michael Valgren NTT Pro Cycling Team + 17
26 Ben O'Connor NTT Pro Cycling Team + 22
27 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 24
28 Winner Anacona Team Arkea-Samsic + 26
29 Laurens Huys Bingoal-Wallonie Bruxelles + 36
30 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 40
31 Toms Skujins Trek-Segafredo + 40
32 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling Team + 40
33 Louis Meintjes NTT Pro Cycling Team + 55
34 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 57
35 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:00
36 Ivan Centrone Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:01
37 Mauro Finetto Nippo Delko Provence + 01:08
38 Luis Villalobos EF Pro Cycling + 01:08
39 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:08
40 Emerson Oronte Rally Cycling + 01:08
41 Diego Rosa Team Arkea-Samsic + 01:08
42 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 01:08
43 Tom-Jelte Slagter B&B Hotels-Vital Concept + 01:08
44 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 01:08
45 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 01:08
46 Eddy Finé Cofidis + 01:08
47 Dayer Quintana Team Arkea-Samsic + 01:08
48 Reinardt Janse Van Rensburg NTT Pro Cycling Team + 01:15
49 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 01:32
50 Fabien Grellier Total Direct Energie + 01:38
51 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 01:50
52 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 01:58
53 Lukasz Wisniowski CCC Team + 02:20
54 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling Team + 02:20
55 Cyril Lemoine Cofidis + 02:20
56 Alessandro Fedeli Nippo Delko Provence + 02:20
57 Sean Bennett EF Pro Cycling + 02:32
58 Sep Vanmarcke EF Pro Cycling + 03:20
59 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 03:34
60 Geoffrey Soupe Total Direct Energie + 03:34
61 Georg Zimmerman CCC Team + 03:34
62 Joey Rosskopf CCC Team + 03:34
63 Maxime Cam B&B Hotels-Vital Concept + 03:34
64 Léo Vincent Groupama-FDJ + 03:34
65 Chris Hamilton Team Sunweb + 04:10
66 Edvald Boasson Hagen NTT Pro Cycling Team + 04:21
67 Dimitri Claeys Cofidis + 04:26
68 Anthony Roux Groupama-FDJ + 04:29
69 William Barta CCC Team + 04:29
70 Julien Bernard Trek-Segafredo + 05:08
71 Alex Kirsch Trek-Segafredo + 05:08
72 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling Team + 05:08
73 Felix Gall Team Sunweb + 05:22
74 Michael Gogl NTT Pro Cycling Team + 05:22
75 Marc Hirschi Team Sunweb + 05:22
76 Nigel Ellsay Rally Cycling + 06:02
77 Michel Ries Trek-Segafredo + 08:10
78 Jesper Schultz Riwal Readynez Cycling Team + 08:10
79 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 08:32
80 Nans Peters AG2R La Mondiale + 08:32
81 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08:32
82 Baptiste Constantin St. Michel - Auber 93 + 09:50
83 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 09:50
84 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 09:50
85 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 09:50
86 Baptiste Bleier St. Michel - Auber 93 + 09:50
87 Emmanuel Morin Cofidis + 09:50
88 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 09:50
89 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 09:50
90 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 09:50
91 Adam De Vos Rally Cycling + 10:35
92 Andreas Stokbro NTT Pro Cycling Team + 10:35
93 Piet Allegaert Cofidis + 10:35
94 James Whelan EF Pro Cycling + 10:35
95 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 10:40
96 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 11:58
97 Kevin Ledanois Team Arkea-Samsic + 11:58
98 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 11:58
99 Pier-Andre Cote Rally Cycling + 12:28
100 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 12:28
101 Matteo Dal-Cin Rally Cycling + 12:28
102 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 12:56
103 Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept + 12:56
104 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 13:55
105 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 17:40
106 Tom Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles + 18:32
107 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling Team + 18:32
108 Tyler Magner Rally Cycling + 18:32
109 Maximilien Picoux Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 18:32
110 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale + 18:32
111 Atsushi Oka Nippo Delko Provence + 18:32
112 Juan Pedro Lopez Trek-Segafredo + 18:32
113 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 18:32
114 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling Team + 18:32
115 Morne Van Niekerk St. Michel - Auber 93 + 18:45
116 Louis Louvet St. Michel - Auber 93 + 19:01
117 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 19:18
118 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 22:18
Info
Nations France
Date February 21st
Where Le Canet -> Grasse
What 01.Stage
Distance 183 km
Leader A.Perez
Youth M.Storer
Points A.Perez
Mountain A.Turgis
Combative A.Perez