Front Races Teams Riders Ranking

Tour des Alpes Maritimes et du Var | 2020 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Nairo Quintana Team Arkea-Samsic 13:09:32125
02 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 4085
03 Richie Porte Trek-Segafredo + 4070
04 Tanel Kangert EF Pro Cycling + 5760
05 Nicolas Edet Cofidis + 5950
06 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 01:0440
07 Nicolas Roche Team Sunweb + 01:0635
08 Julien El Fares Nippo Delko Provence + 01:0630
09 Fausto Masnada CCC Team + 01:1025
10 Attila Valter CCC Team + 01:1420
11 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 01:2215
12 Michael Storer Team Sunweb + 01:2510
13 Rudy Molard Groupama-FDJ + 01:425
14 Kenny Elissonde Trek-Segafredo + 01:445
15 Romain Combaud Nippo Delko Provence + 01:555
16 Arjen Livyns Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:573
17 Sam Oomen Team Sunweb + 02:053
18 Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale + 02:203
19 Diego Rosa Team Arkea-Samsic + 02:353
20 Toms Skujins Trek-Segafredo + 03:023
21 Serge Pauwels CCC Team + 03:053
22 Ben O'Connor NTT Pro Cycling Team + 03:183
23 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 03:223
24 Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix + 03:373
25 Simon Clarke EF Pro Cycling + 06:013
26 Winner Anacona Team Arkea-Samsic + 06:03
27 Laurens Huys Bingoal-Wallonie Bruxelles + 06:52
28 Fabien Grellier Total Direct Energie + 07:56
29 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 08:34
30 Lukasz Wisniowski CCC Team + 08:48
31 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 10:17
32 Nans Peters AG2R La Mondiale + 11:02
33 Michael Valgren NTT Pro Cycling Team + 12:01
34 Joey Rosskopf CCC Team + 12:14
35 Anthony Roux Groupama-FDJ + 12:35
36 Louis Meintjes NTT Pro Cycling Team + 12:39
37 Georg Zimmerman CCC Team + 12:43
38 Mark Donovan Team Sunweb + 12:46
39 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 13:34
40 Eddy Finé Cofidis + 13:50
41 Reinardt Janse Van Rensburg NTT Pro Cycling Team + 14:33
42 Léo Vincent Groupama-FDJ + 14:36
43 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 15:07
44 Julien Bernard Trek-Segafredo + 15:18
45 Luis Villalobos EF Pro Cycling + 15:34
46 William Barta CCC Team + 15:34
47 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 16:00
48 Ivan Centrone Natura4Ever-Roubaix + 16:11
49 Dayer Quintana Team Arkea-Samsic + 16:34
50 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 17:47
51 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 19:56
52 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix + 19:57
53 Chris Hamilton Team Sunweb + 20:16
54 Maxime Cam B&B Hotels-Vital Concept + 20:43
55 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 20:54
56 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 21:17
57 Sean Bennett EF Pro Cycling + 21:53
58 Anthony Perez Cofidis + 22:19
59 Michel Ries Trek-Segafredo + 23:02
60 Nigel Ellsay Rally Cycling + 23:11
61 Jesper Schultz Riwal Readynez Cycling + 23:24
62 Felix Gall Team Sunweb + 23:43
63 Michael Gogl NTT Pro Cycling Team + 25:07
64 Alessandro Fedeli Nippo Delko Provence + 25:20
65 Tom-Jelte Slagter B&B Hotels-Vital Concept + 26:46
66 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 27:01
67 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 27:23
68 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 28:08
69 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 29:00
70 Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept + 29:37
71 Edvald Boasson Hagen NTT Pro Cycling Team + 29:59
72 James Whelan EF Pro Cycling + 31:01
73 Andreas Stokbro NTT Pro Cycling Team + 31:21
74 Cyril Lemoine Cofidis + 32:02
75 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 32:27
76 Adam De Vos Rally Cycling + 34:07
77 Geoffrey Soupe Total Direct Energie + 34:08
78 Anthony Turgis Total Direct Energie + 34:18
79 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 34:41
80 Dimitri Claeys Cofidis + 34:59
81 Juan Lopez Trek-Segafredo + 35:01
82 Kevin Ledanois Team Arkea-Samsic + 35:46
83 Alex Kirsch Trek-Segafredo + 37:16
84 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 38:41
85 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 38:50
86 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 39:40
87 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 41:35
88 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 42:04
89 Piet Allegaert Cofidis + 43:20
90 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 43:36
91 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 43:40
92 Louis Louvet St. Michel - Auber 93 + 44:28
93 Tom Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles + 45:42
94 Baptiste Bleier St. Michel - Auber 93 + 47:47
95 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 49:10
96 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 49:35
97 Emerson Oronte Rally Cycling + 51:57
98 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale + 52:14
99 Emmanuel Morin Cofidis + 52:29
100 Baptiste Constantin St. Michel - Auber 93 + 53:14
101 Pier-Andre Cote Rally Cycling + 54:30
102 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 54:35
103 Tyler Magner Rally Cycling + 56:38
104 Matteo Dal-Cin Rally Cycling + 57:17
105 Maximilien Picoux Natura4Ever-Roubaix + 01:07:57
DNF Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept
DNF Arthur Vichot B&B Hotels-Vital Concept
DNF Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF Sep Vanmarcke EF Pro Cycling
DNF Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix
DNF Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix
DNF Mauro Finetto Nippo Delko Provence
DNF Atsushi Oka Nippo Delko Provence
DNF Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling
DNF Piotr Havik Riwal Readynez Cycling
DNF Andreas Kron Riwal Readynez Cycling
DNF Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93
DNF Morne Van Niekerk St. Michel - Auber 93
DNF Raphael Krähemann Swiss Racing Academy
DNF Yannis Voisard Swiss Racing Academy
DNF Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic
DNF Marc Hirschi Team Sunweb
DNF Niccolo Bonifazio Total Direct Energie
Information
Nations France
Date February 21st-23rd
CAT 2.1