Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 Tour Cycliste International du Haut Var-matin

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Giulio Ciccone 1994 Trek - Segafredo 05:19:302514
02 Thibaut Pinot 1990 Groupama - FDJ + 00205
03 Romain Bardet 1990 AG2R La Mondiale + 00153
04 Lilian Calmejane 1992 Total Direct Energie + 0013
05 Alexis Vuillermoz 1988 AG2R La Mondiale + 0011
06 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 0010
07 Nicolas Edet 1987 Cofidis, Solutions Credits + 009
08 Hugh Carthy 1994 EF Education First + 008
09 Killian Frankiny 1994 Groupama - FDJ + 007
10 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 107
11 Rudy Molard 1989 Groupama - FDJ + 106
12 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 356
13 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 435
14 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 455
15 Amaël Moinard 1982 Team Arkéa - Samsic + 454
16 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi Basque - Murias + 01:084
17 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 01:104
18 Sindre Skjřstad Lunke 1993 Riwal Readynez + 01:103
19 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez + 01:233
20 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 01:273
21 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 01:373
22 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:462
23 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 01:572
24 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 02:042
25 Kevin Ledanois 1993 Team Arkéa - Samsic + 02:062
26 Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 02:081
27 Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 02:261
28 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:261
29 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 02:381
30 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 02:38-
31 Davide Rebellin 1971 Sovac + 03:12
32 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez + 03:31
33 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 03:40
34 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 03:47
35 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 05:03
36 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 05:03
37 Mathieu Burgaudeau 1998 Total Direct Energie + 05:03
38 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 05:03
39 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 05:38
40 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez + 05:38
41 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 07:33
42 Mathieu Ladagnous 1984 Groupama - FDJ + 07:33
43 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 07:53
44 Mickaël Cherel 1986 AG2R La Mondiale + 09:25
45 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 09:25
46 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 10:23
47 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 10:23
48 Yoann Bagot 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 10:30
49 Tanel Kangert 1987 EF Education First + 11:16
50 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 11:16
51 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 12:21
52 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 12:21
53 Laurent Evrard 1990 Sovac + 12:59
54 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 13:17
55 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 13:35
56 Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 13:35
57 Jaume Sureda Morey 1996 Burgos - BH + 14:34
58 Daniel Muńoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 14:44
59 Jeremy Maison 1993 Team Arkéa - Samsic + 14:56
60 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 17:51
61 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First + 17:51
62 Romain Le Roux 1992 Team Arkéa - Samsic + 17:51
63 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 17:51
64 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 17:51
65 Steve Morabito 1983 Groupama - FDJ + 17:51
66 Damien Touzé 1996 Cofidis, Solutions Credits + 17:51
67 Florian Vachon 1985 Team Arkéa - Samsic + 17:51
68 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 17:51
69 Georg Preidler 1990 Groupama - FDJ + 18:25
70 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 18:25
71 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 18:25
72 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 19:31
73 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 19:31
74 Alexis Gougeard 1993 AG2R La Mondiale + 19:31
75 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 19:58
76 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 22:05
77 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 22:15
78 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 22:15
79 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 22:20
80 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 22:21
81 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 22:21
82 Matti Breschel 1984 EF Education First + 22:21
83 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez + 22:21
84 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi Basque - Murias + 22:21
85 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 22:21
86 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 22:21
87 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 22:21
88 Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits + 22:21
89 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Euskadi Basque - Murias + 22:21
90 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 22:21
91 Victor Langellotti 1995 Burgos - BH + 22:21
92 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 22:21
93 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque - Murias + 22:21
94 Jonas Aaen Jřrgensen 1986 Riwal Readynez + 22:21
95 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 22:21
96 Arthur Vichot 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 22:34
97 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 22:34
98 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 25:11
99 Justin Mottier 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 32:34
100 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 32:34
101 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 32:34
102 Abderrahmane Hamza 1992 Sovac + 32:34
103 Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 32:34
DNS Michael Gogl 1993 Trek - Segafredo
DNS Nuno Bico 1994 Burgos - BH
DNF Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy
DNF Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
DNF Nicolai Brřchner 1993 Riwal Readynez
DNF Thibault Ferasse 1994 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
DNF James Mitri 1999 Burgos - BH
DNF Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93
DNF Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Thomas Vaubourzeix 1989 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
