Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Tour Cycliste International du Haut Var-matin

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Thibaut Pinot 1990 Groupama - FDJ 03:19:522514
02 Romain Bardet 1990 AG2R La Mondiale + 03205
03 Hugh Carthy 1994 EF Education First + 05153
04 Lilian Calmejane 1992 Total Direct Energie + 1113
05 Alexis Vuillermoz 1988 AG2R La Mondiale + 1111
06 Killian Frankiny 1994 Groupama - FDJ + 1310
07 Nicolas Edet 1987 Cofidis, Solutions Credits + 139
08 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 518
09 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 517
10 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 567
11 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix + 586
12 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 01:046
13 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 01:065
14 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi Basque - Murias + 01:085
15 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 01:114
16 Giulio Ciccone 1994 Trek - Segafredo + 01:144
17 AmaŰl Moinard 1982 Team ArkÚa - Samsic + 01:164
18 Jeremy Maison 1993 Team ArkÚa - Samsic + 01:173
19 Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 01:253
20 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 01:253
21 Rudy Molard 1989 Groupama - FDJ + 01:443
22 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 01:462
23 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 01:522
24 Tanel Kangert 1987 EF Education First + 01:542
25 Sindre Skj°stad Lunke 1993 Riwal Readynez + 01:552
26 Romain Hardy 1988 Team ArkÚa - Samsic + 01:581
27 Kevin Ledanois 1993 Team ArkÚa - Samsic + 02:021
28 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 02:161
29 Daniel Mu˝oz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:161
30 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 02:23-
31 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi Basque - Murias + 02:27
32 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:27
33 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 02:33
34 Mathieu Burgaudeau 1998 Total Direct Energie + 02:35
35 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez + 02:35
36 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 02:40
37 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:49
38 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First + 02:53
39 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez + 02:59
40 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 03:04
41 Brice Feillu 1985 Team ArkÚa - Samsic + 03:05
42 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 03:15
43 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 03:22
44 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 03:24
45 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 03:27
46 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 03:30
47 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 03:33
48 Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 03:41
49 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 03:45
50 MickaŰl Cherel 1986 AG2R La Mondiale + 03:56
51 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 03:56
52 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 04:02
53 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 04:06
54 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix + 04:08
55 Victor Langellotti 1995 Burgos - BH + 04:23
56 Laurent Evrard 1990 Sovac + 04:52
57 Davide Rebellin 1971 Sovac + 05:14
58 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 05:14
59 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 05:14
60 Florian Vachon 1985 Team ArkÚa - Samsic + 05:17
61 Jaume Sureda Morey 1996 Burgos - BH + 05:17
62 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 05:34
63 Mathieu Ladagnous 1984 Groupama - FDJ + 06:00
64 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 06:07
65 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 07:21
66 Steve Morabito 1983 Groupama - FDJ + 07:21
67 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 07:21
68 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 09:46
69 Arthur Vichot 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 10:18
70 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 10:18
71 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez + 10:18
72 Jonas Aaen J°rgensen 1986 Riwal Readynez + 10:18
73 Damien TouzÚ 1996 Cofidis, Solutions Credits + 10:18
74 KÚvin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 10:18
75 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 10:18
76 Romain Le Roux 1992 Team ArkÚa - Samsic + 10:18
77 Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits + 10:18
78 Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 10:18
79 Justin Mottier 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 10:18
80 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix + 10:18
81 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 10:18
82 Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 10:18
83 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 10:39
84 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 10:39
85 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 10:58
86 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 10:58
87 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 11:23
88 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 11:57
89 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 12:39
90 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 12:39
91 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque - Murias + 12:39
92 Gotzon Udondo SantamarÝa 1993 Euskadi Basque - Murias + 12:39
93 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 12:39
94 Yoann Bagot 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 12:59
95 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 13:38
96 Alexis Gougeard 1993 AG2R La Mondiale + 13:38
97 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 13:38
98 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 13:38
99 Abderrahmane Hamza 1992 Sovac + 13:38
100 Matti Breschel 1984 EF Education First + 13:38
101 Georg Preidler 1990 Groupama - FDJ + 13:38
102 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 13:38
DNF Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez
Pos Name Born Team Time
01 2 Thibaut Pinot 1990 Groupama - FDJ 12:39:44
02 3 Romain Bardet 1990 AG2R La Mondiale + 03
