Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Tour Cycliste International du Haut Var-matin

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First 04:00:222514
02 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 00205
03 Giulio Ciccone 1994 Trek - Segafredo + 00153
04 Rudy Molard 1989 Groupama - FDJ + 0013
05 Alexis Vuillermoz 1988 AG2R La Mondiale + 0011
06 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez Cycling + 0010
07 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy + 009
08 Thibaut Pinot 1990 Groupama - FDJ + 008
09 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 007
10 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 007
11 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 006
12 Nicolas Edet 1987 Cofidis, Solutions Credits + 006
13 Romain Bardet 1990 AG2R La Mondiale + 005
14 Hugh Carthy 1994 EF Education First + 005
15 Killian Frankiny 1994 Groupama - FDJ + 144
16 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 304
17 Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 304
18 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 303
19 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 383
20 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 383
21 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 413
22 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling + 522
23 Sindre Skj°stad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling + 522
24 Kevin Ledanois 1993 Team ArkÚa - Samsic + 522
25 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 522
26 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 01:141
27 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 01:141
28 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 01:141
29 KÚvin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 01:141
30 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 01:40-
31 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 01:40
32 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 01:40
33 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling + 01:40
34 Fernando Barcelˇ 1996 Euskadi Basque - Murias + 01:40
35 Daniel Mu˝oz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:40
36 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 01:40
37 Tanel Kangert 1987 EF Education First + 01:40
38 AmaŰl Moinard 1982 Team ArkÚa - Samsic + 01:40
39 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 02:32
40 Davide Rebellin 1971 Sovac + 02:32
41 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 02:32
42 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix + 02:32
43 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:32
44 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 02:32
45 Mathieu Ladagnous 1984 Groupama - FDJ + 02:32
46 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 02:32
47 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 02:32
48 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 02:32
49 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 02:35
50 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:58
51 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 02:58
52 Lilian Calmejane 1992 Total Direct Energie + 03:01
53 MickaŰl Cherel 1986 AG2R La Mondiale + 03:10
54 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 03:10
55 Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 03:10
56 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 03:10
57 Jeremy Maison 1993 Team ArkÚa - Samsic + 03:10
58 Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix + 03:10
59 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 03:46
60 Michael Gogl 1993 Trek - Segafredo + 04:12
61 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 04:12
62 Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits + 05:32
63 Nicolai Br°chner 1993 Riwal Readynez Cycling + 06:20
64 Victor Langellotti 1995 Burgos - BH + 06:20
65 Jonas Aaen J°rgensen 1986 Riwal Readynez Cycling + 06:52
66 Yoann Bagot 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 07:03
67 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 07:03
68 Romain Le Roux 1992 Team ArkÚa - Samsic + 07:03
69 Arthur Vichot 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 07:03
70 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 07:03
71 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 07:03
72 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 08:42
73 Georg Preidler [*] 1990 Groupama - FDJ + 08:42
74 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 08:42
75 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix + 08:42
76 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi Basque - Murias + 08:42
77 Gotzon Udondo SantamarÝa 1993 Euskadi Basque - Murias + 08:42
78 Thibault Ferasse 1994 Natura4Ever-Roubaix + 08:42
79 Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 08:42
80 Mathieu Burgaudeau 1998 Total Direct Energie + 08:42
81 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 08:42
82 James Mitri 1999 Burgos - BH + 08:42
83 Matti Breschel 1984 EF Education First + 08:42
84 Florian Vachon 1985 Team ArkÚa - Samsic + 08:42
85 Brice Feillu 1985 Team ArkÚa - Samsic + 08:42
86 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 08:42
87 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 08:42
88 Laurent Evrard 1990 Sovac + 08:42
89 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 08:42
90 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix + 08:42
91 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 08:42
92 Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 08:42
93 Alexis Gougeard 1993 AG2R La Mondiale + 08:42
94 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 11:01
95 Damien TouzÚ 1996 Cofidis, Solutions Credits + 12:44
96 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque - Murias + 12:44
97 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez Cycling + 12:44
98 Jaume Sureda Morey 1996 Burgos - BH + 12:44
99 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 12:44
100 Nuno Bico 1994 Burgos - BH + 12:44
101 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 12:44
102 Thomas Vaubourzeix 1989 Natura4Ever-Roubaix + 12:44
103 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 12:44
104 Abderrahmane Hamza 1992 Sovac + 12:44
105 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 12:44
106 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 12:44
107 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 12:44
108 Romain Hardy 1988 Team ArkÚa - Samsic + 12:44
109 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 12:44
110 Justin Mottier 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 12:44
111 Steve Morabito 1983 Groupama - FDJ + 12:44
112 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 12:44
113 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 12:44
114 Islam Mansouri 1997 Sovac + 14:44
115 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias + 16:34
OOT Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH
OOT Matthew Gibson 1996 Burgos - BH
DNF Moreno Hofland 1991 EF Education First
DNF Benat Intxausti 1986 Euskadi Basque - Murias
DNF Hamza Mansouri 1999 Sovac
DNF Nassim Saidi 1994 Sovac