DNF Islam Mansouri 1997 Sovac
DNF Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias
Pos Name Born Team Time
01 2 Giulio Ciccone 1994 Trek - Segafredo 09:19:52
02 - Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 00
03 5 Thibaut Pinot 1990 Groupama - FDJ + 00
04 1 Alexis Vuillermoz 1988 AG2R La Mondiale + 00
05 8 Romain Bardet 1990 AG2R La Mondiale + 00
06 6 Nicolas Edet 1987 Cofidis, Solutions Credits + 00
07 7 Hugh Carthy 1994 EF Education First + 00
08 4 Rudy Molard 1989 Groupama - FDJ + 10
09 6 Killian Frankiny 1994 Groupama - FDJ + 14
10 - Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 45
11 - Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 01:27
12 8 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 01:48
13 14 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 01:49
14 14 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 01:57
15 8 Sindre Skjřstad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 02:02
16 2 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 02:07
17 21 Amaël Moinard 1982 Team Arkéa - Samsic + 02:25
18 3 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:27
19 2 Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 02:38
20 14 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi Basque Country - Murias + 02:48
21 3 Kevin Ledanois 1993 Team Arkéa - Samsic + 02:58
22 30 Lilian Calmejane 1992 Total Direct Energie + 03:01
23 10 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling Team + 03:03
24 5 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 03:18
25 29 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 03:20
26 20 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 03:31
27 3 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 03:37
28 3 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 04:18
29 19 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 05:10
30 2 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 05:27
31 24 Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 05:36
32 8 Davide Rebellin 1971 Sovac + 05:44
33 11 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling Team + 06:30
34 27 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 06:38
35 1 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 06:43
36 20 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 06:50
37 28 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 07:33
38 9 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 08:10
39 20 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 08:31
40 5 Mathieu Ladagnous 1984 Groupama - FDJ + 10:05
41 15 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 11:37
42 2 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 11:57
43 10 Mickaël Cherel 1986 AG2R La Mondiale + 12:35
44 28 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 12:51
45 8 Tanel Kangert 1987 EF Education First + 12:56
46 34 Mathieu Burgaudeau 1998 Total Direct Energie + 13:45
47 38 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 13:45
48 38 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 13:45
49 24 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 14:09
50 - Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 14:14
51 16 Daniel Muńoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 16:24
52 15 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 17:26
53 13 Yoann Bagot 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 17:33
54 53 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First + 17:51
55 2 Jeremy Maison 1993 Team Arkéa - Samsic + 18:06
56 15 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 20:23
57 15 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 20:23
58 7 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 21:23
59 29 Laurent Evrard 1990 Sovac + 21:41
60 14 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 22:03
61 29 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 22:17
62 30 Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 22:17
63 14 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 22:33
64 4 Romain Le Roux 1992 Team Arkéa - Samsic + 24:54
65 36 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 25:05
66 7 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 26:07
67 14 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 26:33
68 16 Florian Vachon 1985 Team Arkéa - Samsic + 26:33
69 4 Georg Preidler 1990 Groupama - FDJ + 27:07
70 28 Jaume Sureda Morey 1996 Burgos - BH + 27:18
71 32 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 27:43
72 10 Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits + 27:53
73 20 Alexis Gougeard 1993 AG2R La Mondiale + 28:13
74 10 Victor Langellotti 1995 Burgos - BH + 28:41
75 10 Jonas Aaen Jřrgensen 1986 Riwal Readynez Cycling Team + 29:13
76 6 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 29:18
77 6 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 29:24
78 9 Arthur Vichot 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 29:37
79 16 Damien Touzé 1996 Cofidis, Solutions Credits + 30:35
80 31 Steve Morabito 1983 Groupama - FDJ + 30:35
81 27 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 30:35
82 10 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 30:57
83 8 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 31:03
84 8 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 31:03
85 11 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 31:03
86 3 Matti Breschel 1984 EF Education First + 31:03
87 10 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Euskadi Basque Country - Murias + 31:03
88 1 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 31:03
89 14 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 31:09
90 22 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 32:15
91 18 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 34:49
92 7 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 35:04
93 4 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 35:05
94 2 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 35:05
95 11 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 35:05
96 9 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 35:05
97 10 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 35:05
98 55 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 35:06
99 14 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 35:18
100 21 Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 41:16
101 10 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 41:16
102 2 Abderrahmane Hamza 1992 Sovac + 45:18
103 7 Justin Mottier 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 45:18
Tour Cycliste International du Haut Var-matin
France
02.stage Hilly MF
201.4 km
Vidauban -> Mons
February 23rd (2019)
Leader G.Ciccone
Youth M.Le Turnier
Points G.Ciccone
Mountain C.Gautier
Combative P.Rolland

Want to use results from
FirstCycling on your site?