03 4 Hugh Carthy 1994 EF Education First + 05
04 - Alexis Vuillermoz 1988 AG2R La Mondiale + 11
05 1 Nicolas Edet 1987 Cofidis, Solutions Credits + 13
06 3 Killian Frankiny 1994 Groupama - FDJ + 27
07 5 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 51
08 7 Giulio Ciccone 1994 Trek - Segafredo + 01:14
09 1 Rudy Molard 1989 Groupama - FDJ + 01:54
10 - Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 02:10
11 2 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 02:53
12 10 Lilian Calmejane 1992 Total Direct Energie + 03:12
13 3 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 03:13
14 3 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 03:19
15 2 AmaŰl Moinard 1982 Team ArkÚa - Samsic + 03:41
16 2 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 03:43
17 3 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi Basque Country - Murias + 03:56
18 3 Sindre Skj°stad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 03:57
19 - Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 04:03
20 8 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 04:04
21 4 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 04:31
22 4 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 04:54
23 2 Kevin Ledanois 1993 Team ArkÚa - Samsic + 05:00
24 1 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling Team + 06:02
25 1 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 06:06
26 9 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 07:34
27 9 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 07:46
28 1 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 08:14
29 1 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 08:24
30 3 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 08:51
31 1 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 09:00
32 1 Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 09:17
33 1 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:05
34 3 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:22
35 3 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 10:43
36 4 Davide Rebellin 1971 Sovac + 10:58
37 13 KÚvin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 13:36
38 1 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 14:38
39 6 Tanel Kangert 1987 EF Education First + 14:50
40 2 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 15:12
41 3 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 15:14
42 2 Mathieu Ladagnous 1984 Groupama - FDJ + 16:05
43 3 Mathieu Burgaudeau 1998 Total Direct Energie + 16:20
44 1 MickaŰl Cherel 1986 AG2R La Mondiale + 16:31
45 2 Brice Feillu 1985 Team ArkÚa - Samsic + 16:50
46 2 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 17:07
47 3 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 17:44
48 3 Daniel Mu˝oz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 18:40
49 6 Jeremy Maison 1993 Team ArkÚa - Samsic + 19:23
50 2 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 20:06
51 3 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First + 20:44
52 11 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 21:55
53 8 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 23:15
54 3 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 24:31
55 5 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 25:27
56 7 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 26:06
57 2 Laurent Evrard 1990 Sovac + 26:33
58 7 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 29:01
59 6 Yoann Bagot 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 30:32
60 8 Florian Vachon 1985 Team ArkÚa - Samsic + 31:50
61 3 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 32:21
62 19 Romain Hardy 1988 Team ArkÚa - Samsic + 32:33
63 7 Jaume Sureda Morey 1996 Burgos - BH + 32:35
64 2 Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 32:35
65 9 Victor Langellotti 1995 Burgos - BH + 33:04
66 18 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 33:30
67 4 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 33:56
68 12 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 34:01
69 7 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 34:32
70 6 Romain Le Roux 1992 Team ArkÚa - Samsic + 35:12
71 5 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 36:46
72 18 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 37:49
73 7 Steve Morabito 1983 Groupama - FDJ + 37:56
74 3 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 38:01
75 3 Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits + 38:11
76 6 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 38:18
77 22 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 39:03
78 3 Jonas Aaen J°rgensen 1986 Riwal Readynez Cycling Team + 39:31
79 1 Arthur Vichot 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 39:55
80 13 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 40:11
81 12 Georg Preidler 1990 Groupama - FDJ + 40:45
82 3 Damien TouzÚ 1996 Cofidis, Solutions Credits + 40:53
83 - Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 41:21
84 5 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 41:48
85 12 Alexis Gougeard 1993 AG2R La Mondiale + 41:51
86 9 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 42:03
87 5 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 42:25
88 1 Gotzon Udondo SantamarÝa 1993 Euskadi Basque Country - Murias + 43:42
89 4 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 44:41
90 4 Matti Breschel 1984 EF Education First + 44:41
91 3 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 44:41
92 4 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 44:51
93 8 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 45:18
94 1 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 45:23
95 2 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 45:23
96 1 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 46:03
97 6 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 47:28
98 4 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 47:44
99 1 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 47:45
100 - Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 51:34
101 2 Justin Mottier 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 55:36
102 - Abderrahmane Hamza 1992 Sovac + 58:56
Tour Cycliste International du Haut Var-matin
France
03.stage Hilly MF
136 km
La Londe -> Toulon-Mont Faron
February 24th (2019)
Leader T.Pinot
Youth M.Le Turnier
Points T.Pinot
Mountain C.Gautier
Combative M.Finetto

Want to use results from
FirstCycling on your site?