DNF Mohamed Bouzidi 1994 Sovac
Pos Name Born Team Time
01 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First 04:00:22
02 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 00
03 Giulio Ciccone 1994 Trek - Segafredo + 00
04 Rudy Molard 1989 Groupama - FDJ + 00
05 Alexis Vuillermoz 1988 AG2R La Mondiale + 00
06 Lucas Eriksson 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 00
07 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy + 00
08 Thibaut Pinot 1990 Groupama - FDJ + 00
09 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
10 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 00
11 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 00
12 Nicolas Edet 1987 Cofidis, Solutions Credits + 00
13 Romain Bardet 1990 AG2R La Mondiale + 00
14 Hugh Carthy 1994 EF Education First + 00
15 Killian Frankiny 1994 Groupama - FDJ + 14
16 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 30
17 Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 30
18 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 30
19 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 38
20 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 38
21 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 41
22 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling Team + 52
23 Sindre Skj°stad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 52
24 Kevin Ledanois 1993 Team ArkÚa - Samsic + 52
25 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 52
26 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 01:14
27 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 01:14
28 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 01:14
29 KÚvin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 01:14
30 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 01:40
31 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 01:40
32 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 01:40
33 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling Team + 01:40
34 Fernando Barcelˇ 1996 Euskadi Basque Country - Murias + 01:40
35 Daniel Mu˝oz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:40
36 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 01:40
37 Tanel Kangert 1987 EF Education First + 01:40
38 AmaŰl Moinard 1982 Team ArkÚa - Samsic + 01:40
39 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 02:32
40 Davide Rebellin 1971 Sovac + 02:32
41 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 02:32
42 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 02:32
43 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:32
44 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 02:32
45 Mathieu Ladagnous 1984 Groupama - FDJ + 02:32
46 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 02:32
47 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 02:32
48 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 02:32
49 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 02:35
50 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:58
51 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 02:58
52 Lilian Calmejane 1992 Total Direct Energie + 03:01
53 MickaŰl Cherel 1986 AG2R La Mondiale + 03:10
54 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 03:10
55 Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 03:10
56 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 03:10
57 Jeremy Maison 1993 Team ArkÚa - Samsic + 03:10
58 Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 03:10
59 Lachlan Morton 1992 EF Education First + 03:46
60 Michael Gogl 1993 Trek - Segafredo + 04:12
61 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 04:12
62 Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits + 05:32
63 Nicolai Br°chner 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 06:20
64 Victor Langellotti 1995 Burgos - BH + 06:20
65 Jonas Aaen J°rgensen 1986 Riwal Readynez Cycling Team + 06:52
66 Yoann Bagot 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 07:03
67 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 07:03
68 Romain Le Roux 1992 Team ArkÚa - Samsic + 07:03
69 Arthur Vichot 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 07:03
70 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 07:03
71 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 07:03
72 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 08:42
73 Georg Preidler [*] 1990 Groupama - FDJ + 08:42
74 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 08:42
75 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 08:42
76 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 08:42
77 Gotzon Udondo SantamarÝa 1993 Euskadi Basque Country - Murias + 08:42
78 Thibault Ferasse 1994 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 08:42
79 Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 08:42
80 Mathieu Burgaudeau 1998 Total Direct Energie + 08:42
81 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 08:42
82 James Mitri 1999 Burgos - BH + 08:42
83 Matti Breschel 1984 EF Education First + 08:42
84 Florian Vachon 1985 Team ArkÚa - Samsic + 08:42
85 Brice Feillu 1985 Team ArkÚa - Samsic + 08:42
86 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 08:42
87 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 08:42
88 Laurent Evrard 1990 Sovac + 08:42
89 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 08:42
90 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 08:42
91 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 08:42
92 Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 08:42
93 Alexis Gougeard 1993 AG2R La Mondiale + 08:42
94 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 11:01
95 Damien TouzÚ 1996 Cofidis, Solutions Credits + 12:44
96 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 12:44
97 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 12:44
98 Jaume Sureda Morey 1996 Burgos - BH + 12:44
99 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 12:44
100 Nuno Bico 1994 Burgos - BH + 12:44
101 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 12:44
102 Thomas Vaubourzeix 1989 Natura4Ever-Roubaix Lille MÚtropole + 12:44
103 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 12:44
104 Abderrahmane Hamza 1992 Sovac + 12:44
105 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 12:44
106 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 12:44
107 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 12:44
108 Romain Hardy 1988 Team ArkÚa - Samsic + 12:44
109 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 12:44
110 Justin Mottier 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 12:44
111 Steve Morabito 1983 Groupama - FDJ + 12:44
112 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 12:44
113 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 12:44
114 Islam Mansouri 1997 Sovac + 14:44
115 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque Country - Murias + 16:34

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour Cycliste International du Haut Var-matin
France
01.stage Hills
154.5 km
Vence -> Mandelieu
February 22nd (2019)
Leader S.Vanmarcke
Youth L.Eriksson
Points S.Vanmarcke
Mountain J.Bernard
Combative J.Bernard